Česká exportní banka musela odvolat reprezentanta z Ruska

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 11. 2013 14:04
Šéf moskevské kanceláře ČEB Jaroslav Poříz se už před dvěma týdny musel vrátit do České republiky, hrozilo mu zatčení
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Obchodní zastoupení státní České exportní banky v Rusku je ochromeno. Šéf moskevské kanceláře ČEB Jaroslav Poříz se už před dvěma týdny musel vrátit do České republiky, protože na něj podala trestní oznámení pro podezření z podvodu ruská banka Mežtopenergo.

„Ruské zastoupení nyní řídíme na dálku a zjišťujeme okolnosti trestního oznámení. Zatím nevíme, jak se k němu ruské orgány činné v trestním řízení postaví. Při rozhodování o opětovném vyslání pana Poříze do Ruska budeme zvažovat míru jeho osobního rizika,“ říká generální ředitel ČEB Jiří Klumpar.

Banka nevylučuje ani personální výměnu na klíčové pozici v Rusku. „Budou-li rizika hrozící panu Pořízovi podprahová, budeme fungovat jako dosud. Kdyby mu ale hrozilo osobní riziko s dopady na bezpečnost a ohrožení osobní svobody, zařídíme se podle toho. Variantu, že by se jednalo o dlouhodobý stav, nepředpokládáme,“ dodává Klumpar.

ČEB nyní každopádně nemá v Rusku nastálo žádného českého zaměstnance, kromě Poříze pracuje na plný úvazek v její moskevské afilaci už jen jeden místní zaměstnanec. Země je přitom pro českou státní banku mimořádně důležitým teritoriem. Jen loni tu ČEB podpořila celkem 54 obchodních transakcí celkovou sumou 24 miliard korun. Ruské projekty činí 42 procent celkového loňského objemu podpory českého exportu realizovaného prostřednictvím ČEB.

V Rusku navíc řeší ČEB řadu problematických rizikových úvěrů z předchozích let. Jen ve zdejším sklářském průmyslu a energetice má řadu rizikových pohledávek v objemu několika miliard korun.

Oficiálně nevíme nic

Podle Klumpara se o trestním oznámení na klíčového zástupce v Rusku banka dověděla nepřímo, oficiálně ji zatím o něm nikdo neinformoval. „Trestní oznámení souvisí se sporem, který banka s Mežtopenergo vede. Zatím nevíme, jak se k němu státní zastupitelství postaví, zda podnět akceptuje a zahájí šetření, nebo ne,“ upřesnil ředitel.

Jak deník Insider informoval už před dvěma týdny, je za trestním oznámením na Poříze spor ČEB s ruskou Mežtopenergobank. Ten je veden kvůli pohledávce za ruskou cementárnou v Baškorské oblasti na jižním Uralu, kterou před lety ČEB financovala.

Projekt se po dokončení dostal do potíží. Místní úřady totiž nevydaly cementárně licenci na těžbu vápence, základní suroviny pro její chod. Ruský investor proto úvěr nesplácel a ČEB začala situaci řešit. Nakonec pohledávku za cementárnou prodala bance Mežtopenergo.

Jenomže ani kupec, jehož podle lidí z ČEB přivedly a doporučily místní ruské úřady, za pohledávku nezaplatil. Mežtopenergobank tvrdí, že byla podvedena, že pohledávka měla vady (problém s licencí), o nichž nebyl kupec předem informován.

ČEB ruskou Mežtopenergobank zažalovala u české arbitráže, Rusové ale kontrovali trestním oznámením na Poříze, který za ČEB smlouvu o postoupení pohledávky na Mežtopenergo podepisoval.

Nepochybili jsme, tvrdí ČEB

ČEB každopádně jakékoliv pochybení odmítá, podle jejích pracovníků není možné, aby ruská banka o problému s licencí nevěděla. „Do řešení od počátku vstoupily orgány lokální státní správy, angažovala se v tom oblastní vláda, vše běželo s vědomím baškirských úřadů,“ říká Klumpar.

Případ podle něj zapadá do běžných obchodních zvyklostí na ruském trhu. „V zemích jako Rusko je zvykem, že když není kudy kam, převádí se obchodní spor na platformu trestních oznámení,“ říká.

Bance zatím nezbývá než čekat, jak se k trestnímu oznámení na Poříze postaví ruská prokuratura. „Nemůžeme jít na státní zastupitelství a ptát se, zda podnět akceptují nebo jak s ním naloží. Řešíme situaci tak, aby náš postup v Rusku nebyl ohrožen,“ ujistil ředitel ČEB.

Pokud ruská justice Poříze obviní a začne případ vyšetřovat jako možný podvod, musela by ČEB ruského reprezentanta vyměnit. Je ale připravena ho u soudů bránit. „Paradoxní je, že pan Poříz nebyl u počátků tohoto obchodu, úvěrovou smlouvu před lety za banku řešili jiní lidé. On měl na starosti jen exit, vyřešení problému. Všechny úkony vykonával ve prospěch banky a velmi svědomitě, jsme připraveni se za něj v případě nutnosti postavit,“ podotýká Klumpar.

Poříz bez komentáře

Sám Jaroslav Poříz nechce svou situaci komentovat. „Nemohu k tomu říct víc než pan ředitel Klumpar,“ uvedl pro Insider.

Vystudovaný ekonom Poříz je bývalý novinář, v 90. letech působil ve funkci zástupce šéfredaktora Hospodářských novin. Branži opustil kvůli sportu – několik let života zasvětil japonskému zápasu sumó a vypracoval se až na amatérského vicemistra světa. Po skončení sportovní kariéry se vrátil k původní profesi a před časem nastoupil do ČEB. Jeho manželkou je známá moderátorka Lucie Výborná.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy