Neklid na ruském zadním dvorku. Abcházové povstali proti prezidentovi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 5. 2014 17:28
Rebelie, která pro Rusko přichází ve velmi nevhodnou dobu. To lze ve zkratce říci o převratu, který se odehrál v Abcházii.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Rebelie, která pro Rusko přichází ve velmi nevhodnou dobu. To lze ve zkratce říci o převratu, který se odehrál v Abcházii a jejž kvůli konfliktu na Ukrajině média zaznamenala jen okrajově.

Na ukrajinský vývoj ale může mít vliv. Abcházie je malá samozvaná republika, která se s pomocí ruské armády odštěpila od Gruzie a funguje jen díky ruským finančním dotacím.

Opozice ale nyní povstala proti prezidentovi Alexandru Ankvabovi. Vyčítala mu nezaměstnanost, korupci, přetrvávající ekonomickou mizérii a – pozor – přílišné spoléhání na Rusko.

Kyjev totiž Ukrajince z východních oblastí, kde operují separatisté, varuje právě příkladem gruzínských odštěpeneckých republik Abcházie a Jižní Osetie. Odtržením a spojením s Ruskem se pro vás nic nezmění k lepšímu. Nehledejte ráj v Rusku, ani pod jeho ochranou, přesvědčuje lidi ukrajinská vláda.

Poslední události v Abcházii jako by jí dávaly za pravdu. Opozice vedená lídrem Raulem Chadžimbou v úterý pronikla do sídla prezidenta a vyzvala ho k odstoupení. Výzvy prezidenta k dialogu nebyly vyslyšeny.

Ankvab uprchl z rezidence a uchýlil se do svého rodného městečka Gudauty. Trvá na tom, že je stále prezidentem, ale mezitím Chadžimba v metropoli Suchumi už sestavuje novou vládu.

„Nikam jsem neutekl, zůstávám v Abcházii a podnikám kroky ke stabilizaci situace,“ uvedl svržený prezident v prohlášení.

V Kremlu jsou patrně nepříjemně překvapeni. Lze to odvodit z faktu, že mezi vyjednavači, které Rusové do Suchumu posílají, je Putinův důvěrník a poradce Vladislav Surkov.

„Rusko sleduje události se znepokojením,“ uvádí se ve stručném vyjádření ministerstva zahraničí v Moskvě.

Abcházie má rozlohu 8600 kilometrů čtverečních a žije v ní jen 240 tisíc obyvatel. V letech 1992 až 1993 vedli abchazští separatisté krvavou válku s gruzínskou armádou, při které zahynulo přes deset tisíc lidí. Vyhráli díky pomoci Ruska. Válka vyhnala z Abcházie téměř všechny etnické Gruzínce.

Zdejší pláže mají velký potenciál pro turistický ruch, stejně tak jako tropické ovoce, pro které jsou zde ideální klimatické podmínky.

To vše ale zůstává víceméně nevyužito. Abcházové věřili, že mohou nějakým způsobem vydělat na olympijských hrách v nedalekém Soči. Ale jediné, čeho se dočkali, byla posílená ostraha hranic z ruské strany.

Chadžimba si samozřejmě nemůže dovolit utnout veškerou spolupráci s Ruskem. Abcházie je závislá na ruských dotacích a vojenské podpoře. Je však proti tomu, aby ruští občané mohli v Abcházii kupovat nemovitosti a půdu.

Na problémy v Abcházii samozřejmě hledí s velkým zájmem gruzínská vláda. Tbilisi odtržení svého území nikdy neuznalo a plné obnovení normálních vztahů s Ruskem podmiňuje navrácením Abcházie.

I tady se nabízí paralela s Ukrajinou. Její vláda ruskou anexi Krymu také neuznává.

Martin Novák

 

 

Právě se děje

Další zprávy