Nevídané. Státní převrat v členské zemi Evropské unie

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 7. 2012 14:08
Rumunský kabinet sociálnědemokratického premiéra Victora Ponty se rozhodl odstranit pravicového prezidenta Traiana Baseska metodou buldozeru hrnoucího vše před sebou, dokud to nerozdrtí.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Rumunsko vstoupilo s Bulharskem do Evropské unie v roce 2007 za otázek a pochybností, zda obě země skutečně do tohoto seskupení patří. Kvůli korupci, organizovanému zločinu provázanému s politikou či nedostatečně zajištěné nezávislosti justice - a to Insider vybírá jen některé z mnoha výtek.

Současná rumunská vláda jako kdyby dělala všechno pro to, aby dokázala, že kritici tehdejšího rozšíření o balkánskou dvojku měli pravdu.

Kabinet sociálnědemokratického premiéra Victora Ponty se rozhodl odstranit pravicového prezidenta Traiana Baseska metodou buldozeru hrnoucího vše před sebou, dokud to nerozdrtí.

Prezident dnes dočasně předal pravomoci předsedovi senátu a opustil prezidentský palác.

Insideru to trochu připomíná „převrat“ Vladimíra Mečiara poté, co jeho Hnutí za demokratické Slovensko vyhrálo předčasné volby v roce1994 asvými kroky pak válcovalo opozici, veřejnoprávní média, justici a nakonec i prezidenta Michala Kováče.

Posuďte sami.

Levicová koalice Victora Ponty se dostala k moci poté, co na jaře rezignoval pravicový kabinet premiéra Emila Boce kvůli rozsáhlým protestům proti úsporným ekonomickým opatřením a sociálním škrtům.

Mezi Pontou a prezidentem Baseskem panovala už dříve nenávist, která nyní zcela ovládla rumunskou politiku. Premiér Baseska obvinil z ovlivňování soudů a znásilňování ústavy, neboť si přisvojoval pravomoci, které mu nepřísluší.

Ukázkou byl spor o to, kdo pojede minulý měsíc na summit EU do Bruselu. Ústavní soud rozhodl, že přednostní právo má prezident, ale premiér přesto odcestoval také.

Premiér se teď rozhodl pro zničení protivníka. Zákony začal vydávat formou dekretů, které nepodléhají zdlouhavému schválení parlamentem. Tím zabrání tomu, aby je včas projednal Ústavní soud.

Dosadil své spojence do čela obou komor parlamentu, do křesla ombudsmana i do vedení veřejnoprávní televize.

V parlamentu, kde má většinu, prosadil sesazení prezidenta, které má platnost třicet dní, dokud jej definitivně nestvrdí voliči v referendu.

Aby se tak stalo, musí pro sesazení hlasovat většina registrovaných voličů. Teď Ponta chce zákon změnit tak, aby stačila většina těch, kteří k referendu přišli. Basescu ztratil dřívější popularitu díky tomu, že podpořil tvrdá úsporná opatření předchozí pravicové vlády, ale klauzule o nutné většině všech voličů by mu možná pomohla referendum přežít.

Vláda chce navíc pět měsíců před parlamentními volbami změnit jejich systém. Místo dosavadní kombinace většinového a poměrného systému zavést většinový jednokolový systém, což by vládní sociálnědemokratické straně pomohlo k zisku více mandátů.

Evropská komise ovšem dlouhodobě vystupuje proti změnám volebních systémů v roce, kdy se volby v dotyčné zemi konají...

Agresivitu Ponty ještě násobí fakt, že čelí závažnému obvinění. V roce 2003 opsal převážnou část své doktorské disertace na téma Mezinárodního trestního soudu ze starších prací a zdrojů.

Rumunsko v posledních měsících v Bruselu mocně lobbovalo za to, aby se mohlo připojit k Schengenu, v české vládě mělo spojence.

Nyní to ale vypadá, že mu hrozí spíše opačný směr. Dál a pryč od evropské integrace. Údiv nad posledním politickým vývojem dávají najevo Německo, Francie i Spojené státy a Evropská komise se bude procesem odvolání prezidenta zabývat.

Kdyby se z Evropské unie vylučovalo, Rumunsko by dnes asi bylo prvním kandidátem na odchod.

 

Právě se děje

Další zprávy