Kam mohou zmizet tajní majitelé solárních parků

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 2. 2013 15:22
Likvidací listinných akcií na doručitele může veřejnost odhalit část dosud důsledně skrývaných informací o firmách, které využívají státní podporu. Insider propočítal, že za anonymními akciemi se například skrývají investoři u hned jedenácti z patnácti největších slunečních elektráren.
Foto: Tomáš Kunc

Analýza - Likvidací listinných akcií na doručitele může veřejnost odhalit část dosud důsledně skrývaných informací o firmách, které využívají státní podporu.

Insider propočítal, že za anonymními akciemi se například skrývají investoři u hned jedenácti z patnácti největších slunečních elektráren.

Pokud zákon schválený sněmovnou projde i v Senátu a u prezidenta, budou muset už napřesrok přiznat, že jim hektarové lány solárních panelů patří. Anebo do té doby najít jinou cestu, jak se skrýt.

Útěk do ciziny

Majitelé anonymních akcií k tomu budou mít šanci, protože vláda nechce za každou cenu jejich identitu odkrýt. „Hlavním smyslem návrhu je vyloučit v České republice možnost existence akcionářských struktur, kdy by identita akcionářů společnosti nemohla být ze strany státních orgánů ověřena,“ vysvětlují smysl nového zákona jeho autoři.

Solární baroni a s nimi další skrytí majitelé dostanou do konce roku čas, aby se rozhodli. Pokud ale do prvního ledna neoznámí, jak se chtějí změnit, budou akcie jejich společností automaticky považovány za akcie na jméno.

Tuto formu akcií, při níž jsou majitelé každé akcie zapsáni ve firemních dokumentech, dosud zvolila jenom jedna z největších solárních firem. Příklad společnosti Ren Power, které patří elektrárna v Zašové, zároveň ukazuje nejsnadnější cestu, jak konečného vlastníka zakrýt. Všechny akcie jsou napsány na nizozemskou firmu Ren Power Investment. Tuzemské státní orgány mohou holandské úřady požádat o výpis z obchodního rejstříku, zvědavá veřejnost se však k informaci dostat nemusí. Ovšem za majitele Ren Power se obecně považují spolupracovníci uhlobarona Pavla Tykače.

Naopak nemá smysl následovat příklad firmy Lumen Energy, která postavila třetí největší elektrárnu v Ševětíně. Už předloni zavedla jmenovité akcie, jejich většinu ale vlastní další dvě anonymní firmy, tedy Lumen International a Barlog Capital. Také jejich vlastníky bude nutné zveřejnit.

Recept pro spící firmy

Zachovat akcie na doručitele bude možné dvěma způsoby.

Především se mohou uložit u centrálního depozitáře nebo u pověřených obchodníků s cennými papíry a nadále s nimi bude zakázáno obchodovat. Tento model může využít například firma Amun Re, která postavila největší a pátou největší elektrárnu v Ralsku, resp. v Mimoni. Už je prodala společnosti ČEZ a nadále nevyvíjí žádnou činnost. Může tedy akcie uložit, pokud se neobává toho, že si informace o jejích majitelích vyžádá policie. Stejně na tom je ještě firma EnergoHelis, která už prodala svou elektrárnu v Oslavanech.

Za druhé, akcie na doručitele bude možné „zaknihovat“, tedy registrovat jejich vlastníky i všechny obchody s nimi u centrálního depozitáře, tedy u státu. Tato nákladná cesta má ovšem smysl pouze pro firmy, které chtějí se svými akciemi obchodovat, a to zatím žádná solární společnost neplánuje.

Do Švýcarska a na Kypr je vidět

Pro většinu solárních akciových společností, které nechtějí utlumovat svou činnost, nakonec zůstane perspektiva akcií na jméno. Pro případné skrytí majitelů tedy budou muset něco podniknout.

To se týká například majitelů jedenácté největší elektrárny v Letkově. Její provozovatel SPL má anonymní akcie, které podle obchodního rejstříku před dvěma lety držela švýcarská společnost Petofin. Převedení akcií na jméno této firmy by tuto nejistou informaci potvrdilo. Petofinu přitom patřila také klenotnická firma Safina, která spolupracuje s lobbistou a bývalým svazákem Martinem Ulčákem. Veřejnost by se tak mohla dostat k přesným informacím o Ulčákově účasti při solárním byznysu. Stejné indicie přitom svědčí, že rovněž stavěl devátou největší elektrárnu u Uherského Brodu.

Riziko prozrazení hrozí také záhadné olomoucké společnosti Smart Corporations, která se zabývá zvláště půjčkami spotřebitelům a jejíž manažer Pavel Hubáček se přitom hlásí k desáté a čtrnácté největší elektrárně v Chrudichromech, resp. v Klenovce. Za vlastníka všech anonymních akcií Smart Corporations se Hubáček prohlašoval ještě koncem roku 2009, začátkem roku 2011 mu už patřila jen jedna a o zbylých 449 se dělily kyperské společnosti Sagittate a Doradium Capital. Pokud se potvrdí kyperští vlastníci Smart Corporations, bude moci i běžný občan požádat své případné známé na Kypru, aby mu opatřili výpis z tamního obchodního rejstříku.

Petr Holub

 

 

Právě se děje

Další zprávy