Oděsa se změnila v bojiště. Střety a požár už mají 35 obětí

Živě
Páteční dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Požár budovy odborů a přilehlého tábořiště v Oděse.
Požár budovy odborů a přilehlého tábořiště v Oděse. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Ukrajinské vládní jednotky v pátek útočily na proruské separatisty ve městech Slavjansk a Kramatorsk na východě země. Boje si vyžádaly padlé na obou stranách.

Moskva obvinila Kyjev, že "trestní operací" zmařil naděje na urovnání krize. Naopak počínání Ruska vůči Ukrajině odsoudili americký prezident a německá kancléřka.

Prudký nárůst počtu obětí hlásí přímořská Oděsa na jihu země, kde požár zřejmě související s místními potyčkami stál životy více než tří desítek osob. Dnešním počtem mrtvých tak ukrajinská krize dospěla k novému vrcholu. Už před požárem v Oděse přišlo o život několik lidí při pouličních srážkách mezi proruskými a ukrajinskými demonstranty.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:22

Ruský velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin vyzval k "okamžitému zastavení všeho násilí". Reakce Západu byla ale odmítavá. "Kyjevský režim za povzbuzování svých západních sponzorů přistoupil k masivnímu použití vojenské síly, čímž fakticky zničil poslední naději na životaschopnost ženevských dohod (o urovnání krize)," prohlásil Čurkin při jednání.

23:20

"Rusko vyslalo bandy kriminálníků na Ukrajinu a náhle zjišťuje, že tato směsice se může vymknout jeho kontrole," komentoval situaci podle AP francouzský velvyslanec při OSN Gérard Araud. Britský velvyslanec Mark Lyall Grant prohlásil, že "umělé ruské rozhořčení nepřesvědčí nikoho", a velvyslankyně USA Samantha Powerová podotkla, že se Rusko "snaží urážet inteligenci světového společenství" tím, že volá po dalším naléhavém zasedání rady.

23:15

Rada bezpečnosti OSN v pátek  bezvýsledně jednala o kritické situaci na Ukrajině. Sešla se na popud Ruska, které kritizuje operaci ukrajinských vládních sil proti proruským vzbouřencům ve Slavjansku na jihovýchodě země. Západní mocnosti ale odmítly záležitost projednávat a naopak obvinily Rusko, že násilné počiny proruských aktivistů podněcuje. Šlo již o několikátou mimořádnou schůzi rady ke krizi na Ukrajině.

23:10

Americký ministr zahraničí John Kerry v pátek odložil plánovaný telefonický rozhovor se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, ve kterém chtěl šéf ruské diplomacie řešit situaci na Ukrajině. Podle agentury AFP o tom informoval ruský diplomatický zdroj, který odklad označil za "nezodpovědný".

Foto: Reuters
23:00

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) se vyjednávání o propuštění pozorovatelů OBSE v posledních dnech vyvíjelo příznivě. Aktuální vývoj na východní Ukrajině, kde znovu dochází k mnoha střetům, ale jednání znovu zkomplikoval. "Kdyby tak akce neeskalovala, možná by situace už vypadala jinak. Jednání se vedou každý den. Mrzí mě, že ještě nemáme výsledek, protože už to bylo téměř na dosah," řekl Zaorálek v pořadu ČT Události, komentáře.

"Nikdo nedonutí Rusko, aby nepoužívalo síly ve chvíli, kdy ji používá. Bohužel je to věc, která se již v tuto chvíli děje," řekl Lubomír Zaorálek.
"Nikdo nedonutí Rusko, aby nepoužívalo síly ve chvíli, kdy ji používá. Bohužel je to věc, která se již v tuto chvíli děje," řekl Lubomír Zaorálek. | Foto: Aktuálně.cz
22:35

Ukrajinská agentura Unian uvedla, že "z budovy byla vedena mířená palba proti proukrajinským aktivistům" a že "na zemi leží mnoho nehybných těl, některé jsou zakryty ukrajinskými vlajkami". Požár prý zachvátil druhé a čtvrté podlaží pětipodlažní budovy, z níž byli evakuováni lidé. Na místě jsou nejen sanitky a policie, ale i příslušníci speciální jednotky, která "zadržela několik separatistů".

22:30

Při požáru budovy odborů v Oděse, kde sídlí štáb proruských sil, pak zahynulo nejméně 31 osob. Původně se dokonce hovořilo o 38 mrtvých. Okolnosti incidentu zatím nejsou jasné. Některé oběti otrávil dým, jiní lidé se zabili při skoku z oken budovy, kterými se pokoušeli uniknout plamenům. Zatím největší počet obětí v mnohaměsíční ukrajinské krizi si vyžádaly únorové srážky v centru Kyjeva - o život přišla stovka lidí ještě v době vlády prorusky orientovaného exprezidenta Viktora Janukovyče.

Lidé v Domě odborů vylezli na římsu a čekají na záchranu, přihlížejí proukrajinští demonstranti.
Lidé v Domě odborů vylezli na římsu a čekají na záchranu, přihlížejí proukrajinští demonstranti. | Foto: Reuters
22:08

V oblasti Slavjanska zahynulo na obou stranách několik lidí. Naposledy zastřelili proruští separatisté dva ukrajinské vojáky při protiútoku na kontrolní stanoviště dobyté ukrajinskou armádou na slavjanském předměstí.

21:35

"Třicet lidí se otrávilo oxidem uhelnatým, osm vyskočilo z oken ve snaze zachránit se před ohněm," citoval list Ukrajinska pravda z policejního prohlášení k tragickému požáru budovy odborů v Oděse. Další padesátka lidí, včetně deseti policistů, vyhledala lékařské ošetření.

21:20

Nejméně 38 lidí zahynulo v Oděse na jihu Ukrajiny při požáru budovy odborů, který vypukl v důsledku potyček mezi proruskými a ukrajinskými demonstranty. Oznámila to místní policie. Některé oběti otrávil dým, jiní lidé se zabili při skoku z oken budovy, kterými se pokoušeli uniknout plamenům, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní prohlášení. Předchozí zprávy z Oděsy hovořily o nejméně čtyřech mrtvých při srážkách mezi oběma znepřátelenými tábory v centru převážně ruskojazyčného přístavního města.

Tragický požár v budově odborů v Oděse.
Tragický požár v budově odborů v Oděse. | Foto: Reuters
21:15

Kanada v rámci odpovědi NATO na ukrajinskou krizi posílá na cvičení do Polska padesát vojáků. Dnes to podle agentury AP prohlásil kanadský premiér Stephen Harper. Cvičení ve Świdwině na severozápadě Polska se uskuteční od 5. do 9. května. Kanada také tento týden vyslala do Rumunska šest stíhaček, aby chránily hranici s Ukrajinou. "Neustálá vojenská agrese režimu (ruského prezidenta Vladimira) Putina a pokračující nelegální okupace Krymu a dalších částí Ukrajiny ohrožuje stabilitu a bezpečnost střední a východní Evropy," řekl Harper.

Kanadský premiér Stephen Harper
Kanadský premiér Stephen Harper | Foto: Reuters
19:50

Rusko by mělo působit na promoskevské radikály na východě Ukrajiny, aby propustili vězněné členy pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). ČTK to v rozhovoru řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Mezi vězněnými pozorovateli je i jeden český voják. "V tomto má jednoznačnou odpovědnost a rozhodující roli Rusko, které se podílelo na schválení působení OBSE na Ukrajině. A nyní by mělo nepochybně působit na proruské ozbrojence, aby pozorovatele OBSE propustili," řekl ČTK Sobotka.

Foto: Vojtěch Marek
19:10

Tři lidi byli zabiti a 15 zraněno během střetů mezi proruskými aktivisty a příznivci ukrajinského jednotného státu v přístavním městě Oděsa.

Proruští aktivisté házejí při střetech v Oděse dlažební kostky a další předměty na příznivce kyjevské vlády.
Proruští aktivisté házejí při střetech v Oděse dlažební kostky a další předměty na příznivce kyjevské vlády. | Foto: Reuters
18:30

"Žádáme, aby teroristé, sabotéři a všichni, kteří zvedli zbraně proti naší zemi, aby tyto zbraně složili, vzdali se, propustili rukojmí a opustili (okupované) budovy úřadů," vyzval ukrajinský úřadující prezident Turčynov. K vojenské operaci dodal, že rebelové se schovávají "za obyvatele" a že "střílí z obytných domů". Kyjev během dne obvinil separatisty, že záměrně budují střelecké posty v obytných domech, na které nesmí ukrajinští vojáci podle rozkazu opětovat palbu. Turčynov také zmínil údajné noční incidenty u ukrajinsko-ruských hranic, které se prý pokusili překročit ruští "ozbrojení sabotéři".

Takto se ukrajinská armáda ráda prezentuje na vojenských výstavách. Skutečný stav tak utěšený není. Zde si techniku prohlíží úřadující prezident Oleksandr Turčynov.
Takto se ukrajinská armáda ráda prezentuje na vojenských výstavách. Skutečný stav tak utěšený není. Zde si techniku prohlíží úřadující prezident Oleksandr Turčynov. | Foto: Reuters
18:15

"Místo toho, aby začali normální dialog v duchu ženevských dohod a posadili všechny účastníky konfliktu za vyjednávací stůl, aby jednali o kompromisech a řešeních, spustili trestnou operaci, s výsadky a vrtulníky. Umírají lidé. Teče krev. Odpovědnost za válku proti vlastnímu lidu leží na těch, kdo rozhodují v Kyjevě," napsal ruský premiér Medvěděv.

Foto: Ludvík Hradilek
17:50

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov dnes naopak vyzval ruské vedení, aby přestalo s "hysterií okolo dění na Ukrajině" a skoncovalo s výhrůžkami, zastrašováním, diverzí a terorismem.

Oleksandr Turčynov
Oleksandr Turčynov | Foto: Reuters
17:39

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes vyzval Kyjev, aby "přestal vraždit vlastní občany". Šéf ruské vlády tak reagoval na operaci ukrajinských sil proti ozbrojeným separatistům ve Slavjansku na jihovýchodě země, kvůli které Rusko už i požádalo o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Putin s Medvěděvem smutní v utkání s Finskem
Putin s Medvěděvem smutní v utkání s Finskem | Foto: Twitter.com
16:51

Dnešní operace ve Slavjansku si vyžádaly mnoho mrtvých na straně separatistů, ale i mezi ukrajinskými vojáky. Prohlásil to ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov.

Foto: Reuters
16:33

Zde se můžete podívat na videozáznam nepokojů v Oděse.

YouTube. Nepokoje v Oděse

Proruští aktivisté v Charkově.
Video:
16:07

Rusko vyzvalo k mimořádné schůzi Rady bezpečnosti OSN. Důvodem je útok ukrajinské armády na pozice separatistů ve Slavjansku.

Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi.
Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi. | Foto: Reuters
15:48

Nepokoje hlásí Oděsa. Mítink zastánců jednotné Ukrajiny napadli proruští demonstranti. Podle agentury Unian jsou na místě desítky raněných, zasahuje tam policie. Nepotvrzené zprávy na sociální síti Twitter hovoří o jednom mrtvém. Průvod za jednotnou Ukrajinu vedli fanoušci fotbalových klubů Černomorec Oděsa a Metalist Charkov. Oba týmy mají večer sehrát v Oděse zápas ukrajinské ligy.

Několik incidentů se odehrálo v Oděse už v minulých dnech. Tamní obyvatelé vytvořili na příjezdových cestách do města kontrolní stanoviště. Na jedno z nich před týdnem někdo z projíždějícího auta hodil granát, který zranil sedm lidí.

14:48

Rusko v červnu zastaví dodávky plynu Ukrajině, pokud ukrajinská státní společnost Naftohaz nezaplatí do května dluhy ruskému protějšku Gazprom. Ve Varšavě to řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

14:43

Dramatickým scénám ve Slavjansku odpovídá i počasí. Prudce prší a strhla se bouře s blesky a hromobitím. Podle svědků se armádní obrněné transportéry blíží k centrálnímu náměstí. Není jasné, zda sedm zadržovaných členů mezinárodní mise OBSE, mezi kterými je i Čech, se nachází stále ve Slavjansku.

Foto: Reuters
14:22

Slovensko má s Ukrajinou hranici dlouhou přibližně sto kilometrů. Od začátku konfliktu na Ukrajině je mnohem nebezpečnější než dříve. Přečtěte si velmi zajímavou reportáž v online deníku Aktuálne.sk, nazvanou "Jak chráníme východní hranici: Toto všechno zastaví ozbrojené bandy."

Pokud by se ukrajinské armádě podařilo Slavjansk dobýt, byl by to pro vládu v Kyjevě velký triumf. Ukázala by, že se stále ještě dokáže se separatistickými tendencemi na východě země vyrovnat a že klíčové ozbrojené síly jí jsou loajální. Byla by to rovněž pro zastánce jednotné Ukrajiny ve východních oblastech velká morální vzpruha.

Otázkou je, jak se zachová Rusko. Zda ho úspěch Kyjeva ve Slavjansku nepřiměje přitvrdit a dohnat separatisty k větším ozbrojeným akcím. Případně k provokaci, při které zahyne mnoho lidí a konflikt se vyhrotí. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v rozhovoru pro dnešní list Financial Times řekl, že Ukrajinu čeká nejtěžších a klíčových deset dní. Pravděpodobnost vstupu ruských vojsk na východ země označil za vysokou.

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
14.00

Samozvaný starosta Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov řekl, že jeho muži se nevzdají a budou "bojovat až do konce." Podle posledních zpráv ukrajinská armáda postupuje a už kontroluje polovinu města. Náměstí s radnicí je však stále v rukou separatistů.

Foto: Reuters
13:43

Ukrajinští vojáci zadrželi muže podezřelé ze sestřelení dvou vrtulníků. Oznámilo to ministerstvo obrany v Kyjevě. To také zveřejnilo videozáznam palby na helikoptéru ukrajinské armády. Můžete se na něj podívat.

YouTube: Střelba na ukrajinský vrtulník

Helikoptéra MI-8 ukrajinské armády nad Slavjanskem.
Video:
13:00

Podívejte se v naší velké grafice, jak je která země v Evropě závislá na dodávkách ruského plynu.

12:32

Evropská unie chce prosadit, aby všechny členské státy osmadvacítky platily za dodávky ruského plynu jednotnou cenu. Po jednání s polským premiérem Donaldem Tuskem to ve Varšavě řekl eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger.

Tusk nedávno navrhl vznik energetické unie.

Zemní plyn, ilustrační snímek
Zemní plyn, ilustrační snímek | Foto: Reuters
12:26

Ukrajinská kontrarozvědka SBU potvrdila, že helikoptéry útočníci sestřelili protiletadlovými raketami odpálenými z ramene.

Podle SBU to svědčí o tom, že separatisté dostávají odněkud zbraně, protože ve vykradených policejních skladech se tyto střely nenacházely.

12:14

Proruští separatisté na některých místech zablokovali železniční tratě v Doněcké oblasti. Provoz se zastavil. Chtějí tak omezit možnost ukrajinské armády povolat posily.

11:50

Samozvaný starosta Slavjansku a vůdce tamních separatistů Vjačeslav Ponomarjov na videu oznámil, že při bojích zemřelo několik jeho lidí. "Napadli nás, útočí na nás. Několik lidí zabili," řekl Ponomarjov, který se na videu objevil ve vojenské uniformě a v neprůstřelné vestě. Dosud vystupoval v civilních šatech.

Vjačeslav Ponomarjov.
Vjačeslav Ponomarjov. | Foto: Reuters
11:21

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov oznámil, že páteční útok ukrajinských vojáků ve Slavjansku definitivně pohřbil ženevskou dohodu o mírovém řešení krize na Ukrajině mezi Moskvou, Kyjevem, EU a Spojenými státy.

Zatím ale z Moskvy nezazněla žádná hrozba vojenskou invazí. Ministr obrany Sergej Šojgu ve středu řekl, že Rusko své vojáky od ukrajinské hranice stahuje. NATO ale žádný pohyb ruských vojsk nepotvrdilo.

Foto: Reuters
11:15
11:00

Separatisté ve Slavjansku zadrželi amerického novináře, který pracuje pro server Buzzfeed. Po několika hodinách ho propušili. Člena štábu americké televize CBS News údajně ozbrojenci na kontrolním stanovišti zbili.

10:51

Vláda v Kyjevě se dosud zdráhala ve Slavjansku zasáhnout. Nechtěla dát Moskvě záminku k vyslání ruských vojáků na Ukrajinu pod heslem "ochrany ruské a ruskojazyčné menšiny".

Útok na město znamená, že prozatímní kabinet premiéra Arsenije Jaceňuka chce dokázat, že není tak slabý a bezmocný, jak mu kritici podsouvají, a zřejmě už nemá tak velké obavy z ruské invaze. I když dnešní ofenzíva je dost možná jen demonstrací síly a rozhodnosti.

Mnohem větším problémem je ale pro Kyjev situace v Luhansku. Toto město - vzdálené jen třicet kilometrů od ruské hranice - separatisté už z velké části také ovládají, přitom Luhansk je mnohem větší než Slavjansk. Má skoro půl milionu obyvatel.

Ukrajinský kabinet se na východě nemůže příliš spolehnout na policisty ani místní příslušníky rozvědky SBU. Někteří přecházejí na stranu povstalců, jiní jen pasivně přihlížejí tomu, co se děje.

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
10:40

Proruští ozbrojenci zadrželi a obsadili v železniční stanici rychlík jedoucí z Moskvy do Mariupolu na východě Ukrajiny. Není zatím jasné, zda cestující vzali jako rukojmí.

10:29

Podle agentury Unian separatisté vyzývají obyvatele Slavjansku, aby se shromáždili v centru města na náměstí a adresovali ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi žádost o pomoc.

Svědci hovoří o tom, že ofenziva ukrajinské armády je v plném proudu, a vypadá to, že se vedení v Kyjevě zřejmě rozhodlo povstalce ze Slavjansku úplně vypudit.

Foto: Reuters
10:15

Zadržené pozorovatele OBSE, mezi nimiž je i český podplukovník, prý převezli z budovy v centru Slavjansku na jiné místo. V rozhovoru pro německý deník Bild to řekl samozvaný starosta města Vjačeslav Ponomarjov. Místo, kde teď inspektory drží, je prý "mimo bojovou zónu".

Proruští separatisté na jednom z kontrolních stanovišť ve Slavjansku. Kvůli postupu ozbrojených složek zapálili pneumatiky. (Květen 2014).
Proruští separatisté na jednom z kontrolních stanovišť ve Slavjansku. Kvůli postupu ozbrojených složek zapálili pneumatiky. (Květen 2014). | Foto: Reuters
10:13

Rusko vymyslelo vojenskou strategii, na kterou Západ těžko hledá odpověď. Doporučujeme blog kolegy Martina Ehla z Hospodářských novin "Až první zelený mužík překročí hranice, zastřelte ho."

9:57

Ukrajinské ministerstvo obrany potvrdilo, že při sestřelení dvou vrtulníků dnes ráno zemřeli oba piloti. Stroje zasáhli proruští ozbrojenci. Jedná se o bojové helikoptéry Mi-24 Hind, které používala sovětská armáda ve velkém měřítku během války v Afghánistánu v osmdesátých letech.

Podívejte se na mapě Ukrajiny, kde se odehrávají nejhorší nepokoje. Centrem aktivit proruských ozbrojenců jsou kromě Slavjansku hlavně Kramatorsk, Luhansk a Doněck.

Foto: Aktuálně.cz
9:34

Reportéři ruského deníku Komsomolskaja pravda potvrzují na sociální síti Twitter, že jsou svědky bojů mezi ukrajinskou armádou a povstalci ve Slavjansku. Střílí se na okraji stotřicetitisícového města, proruští separatisté údajně budují obranné pozice v centru.

9:20

Separatisté chtějí přesunout své ústředí ze Slavjansku do nedaleké Horlivky. Tvrdí to alespoň šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk.

9:00

Protiteroristická operace je podle Arsena Avakova zaměřena na osvobození rukojmích - pozorovatelů OBSE, které před týdnem zajali ozbrojenci ve Slavjansku a mezi nimiž je i český voják.

8:35

A ještě jedna pasáž z Avakovova vyjádření: "Teroristé" se podle něj schovávají v obytných domech slavjanských civilistů, protože vědí, že ukrajinské jednotky mají rozkaz v takovém případě nestřílet.

"Žádám obyvatele Slavjansku a Kramatorsku, aby nevycházeli na ulici a dávali pozor u oken," vyzývá ministr vnitra.

... pod dohledem ozbrojenců.
... pod dohledem ozbrojenců. | Foto: Reuters
8:26

Ministr vnitra Avakov na Facebooku potvrdil sestřelení vrtulníků: "Jeden pilot je mrtvý, tři (lidé) jsou zranění."

8:25

Avakov na Facebooku zmiňuje několik detailů k operaci ve Slavjansku: Ukrajinské jednotky už podle něj dobyly devět (údaj ze 7:45 SELČ) stanovišť separatistů. Ozbrojenci na ně spustili palbu z těžkých zbraní, včetně granátometů a přenosných systémů protivzdušné obrany. To podle Avakova svědčí o "skutečné bitvě s profesionálními žoldáky".

 

8:13

"Ve 4:30 ráno začala aktivní fáze protiteroristické operace v oblasti Slavjansk-Kramatorsk," potvrdil na Facebooku ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.

Prozatímní ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.
Prozatímní ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. | Foto: Reuters
7:59

Denis Pušilin a Vjačeslav Ponomarjov představují demaskované lídry proruského separatistického hnutí na východě Ukrajiny.

Mnozí lidé v Doněcké oblasti v nich ale vidí jen loutky. Nastrčené těmi, kdo jednají ze zákulisí.

Více v článku Tváře ukrajinských separatistů známe. Kdo jsou ale mozky? na Aktuálně.cz.

Proruští separatisté na východě Ukrajiny míří na ukrajinské vojáky.
Proruští separatisté na východě Ukrajiny míří na ukrajinské vojáky. | Foto: Reuters
7:55

Reuters cituje spolupracovníka ministra vnitra Arsena Avakova, který říká: "Dokud neskončíme, nikdo nic neřekne."

6:45

Ruská agentura Interfax tvrdí, že ve Slavjansku bylo zraněno několik členů proruské "sebeobrany".

6:43

Fotoreportér Reuters viděl na okraji města operovat vojenský vrtulník, z něhož vycházela střelba. Střelbu a výbuchy v okolí Slavjansku potvrzuje i agentura AP.

6:42

Separatisté oznámili, že sestřelili dva vrtulníky ukrajinské armády. Jeden pilot byl údajně zabit a druhý zajat.

Ukrainian helicopters take off after delivering troops to an airbase in Kramatorsk, in eastern Ukraine April 15, 2014
Ukrainian helicopters take off after delivering troops to an airbase in Kramatorsk, in eastern Ukraine April 15, 2014 | Foto: Reuters
6:40

Ukrajinské vládní jednotky údajně postupují na Slavjansk. Podle separatistů už zaútočily na kontrolní stanoviště na okraji města. Kyjev zatím operaci nepotvrdil.

Ukrajinský voják střeží letiště v Kramatorsku. (25. dubna 2014)
Ukrajinský voják střeží letiště v Kramatorsku. (25. dubna 2014) | Foto: Reuters
6:30

Dobré ráno z pražské redakce. I dnes pro vás budeme detailně sledovat dění kolem rusko-ukrajinské krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 3. 5. 2014 0:59
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy