Lety – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) v úterý brzo ráno navštíví v Letech u Písku místo, kde stál koncentrační tábor pro Romy. "Můžu potvrdit, že v úterý brzy ráno pojedou do Let u Písku Andrej Babiš, ministr kultury Daniel Herman a ministr spravedlnosti Robert Pelikán," řekla Aktuálně.cz mluvčí ANO Lucie Kubovičová.
Podle starostky obce Blanky Hlavínové je dobře, že se Babiš na místo přijede podívat, aby si udělal přesnou představu. "Jen ať pan ministr vidí, kde přesně vepřín stojí a že jen z části zasahuje do míst, kde stál tábor. Měl by se také podívat na pietní místo, které je krásně udržované a od vepřína jej odděluje kus lesa," uvedla.
Babiš ve čtvrtek při návštěvě sociálně vyloučené lokality v severočeském Varnsdorfu prohlásil, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl. V pátek se omluvil, že se špatně vyjádřil a výrok byl podle něj vytržen z kontextu.
V neděli pak dodal, že se postará o to, aby se sehnaly peníze na výkup vepřína, který stojí v místě bývalého tábora, a také na památník pro oběti. "Tu otázku já řešil s panem ministrem Hermanem a slíbil jsem mu, že na výstavbu památníku najdu finanční prostředky," upřesnil Babiš a dodal, že rozhodně neměl v úmyslu popírat holocaust. "Nicméně teď je tento výrok zneužíván proti mně," napsal.
Babiše se zastal Pavel Chalupa, který je autorem projektu Vlak Lustig. Tento projekt již pět let seznamuje českou veřejnost s holokaustem prostřednictvím divadelní adaptace novely Arnošta Lustiga „Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou“. V rámci něho můžou diváci toto představení vidět na řadě míst. "Bez finančních prostředků poskytnutých Andrejem Babišem a dalšími partnery, bychom tento projekt nemohli nikdy uskutečnit a nikdy by Vlak Lustig nedorazil do polské Lodže, Osvětimi a Krakova, slovenské Bratislavy, Nitry, Košic, Žiliny, Martina, Popradu, Prešova a Banské Bystrice a do dalších 23 měst v České republice," uvedl Chalupa.
Podle některých politiků by měl ale Babiš kvůli výroku odstoupit z funkce. Opozice chce záležitost projednat tento týden ve sněmovně. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že by se měl Babiš ve sněmovně od výroku distancovat. Pak by neviděl důvod, aby se k tomu zařazoval na jednání parlamentu zvláštní bod.
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) chtěl Babišův výrok projednat ve vládě. Kabinet ale místo toho odtajnil své březnové usnesení, podle kterého vláda z více možností preferuje odkoupení vepřína na místě tábora. Usnesení z března vláda odtajnila na Dienstbierovu žádost. Potvrdila v něm své odhodlání ukončit provoz velkovýkrmny na pietním místě. Důležitý je ale názor majitelů vepřína, s nimiž se od loňského ledna vedlo pět jednání. Podle ministra pro lidská práva jsou jednání citlivá kvůli veřejnému zájmu, aby podnik na místě nebyl, ale i kvůli ekonomickým zájmům majitelů.
Majitelé prodej vepřína nevylučují
Majitelé vepřína v Letech v pondělí sdělili, že by objekt stojící na místě bývalého koncentračního romského tábora prodali. Jsou ochotni jednat i o výměně za jiný objekt vhodný pro chov prasat.
"My se snažíme najít řešení 18 let. Ale zatím jsou veškerá jednání obecná," řekl ČTK Jan Čech, místopředseda představenstva společnosti AGPI. Dodal, že majitelé vepřína intenzivněji uvažují o odchodu z Let poslední dva roky. Jejich názor ovlivnil mimo jiné i chování aktivistů skupiny Konexe. "Když jsem viděli ty jejich demonstrace a přivazování se k našim plotům a nákladním autům, tak jsme si řekli, jestli má cenu se pořád nervovat," dodal Čech.
Dienstbiera a jeho stranickou kolegyni ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou pobouřily i výroky Babiše o situaci v sociálně vyloučených lokalitách. Dienstbier řekl, že Babišovo ministerstvo financí blokuje 9,9 milionu korun na terénní práci. "Věřím, že tato jeho zkušenost povede k mnohem vstřícnějšímu řešení sociálního vyloučení," uvedl Dientsbier.
Tábor v Letech vznikl jako pracovní tábor, později ale sloužil za druhé světové války k internaci Romů, které německý nacistický režim postavil na úroveň Židů. Stejně jako Židé tak byli Romové internovaní v Letech posíláni do vyhlazovacích táborů v Osvětimi, kde jich několik set zemřelo.