Po krizi rostou nejen akciové trhy, ale i daně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 6. 2014 15:45
I když je naděje na ekonomické oživení v druhé polovině roku a v letech dalších, zatím s poklesem zdanění asi příliš nepočítejme. Dluhy evropských zemí jsou zatím stále dosti vysoké
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Nejen akciové trhy vystoupaly v posledních měsících nad úrovně roku 2007. Jak ukazují statistiky Eurostatu, rovněž celkové zdanění dosáhlo předkrizových hodnot, a to již v roce 2012.

Aktuální zpráva Eurostatu o celkovém podílu zdanění vzhledem k HDP v roce 2012 a o trendech v dalších letech potvrdila, že Evropa je regionem, který patří k těm s vyššími daněmi. Zdanění ve vztahu k HDP dosáhlo předkrizových hodnot v roce 2012 a předběžná data naznačují, že tento vývoj pokračoval i v roce 2013 (viz první graf dále).

Růst byl strmý v posledních dvou až třech letech. Projevují se tak opatření a snahy států čelit dluhové krizi a omezit zadlužování zemí. Tento efekt lze připsat zvyšování některých sazeb u tradičních typů daní, jako je DPH a spotřební daň, ale i zavádění dodatečných daní, např. v bankovním sektoru.

Nadpoloviční podíl na celkově vybrané dani tvoří tradičně zdanění práce. Čtvrtinový až třetinový podíl patří zdanění spotřeby a zbytek jde na vrub zdanění kapitálu (majetku).

Nejvýše na žebříčku zemí s nejvyšším podílem daně v poměru k HDP stálo v roce 2012 Dánsko se 48,1 % (viz druhý graf dále). Na opačné straně se ocitlo Lotyšsko s 27,2 %. Česká republika s mírou zdanění rovných 35 % je zhruba uprostřed, o něco níže pod průměry Evropské unie (39,4 %) a eurozóny (40,4 %).

I když je naděje na ekonomické oživení v druhé polovině roku a v letech dalších, zatím s poklesem zdanění asi příliš nepočítejme. Dluhy evropských zemí jsou zatím stále dosti vysoké.

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

Další zprávy