Budějovičtí dali zelenou "rejnokovi" od Kaplického

Michal Štůsek Michal Štůsek
24. 6. 2010 14:00
Kulturní centrum přijde na dvě miliardy korun
Model kongresového centra Antonína Dvořáka
Model kongresového centra Antonína Dvořáka | Foto: Future Systems

České Budějovice - České Budějovice se možná stanou jediným městem v republice, které se bude moci pyšnit stavbou světoznámého architekta Jana Kaplického.

Radní dali zelenou plánu postavit kongresové a koncertní centrum ve tvaru rejnoka. Změnili kvůli tomu územní plán v lokalitě Čtyři Dvory.

"Město se na stavbě rozhodně nehodlá jakýmkoliv způsobem investičně podílet," upozornil Aktuálně.cz vicehejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Podle něj se jedná čistě o komerční zájem soukromé společnosti. Zároveň však uznává, že by budova mohla být pro město velkým přínosem.

Za celým projektem stojí Jihočeská společnost přátel hudby, která o stavbu koncertní síně již několik let usiluje. Náklady na realizaci se odhadují na dvě miliardy. Ty společnost podle svého předsedy Antonína Kazila má.

Agentuře ČTK řekl, že na spolufinancování se chce podílet dosud nejmenovaná zahraniční firma a garantem celého projektu je architekta Eva Jiřičná.

"Strašně mě potěšilo, že se Budějovice rozhodly pokračovat v projektu," reagovala architektka pro Rádio Impuls. Z realizace má podle vlastních slov zdravý strach. "Ale to je snad normální, protože aspoň když má člověk strach, tak projektu věnuje všecko, co v něm je."

Kongresové centrum Antonína Dvořáka patří mezi nejkomplexnější Kaplického návrhy v Česku. Rejnok, jak je stavba často označována, má na trojúhelníkovém půdorysu o rozloze 1,5 hektaru nabízet dva koncertní sály pro 1000 a 400 posluchačů, které ponesou jména Emy Destinnové a Karla Ančerla.

V areálu bude také taneční parket, restaurace, kavárna nebo několik malých obchodů. Komerční část bude nabízet prostory pro pořádání kongresů a konferencí, čímž by měla sloužit k vyrovnání provozního rozpočtu.

Spor o blob na Letné

Britský architekt českého původu Jan Kaplický zemřel 14. ledna loňského roku na náhlé selhání srdce.

Do veřejného povědomí se dostal především díky svému návrhu Národní knihovny na Letné, se kterým v roce 2007 vyhrál architektonickou soutěž na tento projekt vypsanou.

V červenci o rok později však ministr kultury prohlásil, že knihovna vzhledem k nevyjasněným pozemkovým vztahům a nedostatku financí postavena nebude. Následující měsíc označila Evropská komise výběrové řízení za neplatné, protože soutěž proběhla v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

Proti rozhodnutí se vznesla velká vlna nevolně jak z řad akademické obce tak i veřejnosti. Kaplického blob přesto šanci nedostal.

Definitivní tečku za celým sporem provedla v dubnu letošního roku Národní knihovna České republiky oznámením, ve kterém představila téměř třímiliardový projekt na rekonstrukci stávajících prostor v Klementinu a dostavbu Centrálního depozitáře v Hostivaři. Ten by měl být podle současných plánů dokončen v roce 2015.

 

Právě se děje

Další zprávy