Advokát: Ze Švýcarska můžeme dostat více než 2 miliardy

Jakub Novák
11. 10. 2013 14:00
Rozhovor s advokátem České republiky v kauze MUS Markem Procházkou.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jak vysoké bude odškodnění Česka v kauze Mostecké uhelné společnosti a jakou cestou bychom se k penězům mohli dostat, rozhodne švýcarský soud až v následujících měsících. Čtvrteční rozhodnutí bylo z tohoto pohledu zásadní v tom, že Českou republiku zařadilo mezi poškozené.

Česku se tak konečně definitivně otevřela cesta k získání odškodnění, které by v konečném důsledku mohlo významně překročit Švýcary vyčíslenou dvoumiliardovou škodu.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká advokát české strany Marek Procházka. "Ani částka 97 milionů švýcarských franků, kterou soud vyčíslil, nemusí být nutně tím, co Česká republika nakonec získá. Nelze vyloučit ani variantu, že se v rámci dalších cest dostaneme k částce vyšší," konstatuje.

Aktuálně.cz: Jak jako zástupce české strany hodnotíte čtvrteční rozsudek, bylo pro Vás rozhodnutí soudu překvapením?

Marek Procházka: My se zabýváme majetkovou stranou celého sporu a z tohoto pohledu byl pro nás rozsudek pozitivní, protože mimo jiné potvrdil újmu České republice a škodu, která byla spáchaná - v tom smyslu se to shoduje s argumentací, kterou ministerstvo financí a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových používá již od začátku.

Aktuálně.cz: Odsouzení se již proti tomuto rozsudku odvolali?

Marek Procházka: Odsouzení se budou moci odvolat - dosud se tak nestalo a stane se tak až v okamžiku, kdy dostanou písemný rozsudek, což bude ještě chvíli trvat, jelikož rozsudek ve věcech majetkových bude až někdy ke konci roku. Teprve potom bude následovat písemné odůvodnění a teprve potom se mohou odvolat.

Aktuálně.cz: Co konkrétně znamená pro Česko dnešní rozsudek z pohledu jeho nároků na finanční odškodnění?

Marek Procházka: Soud svým rozhodnutím potvrdil, že Česká republika utrpěla škodu, a to přibližně ve výši dvou miliard korun - a je potom otázkou, jak soud ve druhé části svého rozhodnutí tuto škodu naformuluje a jaké budou možnosti se k tomuto majetku dostat.

Škoda - 2 miliardy, zastavený majetek - 13 miliard 

Aktuálně.cz: Jaké ty cesty k tomuto majetku jsou? Soud konstatoval dvoumiliardovou škodu, zastavený majetek jen ve Švýcarsku má hodnotu nějakých 13 miliard - jaký by tedy teď měl být další postup?

Foto: ČTK / Aktuálně.cz

Marek Procházka: Soud rozhodne buď o restituci majetku ve prospěch České republiky, nebo také o konfiskaci. Jak říkáte, byla tam zadržena větší částka a podle švýcarského trestního řádu a hmotného práva je více možností, jak tento majetek nárokovat. My jsme se k němu přihlásili již dříve, před dvěma lety. Je potom otázkou, jakou nám ten soud ukáže a nastaví cestu k tomuto majetku.

Aktuálně.cz: Budete žádat o celý zastavený majetek?

Marek Procházka: Ne, my budeme uplatňovat škodu, respektive její napravení. Tím odškodněním nikdy nebyla celá částka, to nikdy nebylo téma.

Aktuálně.cz: Proč ne?

Marek Procházka: Manažeři MUS páchali trestnou činnost v několika fázích a různými prostředky i směry, některými ke škodě státu, jinými ke škodě samotné MUS a dalšími zase poškozovali samotné Švýcary. Proto nenárokujeme celou částku.

Aktuálně.cz: Takže počítáte s nárokováním pouze zmíněné škody?

Marek Procházka: Stát nárokuje škodu - ale v jaké výši, k tomu se ještě nemůžu vyjadřovat.

Aktuálně.cz: V případě, že by došlo ke konfiskaci celého zastaveného majetku, jak by byl rozdělen? Jakou část si může nárokovat česká strana a kolik by náleželo naopak švýcarské straně?

Marek Procházka: Je možné, že to bude rozdělené, v prvé řadě se ale stát nikdy nehlásil k tomu, že chybí třináct miliard. Takže je možné, že v případě, že by došlo ke konfiskaci, tak je stále možnost se k tomu přihlásit. Soud nám také může přímo odškodnění dát, to je zásadní otázka, o které ještě nebylo rozhodnuto.

Čekání na zimu

Aktuálně.cz: V České televizi jste ještě před tím, než byl vynesen rozsudek, mluvil o tom, že i v případě neúspěchu švýcarské prokuratury by měla Česká republika ještě další možnosti, jak se k penězům dostat - mohl byste zmínit, o jaké možnosti jde?

Marek Procházka: Podle švýcarského práva je několik cest, které jsou poměrně "technické"; myslím, že v tomto okamžiku by to byla zbytečná spekulace. Předpokládám, že soud svým rozhodnutím právě nějakou cestu nastaví - do té doby musíme počkat.

Aktuálně.cz: Mohl byste však přesto některou z takových možností zmínit?

Marek Procházka: Jednoduše řečeno nám soud pořád může během druhé části rozhodnutí tu vyčíslenou škodu přímo vydat. To je jedna varianta. Další varianta by nastala v případě, že by došlo ke konfiskaci - v takovém případě se můžeme, stále ve velmi dlouhé lhůtě, znovu přihlásit a požadovat vydání této částky.

Antonín Koláček ve funkci předsedy představenstva Mostecké uhelné společnosti a.s. (MUS) na snímku z roku 1998.
Antonín Koláček ve funkci předsedy představenstva Mostecké uhelné společnosti a.s. (MUS) na snímku z roku 1998. | Foto: ČTK

Pokud jde o výši škody, konkrétní částka je v právu až sekundární, nejprve musíte postavit konstrukci jejího vzniku, dopadu a rozsahu - a pak do toho dosadíte čísla. My jsme počítali s tím, že soud může vidět princip škody a zejména jejího vzniku jinak, a tak jsme postavili několik variant, od nejmenší až po maximalistickou.

Ani částka 97 milionů švýcarských franků (přes dvě miliardy korun, pozn. red.), kterou soud vyčíslil, nemusí být nutně tím, co ČR nakonec získá. Nelze vyloučit ani variantu, že se v rámci dalších cest dostaneme k částce vyšší.

Aktuálně.cz: Může ještě do tohoto rozhodování nějak zasáhnout ministerstvo financí, které ve středu přišlo s tím, že na základě svých důkazů rozšiřuje trestní oznámení proti manažerům MUS? Respektive lze tyto důkazy nějak promítnout právě do té druhé části soudního řízení ve Švýcarsku?

Marek Procházka: Roli to hrát může; je to potom trochu i otázka strategie, jaký postup zvolíme. Pokud bychom museli uplatňovat vlastní nárok na ty zastavené prostředky v samostatném řízení ve Švýcarsku, tak musíme doložit, jak jsme byli poškozeni. To ale soud v podstatě v rámci rozsudku již řekl. Pokud se to pravomocně potvrdí, tak to znamená, že bylo jasně řečeno, že došlo k poškození českého státu.

Aktuálně.cz: Do kdy vlastně bylo rozhodnutí o odškodnění odloženo?

Marek Procházka: Podle mých informací na konec listopadu nebo prosince. Soud zatím rozhodl pouze o části celé věci, o vině a nevině obžalovaných, nyní tedy odsouzených. Pozitivní pro nás je, že soud je toho názoru, že došlo k poškození České republiky.

 

Právě se děje

Další zprávy