Babišův audit našel tajemné faktury za 16 miliard

ČTK Lucie Stuchlíková ČTK, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 16. 6. 2014 7:23
Ministerstvo financí nechalo prověřit 650 tisíc faktur z let 2011 až 2013 na šesti ministerstvech, která dnes ovládají zástupci hnutí ANO.
Babiš chce, aby státní úřady nakupovaly společně.
Babiš chce, aby státní úřady nakupovaly společně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo financí v neděli hodinu před půlnocí zveřejnilo stopětistránkovou zprávu o auditu šesti ministerstev ovládaných zástupci ANO. Hodnoceny byly roky 2011 až 2013.

Celkem auditoři našli 1207 faktur, tedy asi pět procent z kontrolovaného počtu, k nimž nelze dohledat veřejné zakázky. Jejich hodnota je zhruba 16 miliard korun.

"Ačkoliv se v posledních letech utratily miliardy korun za nejrůznější IT systémy pro státní správu, získat kvalitní a srovnatelná data o hospodaření ministerstev byl velký problém. Oblast nákupu IT pro státní správu vyšla jako jedna z nejproblematičtějších oblastí," uvedl náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Smlouvy z 90. let

Příkladem je podle něj 357 milionů korun, které mezi roky 2011 až 2013 vyplatilo ministerstvo spravedlnosti firmě CCA Group, dodavateli IT služeb.

Z toho se podařilo dohledat dokumenty jen k vyplaceným 69 milionům korun, přičemž šlo většinou o zakázky bez výběrového řízení. Zbylých 288 milionů korun se vyplatilo na základě smluv z let 1995 až 1997, kde se nepostupovalo podle zákona o veřejných zakázkách.

CCA Group přitom v letech 2011 a 2012 byla vůbec největším dodavatelem ministerstva, loni byla druhá. "Požadavky na IT se za dvacet let výrazně změnily. Není přeci normální, aby se tak dlouho nakupovalo podle stejné smlouvy," podotkl Wagenknecht.

Mezi rizikovými fakturami za 16 miliard korun, které audit objevil, převažuje plnění ze smluv uzavřených před rokem 2006. "Tedy zakázky podle historických zákonů, obecně volnějších než aktuální legislativa," píše se v závěrečné zprávě.

Půl miliardy za poradce

Z auditu také vyplynulo, že ministerstva během tří let utratila téměř půl miliardy korun za poradenské služby. A to jen za zakázky pro šest známých společností, auditoři předpokládají, že celkový účet za poradenství bude vyšší. Například firma Deloitte si přišla na 256 milionů korun.

Zavedeme centrální nákupy, slibuje náměstek ministerstva financí Lukáš Wagenknecht.
Zavedeme centrální nákupy, slibuje náměstek ministerstva financí Lukáš Wagenknecht. | Foto: Vojtěch Marek

Nejvíce za služby poradců zaplatilo Ředitelství silnic a dálnic, posudky související s mýtem stály 152 milionů. Ministerstvo financí vyplatilo faktury v objemu o 46 milionů korun nižším. Na třetím místě skončilo Ministerstvo pro místní rozvoj, které vyplatilo 96,5 milionů.

"Díky prověrce máme konečně jasný obrázek o tom, co je potřeba napravit. Chceme zavést centrální nákupy a zlepšit fungování státní pokladny. Budeme také navrhovat, aby se interní audit ministerstev zaměřil ve větší míře na IT," dodal Wagenknecht.

Hloubkové audity koordinované ministerstvem financí nechal spustit koncem února na šesti úřadech řízených ministry ANO předseda hnutí, vicepremiér Andrej Babiš. Jeho hnutí ANO řídí kromě ministerstva financí ještě ministerstva dopravy, pro místní rozvoj, obrany, životního prostředí a spravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy