Brno řeší ostudné Lužánky. Ozvali se už tři zájemci z Evropy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Luboš Kreč
16. 7. 2015 6:37
Primátor Petr Vokřál z hnutí ANO na podzim vyhlásí mezinárodní soutěž na stavbu nového fotbalového areálu. Pokud vše hladce půjde, za čtyři roky by se mohlo Za Lužánkami opět hrát.
Rozlučka Petra Švancary Za Lužánkami
Rozlučka Petra Švancary Za Lužánkami | Foto: ČTK

BrnoBrněnský magistrát chce po letech vyřešit ostudu jihomoravské metropole - chybějící důstojný stadion pro tamní prvoligové fotbalisty. Primátor Petr Vokřál z hnutí ANO na podzim vyhlásí mezinárodní soutěž na stavbu nového areálu v Lužánkách. Sportoviště chce mít hotové během tří nebo čtyř let.

"V roce 2017 nebo 2018 by se mohlo začít stavět. O rok později by se tak teoreticky v Lužánkách mohlo zase hrát,“ řekl Vokřál v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Dodal, že v září město definitivně rozhodne, jak velký a jak vybavený stadion požaduje.

O zhruba dvoumiliardový projekt se ještě před vyhlášením soutěže přihlásily se svým návrhem tři evropské firmy, z nichž jedna postavila více než dvě desítky stadionů po celém světě. V průběhu podzimu jich chce Brno nalákat ještě víc.

Investoři se podle primátora začali o Brno zajímat i díky nedávné akci tisícovek dobrovolníků, kteří částečně opravili starý stadion Za Lužánkami, aby se na něm mohl na konci června s kariérou rozloučit bývalý ligový hráč Petr Švancara. Na legendární brněnské hřiště, kde se prvoligové zápasy přestaly hrát v roce 2001, se přišlo podívat 35 tisíc lidí.

Nový stadion by měl pojmout zhruba 23 tisíc návštěvníků, dříve se uvažovalo také o stavbě atletického oválu nebo hokejové haly, která by nahradila zimní stadion zbouraný před sedmi lety. Město má v šuplíku projekt z roku 2008, teď si chce ale poslechnout, s čím mohou přijít zahraniční firmy.

"Jedna z firem už nám představila dokonce vizualizaci. Navrhovali, že zaplatí stavbu a pak budou stadion provozovat. Zbývalo by vyřešit, jak by se na tom podílelo město. Firma tvrdí, že je to pro nás výhodnější, než kdybychom si to pronajímali třeba leasingem," tvrdí Vokřál.

Solventní radnice

Nevylučuje ale ani variantu, že by magistrát zaplatil stadion sám. Kromě celé stavby by pak ale město muselo samo utáhnout i provoz. "Kdyby to provozovaly firmy, dělaly by tam koncerty a další výdělečné akce, což by pro nás byl problém. Nejsme profíci a neumíme to," dodává Vokřál.

Město, které má letos navržený vyrovnaný rozpočet s příjmy i výdaji ve výši téměř 11 miliard, by si investici mohlo dovolit. "Paradoxně je na tom Brno ekonomicky docela dobře právě proto, že se tady nikdy nic velkého nepostavilo,“ komentoval Vokřál.

Investice do sportovišť by podle primátora neměly skončit u fotbalového stadionu. "Brno vlastně nemá žádnou sportovní infrastrukturu, nic tady není. Nemáme atletickou halu pro vrcholové sportovce, na celé Brno je jeden plavecký bazén,“ vypočítává Vokřál.

800 milionů půjde také do stavby Janáčkova kulturního centra. "Na tom pracujeme poměrně intenzivně a je šance, že to bude relativně rychle nachystané,“ dodává Vokřál. Naopak dvě velké dopravní stavby, na které jihomoravská metropole také roky čeká marně – městský okruh a oprava či přesun železničního nádraží -, se zatím nerozběhnou.

O budoucnosti nádraží budou Brňané za rok hlasovat v referendu při krajských volbách, u městského okruhu se čeká na dokončení prvního z projektů. "To je jeden z velkých problémů Brna – nemá nachystané projekty. Kdyby mi zítra řekli, že můžu utratit miliardu, tak nemám za co," dodal Vokřál.

 

Právě se děje

Další zprávy