Praha - Vlna xenofobních nálad v Česku roste, lidem vadí uprchlíci. Sepisují kvůli nim petice a houfují se na sociálních sítích. Prezident Miloš Zeman běžencům dokonce vzkázal, že je do Česka nikdo nezval.
Jenže lidsko-právní organizace namítají, že Česko je za situaci uprchlíků spoluzodpovědné. Tisíce lidí sem totiž unikají před válkou a hladem, které v jejich zemi pomáhají udržovat české zbraně.
"Je smutné sledovat českou nenávist vůči muslimům, když víme, že je Česko za jejich situaci částečně spoluodpovědné. Velké množství zbraní vyvezených z Česka končí právě v nedemokratických a lidská práva porušujících zemích," připomněl například evropský odborník na regionální rozvoj Tomáš Tožička z organizace Educon.
Při svém tvrzení se opírá o výroční zprávy ministerstva průmyslu a hodnocení americké nevládní organizace Freedom House. "Podle Indexu Freedom House, který hodnotí míru demokracie, odešlo do zemí označených za nesvobodné celkem 42,3 procenta hodnoty exportu českých zbraní. Dalších jedenáct procent potom putovalo do zemí částečně svobodných," uvedl Tožička.
Začarovaný kruh
Podobně to vidí organizace Amnesty International. "Je to začarovaný kruh. Zatímco české zbraně putují do zemí jako Afghánistán, Irák nebo Nigérie, z těchto zemí potom prchají lidé do Evropy. Kolega nasbíral desítky děsivých příběhů nigerijských dívek, které se snažily dostat ze země pryč," potvrzuje mluvčí české pobočky Amnesty International Martina Pařízková.
Všechny vývozy zbraní se přitom podle ochránců práv dějí naprosto legálně a s povolením českých ministerstev. "Tyto vývozy jsou vnímány veřejností jako úspěch tuzemského průmyslu a politici je obhajují coby příspěvek v boji proti terorismu. Jde přitom jenom o byznys se smrtí," dodává Peter Tkáč z iniciativy Zbraně, nebo lidská práva.
Výrobci i ministerstva se ale brání: žádné válečné konflikty, které by ohrožovaly obyčejné civilisty, rozhodně nepodporujeme.
Zbrojaři: Blízký východ je stabilní trh
"Pokud hrozí zneužití zbraní proti civilistům, povolení k vývozu rozhodně nedáváme. Každý případ posuzujeme individuálně a vždy přitom přihlížíme ke způsobům možného užití i zneužití konkrétního vojenského materiálu a k tomu, jakému konečnému uživateli je dodávka určena," namítá mluvčí ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová.
Jakmile je podle ní riziko zneužití u konkrétní dodávky zbraní zřejmé, ministerstvo vývoz nepovolí. Nebo alespoň stanoví takové podmínky licence, aby toto riziko odstranil.
"Působíme na Blízkém východě dlouho a nepociťujeme žádné zásadní výkyvy. Jeden konflikt odezní, jiný se objeví. Z pohledu naší firmy je to stabilní trh," nepřipustil žádnou odpovědnost za situaci uprchlíků ani obchodní ředitel přeloučského výrobce armádních vozidel SVOS Štěpán Černý. Na Blízký východ se podle něj v době, kdy tam zuří několik konfliktů, dere víc firem, které se dosud orientovaly na klidnější trhy v Evropě.
Rekordní výdělek za zbraně
Ministerstvo průmyslu a obchodu na kritiku občansko-právních organizací a otázky zaslané online deníkem Aktuálně.cz neodpovědělo.
Česko vyvezlo v loňském roce zbraně za rekordní sumu peněz – hodnota vyvezených zbraní vzrostla ze 7 miliard korun v roce 2013 na 11,5 miliardy. Velká část přitom putovala na Blízký východ.
Češi tam podle statistik ministerstva průmyslu vyvezli zboží 3,1 miliardy, to je téměř o dvě stě procent víc. Výrazně narostly i zbrojní obchody s africkými a asijskými zeměmi jako Nigérie, Pákistán či Egypt.
Ze zemí Blízkého východu a severní Afriky přitom zamířilo do Evropy během července rekordních 107 tisíc uprchlíků. Na starý kontinent přijíždějí například z Pákistánu, Nigérie, Eritreje nebo Afghánistánu.