Advokáti s vědmou připravili seniora o vše. I o hrobku

Marek Pokorný Marek Pokorný
4. 12. 2014 5:30
Pětičlenná skupina v čele s pražskou advokátkou měla podle obžaloby připravit těžce nemocného seniora a jeho dědice o desítky milionů. Právnička přitom dělala důchodci opatrovnici.
Michaela Salačová.
Michaela Salačová. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Jen těžko uvěřitelný příběh začal tento týden rozplétat Městský soud v Praze: skupina lidí podle obžaloby okradla o desítky milionů 86letého Jiřího Baara, který zemřel v květnu 2010 v sanatoriu v Ostředku na Benešovsku.

Gang v čele s pražskou advokátkou jej těsně před koncem života stačil připravit o většinu majetku. A je dokonce možné, že by se na kauzu ani nepřišlo. To by ale nesměli být obžalovaní nenasytní a chtít úplně vše. Teď jim hrozí desetileté vězení.

Ústředními postavami příběhu, který řeší senát soudce Tomáše Kubovce, jsou pražská advokátka Michaela Salačová a Štěpánka Kunstová, která se označuje za vědmu – byť prý příliš neumí psát a s obtížemi i čte. Spolu s nimi žalobce poslal před soud i dva klienty a současně přátele vědmy Kunstové a také Jana Slunečka, kolegu z advokátní kanceláře Michaely Salačové.

Opatrujte ho

Podivuhodný příběh se stal podle obžaloby takto: advokátka Salačová se v lednu 2010 stala opatrovnicí těžce nemocného seniora Baara. O opatrovnictví ji požádala Baarova přítelkyně Blanka Buchová – Salačová ji totiž jako advokátka zastupovala.

Právnička navštívila seniora ve středočeském sanatoriu v Ostředku a podle obžaloby mu podstrčila k podepsání několik čistých listů papíru. S jejich pomocí poté začala spolu se svou přítelkyní Štěpánkou Kunstovou převádět Baarův majetek na Kunstovou – napřed velkou vilu s pozemky za 18,5 milionu v Hlinsku, poté i družstevní byt, či dokonce secesní rodinnou hrobku za 351 tisíc korun. "Urnu s popelem tak musí mít můj klient uloženou u sebe doma," říká advokát jednoho z poškozených dědiců Leoš Lejsek.

To ale nebylo vše: protože obě ženy věděly, že jako bývalý restituent má Jiří Baar na účtu větší sumu peněz, rozhodly se sepsat i falešnou závěť – podle ní odkázal zámožný důchodce Kunstové (ta se vydávala za jeho nevlastní dceru) i všechen zbylý majetek.

Chamtivost vyvrcholila jen pár dní poté, co senior v květnu 2010 zemřel: Salačová s Kunstovou se obrátily na Baarovu přítelkyni Buchovou, která předtím dostala od movitého seniora velký byt ve Vršovicích, a chtěly po ní, ať uvedený byt Kunstové daruje. Buchová podlehla - lekla se výhružek, že by se mohla stát spolupachatelkou předchozích případů i toho, že by se jí mohlo něco stát. Podepsala proto darovací smlouvu, která byt na Kunstovou převedla. Vědma jej obratem prodala za 4,1 milionu korun.

Má jisté magické schopnosti

Proces začal v pondělí. Soudce Tomáš Kubovec jako první vyslechl dva muže – překladatele Marka Pavku a tanečníka a choreografa Martina Gogu. Oba byli původně klienti – a posléze kamarádi – Kunstové.

"Má jisté magické schopnosti, získala si moji důvěru," vysvětloval překladatel Pavka.

S Kunstovou se seznámil v roce 2006. "Slyšel jsem o dobré věštkyni. Měl jsem problémy, protože jsem vyčerpal všechny racionální možnosti, tak jsem ji navštívil," popisoval před soudem s tím, že mu sezení u Kunstové opravdu pomáhala (před dvěma lety, už po jeho obvinění, se ukázalo, že trpí schizofrenií). Postupně se prý sblížili a ona jej poprosila, aby jako svědek podepsal závěť, kterou v její prospěch sepsal 86letý Jiří Baar.

Věštila mi i zadarmo

Takřka stejný osud měl i tanečník a choreograf Martin Goga. "Když jsme se poznali, měl jsem psychickou krizi, několikrát mi věštila zadarmo, vedla mě životem, pomáhala se vztahy. Cítil jsem se jí zavázaný a cítil jsem se s ní dobře," popisoval Goga před soudem. "Kupovala mi oblečení a zaplatila mi i nájem, protože mě měla ráda," dodal.

Oba proto v kanceláři Salačové někdy v první polovině roku 2010 podepsali jako svědci závěť, podle níž měl veškerý zbylý majetek připadnout právě Kunstové. A to přesto, že nikdy Baara neviděli.

Na věštby chodila ke Kunstové i Salačová, kterou vyšetřovatelé považují za hnací motor celého podvodu. Když se o závěť začala zajímat policie, sepsala i návod, jak mají Pavka s Gogou vypovídat. Oba se toho zpočátku i drželi. "Řekl jsem přesně to, co mi sepsala," potvrdil Goga, který popisoval i "voodoo metody", které prováděl a měly zajistit, aby přišly peníze za prodej nemovitostí v Hlinsku.

To ovšem nevěděli, že už je detektivové odposlouchávají. Nahrávky například zachytily, jak jim Kunstová za podpis a mlčení nabízela peníze. Gogovi milion, Pavkovi pak částky od dvou set do šesti set tisíc korun. Nakonec ale dostal "jen" sto tisíc.

"Bral jsem to jako přátelskou odměnu za pomoc s podpisy," líčil Pavka u soudu. Oba nakonec pod tíhou obvinění svoji výpověď změnili a ke všemu se přiznali. "Netušili jsme, že by to někomu ublížilo. Nevěděli jsme, že jsou lidé, kteří to dědictví mají dostat," dodal Pavka.

Vypadám jako jeho hřích z mládí

Vypovídala i Kunstová. Jenže její řeč byla tak zmatená a prokládaná pláčem, že se soudce rozhodl číst její původní výpověď na policii. Tam popisovala krkolomnou konstrukci – že si ji prý skutečně vybral Baar, aby jí svůj majetek odkázal, protože se stará o děti a staré lidi. Alespoň to jí údajně tlumočila Salačová; sama Baara předtím neviděla.

"Říkala, že od Baara slyšela, že vypadám jako slušnej člověk, že bych prý měla po něm dědit, že vypadám jako jeho hřích z mládí," popsala.

Se Salačovou se před lety seznámila na trhu, kde prodávala své výrobky. Později se s ní jako kartářkou Salačová přišla poradit, jakou kancelář si má koupit.

"Vybrala si podle mých rad, tak jsem pochopila, že má ke mně blízko," popsala Kunstová, která se se Salačovou skamarádila natolik, že jí dala i práva ke svému bankovnímu účtu.

"Všechny peníze šly na můj účet, ale o hospodaření se mi starala Míša (Salačová). Vždy to bylo tak, že Míša řekla, že se musí něco zaplatit a přestěhovalo se to na její účet," popsala věštkyně.

"Chodila jsem do pomocné školy a skoro neumím číst. Pomáhala mi se čtením a psaním, nahradila mi vlastně základní školu. Učila mě gramatiku i vyjmenovaná slova," dodala poté. Současně se ale Goga a Pavky zastala. "Kluci jsou strašně poctiví, nic po mně nechtěli. Promiňte mi to," řekla na jejich adresu plačtivým hlasem.

Jsem jen advokátka

Hlava skupiny Salačová odmítla vypovídat. Přečetla pouze strohé prohlášení, že veškerou vinu odmítá a zpochybnila i odposlechy či domovní prohlídky, které byly podle ní nezákonné, protože porušily advokátní tajemství. Podle svých slov je jen kriminalizována za běžnou činnost advokáta.

"Vždy jsem jednala jako advokát, na pokyn svých klientů. Zastupovala jsem Buchovou, jejího syna, Kunstovou," uvedla s tím, že obžaloba je založena jen na lživém tvrzení Buchové.

Poslední obžalovaný Jan Slunečko, který jako advokát potvrzoval některé padělané kupní smlouvy, se z jednání omluvil. Proces bude pokračovat v první polovině února, kdy přijdou na řadu svědci. Soudce Kubovec také oznámil, že nechá vypracovat znalecké posudky na zdravotní stav Gogy a Pavky.

Dál mohou vykonávat praxi

Přestože oba právníci stojí před soudem, dál vykonávají advokátní praxi. Salačová měla pouze po několik týdnů pozastavenou činnost - v době, kdy byla ve vazbě.

"Ze zákona je advokátovi po propuštění z vazby automaticky obnoven výkon advokacie a zákon předpokládá, že se s ním povede klasické řízení před představenstvem České advokátní komory o možném pozastavení výkonu advokacie," uvedla mluvčí stavovské komory Iva Chaloupková.

O tom, zda Salačové a Slunečkovi bude pozastavena činnost, bude prý jednat lednové představenstvo komory.

"Pokud ale nebude představenstvo pevně přesvědčeno, že advokát pochybil, může počkat až na výsledek trestního řízení," podotkla Chaloupková.

 

Právě se děje

Další zprávy