Strahov, stadion pro Madonnu, U2 a Peltu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 3. 2014 13:39
Potřebujeme v Praze větší, třicetitisícový stadion, vysvětlují teď premiérovi Miroslav Pelta a další bossové českého sportu. Je otázkou, k čemu vlastně.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Potřebujeme v Praze větší, třicetitisícový stadion, vysvětlují teď premiérovi Miroslav Pelta a další bossové českého sportu. Je otázkou, k čemu vlastně.

Dosud poslední domácí zápas fotbalové reprezentace, který s sebou přinesl problém s nedostatkem vstupenek, se totiž hrál 10. září 2003, to když si to na Letnou přijeli s Brücknerovými zlatými chlapci rozdat Van Nistelrooij, Davids a další nizozemské superhvězdy v boji o Euro 2004.

Od té doby dvacetitisícová kapacita Letné či Edenu příznivcům národního týmu pokaždé stačila.

Spartě se za posledních pět let stalo jen dvakrát, že by potřebovala větší kapacitu stadionu, to když přijely Chelsea a Liverpool.

Eden samozřejmě praskal ve švech, když si ho Plzeň půjčovala na Ligu mistrů, na zápasy s Barcelonou či AC Milán. Do její renovované Doosan Areny se nacpe jen 11 700 lidí, ale plzeňská radnice jistě do její přestavby neinvestovala stamiliony, aby se i další pohárové velebitvy Viktorie hrály v Praze.

Před osmi lety plánoval Vlastimil Košťál, tehdejší boss českého fotbalu, že se Národní stadion s kapacitou 35 000 míst postaví na Letné a že by na něm logicky hrávala Sparta. „Počítali jsme s tím, že aby se uhradil provoz, muselo by se na stadionu konat přes 50 akcí do roka,“ říká dnes. Na otázku, zda by mohl být rentabilní stadion, na němž by své ligové zápasy nehrál žádný velký klub, odpoví Košťál bez mučení: „Samozřejmě, že ne. Ale já mám informace, že by Sparta na Strahově hrát mohla.“

Představitelé Sparty to ale v médiích radikálně odmítají. „Hypoteticky si umím představit, že bychom na Strahově hráli třeba Ligu mistrů, kdyby přijel velký atraktivní klub a nám nestačila kapacita stávajícího stadionu. Ale jinak náš klub patří na Letnou,“ řekla HN Martina Králová, členka představenstva Sparty.

Milovníci konspiračních teorií by si jistě přesto dokázali představit, že Daniel Křetínský klub na Strahov přestěhuje, nechá současnou Generali Arenu srovnat se zemí a na jejím místě postaví na Letné obchodní centrum. Načež se tak po miliardě, co už s kamarády z J&T v klubu utopil, finančně zahojí.

Jenže s tím vůbec nekoresponduje fakt, že Sparta už na léto ohlásila velkou přestavbu hlavní tribuny na Letné, kde hodlá investovat v řádu vyšších desítek milionů a vybudovat luxusnější VIP boxy. Proč by to dělala, kdyby záhy chtěla klub stěhovat na nový Strahov?

Košťál si před lety plácnul s premiérem Jiřím Paroubkem, k jejich společné smůle ovšem jen pár dnů před volbami, které pro „buldozera české politiky“ nedopadly podle jeho představ. A od té doby neměla u pravicových vlád myšlenka Národního stadionu šanci.

Až se zase dostala k moci levicová vláda v čele s ČSSD. „Pokud existuje politická vůle do toho projektu jít, bylo by chybou toho nevyužít,“ vzkazuje dnes z Kaprunu tamní hoteliér Vlastimil Košťál.

Tak si pojďme hrát s čísly. O kolik víc se dá vydělat zaplněním třicetitisícové fotbalové arény ve srovnání s těmi dosavadními, které jsou o třetinu menší? Při průměrné ceně lístku 1500 korun činí rozdíl 15 milionů korun.

Kolikrát do roka, nebo spíš do pětiletky, by se dal Strahov vyprodat, už jsme v úvodu nastínili.

A teď vám začnou naskakovat nákladové položky. Měsíční náklady na údržbu letenské Generali Areny přijdou na 1,5 milionu korun. U většího strahovského stánku bychom se tak ročně mohli dostat ke 20 až 24 milionům korun.

Z tržby za prodané vstupenky zaplatíte desetiprocentní daň. Security servis na vyprodané utkání? Počítejte s půlmilionem korun. A k tomu energie.

Kdyby si, dejme tomu, Sparta pro svůj velký zápas Strahov pronajala, musela by za to  logicky jeho vlastníkovi zaplatit nájem. Podle znalců trhu odhadem třetinu tržby. Pořád si tu někdo myslí, že se to celé vyplatí?

Ale ano, najdou se. Třeba Robert Porkert, ředitel agentury Live Nation, která v Praze pořádá velké rockové koncerty. „Nový projekt vítáme. Stávající outdoor stadiony jsou totiž nevyhovující či velmi problematické,“ podotýká. Naráží tím na fakt, že Eden stojí v zabydlené zóně, hygienik tu povoluje akce jen do 22. hodiny. A s rockovými koncerty je to ještě složitější.

„Jenže kdo tady za poslední dobu vyprodal Eden? Depeche Mode, Metallica, možná Coldplay… Větší arénu nepotřebujete, jedině snad na Madonnu a U2,“ reaguje David Urban z agentury D Smack U.

Vydá kvůli tomu Bohuslav Sobotka čtyři miliardy z erární kasy?

Luděk Mádl

 

Právě se děje

Další zprávy