Zůstaneme FARC, ale beze zbraní. Tisíce bývalých kolumbijských partyzánů míří do politiky

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
28. 8. 2017 18:24
Od neděle do pátku se v Bogotě, hlavním městě Kolumbie, koná konference gerilové organizace FARC. Někdejší bojovníci odevzdali své zbraně a nyní pracují na vzniku politické strany, která je od příštího roku bude reprezentovat v kolumbijském parlamentu. Jejich vůdce zvaný Timochenko upozorňuje, že ukončením ozbrojeného boje se nijak nemění ideologie celého uskupení. FARC zůstanou nadále revoluční, ale boj v džungli vymění za souboj argumentů na půdě parlamentu.
Konference, na které FARC sestaví svůj program a vedení.
Konference, na které FARC sestaví svůj program a vedení. | Foto: Reuters

Bogota - Kolumbijská gerilová skupina FARC se po padesáti letech válčení přemění v regulérní politickou stranu.

V neděli začala konference, na které organizace sestaví svůj program a vedení. První den dorazilo přes 7000 někdejších povstalců. Kongres konaný v hlavním městě Bogota potrvá až do pátku.

"Po této události se změníme na novou, výhradně politickou organizaci, která bude svou činnost provozovat pouze zákonnými prostředky," prohlásil vůdce dříve ozbrojené skupiny Rodrigo Londono, zvaný Timochenko.

"To ale neznamená, že bychom se vzdali svých ideologických základů nebo plánů na společenské uspořádání," dodal.

Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) budou podle Timochenka i nadále stejně revoluční jako v dobách svého vzniku před 53 lety.

Cílem organizace zůstává "přivést Kolumbii k plné národní a lidové svrchovanosti", citují vůdce FARC španělská média.

"Boj" v parlamentu

Zatímco v minulosti používala ultralevicová skupina k dosažení svých cílů boje na kolumbijském venkově nebo teror ve městech, nyní svůj zájem přesune na půdu parlamentu.

Nová politická strana má mít po volbách v příštím roce zajištěno pět křesel v Senátu a pět ve sněmovně.

Také název partaje někdejších partyzánů bude na povstaleckou skupinu odkazovat. Už před dvěma týdny její členové oznámili, že stranu pojmenují Revoluční alternativní síla Kolumbie - její zkratka tedy zůstane FARC.

Jak ale upozorňuje list La Vanguardía, Timochenko neodkázal přímo na původní marxistické myšlenky, na jejichž základech FARC v roce 1963 vznikaly. Ve svém projevu se pouze zmínil o "demokratickém režimu, který zaručí mír, sociální spravedlnost, respekt k lidským právům a ekonomický rozvoj s blahobytem pro všechny".

Celý politický program a struktura nové politické strany by měly být známy na konci týdne.

50 let bojů

Členové gerilové skupiny FARC, která bojovala v kolumbijské občanské válce, odevzdali v polovině srpna všechny své zbraně. Dokončením procesu odzbrojení splnili podmínky mírové dohody, kterou s nimi v roce 2016 podepsal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Ten za ukončení dlouholetého krvavého konfliktu získal loni Nobelovu cenu míru.

Kolumbijská občanská válka, do které byly zapletené i další gerilové skupiny, polovojenské jednotky a drogové kartely, si za více než 50 let vyžádala přes 220 000 obětí.

Přes 52 let dlouhý konflikt v Kolumbii mezi vládou a ultralevicovou guerillou FARC si vyžádal statisíce mrtvých a ovlivnil životy milionů lidí. | Video: Jeden svět
 

Právě se děje

před 6 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy