Na houby lze vyrazit i nyní. Mapa ukazuje lokality, kde se jim teď velmi daří

Aleš Vojíř Aleš Vojíř
25. 6. 2024 15:19
Češi si z lesů každý rok odnesou z lesů houby za miliardy korun. Kde momentálně nejvíce rostou a kam se příliš nevyplatí chodit? Mapa ukazuje den po dni, kam s košíkem vyrazit, aby šance na jeho zaplnění byla co nejvyšší.
Foto: Shutterstock.com, Štefan Novák

Přestože z lesů mizí kvůli horkému a suchému počasí z posledních dnů vláha a prudké bouřky z konce minulého týdne ji moc nedoplnily, šance, že si z luhů a hájů odnesete alespoň nějaké houby, je stále slušná. Experti z Českého hydrometeorologického ústavu a České mykologické společnosti vyhodnocují aktuální pravděpodobnost růstu hub na většině území republiky jako "střední".

Horší situace panuje ve středočeských okresech na východ od Prahy, na Královéhradecku, Pardubicku či Havlíčkobrodsku, ukazuje dennodenně aktualizovaná mapa. Naopak situace se v posledních dnech mírně zlepšila v příhraničních horách, kde je pravděpodobnost růstu hub "vysoká".

Zdroj: ČHMÚ

"Sezona je zatím úspěšná, jarní houby byly hojné, časný růst lámal rekordy u prvních nálezů kačenek, ucháčů, destic a smržů. Hřibovité navázaly, hřib borový ze sedmého dubna je jistě unikum. Vysoké teploty urychlily i hřiby dubové, kozáky, klouzky, růžovky," hodnotí letošní rok mykolog Zdeněk Pelda. 

Situace by se mohla zlepšit a mapa více zelenat, pokud by několik dní po sobě byť drobně, ale vytrvale pršelo. "Voda je základ, bez kterého je všechno filosofování marné. Ideální je pravidelný příděl vody, třeba jen několikamilimetrový, ale denně," dodává Pelda.

Ostatně sama mapa hydrometeorologů vyjadřuje, jaké panují vláhové podmínky pro růst hub. "Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech v kombinaci s průměrnými teplotami posledních sedm dní," uvádějí experti hydrometeorologického ústavu. "Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích, zhruba deset dní po nich a následném teplém, nikoli však horkém počasí, nejvíce v rozmezí července a září," tvrdí.

Houby za miliardy

Češi si každý rok odnesou z lesů houby za miliardy korun. Předloni se podle průzkumu České zemědělské univerzity jednalo o 25 tisíc tun za 5,2 miliardy korun. Rekordním rokem je zatím rok 2013, kdy šlo o 33 tisíc tun za 5,4 miliardy v tehdejších cenách.

Když se k tomu připočítají další lesní plody, jako jsou borůvky, maliny či ostružiny, částka vyroste o další stamiliony až miliardy korun ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy