Praha - Do soudní laboratoře přivážejí policisté kostru a chtějí vědět, komu patřila. Takhle to vypadá v kriminálních seriálech v televizi. A takhle to také zná Hana Eliášová bezprostředně z vlastní praxe. Patří totiž mezi soudní vědce, kteří takové analýzy pro policisty dělají.
Pracuje jako vedoucí oddělení antropologie a biologie v Kriminalistickém ústavu Praha. A o své práci vyprávěla v pražském Muzeu policie v rámci Týdne vědy a techniky - celorepublikové akci, při níž vědci z akademických i dalších pracovišť představují veřejnosti svou práci.
Varianty podle tloušťky
Vědcům při identifikaci kosterních ostatků pomáhá virtuální realita. Umožňuje například určit, jak vypadal člověk, po němž už zůstala jenom lebka. Jeho pravděpodobnou podobu je možné rekonstruovat přímo na počítačové obrazovce podle znalostí pravidel o tom, jak se na kostech pnou svaly a pokožka.
"Protože z kostí nepoznáme, jestli byl dotyčný člověk tlustý nebo hubený, vytvoříme v počítači více portrétů, které zachycují pravděpodobnou podobu člověka podle variant jeho tloušťky," uvedla v přednášce doktorka Eliášová.
Relativní robustnost kostí ukáže, zda patřily muži nebo ženě. "Z tvaru lebečních kostí také poznáme etnickou příslušnost," doplnila Hana Eliášová.
Počítačová projekce samozřejmě umožní promítnout nalezenou lebku přímo do fotografie zmizelé osoby. Případná shoda potvrdí, že hledaný člověk už nepatří do kartotéky pohřešovaných, nýbrž přidá práci jiné partě kriminalistů.
Mumie v bytě
Doktorka Eliášová se při přednášce v Muzeu policie zmínila pouze o jediném konkrétním rozpracovaném případě. Šlo o mumifikovanou hlavu nalezenou v jednom bytě, u níž nebylo zřejmé, jak je stará a zda je dokladem trestného činu.
"Chtěli jsme se vyhnout pitvě, abychom mumii nepoškodili, ale potřebovali jsme vidět lebeční kosti. Takže jsme využili počítačovou tomografii," vyprávěla.
Počítačová tomografie se nejčastěji používá pro vyšetření nemocných. Pacient se vsune do tunelu přístroje, kde kolem něj obíhá rentgenový zářič, který vytvoří plastické znázornění vnitřku těla.
"Takto jsme získali zobrazení kostí lebky. Šlo o pozůstatky muže a z lebeční klenby jsme pak mohli určit, že pocházel z populace Střední a Jižní Ameriky," prozradila ještě doktorka Eliášová. Více vědí zatím jen policisté, kteří se neobvyklým případem zabývají a jimž vědci v policejních laboratořích pomáhají.