Liberečtí sociální demokraté poslali straně statisíce. A kde na to vzali?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 3. 2013 15:57
Volby neumí, ale pro svou stranu se rozdali
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Sociální demokraté z Libereckého kraje sice pravidelně nedělají Lidovému domu radost ve volbách, ale v centrále si jich přesto musí vážit.

Naposled v hlasování do krajů skončili mezi konkurencí až čtvrtí a mají sedm mandátů z pětačtyřiceti, z posledního seznamu stranických sponzorů však Insider zjistil, že sociální demokracii obětují klidně své osobní úspory. A jde o statisíce korun.

Insider prošel seznam sponzorů za rok 2012, který minulý týden před sjezdem zveřejnil místopředseda pro ekonomiku Martin Starec. Z Libereckého kraje přišlo do stranické pokladny od členů a od firem celkem 2,29 milionu korun. Jeden a půl milionu dali straníci, 785 tisíc společnosti svázané s Libereckem.

V seznamu se jedná o významné dary. V „kategorii jednotlivců“ se totiž sponzoři z regionu podíleli na celkovém daru fyzických osob celými 16 procenty. A odečteme-li dary, které do pokladny poslala dceřiná společnost ČSSD Cíl, podílel se loni Liberecký kraj na sponzoringu sociálních demokratů dokonce z jedné čtvrtiny.

Zakázka a štědrý dar

Nejvyšší dar, částku 300 tisíc korun, darovala ČSSD společnost Telmo, která v roce 2009 vysoutěžila od Libereckého kraje tendr na rekonstrukci informačních technologií jednacího sálu zastupitelstva.

Jestli tohle byl důvod sponzoringu, nechce majitel společnosti vůbec probírat. „Nechci se k tomu vyjadřovat,“ odmítl dotaz Insideru Radek Dvořák. Souvisel dar se zakázkou? „To nechám na vás,“ řekl.

Pohled zpět říká, že zakázka byla kritizována opozicí, že opravy nejsou nutné. „Vše fungovalo a nikdo nám nedokázal vysvětlit, proč něco vyměňovat,“ vzpomíná tehdejší zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj, dnes poslanec sněmovny Jan Farský.

Insider zjistil, že se do tendru tehdy přihlásily čtyři společnosti – tři s vazbami na region a jedna z Prahy. Společnost Telmo vyhrála s druhou nejnižší cenou. Zakázku ocenila na 4,3 milionu korun, ve stejné cenové hladině se pohybovaly i ostatní nabídky libereckých uchazečů. Pražská společnost Elso Industrial nabídla za stejnou službu 2,8 milionu.

Mohl si to dovolit

Nejštědřejší dárce z řad členů strany na Liberecku spojuje fakt, že se jedná o straníky z čela poslední krajské kandidátky nebo o politické spojence současného předsedy liberecké krajské organizace Roberta Duška, který přes výše uvedený volební výsledek uhájil své místo v jejím čele.

Například současný ředitel úřadu Asociace krajů, šéf liberecké kampaně pro krajské volby Radek Polma, věnoval straně 200 tisíc korun. „Jsou to moje peníze. Moje příjmy tomu v roce 2011 odpovídaly, mohl jsem si to dovolit,“ říká Polma. Čím konkrétně se živil, nechce zveřejnit, řekne jen to, že je formálně osobou samostatně výdělečně činnou. Z veřejných zdrojů je možné dohledat, že Radek Polma působil jako asistent poslance. Zákonodárci přitom mají na služby asistentů paušál 30 tisíc korun.

Do čela kanceláře Asociace krajů Polma nastoupil letos, jeho předchůdci měli plat 70 tisíc korun. Podle posledních údajů uvedených v katastru nemovitostí Radek Polma bydlí v panelovém domě poblíž jablonecké přehrady. Byt je napsán na jeho matku, sám sociální demokrat podle katastru vlastní z poloviny řadový domek v Husinci u Reže. Dříve podnikal, společnost věnující se marketingu ovšem podle listin uveřejněných v obchodním rejstříku odprodal v roce 2010 za tisíc korun své společnici.

Sto tisíc za lídryni

Další vysoký dar přišel od lídryně liberecké krajské kandidátky Lenky Kadlecové. Samoživitelka dvou dospělých dětí, která v roce 2012 působila jako zástupkyně ředitelky v domově důchodců ve Velkých Hamrech a předtím jako asistentka radního pro sociální věci, dala straně 100 tisíc korun.

„Byla to věc, o které jsem dopředu věděla, tedy že nějakou částku budu muset dát,“ líčí původ svého daru Kadlecová. „Jsem poměrně stará, úspory mám, takže ty peníze pro mne nebyly zas takový problém,“ dále tvrdí.

Kadlecová pak deníku Insider přiznala, že její plat jako zástupkyně ředitelky byl 24 tisíc hrubého. „Zdědila jsem domek po babičce, takže úplně nemajetná nejsem,“ dodala.

Muž z technické služby

Stotisícových darů z liberecké ČSSD ovšem doputovalo více. Liberecký člen strany Milan Šír poslal straně 110 tisíc korun. „Šlo o úspory. Dostal jsem také odchodné, když jsem končil na magistrátu,“ popisuje původ peněz liberecký politik, který musel odejít z liberecké radnice v době, kdy ČSSD chtěla nabídnout ve městě svou „lepší tvář“.

Svůj dar prý pojímal jako příspěvek na kampaň, i když v krajských volbách kandidoval na čtrnáctém místě. Nyní pracuje jako technický manažer Technických služeb města Liberce. Opozice tvrdí, že jeho funkce byla vedením města v čele s ČSSD účelově vytvořena. Na výši platu v této funkci nechce odpovídat. „Nevidím důvod, proč bych ho sděloval,“ odmítl politik. Veřejně lze ovšem dohledat jeho odměnu za členství v dozorčí radě liberecké nemocnice - měsíčně inkasuje 30 tisíc korun.

Šír stále bydlí v družstevním panelákovém bytě v širším centru Liberce. Podle katastru nemovitostí vlastní s manželkou pozemky ve Starém Harcově v sousedství silnice vedoucí z Liberce k lyžařskému středisku v Bedřichově.

Někdy je to vabank

Někdejší hejtman ČSSD Stanislav Eichler, který v ČSSD skončil jako odstavený a neúspěšný kandidát do Senátu (byl nasazen do obvodu, kde ho voliči málo znali), dal ČSSD - de facto na rozloučenou - 130 tisíc korun.

„Byly to moje úspory a chápal jsem to jako příspěvek na senátní kampaň,“ komentoval svůj dar své někdejší straně Eichler. Svého daru prý nelituje. „V politice to je někdy hra vabank“ tvrdí.

Mezi štědrými dárci ČSSD, jejichž dary se pohybují kolem statisíců, je i europoslanec Robert Dušek (150 tis.), náměstek z liberecké radnice Martin Lukáš (100 tis.) nebo asistent europoslance Ladislav Slánský (90 tisíc).

Martina Machová

 

Právě se děje

Další zprávy