Akademie věd pokračuje ve svém kursu, říká nový šéf

Josef Tuček
19. 12. 2008 12:10
Čtenářům Aktuálně.cz odpovídal profesor Jiří Drahoš
Jiří Drahoš, příští předseda Akademie věd.
Jiří Drahoš, příští předseda Akademie věd. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ekonomická krize by měla stimulovat vědecké ústavy, aby více hledaly prostředky potřebné pro jejich výzkum v programech Evropské unie, odpověděl na jednu z otázek čtenářů Aktuálně.cz nový šéf Akademie věd Jiří Drahoš.

Novým předsedou nejvýznamnější výzkumné instituce v zemi jej zvolil Akademický sněm v úterý. Tedy přesněji - zvolil jej kandidátem na předsedu, protože podle nového zákona o vědeckých výzkumných institucích jej ještě musí schválit vláda a jmenovat prezident.

Předchozí předsedové české Akademie věd po volbě žádné schválení nepotřebovali. Nicméně ani od vlády, ani od prezidenta se nečeká, že by s jeho jmenováním nesouhlasili.

Devětapadesátiletý Jiří Drahoš vystudoval fyzikální chemii a pak působil v dnešním Ústavu chemických procesů Akademie věd v Praze. Jeho hlavním odborným zájmem jsou chemické reaktory, je spoluautorem deseti zahraničních a devíti domácích patentů. Byl ředitelem svého ústavu a nyní je místopředsedou Akademie věd.

Funkci předsedy převezme od genetika Václava Pačese v březnu.

Dohánění západoevropské vědy

Při volbě na Akademickém sněmu vyhrál Jiří Drahoš v tajném hlasování nad profesorkou Evou Sykovou, ředitelkou Ústavu experimentální medicíny.

Neslibuje žádné podstatné změny, chce pokračovat v dosavadní činnosti instituce, která je soustavou 54 vědeckých pracovišť se zaměřením na přírodní, technické i společenské vědy.

Jako své priority pro Akademii jmenoval snahu o dosahování kvalitních vědeckých výsledků, spolupráci s vysokými školami a podporu kvalitních mladých vědců.

Současně připustil, že výsledky Akademie věd, navzdory špičkovým výsledkům některých jejích vědců, celkově nedosahují úrovně západoevropské vědy.

Přijdou horší časy

Na tiskové konferenci po zvolení uvedl, že chce více odlišovat mezi vědci a lépe odměňovat ty úspěšné. Připustil, že státní prostředky určené vědě neporostou. "Dosahují asi 0,6 procenta hrubého domácího produktu. Dá se čekat, že s krizí, i když zůstane zachován tento podíl, bude reálně znamenat méně prostředků," řekl.

Podle něj je tedy nutné, aby se vědecké ústavy připravily na horší časy. Podstatné je však, zdůraznil, shánět peníze také jinde, z evropských grantových agentur a také z podnikové sféry.

Odpovědi profesora Jiřího Drahoše na dotazy čtenářů deníku Aktuálně.cz si přečtěte zde: 

Odpovězeno: 19. 12. | 11:02Autor: zvědavec

Otázka: Dobrý den pane profesore. Neztratila věda na nezávislosti, když Vás musí do funkce schválit prezident republiky? Dřív to nutné nebylo a Akademie volila úplně samostatně. Děkuji za odpověď.

Jiří Drahoš: Dobrý den. Nemyslím si, že by tím věda ztratila na nezávislosti.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:05Autor: Jan Straka

Otázka: Pane předsedo, prezident Klaus vyzval vědce, aby se více zapojovali do debat o hrozbě změny klimatu. Zapojíte se? A co řeknete?

Jiří Drahoš: Já osobně se nezapojím, nejsem specialista v oboru. Vědci by se rozhodně měli více vyjadřovat k aktuálním problémům například k biopalivům. Otázkou je, zda politici jejich argumenty vyslyší.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:06Autor: Kronos Deret

Otázka: Dobry den,
rád bych se zeptal, jestli se Akademie věd bude nějak angažovat ve zmírňování vlivu narůstajícího neo-šamanismu u nás. Například veřejnými přednáškami pro laiky. V poslední době sleduji nástup např. kreacionismu i u nás, nejen ve světě.

Jiří Drahoš: O neošamanismu mnoho nevím, ale Akademie věd by se určitě měla angažovat (a taky se angažuje) v kritice všech pseudověd.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:07Autor: Plesky

Otázka: Hm,to jo, chtělo by to vážně nějakou osvětu...lidé žijí v technické době bez zájmu o techniku..je to takové podivné..co s tím?

Jiří Drahoš: Souhlasím, že nezájem o techniku v technické době je varujícím příznakem. Neustálá osvěta je určitě potřeba.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:10Autor: Kosmopolita

Otázka: Nebylo by lepší české vědecké ústavy zrušit, nechat české vědce pracovat ve světě a použitelné vědecké výsledky kupovat ze zahraničí? Třeba by to vyšlo levněji a lépe...

Jiří Drahoš: Podle vaší otázky se zdá, že preferujete Českou republiku jako montovnu, která se obejde bez výzkumu a nakonec i bez vysokých škol. Kupovat vědecké výsledky v zahraničí by v žádném případě nevyšlo levněji. Věda patří ke kultuře společnosti.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:11Autor: Skrblík

Otázka: zatímco manažeři a sportovci a právníci bývají skvěle placeni, u techniků to není žádná sláva. Napadá vás, jak to udělat, aby mladé lidi lákalo studovat techniku a pak se jí také dobře živit?

Jiří Drahoš: Souhlasím, kategorie, které uvádíte, jsou jistě placeny lépe než technici. Na druhé straně platy v této sféře už také nejsou tak špatné, uživit se jimi rozhodně dá. Řada mladých navíc nestuduje technické obory kvůli jejich obtížnosti.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:14Autor: Josef Jelínek

Otázka: Je vůbec český průmyysl schopen využít nějakých nových vědeckých výsledků? Je možné pro něj něco vymyslet?

Jiří Drahoš: Už skoro není český průmysl, je pouze průmysl v ČR. Nadnárodní společnosti mají většinou svá výzkumná centra v zahraničí a necítí potřebu podporovat český výzkum ani využívat jeho výsledků. Jsou samozřejmě i čestné výjimky.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:15Autor: Smetanová

Otázka: /plně civilní otázka - jak budete trávit vánoce? Děkuji a přeji hodně štěstí v novém roce.

Jiří Drahoš: S rodinou doma v Praze. Taky přeji hodně štěstí v novém roce.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:16Autor: Strašpytel

Otázka: Akademie věd už byla jednou pořádně ořezaná, po pádu komunismu. Nečeká se nějaké zmenšování ústavů teď, když se všude mluví o krizi?

Jiří Drahoš: Záleží to na výsledku hodnocení, které připravujeme. Krize by měla stimulovat ústavy, aby využily daleko více financí z programů Evropské unie.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:18Autor: Výzkumník

Otázka: Pane předsedo, jaký by měl být podle vás podíl základního a aplikovaného výzkumu v Akademii věd?

Jiří Drahoš: Podíl základního a aplikovaného výzkumu je plně v rukou vedení jednotlivých ústavů. Nikdo jim žádný poměr nepředepisuje. Předpokládám ale, že musí převažovat základní výzkum. Bez kvalitního základního výzkumu nemůže existovat dobrý aplikovaný.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:21Autor: Jana

Otázka: Vaše protikandidátka profesorka Syková slibovala v případě zvolení, že pomůže sehnat vědcům výhodné hypotíky, domluví stavbu domů a bytů pro vědce v blízkosti ústavů, bude dbát, aby byly školky pro matky, které pracují ve vědě. Vy jste nic takového nesliboval. Takže ani nic takového nechcete?

Jiří Drahoš: Tyto sliby profesorky Sykové nechávám bez komentáře. Mimochodem, školka se staví v areálu Akademie věd v Krči, nejde ale o iniciativu profesorky Sykové, ale o akci Ústavu molekulární genetiky.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:22Autor: Marie

Otázka: Já bych se chtěla zeptat, zda budete prosazovat více žen ve vedoucích postech. Mám pocit, že věda je u nás tsále jako politika ryze mužskou záležitostí, alespoň na těch vedoucích místech. V ústavech už je pak situace jiná.

Jiří Drahoš: Mrzí mě, že v současné Akademické radě není žádná žena. Rád bych, aby se prosadily i na vedoucích místech. Jsem si jist, že ve vědě nejsou ženy platově nijak diskriminovány, ale vedení ústavů by mělo respektovat jejich mateřskou roli a maximálně jim v tomto smyslu vycházet vstříc.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:24Autor: Jirka

Otázka: Jak a podle čeho si budete vybírat spolupracovníky do vedení akademie?

Jiří Drahoš: Akademickou radu bude volit sněm AV v březnu 2009. Kandidáty navrhují ústavy, předseda se může snažit lobovat za jednotlivé kandidáty, ale volba je tajná a záleží na sněmu, kdo v Akademické radě bude.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:35Autor: Xman

Otázka: Mně by zajímalo, v čem se lišil program váš a vaší "sokyně", paní Sykové. Děkuji, alespoň za hlavní body. Jinak přeju hezké svátky a hodně úspěchů v novém roce.

Jiří Drahoš: Program profesorky Sykové byl založen na zcela nepodložené kritice činnosti stávající Akademické rady. Ve skutečnosti nikomu z vedení Akademie nevadí aplikovaný výzkum na ústavech, nikdo neomezuje ředitele ústavů v jejich činnosti a všichni podporujeme transfer výsledků výzkumu do praxe. Taky vám přeji hezké svátky.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:38Autor: Zahrádka

Otázka: Vážený pane profesore, jste už nyní ve vedení Akademie věd ČR. Nebylo by lepší, kdyby nyní přišel do jejího čela člověk s novými nápady a názory?

Jiří Drahoš: Nemyslím, že bych za tři roky činnosti v Akademické radě přišel o všechny nápady. Mimochodem, řada "nápadů" paní profesorky Sykové svědčí o tom, že neví, co Akademická rada vlastně dělá. Už jsem to ostatně zmiňoval v minulé odpovědi.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:39Autor: Spiderman

Otázka: Proč na místo předsedy kandidovali jen dva lidé? Copak to nikdo jiný nechce dělat? Nebo se smí hlásit jen někdo?

Jiří Drahoš: Není žádné omezení pokud jde o počet kandidátů. Nikdo jiný se prostě nepřihlásil.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:41Autor: Finančník

Otázka: Kolik peněz dostává Akademie věd od státu, kolik z EU, kolik si vydělá sama?

Jiří Drahoš: V roce 2009 dostane AV od státu 5,5 miliardy korun (z celkových 25 miliard určených pro výzkum v ČR). "Obrat" Akademie je ca 11 miliard korun, nevím v tuto chvíli, kolik z toho je z EU.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:43Autor: Mars_cz

Otázka: Lidstvo je schopno vyrábět procesory s výrobním procesem v řádu nm, zkoumat geny, ale není schopno "vyzkoumat" jiný účinný a kvalitní motor než spalovací. Není to pouze neschopnost koupená ropnou lobby?

Jiří Drahoš: Nevěřím tomu, že by ropná lobby dokázala zablokovat vývoj nějakého superúčinného motoru.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:44Autor: MH

Otázka: Pane doktore, za velky problem financovani vedy povazuji to, ze se strasne plytva ... napr. trilety grant za pres 6 mil. Kc s vystupem jedna publikace s citacnim ohlasem 2 odkazy po 5 letech a 2 konf. abstrakty a proslo to jako "uspesne vyreseno" (konkretni pripad z okoli). Co s tim budete delat?

Jiří Drahoš: Souhlasím s vámi, ale sám s tím nemohu dělat nic, je to věc příslušné grantové agentury. Mohu na vědce z AV apelovat pouze v morální rovině.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:46Autor: petr

Otázka: dobrý den, chtěl jsem se zeptat jak vidíte finanční ohodnocení českých vědců? Plánuje se nějaké platové navýšení? Na koho je dobré se obrátit v se žádostí na grant? Na GAUK nebo jinam?děkuji a přeji mnoho úspěchů v náročné funkci!

Jiří Drahoš: Finanční ohodnocení vědců už není tak špatné. Tím nechci říci, že by nemohlo být lepší. O žádném centrálním razantním platovém navýšení nevím, v AV je to plně v kompetenci vedení ústavů. GAUK je interní agentura Univerzity Karlovy. Děkuji za přání.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:48Autor: prirodovedec

Otázka: Pise se o tom, ze zakladnim kriteriem hodnoceni velkych evropskych projektu bude jejich udrzitelnost. Prvni kalkulace dle mne spise ukazuji, ze z ekonomickeho hlediska je iluzi (viz CEITEC MU i CESLAB AV, ...). Spolehaji tedy vedci po vzoru bankeru tise na to, ze nakonec to vlada bude muset hradit?

Jiří Drahoš: Nevím, o jaké kalkulaci mluvíte, pochybuji že máte k dispozici nějaká korektní čísla. Udržitelnost projektů z programu Výzkum a vývoj pro inovace bude stát ca 2,5 mld korun ročně, a vláda je připravena je poskytnout.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:51Autor: Humanista

Otázka: Co mohou do budoucna očekávat humanitní vědy? Mám pocit, že tak trochu panuje přesvědčení, že "skutečnými" vědami jsou pouze vědy přírodní, a že obory typu historie, lingvistika, etnografie, sociologie, atd. jsou ty příslovečné Popelky.

Jiří Drahoš: Humanitní a společenské vědy jsou nedílnou součástí vědeckého portfolia a o jejich významu nemůže být pochyb, určitě to platí pro Akademii věd. Neznám také žádné "skutečné" a "jiné" vědy.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:52Autor: Aldenson

Otázka: Dobry den, nemyslite si, ze by mela byt veda MNOHEM vice prezentovana v mediich, zejmena v televizi a to v hlanich vysilacich casech misto spousty jineho balastu, aby se zatraktivnila verejnosti a pritahla vice potenialnich vedcu? 2x 10 minut tydne mezi reklamama to nezachrani.

Jiří Drahoš: Souhlasím s vámi, propagace vědy není nikdy dost. Přesto si myslím, že se situace v posledních letech významně zlepšila.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:55Autor: Ludmilla

Otázka: Pane předsedo, zajímalo by mě, jak se vyrovnává Akademie věd ve svých programech s nástupem počítačových technologií a s technologiemi přenosu dat. Počítá v tomto oboru se státními zakázkami?

Jiří Drahoš: Počítačové technologie využíváme v široké míře, ostatně jako dnes skoro každý. S technologiemi přenosu dat máme rovněž řadu praktických zkušeností. Problém státních zakázek nejsem schopen odpovědět.

Odpovězeno: 19. 12. | 11:58Autor: MH

Otázka: Dobry den, dovolim si jeste jednu otazku jako reakci na Vasi reakci na dotazy tazatelu prede mnou. Jak KONKRETNE (alespon 1 - 2 klicove momenty) planujete zlepsit komunikaci s verejnosti a popularizaci vedy?

Jiří Drahoš: Rád bych jednal třeba s Českou televizí o dalším rozšíření vědeckého vysílání. Další možnosti se nabízejí při jednání s redakcemi jednotlivých médií - je to ale vždy věc dohody.

Odpovězeno: 19. 12. | 12:05Autor: Jan Pícha

Otázka: Pěkné dopoledne.
Hovoří se o zbytečnosti Akademie věd(pozůstatek z dob východního bloku), zaslechl jsem myšlenky o zrušení této instituce a přenesení výzkumu na vysoké školy. Můžete se k tomu vyjádřit? Děkuji

Jiří Drahoš: Neuniverzitní výzkumné instituce existují v řadě vyspělých států. Princip Akademie sahá daleko před vznik východního bloku. Neuváženě něco zrušit je poměrně snadné (připomeňme si důsledky rozprášení našeho aplikovaného resortního výzkumu začátkem devadesátých let). Nedovedu si ale představit, jak by tu šíři výzkumu, kterou má Akademie, převzaly naše vysoké školy.

Odpovězeno: 19. 12. | 12:11Autor: Hedvika

Otázka: Dobry den,

mezi vasemi preferencemi jste uvedl, ze byste chtel prosazovat mlade kvalitni vedce. Rada bych vedela jak konkretne byste toho chtel dosahnout. Sama zrovna delam doktorat v zahranici a chtela bych vedet jake vyhlidky bych mela po pripadnem navrtu do CR.

Dekuji.

Jiří Drahoš: Do Akademie věd bych vás mohl lákat Wichterleho prémií (platové přilepšení 90 000 Kč ročně po dobu tří let), případně Fellowshipem Jana Evangelisty Purkyně, což je program pro podporu návratu mladých schopných vědců ze zahraničí. Myslím, že by každý ředitel ústavu měl mít zájem na návratu kvalitních mladých lidí a měl by to finančně zohlednit (možnosti k tomu má).

Děkuji za všechny otázky, přeji všem hezké vánoce a všechno nejlepší v roce 2009.

 

Právě se děje

Další zprávy