Kejvalova vize jednotného sportu hoří. Dvě židle pro hosta nestačí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 11. 2012 15:04
Konzervativní křídlo v ČOV v dosud posledních volbách 1. listopadu naznačilo, že se mu po této kejvalovsko-janstovské stezce příliš vykročit nechce.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Namalovali si to ti dva hezky. Že se jednotlivé částečky nyní  atomizovaného českého sportu sejdou pod střechou Českého olympijského výboru. A sport pak jeho jménem bude vystupovat jednotně především při jednáních se státní mocí, v nichž jde hlavně o peníze.

Tomu všemu bude šéfovat první z těch dvou: Jiří Kejval, hrdina protihušákovského odboje, a to v roli předsedy ČOV. A místopředsedu mu bude dělat jeho parťák Miroslav Jansta, který z ČSTV udělá servisní organizaci spravující zejména nemovitý majetek sportovců.

Plán počítal s tím, že dalšími místopředsedy ČOV budou Zdeněk Ertl, šéf Sdružení sportovních svazů, a Hana Moučková, starostka Sokola.

Jenže Ertl a Moučková na místopředsednické posty ve volbě neprošli. Kejval to pak interpretoval tak, že i navzdory tomu se do vedení ČOV dostali progresivní lidé a nastoupená cesta bude pokračovat.

Jenže například Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů, to vidí jinak.

„Plénum ČOV dalo výsledkem těch voleb jasně najevo, že vizi ČOV jako střešní organizace sportu zelenou nedává. Nemáme zástupce v užším vedení, nemáme ani volební hlas v plénu. Vizi pana Kejvala podporujeme, ale dokud se v duchu té jeho vize nepřepíší a neprohlasují nové stanovy ČOV, tak to tímhle způsobem fungovat nebude,“ míní Ertl.

„Sjednocení sportu je nutná věc. Když bude sport rozdrobený, bude jeho pozice při jednáních s politickou reprezentací státu složitá,“ potvrzuje Kejval, že ze své vize nemíní ustoupit.

Zatím ale může „kouzlit“ jen v rámci svých omezených pravomocí. Začal změnou jednacího a organizačního řádu ČOV. Ta spočívá v tom, že zástupci Autoklubu a České obce sokolské dostali statut stálých hostů při jednáních výkonného výboru ČOV.

Mohou se účastnit jednání, vznášet návrhy a diskutovat. „Jenže nemají hlasovací právo,“ dodává Ertl, který pro sebe tento speciální statut nepotřebuje, protože uspěl alespoň ve volbě člena VV ČOV, když už na místopředsednický post nedosáhl. Sokolka Moučková ve volbách nezískala ani to.

Proto ji Kejval ze své funkce při ČOV pověřil alespoň předsednictvím komise Sport pro všechny.

„To jsou změny, které ukazují vůli pana Kejvala něco změnit, ale otázkou je, zda bude mít sílu změnit stanovy ČOV. Ty totiž předpokládají, že ČOV zajišťuje účast české výpravy na OH a šíří myšlenku olympismu,“ vysvětluje Ertl. A to se zřejmým odkazem na to, že o žádném centrálním řízení sportu, včetně toho neolympijského, natož o případném rozdělování státních peněz i do těchto segmentů, není v současných stanovách ČOV ani zmínka.

Rebelii proti Kejvalově vizi s obsazením místopředsednických postů vedl při volbách navenek Robert Změlík, olympijský vítěz v desetiboji, jeden z individuálních členů pléna ČOV. „Tihle lidé dali celkem jasně najevo, že změny nechtějí. Pokud by se měl ČOV měnit, museli by i oni souhlasit s tím, že se změní i volební poměry a pravidla. Pokud by měl ČOV zastřešovat celý sport, muselo by se to nějak odrážet i ve složení toho pléna, které volí své vedení,“ rekapituluje Ertl.

Konzervativní křídlo v ČOV ovšem v dosud posledních volbách 1. listopadu naznačilo, že se mu po této kejvalovsko-janstovské stezce příliš vykročit nechce.

 

Právě se děje

Další zprávy