Živě: Tajná služba zatkla "ministryni" povstalecké republiky

Přenos skončil
Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Situace na východě Ukrajiny zůstává napjatá. Podle armády došlo v Donbasu za poslední den k 20 případům porušení příměří, a to především z malých zbraní.

Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že zatkla ruskou občanku a současně "ministryni státní bezpečnosti" proruské Doněcké lidové republiky. Pětačtyřicetiletá žena údajně koordinovala "skupiny sabotérů" v Charkovské oblasti. Doma podle vyšetřovatelů měla podomácku zhotovené bomby a vojenské vybavení.

Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Líbí se vám zpravodajství Aktuálně.cz z Ukrajiny? Speciál "Válka o Ukrajinu očima reportérů" se dostal do finále jedné z kategorií Novinářské ceny. Podpořit nás svým hlasem můžete zde. Děkujeme.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
16:46

Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že zatkla ruskou občanku a současně "ministryni státní bezpečnosti" samozvané "Doněcké lidové republiky".

Pětačtyřicetiletá žena, zvaná jen jako Tereza, je podezřelá, že koordinovala "skupiny sabotérů" v Charkovské oblasti. Při domovní prohlídce prý vyšetřovatelé nalezli podomácku zhotovené bomby a vojenské vybavení.

16:01

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, zbavila poslanecké imunity Ilju Ponomarjova, jediného zákonodárce, jenž loni hlasoval proti připojení Krymu k Rusku. Opozičník Ponomarjov momentálně pobývá ve Spojených státech a už koncem března dal najevo, že se do rodné země nehodlá vrátit.

Poslanec čelí obvinění v souvislosti se svým dluhem vůči vědecké nadaci Skolkovo, který však už téměř splatil. Do hledáčku úřadů se dostal rovněž kvůli dřívějším protivládním demonstracím.

15:19

Ukrajinská armáda obvinila separatisty, že v Donbasu rozmisťují výbušniny.

"Ozbrojenci aktivně pokládají miny na silnice, umisťují výbušná zařízení na přeplněná místa (ve městech), dokonce je maskují jako dětské hračky či domácí potřeby," prohlásil armádní mluvčí Andrij Lysenko.

14:31

Do ukrajinského přístavu Oděsa míří americký torpédoborec Jason Dunham, píše Ukrajinska pravda s odvoláním na turecká média.

Plavidlo třídy Arleigh Burke vplulo do Černého moře minulý pátek, a to v rámci operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání). V sobotu podle serveru loď s až 56 řízenými střelami kotvila v bulharské Varně a v neděli se zúčastnila společného cvičení s bulharskými a rumunskými minolovkami.

V Černém moři má podle agentury Interfax zůstat až do poloviny dubna.

14:02

Na Ukrajině spustili veřejnoprávní vysílání. To bude podle serveru Ukrinform zahrnovat dva televizní kanály a tři rozhlasové stanice.

Podle ředitele společnosti Zuraba Alanasije bude první televizní kanál informační, zatímco druhý bude divákům nabízet analytické a vzdělávací pořady.

13:40

Východ Ukrajiny hlásí akutní nedostatek léků a zdravotnického materiálu. Nemocnice nejsou schopny postarat se o vážně nemocné pacienty. Potíže má ale i zbytek země. Podívejte se na reportáž Rádia Svobodná Evropa.

Zdravotnictví na východě Ukrajiny kolabuje

Raněná žena po útoku v Doněcku
2:18
Na východě Ukrajiny čelí zdravotnictví velkým problémům. Je hlášen nedostatek léků a zdravotnického materiálu a nemocnice se nejsou schopny postarat ani o vážně nemocné pacienty. | Video: Rádio Svobodná Evropa
12:54

Ukrajina v posledních měsících usilovně bojuje s ruskou propagandou. Zakázala mimo jiné vysílání některých ruských televizí.

Občas ale dojde k přešlapům. Nálepku "nežádoucí" tak například loni v listopadu dostal ruský obránce lidských práv Vitalij Ponomarjov. Člen vedení respektované moskevské organizace Memorial byl ze Lvova vyhoštěn bez udání důvodu.

Později se ukázalo, že byl na seznamu nežádoucích omylem, zřejmě i kvůli tomu, že je jmenovcem Vjačeslava Ponomarjova, bývalého vůdce proruských separatistů ve východoukrajinském Slavjansku.

12:51

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov kritizuje Kyjev. Ukrajinské úřady totiž zapověděly vstup do země Alexandru Kopnovovi, zástupci ředitele ruské státní agentury TASS.

Podle Peskova jde o vyjádření neúcty vůči "vůdčí zpravodajské agentuře". Rozhodnutí podle něj "podtrhuje naprosto necivilizovaný přístup ke všemu, co souvisí s médii".

Kopnov v pondělí strávil hodiny na kyjevském letišti Borispol, než mu nebyl umožněn vstup na ukrajinské území. Peskov tvrdí, že jde o "další pokus Ukrajinců zabránit poskytování pravdivých informací".

12:16

Šestnáct zajatců, které v pondělí propustili proruští separatisté, už je v Kramatorsku.

12:08

Velení "protiteroristické operace" oznámilo, že v Dněpropetrovsku zahájilo vojenské cvičení.

11:35

Už přes rok pro vás den co den sledujeme válku na Ukrajině. Za tu dobu vyjelo přímo na místa bojů několik reportérů Aktuálně.cz. Přinesli jsme desítky analýz, exkluzivních rozhovorů a více než 300 detailních online přenosů z Ukrajiny a Ruska.

Speciál "Válka o Ukrajinu očima reportérů" se dostal mezi deset finalistů Česko-slovenské ceny veřejnosti, jedné z kategorií Novinářské ceny. Podpořit nás svým hlasem můžete zde. Děkujeme.

Foto: Jiří Kropáček
11:01

Současný vládní kabinet možná skutečně čeká vyšetřování. Předseda Nejvyšší rady Volodymyr Hrojsman už příslušný parlamentní výbor pověřil, aby zvážil vznik vyšetřovací komise.

Na údajné korupční počínání vlády si totiž stěžovaly i zhruba dvě desítky poslanců, kteří v uplynulých dnech zablokovali jednání parlamentu, a to právě kvůli údajnému nekalému jednání Jaceňuka a spol.

10:54

Stovky lidí se sešly v Kyjevě před budovou parlamentu, aby daly najevo svůj nesouhlas s politikou současného premiéra Arsenije Jaceňuka.

Podle agentury TASS rezignaci předsedy vlády požaduje zhruba 700 stoupenců nacionalistických stran Svoboda a Pravý sektor. Volají po ustavení vyšetřovací komise "proti korupční vládě".

Foto: Reuters
10:20

Své občany z neklidné země v uplynulých dnech evakuovaly i další země. Stalo se tak poté, co koalice arabských zemí vedená Saúdskou Arábií spustila leteckou ofenzivu na povstalce z kmene Húsíů.

10:17

Ačkoliv jsou vztahy mezi Moskvou a Kyjevem napjaté, Rusové pomohli s evakuací Ukrajinců z Jemenu.

"Obyvatelé Ruska, Uzbekistánu, Tádžikistánu, Ukrajiny, Běloruska, Arménie, Francie, Jemenu, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Iráku (téměř 150 lidí) přiletělo do Moskvy. Během několika dní bylo z Jemenu do Ruska evakuováno kolem 600 lidí," informovala ukrajinská redakce britské BBC.

10:02

Situace na východě Ukrajiny zůstává napjatá, informovala armáda. Podle ní došlo k 20 případům porušení příměří, a to především z malých zbraní. Vojáci podle ní byli ostřelováni i z minometů.

K nejvíce incidentům dochází v Doněcké oblasti.

09:51

"Chceme být vůči nepříteli jednotní a naším cílem je spolupráce a integrace jednotek dobrovolníků do ozbrojených sil," vysvětlil podle AFP mluvčí generálního štábu. Dodal, že Jarošovy oddíly "zůstanou autonomní, ale budou financovány ministrem obrany".

Jaroš nedávno řekl, že chce legalizovat své jednotky bojující proti separatistům v Donbasu a že o tom jedná s ukrajinskou armádou. Jeho lidé jsou známí svou nulovou tolerancí vůči pití alkoholu a působí v nejžhavějších místech konfliktu.

09:48

Vůdce polovojenské krajně nacionalistické skupiny Pravý sektor byl jmenován poradcem na ukrajinském ministerstvu obrany, oznámily armáda a Pravý sektor, jehož členové pomáhají vojákům bojovat proti proruským silám na východě Ukrajiny.

Třiačtyřicetiletý Dmytro Jaroš, který je od loňského října poslancem ukrajinského parlamentu a velkým nepřítelem Kremlu, se stal poradcem náčelníka generálního štábu Viktora Muženka. Bude hrát prostředníka mezi oddíly dobrovolníků a velením vojsk, upřesnila armáda.

Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti.
Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
09:36

Polsko hodlá na své hranici s ruskou Kaliningradskou oblastí, která měří 200 kilometrů, postavit šest vysokých strážních věží, informovala s odvoláním na mluvčí polské pohraniční stráže Miroslawu Aleksandrowiczovou agentura PAP.

Oznámení přišlo po rozhodnutí Moskvy umístit v kaliningradské exklávě mobilní taktické rakety Iskander, a to v době, kdy mezi Ruskem a Západem panuje napětí kvůli konfliktu na východě Ukrajiny.

Ruské dívky mávají osádce raketového systému Iskander-M.
Ruské dívky mávají osádce raketového systému Iskander-M. | Foto: Jiří Just
09:21

Devizové rezervy Ukrajiny se poprvé od loňského září zvýšily. K 1. dubnu činily 9,97 miliardy USD (248,8 miliardy Kč), oznámila ukrajinská centrální banka.

O měsíc dříve devizové rezervy činily 5,63 miliardy USD, což bylo dostatek na pokrytí měsíčního dovozu. Mezitím byly rezervy navýšeny o první splátku ze slíbeného záchranného úvěru od Mezinárodního měnového fondu.

Statistický úřad současně oznámil, že meziroční inflace v zemi stoupla v březnu na 45,8 procenta z únorových 34,5 procenta. Proti předchozímu měsíci se spotřebitelské ceny zvýšily o 10,8 procenta po růstu o 5,3 procenta v únoru, napsala agentura Reuters.

09:12

Výměna zajatců, jichž je podle odhadů až několik stovek, se měla odehrát již před pár týdny, a to v rámci takzvaných minských dohod.

Stejně jako klid zbraní ale vázne.

 

09:10

Podle agentury AP proruští separatisté v souladu s dohodami z Minsku propustili 16 zajatců z ukrajinské armády. Prezident Porošenko jejich propuštění potvrdil na Twitteru.

09:05

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělí veřejně odvolal své výhrady vůči referendu, které by mohlo zvýšit pravomoci odbojným proruským oblastem, kde už více než rok trvají boje. Změnil tak podle agentury AP dosavadní postoj své vlády.

Proruští separatisté na to ale reagovali odmítavě. Podle zmocněnce proruských vzbouřenců Denise Pušilina se Porošenko snaží jít proti politickým reformám vyplývajících z mírových dohod z Minsku. "Velký počet Porošenkových prohlášení nejenže je v rozporu s minskými dohodami, ale i se zdravým rozumem," prohlásil Pušilin podle agentury AFP.

Foto: ČTK
09:02

Nejprve krátké shrnutí víkendového dění:

I během velikonočního víkendu docházelo na východě Ukrajiny k porušování příměří. V neděli zahynulo při dvou incidentech dalších šest vládních vojáků.

V obou případech zabíjely miny, v jednom podle povstalců ale výbušniny nastražila sama armáda. Informovala o tom ukrajinská média s odvoláním na úřady loajální vůči Kyjevu a agentura TASS.

09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 7. 4. 2015 16:47
 

Právě se děje

Další zprávy