reklama
 
 

Oděsa se změnila v bojiště. Střety a požár už mají 35 obětí

Aktualizováno 3. 5. 2014 0:59
reklama
Páteční dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Souhrn událostí

reklama
23:22

Ruský velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin vyzval k "okamžitému zastavení všeho násilí". Reakce Západu byla ale odmítavá. "Kyjevský režim za povzbuzování svých západních sponzorů přistoupil k masivnímu použití vojenské síly, čímž fakticky zničil poslední naději na životaschopnost ženevských dohod (o urovnání krize)," prohlásil Čurkin při jednání.

23:20

"Rusko vyslalo bandy kriminálníků na Ukrajinu a náhle zjišťuje, že tato směsice se může vymknout jeho kontrole," komentoval situaci podle AP francouzský velvyslanec při OSN Gérard Araud. Britský velvyslanec Mark Lyall Grant prohlásil, že "umělé ruské rozhořčení nepřesvědčí nikoho", a velvyslankyně USA Samantha Powerová podotkla, že se Rusko "snaží urážet inteligenci světového společenství" tím, že volá po dalším naléhavém zasedání rady.

23:15

Rada bezpečnosti OSN v pátek  bezvýsledně jednala o kritické situaci na Ukrajině. Sešla se na popud Ruska, které kritizuje operaci ukrajinských vládních sil proti proruským vzbouřencům ve Slavjansku na jihovýchodě země. Západní mocnosti ale odmítly záležitost projednávat a naopak obvinily Rusko, že násilné počiny proruských aktivistů podněcuje. Šlo již o několikátou mimořádnou schůzi rady ke krizi na Ukrajině.

23:10

Americký ministr zahraničí John Kerry v pátek odložil plánovaný telefonický rozhovor se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, ve kterém chtěl šéf ruské diplomacie řešit situaci na Ukrajině. Podle agentury AFP o tom informoval ruský diplomatický zdroj, který odklad označil za "nezodpovědný".

Šéf americké diplomacie John Kerry s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Foto: Reuters
23:00

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) se vyjednávání o propuštění pozorovatelů OBSE v posledních dnech vyvíjelo příznivě. Aktuální vývoj na východní Ukrajině, kde znovu dochází k mnoha střetům, ale jednání znovu zkomplikoval. "Kdyby tak akce neeskalovala, možná by situace už vypadala jinak. Jednání se vedou každý den. Mrzí mě, že ještě nemáme výsledek, protože už to bylo téměř na dosah," řekl Zaorálek v pořadu ČT Události, komentáře.

Reakce světa na ruskou invazi na Krymu "Nikdo nedonutí Rusko, aby nepoužívalo síly ve chvíli, kdy ji používá. Bohužel je to věc, která se již v tuto chvíli děje," řekl Lubomír Zaorálek.
22:35

Ukrajinská agentura Unian uvedla, že "z budovy byla vedena mířená palba proti proukrajinským aktivistům" a že "na zemi leží mnoho nehybných těl, některé jsou zakryty ukrajinskými vlajkami". Požár prý zachvátil druhé a čtvrté podlaží pětipodlažní budovy, z níž byli evakuováni lidé. Na místě jsou nejen sanitky a policie, ale i příslušníci speciální jednotky, která "zadržela několik separatistů".

22:30

Při požáru budovy odborů v Oděse, kde sídlí štáb proruských sil, pak zahynulo nejméně 31 osob. Původně se dokonce hovořilo o 38 mrtvých. Okolnosti incidentu zatím nejsou jasné. Některé oběti otrávil dým, jiní lidé se zabili při skoku z oken budovy, kterými se pokoušeli uniknout plamenům. Zatím největší počet obětí v mnohaměsíční ukrajinské krizi si vyžádaly únorové srážky v centru Kyjeva - o život přišla stovka lidí ještě v době vlády prorusky orientovaného exprezidenta Viktora Janukovyče.

Požár v Oděse Lidé v Domě odborů vylezli na římsu a čekají na záchranu, přihlížejí proukrajinští demonstranti. | Foto: Reuters
22:08

V oblasti Slavjanska zahynulo na obou stranách několik lidí. Naposledy zastřelili proruští separatisté dva ukrajinské vojáky při protiútoku na kontrolní stanoviště dobyté ukrajinskou armádou na slavjanském předměstí.

21:35

"Třicet lidí se otrávilo oxidem uhelnatým, osm vyskočilo z oken ve snaze zachránit se před ohněm," citoval list Ukrajinska pravda z policejního prohlášení k tragickému požáru budovy odborů v Oděse. Další padesátka lidí, včetně deseti policistů, vyhledala lékařské ošetření.

21:20

Nejméně 38 lidí zahynulo v Oděse na jihu Ukrajiny při požáru budovy odborů, který vypukl v důsledku potyček mezi proruskými a ukrajinskými demonstranty. Oznámila to místní policie. Některé oběti otrávil dým, jiní lidé se zabili při skoku z oken budovy, kterými se pokoušeli uniknout plamenům, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní prohlášení. Předchozí zprávy z Oděsy hovořily o nejméně čtyřech mrtvých při srážkách mezi oběma znepřátelenými tábory v centru převážně ruskojazyčného přístavního města.

Tragický požár v budově odborů v Oděse. Tragický požár v budově odborů v Oděse. | Foto: Reuters
21:15

Kanada v rámci odpovědi NATO na ukrajinskou krizi posílá na cvičení do Polska padesát vojáků. Dnes to podle agentury AP prohlásil kanadský premiér Stephen Harper. Cvičení ve Świdwině na severozápadě Polska se uskuteční od 5. do 9. května. Kanada také tento týden vyslala do Rumunska šest stíhaček, aby chránily hranici s Ukrajinou. "Neustálá vojenská agrese režimu (ruského prezidenta Vladimira) Putina a pokračující nelegální okupace Krymu a dalších částí Ukrajiny ohrožuje stabilitu a bezpečnost střední a východní Evropy," řekl Harper.

Kanadský premiér Stephen Harper Kanadský premiér Stephen Harper | Foto: Reuters
19:50

Rusko by mělo působit na promoskevské radikály na východě Ukrajiny, aby propustili vězněné členy pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). ČTK to v rozhovoru řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Mezi vězněnými pozorovateli je i jeden český voják. "V tomto má jednoznačnou odpovědnost a rozhodující roli Rusko, které se podílelo na schválení působení OBSE na Ukrajině. A nyní by mělo nepochybně působit na proruské ozbrojence, aby pozorovatele OBSE propustili," řekl ČTK Sobotka.

První zasedání vlády Foto: Vojtěch Marek
19:10

Tři lidi byli zabiti a 15 zraněno během střetů mezi proruskými aktivisty a příznivci ukrajinského jednotného státu v přístavním městě Oděsa.

Nepokoje v Oděse Proruští aktivisté házejí při střetech v Oděse dlažební kostky a další předměty na příznivce kyjevské vlády. | Foto: Reuters
18:30

"Žádáme, aby teroristé, sabotéři a všichni, kteří zvedli zbraně proti naší zemi, aby tyto zbraně složili, vzdali se, propustili rukojmí a opustili (okupované) budovy úřadů," vyzval ukrajinský úřadující prezident Turčynov. K vojenské operaci dodal, že rebelové se schovávají "za obyvatele" a že "střílí z obytných domů". Kyjev během dne obvinil separatisty, že záměrně budují střelecké posty v obytných domech, na které nesmí ukrajinští vojáci podle rozkazu opětovat palbu. Turčynov také zmínil údajné noční incidenty u ukrajinsko-ruských hranic, které se prý pokusili překročit ruští "ozbrojení sabotéři".

Ukrajina - armáda - Turčynov Takto se ukrajinská armáda ráda prezentuje na vojenských výstavách. Skutečný stav tak utěšený není. Zde si techniku prohlíží úřadující prezident Oleksandr Turčynov. | Foto: Reuters
18:15

"Místo toho, aby začali normální dialog v duchu ženevských dohod a posadili všechny účastníky konfliktu za vyjednávací stůl, aby jednali o kompromisech a řešeních, spustili trestnou operaci, s výsadky a vrtulníky. Umírají lidé. Teče krev. Odpovědnost za válku proti vlastnímu lidu leží na těch, kdo rozhodují v Kyjevě," napsal ruský premiér Medvěděv.

Dmitrij Medvěděv v Praze na výstavě Foto: Ludvík Hradilek
17:50

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov dnes naopak vyzval ruské vedení, aby přestalo s "hysterií okolo dění na Ukrajině" a skoncovalo s výhrůžkami, zastrašováním, diverzí a terorismem.

Oleksandr Turčynov Oleksandr Turčynov | Foto: Reuters
17:39

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes vyzval Kyjev, aby "přestal vraždit vlastní občany". Šéf ruské vlády tak reagoval na operaci ukrajinských sil proti ozbrojeným separatistům ve Slavjansku na jihovýchodě země, kvůli které Rusko už i požádalo o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Putin s Medvěděvem smutní v utkání s Finskem Putin s Medvěděvem smutní v utkání s Finskem | Foto: Twitter.com
16:51

Dnešní operace ve Slavjansku si vyžádaly mnoho mrtvých na straně separatistů, ale i mezi ukrajinskými vojáky. Prohlásil to ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov.

Ukrajina - Slavjansk - armáda Foto: Reuters
16:33

Zde se můžete podívat na videozáznam nepokojů v Oděse.

YouTube. Nepokoje v Oděse
16:07
 

Rusko vyzvalo k mimořádné schůzi Rady bezpečnosti OSN. Důvodem je útok ukrajinské armády na pozice separatistů ve Slavjansku.

Rada bezpečnosti OSN posvětila vojenskou akci vůči Libyi. Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi. | Foto: Reuters

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 2. 5. 2014 6:43

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama