Spekulace úředníků ministerstva financí s dluhopisy stály Česko miliardy, další ztráty stále hrozí

Domácí ČTK Markéta Fišerová, Václav Dolejší, Domácí, ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2016 15:04
Pochybné praktiky při financování státního rozpočtu trvaly od roku 2004, kdy byl ministrem financí současný premiér Sobotka. Současný ministr Andrej Babiš podal ve čtvrtek trestní oznámení krátce poté, co dostal otázky od novinářů Hospodářských novin. Ti se již dříve sešli s jeho podřízenými z odboru řízení státního dluhu.
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš. | Foto: Policie ČR

Praha - Vydávání státních dluhopisů v cizí měně v minulých letech provázely hazardní operace, které státu způsobily a ještě mohou způsobit miliardové škody. Potvrzují to rozbory odborníků i dosud nezveřejněný audit ministerstva financí.

Jeho vysocí úředníci uzavřeli v letech 2004 až 2005 a v roce 2009 obchody, které měly stát ochránit před ztrátami způsobenými nepříznivým vývojem kurzu nebo úroků. V mnoha případech však tyto složité derivátové operace, které jsou typické pro privátní spekulanty a ve veřejných financích nemají podle odborníků i závěrů interního auditu z minulého roku co dělat, naopak stát vystavily většímu riziku a ztrátám, napsal ve čtvrtek web Hospodářských novin IHNED.cz.

Zajišťování se proti kurzovým změnám je při vydávání dluhopisů v cizích měnách zcela běžné a praktikují ho i jiné vlády. Ovšem používají k tomu standardní a tedy transparentně ocenitelné nástroje, zatímco čeští úředníci využívali vysoce spekulativní operace typické pro hedgeové fondy usilující o velký výnos. V případě veřejných financí jde o neospravedlnitelné riziko. Navíc podmínky některých transakcí byly od počátku vychýleny ve prospěch bank.

Vydávání a takzvané zajišťování dluhopisů v cizích měnách začalo za ministra financí Bohuslava Sobotky z ČSSD, dnešního premiéra. Jedním z nejspornějších nástrojů za jeho éry byl v roce 2005 takzvaný range accrual swap, uzavřený mezi ministerstvem financí a Deutsche Bank.

Už při podpisu smlouvy bylo možné vypočítat, že jen uzavřením transakce protistrana hned na začátku získala na úkor ministerstva kolem tří miliard korun.

"Transakce je spekulativní ,sázkou' na pohyb úrokových sazeb, přičemž ve skutečnosti zvyšuje úrokové a měnové riziko podstupované ministerstvem financí," usoudili již loni auditoři ve zprávě, kterou mají HN k dispozici. Podle nich nemá ministerský odbor kapacitu vypočítat si tržní cenu takto složitého instrumentu, a tím pádem se spoléhá na ocenění protistrany. Ta má však zcela protichůdný zájem, než stát.

Další sporné transakce proběhly v době finanční krize kolem roku 2009, kdy ministerstvu šéfoval Eduard Janota, expert, bez kterého si sestavení rozpočtu tehdejší ministři neuměli představit.

Tehdy ministerstvo údajně v souvislosti s finanční krizí přenastavilo podmínky již existujících kontraktů, které se často ukázaly být ještě nevýhodnějšími. V tomto roce byl uzavřen také obchod, kdy dalo ministerstvo protistraně nepochopitelně zdarma právo zvolit si za dva roky fixní nebo plovoucí úrok. Vzhledem k poklesu úrokových sazeb si Morgan Stanley logicky v roce 2011 zvolilo fixní sazbu ve výši 3,2 procenta. Tu bude ministerstvo navíc vyplácet až do roku 2036.

"Principiálně by se takto komplikované produkty nekvalifikovanými lidmi a navíc bez kontrolních mechanismů neměly dělat," říká odborník na obchodování s deriváty s letitými zkušenostmi z londýnské City i Wall Streetu, který si nepřál být jmenován.

Slovo Babiše proti auditorům

Hospodářské noviny na citlivém tématu pracují už měsíc. Většina lidí seznámených s těmito obchody se však zdráhá o nich mluvit. Poté, co HN ve čtvrtek 9:48 zaslaly dotazy ministru financí Andreji Babišovi, jeho úřad již v 10:25 vydal tiskovou zprávu, že podává trestní oznámení.

Ve skutečnosti však Babiš tak aktivní nebyl. To, že obchody nebyly v pořádku, ví nejméně rok, ale dosud s tím nic nedělal. Babiš to popírá s tím, že audit byl definitivně uzavřen teprve nyní.

Jím jmenovaní auditoři, kteří mezi listopadem 2011 a únorem 2015 na ministerstvu hodnotili jednotlivé transakce, však již tehdy navrhovali podat trestní oznámení na konkrétní osoby. Kritičtí byli také vůči nastavení procesů na ministerstvu, kdy lidé, kteří obchody uzavírali, prováděli i kontrolovali, spadali pod jeden odbor a jednoho náměstka. Předběžné závěry interního auditu mají HN k dispozici.

Auditoři v něm již v březnu 2015 doporučili podat trestní oznámení kvůli konkrétním obchodům, včetně zmiňovaného range accral swapu a opce z roku 2009.

Sobotka odpovídá jen na to, v čem problém není

"Zajištění dluhopisů tehdy, pokud se pamatuji, důrazně požadovala Česka národní banka a ministerstvo financí této žádosti vyhovělo," reagoval Sobotka na dotaz HN textovou zprávou.

Problémem však není fakt, že se ministerstvo zajišťuje, ale typ nástrojů, které k tomu použilo. K tomu, zda ministerstvu coby veřejné instituci přísluší provádět spekulativní obchody, se však Sobotka nevyjádřil. Odpovědnost přehrává na dlouholetého náměstka zodpovědného za rozpočet a dluh Janotu, který ale již před pěti lety zemřel.

"Já za přechodem na rizikovější, a tudíž nákladnější varianty zajištění viděl snahu předvést se jako úspěšnější manažeři," komentoval nález auditu Vlastimil Tlustý, který stál v čele ministerstva mezi zářím 2006 a lednem 2007. „Nevidím za tím hloupost, ale chytrost, to znamená osobní zájmy,“ dodává.

Před týdnem padlo kvůli aféře také trestní oznámení. Jeho anonymní autor v textu, který rozeslal několika médiím včetně HN naznačuje, že ministr Babiš s auditem nepracoval záměrně. Měl nechat ministerstvo dál provádět nevýhodné transakce pro stát a výhodné pro banky. Tím si měl naoplátku od bank zajistit výhodnější podmínky pro své vlastní firmy. Zatím jde ale o neprokázaná podezření.

Další materiály podrobně rozkrývající kořeny a pozadí dluhopisové aféry včetně role a zisků zapojených bank a překvapivý příběh člověka, který celou kauzu odhalil, přinese server IHNED.cz a v následujících dnech také Hospodářské noviny.

Farma Čapí hnízdo neměla dotaci vůbec dostat, bylo porušeno evropské právo, otázka je, kdo v celé věci pochybil, říká Lukáš Wagenknecht. | Video: Daniela Drtinová


 

Právě se děje

Další zprávy