Okamura zůstane v čele SPD další tři roky. Na sjezdu kritizoval Babišovu vládu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 14. 7. 2018 18:06
Okamura při volbě obdržel 150 ze 152 hlasů delegátů. V pětičlenném předsednictvu SPD bude jedna personální změna.
Tomio Okamura na sobotní volební konferenci.
Tomio Okamura na sobotní volební konferenci. | Foto: ČTK

Praha - Tomio Okamura povede hnutí SPD další tři roky. Na sobotní volební konferenci obhájil svou pozici a poděkoval za silný mandát. Při volbě předsedy obdržel 150 ze 152 hlasů, oznámil místopředseda hnutí Radim Fiala. Ten si svou funkci rovněž udržel. Od delegátů dostal 149 hlasů.

Při zahájení konference bylo registrováno 151 delegátů, pravděpodobně se ještě jeden registroval později. Jeden delegát byl proti, Okamura nehlasoval. 

"Děkuji našim členům za důvěru a budu nadále ze všech sil prosazovat lepší život pro nás všechny," napsal na Twitteru Okamura, který stojí v čele hnutí od srpna 2015.

Ve vedení SPD zůstali i Jaroslav Holík (140 hlasů) a Radek Rozvoral (137 hlasů). Odcházejícího Miloslava Roznera vystřídal Radovan Vích se 138 hlasy. Rozner post neobhajoval. V sobotu to odůvodnil tím, že se hodlá plně věnovat vedení jihočeské organizace hnutí. Politik, který proslul mimo jiné výrokem o vybrušování, zdůraznil, že z vysoké politiky nechce vybrousit.

Delegáti konference volili pouze z těchto pěti kandidátů. Z krajů podle Okamury vzešla ještě nominace poslankyně Terezy Hyťhové. Nabídky se ale vzdala s vysvětlením, že dokončuje studium.

Okamura se ještě před hlasovaním nechal slyšet, že s prací dosavadního předsednictva je spokojen. Roznerovi poděkoval za vedení kampaní a uvedl, že v nejužším vedení tak bude minimálně jedna změna. 

Okamura: Vláda podléhá diktátu Bruselu a Berlína

Lídr SPD se na sobotní volební konferenci se věnoval také nově zvolené české vládě. Kritizoval premiéra Andreje Babiše i ČSSD. Podle Okamury podléhá Babišův menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD diktátu Bruselu a Berlína, v diskusi o migrační krizi nakonec kapituluje. 

Podle Okamury se ANO domnívá, že převezme programové priority SPD a bude je realizovat s ČSSD a KSČM. Babiš pak podle šéfa SPD mluví jinak v Praze a jinak v Bruselu, což skončí tím, že Česko bude muset buď se svým názorem ustoupit, nebo se radikálně rozhodnout. 

"Náš cíl je jiný, chceme aby v této zemi vládlo deset milionů občanů bez Bruselu a Berlína. Vláda zkouší převzít naše teze v migrační krizi, bude to marné," uvedl Okamura a zdůraznil úsilí SPD na zavedení obecného referenda či boj proti šíření islámu. 

Evropskou unii označil za "šílený projekt neomarxismu", který je třeba odmítnout. V Česku hrozí nebezpečí totalitarismu a elitářského fašismu, a to prostřednictvím neziskových organizací podporovaných ze zahraničí, řekl.

"Nejsme národ a země, která by si zasloužila zmizet a splynout v beztvaré Evropě," prohlásil Okamura před 150 delegáty konference. Migraci označil za plán EU na likvidaci národních států.

"Nejsme uražení"

Poznamenal, že jeho postoj k ANO nevychází z toho, že Babišovo hnutí ustoupilo od plánu spolupráce s SPD. "Je lež, že jsme uražení, protože tam nejsme, nikdy jsme o koalici nejednali," zdůraznil.

SPD podle něj nabídlo vítězi voleb možnost podpory vlády odborníků, které by ANO nominovalo s podmínkou, že takové vláda podpoří priority SPD. "Neustoupili jsme z referenda, proto ta vláda nevznikla," popsal volební jednání s Babišovým hnutím.

SPD bude podle něj přísnou a tvrdě pracující opozicí, která podpoří takové návrhy, které budou v souladu s jejím programem či potřebami republiky.

SPD se podle Okamury rozrůstá

Okamura v projevu zdůraznil, že hnutí získává členy, oproti loňskému podzimu, kdy hovořil o 11 000 členů, se dnes podle něj k uskupení hlásí na 13 000 lidí. Členové hnutí přitom musí čelit osočování, uvedl. "Každý, kdo projeví názor, je vystaven lžím, urážkám a skutečné nenávisti," řekl. Když SPD upozorňuje na nebezpečí islamizace, je kritizováno stejně jako spisovatel Karel Čapek, když ve 30. letech upozorňoval na nebezpečí fašismu, prohlásil Okamura.

Za nejbližší zkoušku hnutí označil Okamura blížící se komunální a senátní volby. V jarních volbách do Evropského parlamentu pak podle něj musí SPD uspět a pokusit se potlačit neomarxistickcký projekt Evropské unie. "Chtějí nás osvobodit od našich národních tradic, svobody," prohlásil. Na úrovni Evropy je podle něj třeba pěstovat spolupráci se spřízněnými stranami, zástupci některých z nich dnes na konferenci vystoupili.

K spolupráci stran, které prosazují Evropu svobodných a samostatných národů, vyzval na jednání s díkem SPD předseda frakce Evropa národů a svobody (ENF) v Evropském parlamentu Gerolf Annemans.

Video: O koryta jsme se nervali, Merkelová tlačila na Babiše, aby s SPD neuzavíral koalici, říká Hrnčíř

Uražení nejsme, tato vláda je špatná pro občany, byly tlaky z Bruselu, aby Babiš nešel s námi do koalice, říká Jan Hrnčíř, poslanec SPD | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy