Opičky, které Bolt dělá před startem, mu pomáhají, aby byl rychlejší

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 8. 2012 14:03
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Lidé mají stále potřebu se poměřovat. Sestavují a studují proto rádi žebříčky nejbohatších nebo nejmocnějších osobností planety.

Ty žebříčky pak lze samozřejmě snadno zpochybňovat. Ale odpověď na otázku, kdo je nejrychlejším člověkem na planetě, prostě nezpochybníte: Usain Bolt.

V Londýně vyhrál "stovku" v čase o šest setinek rychlejším než před čtyřmi lety na olympiádě v Pekingu. Ale jeho světový rekord z MS 2009 v Berlíně odolal, o pět setinek.

"Já jsem nečekal, že se poběží tak rychle, přeci jen byl Bolt tentokrát pod větším psychickým tlakem než v Pekingu či Berlíně," míní atletický trenér Luděk Svoboda, expert na sprinty.

V tabulce nejrychlejších běhů na 100 metrů patří Boltovi první tři nejlepší časy všech dob... V první dvacítce jich má osm. Šest jeho krajan Powell, čtyři Američan Tyson Gay, dva další Jamajčan Yohan Blake.

Proč je zrovna Usain Bolt tak rychlý? Spekulace o tom, že jeho svalová vlákna jsou abnormální, Svoboda odmítá. "V té špičce mají svalová vlákna všichni plus minus stejně dlouhá. Podívejte se na to, kdo se dostal do finálových závodů na 100 metrů mužů i žen:  výhradně sprinteři z USA a Karibiku (i Nizozemec Martina je z Nizozemských Antil) plus u žen dvě závodnice ze západoafrických zemí. A právě tohle mají všichni tihle nejlepší sprinteři planety společné: genetickou výbavu pocházející ze západní Afriky."

Právě z této oblasti vozili otrokáři Afričany do Nového světa, právě odtud se tímto drastickým způsobem "přestěhovala" rychlá svalová vlákna i na Jamajku.

Ale má-li Bolt tento základ stejný jako konkurence ze světové špičky, proč ji poráží? I na to má Svoboda fundovanou odpověď: "Oproti ostatním má delší trup, ale především nohy."

Hvězdy sprintu doby předboltovské, Maurice Green či Tim Montgomery, měřily 176, resp. 178 centimetrů. Jejich běh připomínal vystřelení dělové koule. Jenže Usain Bolt měří 195 centimetrů. A styl jeho běhu je úplně jiný. A zjevně výrazně rychlejší.

"To, čím se od ostatních liší nejvíc, je maximální rychlost, které dosahuje. Mezi 30. a 70. metrem trati nikdy nikdo neběhal rychleji než on," vysvětluje Svoboda. Při berlínském světovém rekordu běžel Bolt jednu chvíli 44,7 km/h. "A zatímco ostatní v závěru únavou výrazně zpomalují, on sice zpomaluje také, ale mnohem menší měrou," doplňuje Svoboda, který vychoval například českého rekordmana Ivana Šlehobra, pracoval s Romanem Šebrlem i s překážkářem Petrem Svobodou.

Kromě rychlosti zaujal Usain Bolt celou planetu i "opičkami", které s oblibou předvádí televizním kamerám před závodem i po něm. V Pekingu to byla rarita, v Londýně už takhle před startem "šaškovali" všichni finalisté.

"I to mu pomáhá. Na závodníky před startem obyčejně padá stres, třeba z toho, aby se dokonale trefili do startu, do výstřelu. Když se Bolt těmihle srandičkami lehce odreaguje, ten negativní faktor stresu zmizí," říká Svoboda. Závodník se dokonale uvolní, povolí se, není napjatý.

Boltovi tahle metoda zjevně funguje na sto procent, je to jeho naturel. Pomáhají ale "opičky" i všem ostatním? "Možná si někteří z nich říkají: Dělají to všichni, tak když už ke mně ta kamera přijde, tak taky něco předvedu, ať pak v televizi nevypadám jako vůl," směje se český trenér.

 

Právě se děje

Další zprávy