reklama
 
 

Ukrajinská armáda obsadila Kramatorsk plný separatistů

Aktualizováno 4. 5. 2014 6:53
reklama
Sobotní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Souhrn událostí

reklama
0:38

Ukrajinské jednotky podle agentury Interfax zahájily v půlmilionovém přístavním městě Mariupol útok na radnici, obsazenou separatisty. "Začal útok na radnici. Vše tam plane. V akci jsou obrněnci. Policie dala demonstrantům, kteří radnici obsadili, pět minut na to, aby vyklidili budovu, jinak začne střílet," uvedl Michail Kruťko ze štábu místní proruské sebeobrany. Dodal, že zatím není zpráv ani obětech, ani o raněných. Speciální jednotky jsou již ale v centru města a prý střílejí na výstrahu.

0:31
 

Dva raněné vojáky si vyžádal útok ozbrojených proruských separatistů na vojenskou jednotku a sídlo vojenské správy pro odvody rekrutů v Luhansku na východě Ukrajiny. Přestřelky propukly na třech různých místech Luhanska: u kasáren vojáků ministerstva vnitra, u sídla vojenské správy a u pohraničníků. Separatisté také zřídili kontrolní stanoviště na příjezdech k městu a prý také zajali několik místních přívrženců kyjevského režimu.

0:16

Armádní speciál s Josefem Přerovským, českým členem zadržovaného a v sobotu propuštěného týmu OBSE na Ukrajině, přistál o půlnoci v Praze. Českého vojáka doprovodil na cestě z Berlína ministr obrany Martin Stropnický.

23:58

Josef Přerovský, český člen ozbrojenci propuštěného týmu pozorovatelů OBSE, po příletu do Berlína prohlásil, že kontroloři OBSE neobjevili v oblasti žádné regulérní ruské vojenské jednotky. "Spíš se jedná o veterány z Čečny. Možná tam jsou najati, možná posláni, nedokážu posoudit. Rozhodně jsme tam neviděli žádné regulérní ruské jednotky," řekl.

23:24

"Já jsem především rád, že jsou všichni účastníci té mise OBSE konečně ve svobodném světě," řekl ministr obrany Martin Stropnický v Berlíně poté, co se setkal s českým členem týmu Josefem Přerovským. Podle něj do poslední chvíle nebylo jisté, že se dnes skutečně osvobození zadržených inspektorů podaří. Podle ministra se na příkladu osvobození inspektorů ukázalo, že v krizových chvílích spolupráce v Evropské unii a v Severoatlantické alianci funguje. Ocenil přitom roli Berlína při jednání o osvobození rukojmích. "Je dobře a logické, že se toho ujalo Německo. Ta šance byla větší, jejich kontakty tam jsou lepší, takže určitě to té věci pomohlo," řekl.

Přílet propuštěného českého vojáka z Ukrajiny Ministr obrany Martin Stropnický vítá na berlínském letišti Josefa Přerovského, kterého jako člena pozorovatelského týmu OBSE zadržovali osm dnů proruští separatisté | Foto: ČTK
22:46

Páteční tragické události v Oděse, při nichž zahynulo přes 40 lidí, měly dohru i v sobotu. K domu odborů, v němž hořelo, proudily od rána davy lidí, kteří na místo pokládali květiny, zapalovali svíčky a umísťovali vlajky města ve snaze o projev neutrality. V nedaleké nemocnici stáli v projevu solidarity lidé ve frontě, aby darovali krev pro zraněné. V Oděse se konala také demonstrace asi 2000 proruských aktivistů, kteří skandovali: "Oděsa je ruské město". Manifestace se však podle všeho obešla bez větších incidentů.

22:01

Zhruba dvě stovky proruských demonstrantů vtrhly ve východní části města Doněck do úřední budovy tamějšího guvernéra a sídla státní bezpečnosti. Objekt manifestanti vydrancovali a vytloukli v něm okna. Útok byl podle agentury Reuters dalším odrazem rostoucího chaosu, který teď v oblasti vládne. Cílem byla totiž budova, kterou už dávno mají pod kontrolou proruští separatisté. "To je za včerejšek!" zvolala demonstrantka Taťána Kamnivovová před objektem v souvislosti s pátečními násilnostmi v Oděse, kde vypukl i požár, v němž zahynuly čtyři desítky lidí, vesměs ruských sympatizantů či ruských občanů. "Jsou to zrůdy, horší než zrůdy," dodala.

21:08

Sedm inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, které ukrajinští separatisté týden zadržovali ve Slavjansku a dnes je propustili, dorazilo na berlínské letiště Tegel. Kromě čtyř Němců jsou ve skupině i Čech, Polák a Dán. Na českého inspektora na letišti čekal ministr obrany Martin Stropnický, dopraví ho vojenským speciálem do Prahy.

20:14

Kdyby Ukrajina ztratila další území na východě, pravděpodobně by přestala být schopna splácet své dluhy. Předpověděl to dnes šéf výboru pro státní ratingy z mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's (S&P) John Chambers. Poukázal na to, že úvěrový rating Ukrajiny na úrovni CCC už nyní naznačuje akutní nebezpečí vyhlášení státního bankrotu. "Pokud Ukrajina ztratí část své územní integrity, asi nebude schopna splácet úvěry," řekl Chambers agentuře Reuters v metropoli Kazachstánu Astaně. S&P v únoru kvůli politické krizi snížila rating Ukrajiny na nynější úroveň s negativním výhledem, což znamená riziko dalšího zhoršení k blízkosti kategorie D, tedy platební neschopnosti.

19:04

Letoun s propuštěnými pozorovateli OBSE by měl v Berlíně přistát zhruba ve 21 hodin. Na letišti bude přítomen i český ministr obrany Martin Stropnický, který tak přivítá českého vojáka, který strávil s celým týmem v zajetí osm dní. V Praze by měl speciál s vojákem i ministrem přistát po půlnoci.

18:03

Spojené státy a Rusko se shodly na možném rozšíření vlivu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na snižování napětí na Ukrajině. Šéf americké diplomacie John Kerry se podle agentury Reuters v telefonickém rozhovoru dohodl se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem na sledování tohoto cíle ve spolupráci se Švýcarskem, které nyní OBSE předsedá. Kerry podle agentury AP uvítal dnešní propuštění inspektorů OBSE na východě Ukrajiny, ale také vyzval Rusko, aby přestalo podporovat povstalce, kteří obsadili vládní budovy ve více než desítce měst a obcí na Ukrajině. Kerry také upozornil na možnost dalšího zpřísnění západních sankcí proti Rusku, pokud se potvrdí, že Moskva nadále ovlivňuje situaci na východě Ukrajiny.

17:34

Ruská média dnes rozšířila zprávu, že útočící ukrajinskou armádu podporují žoldnéři ze zemí Severoatlantické aliance. Podle agentury RIA Novosti jde konkrétně o asi 300 Poláků, Litevců, Lotyšů a Estonců, kteří byli povoláni jako polní velitelé a poradci. Z obavy před odhalením jim prý nyní kyjevské ministerstvo vnitra urychleně vyrábí ukrajinské pasy.

16:44

V Oděse na jihu Ukrajiny znovu zavládlo napětí, když se skupina asi dvou set lidí shromáždila před sídlem městské policie a požadovala propuštění osob zadržených během pátečních nepokojů. Podle policejní zprávy bylo v pátek zatčeno 172 osob, mezi nimiž je nemálo cizinců. Demonstranti hrozí útokem na policejní budovu a žádají demisi oděského gubernátora Volodymyra Nemyrovského. Ozbrojená ochranka objektu drží situaci pod kontrolou, k násilnostem zatím nedochází. Podle ukrajinského zpravodajského serveru Ostrov tvoří značnou část zadržených ruští občané a lidé žijící v moldavské ruskojazyčné enklávě v nedalekém Podněstří kontrolované fakticky Moskvou. O okolnostech páteční tragédie nejsou hodnověrné informace. Podle verze ukrajinské policie "propukl požár" v sídle odborů poté, co došlo ke srážkám mezi prozápadními a proruskými aktivisty. Odpovědnost za incident podle Kyjeva nesou separatisté podněcovaní Moskvou.

16:22

Dramatická konfrontace ovládla obec Andrijivku, která leží asi deset kilometrů jihozápadně od Slavjanska. Podle separatistů byla ves vystavena útoku ukrajinských radikálů z Pravého sektoru, kteří zastřelili deset lidí a 40 dalších zranili. Podle verze velitele ukrajinské Národní gardy Stepana Poltoraka naopak jednotku "protiteroristických sil" napadli separatisté, kteří na vojáky začali střílet kryti živým štítem sestaveným z místních dětí. Ze zadních pozic vzbouřenci zastřelili dva vojáky a 12 jich zranili. Z informací ukrajinských médií nelze zjistit, která z protichůdných verzí události je správná. Pohyb nezávislých novinářů v oblasti bojů je nebezpečný, přes silniční hlídkové posty je obtížné se dostat.

15:18

Český voják zadržovaný osm dní na Ukrajině poletí s ostatními členy týmu OBSE nejprve do Berlína, kde je přijme spolková ministryně obrany. Do Prahy na letiště v Kbelích přiletí podle ministerstva obrany speciálem krátce před půlnocí.

15:08

Podle ruských médií je situace v Kramatorsku chaotická. Ve městě probíhají pouliční boje, hlášeny jsou oběti na životech, uvedla státní televize Rossija 24. V ulicích se pohybují neoznačení ozbrojenci a "střílejí na všechno, co se hýbe," oznámil zpravodaj ruské televize. Podle moskevského rozhlasu drží vzbouřenci v Kramatorsku už jen centrální náměstí. V okolních ulicích hoří autobusy a trolejbusy.

14:53

Ukrajinské jednotky odpoledne vstoupily do Kramatorska, který několik týdnů ovládali proruští radikálové. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnitra a potvrdily to záběry ukrajinských televizních kanálů. Vojáci obsadili klíčové objekty včetně centrály tajné služby, ulicemi města projíždějí armádní obrněné transportéry. Město se 170 000 obyvateli bylo dosud spolu s nedalekým Slavjanskem hlavním opěrným bodem separatistů, kteří usilují o odtržení celé Doněcké oblasti od Ukrajiny.

14:14

Tým propuštěných inspektorů OBSE včetně českého vojáka už je v Doněcku, odkud odcestuje do svých domovů. Na jednom ze silničních kontrolních postů u Slavjanska si je převzal generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland. Cesta týden zadržovaných vojáků z bojujícího Slavjanska byla podle ruských médií komplikovaná. Navzdory předběžné dohodě o hladkém odchodu mise z města narazili evropští důstojníci na přestřelku mezi vzbouřenci a ukrajinskou Národní gardou a museli vyčkat klidu zbraní, uvedla agentura ITAR-TASS. Jejich odchod ze Slavjanska a setkání s generálním tajemníkem Rady Evropy nakonec potvrdil Jaglandův mluvčí Daniel Höltgen.

13:48

Proruští povstalci v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny vyhlásili všeobecnou mobilizaci mužského obyvatelstva a zákaz nočního vycházení. Uvedl to ukrajinský zpravodajský server Ostrov s odvoláním na prohlášení samozvaného "lidového gubernátora" Luhanska Valerije Bolotova. Cílem vzbouřenců je prý Kyjev. Bolotov nařídil, aby v každém městě oblasti vznikl vojenský štáb, který bude ve styku s "centrálním štábem jihovýchodní armády" vytvořené separatisty. V každé obci má být bezodkladně založena domobrana. Všichni příslušníci ukrajinské armády a bezpečnosti, kteří nejsou obyvateli Luhanské oblasti, mají region do sobotního večera opustit. Ostatní se mají dostavit do sídla "jihovýchodní armády" ke složení přísahy věrnosti luhanskému lidu. Kdo tak neučiní, bude podle Bolotova pohnán před stanný soud.

Od jedenácté hodiny večerní do šesté hodiny ranní platí v Luhanské oblasti zákaz vycházení, nařídil Bolotov. Činnost všech politických stran a veřejných organizací se zakazuje, nacionalistická organizace Pravý sektor a spolky fotbalových fanoušků jsou postaveny mimo zákon, uvádí prohlášení povstalců. "Nebudeme čekat, až nás pozabíjejí. Kyjevská zločinecká moc se vyhlašuje za úhlavního nepřítele luhanského lidu. Našim prvním cílem je Kyjev," stojí v dokumentu.

13:21

Ve Slavjansku, hlavním centru proruských povstalců v Doněcké oblasti, je situace nepřehledná. Na východním okraji města podle agentury Unian ženisté odstraňují miny, které na přístupových cestách rozmístili separatisté. O postupu armádních jednotek v tomto stotisícovém městě svědčí fakt, že podle místních obyvatel bylo obnoveno vysílání ukrajinských televizních kanálů, přerušené před třemi týdny.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 3. 5. 2014 6:43

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama