Zadržovaný Čech: Bál jsem se o život, zvažovali jsme útěk

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2014 0:56
Vojenští pozorovatelé OBSE strávili na Ukrajině v zajetí osm dní. Český voják se vrátil o půlnoci armádním speciálem do Prahy.
Ministr obrany Martin Stropnický vítá na berlínském letišti Josefa Přerovského, kterého jako člena pozorovatelského týmu OBSE zadržovali osm dnů proruští separatisté
Ministr obrany Martin Stropnický vítá na berlínském letišti Josefa Přerovského, kterého jako člena pozorovatelského týmu OBSE zadržovali osm dnů proruští separatisté | Foto: ČTK

Kyjev/Praha - Tým vojenských pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), který týden drželi v zajetí proruští radikálové, je na svobodě. Mezi propuštěnými je i český voják, který už se vrátil do Prahy.

Pozorovatelé přiletěli nejprve do Berlína, odkud byli všichni po setkání s německou ministryní obrany Ursulou von der Leyenovou dopraveni do svých domovů.

Armádní speciál s českým vojákem Josefem Přerovským přistál o sobotní půlnoci na pražském letišti v Kbelích. Do Prahy ho doprovodil ministr obrany Martin Stropnický, který Přerovského přivítal už na berlínském letišti.

Tým kontrolorů odpoledne na jednom ze silničních kontrolních postů u Slavjanska převzal generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland. Z internace bylo propuštěno všech sedm důstojníků z Německa, České republiky, Dánska a Polska a pět členů jejich doprovodu.

Osm dní v zajetí

25. dubna - Nedaleko východoukrajinského Slavjansku proruští ozbrojenci zadrželi skupinku pozorovatelů OBSE. Misi tvořilo sedm důstojníků z Německa, České republiky, Polska, Švédska a Dánska a jejich doprovod.

26. dubna - Představitel vzbouřenců na východě Ukrajiny Denis Pušilin označil zadržené osoby za špiony NATO. Oznámil také, že je ochoten je propustit na svobodu jen výměnou za jiné zajatce.

Na východ Ukrajiny odcestoval vyjednávací tým OBSE.

27. dubna - Proruští separatisté propustili ze zdravotních důvodů švédského člena mise OBSE.

28. dubna - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval k propuštění.

Vůdce slavjanských separatistů Vjačeslav Ponomarjov chce zadržované důstojníky vyměnit za vězněné separatisty, především za svého zástupce Igora Perepečajenka. Mluvčí ukrajinské tajné služby řekl, že zadržení kontrolorů OBSE bylo provedeno na příkaz ruské vojenské rozvědky.

29. dubna - Ponomarjov podmínil rozhovory o propuštění vězněných členů mise odvoláním sankcí, které Evropská unie vyhlásila proti vůdcům povstaleckých skupin na východě Ukrajiny. Do Kyjeva přicestoval generální tajemník OBSE Lamberto Zannier, aby s ukrajinskými představiteli jednal o zajatých členech mise.

30. dubna - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval k osvobození evropských vojenských komisařů. Zároveň ale řekl, že za tamní "síly domobrany" nemůže Moskva rozhodovat.

1. května - Německá kancléřka Angela Merkelová telefonicky požádala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby pomohl s osvobozením členů mise.

Rusko vyzvalo k propuštění pozorovatelů. Moskva ale zdůraznila, že na separatisty nemá žádný vliv, a misi OBSE označila za nezodpovědný hazard.

2. května - Americký prezident Barack Obama vyzval Rusko k zásahu ve věci zadržovaných členů mise OBSE.

3. května - Všech sedm zadržovaných členů mise OBSE bylo propuštěno na svobodu. 

Zdroj: ČTK, Domácí

O útěku jsme uvažovali

Přerovský po příletu do Prahy uvedl, že s kolegy z pozorovatelského týmu OBSE uvažovali o útěku. Po první noci jim ozbrojenci řekli, že je budou používat jako živé štíty, tuto svou hrozbu ale neuskutečnili.

"O útěku jsme uvažovali," řekl. Kvůli tomu, že byli velká skupina, která by se ve městě plném ozbrojenců nedostala daleko, od toho nakonec upustili. Separatisté ji prý dávali pravidelně najíst pohankovou kaši, rýži a polévky. Okradli je ale o všechny cennosti a počítač, nic z toho jim při propuštění nevrátili.

Pro Přerovského byl incident první takovou zkušeností a v zajetí o svém dalším působení u vojska přemýšlel. "Svoji práci chci dělat dál," je rozhodnutý.

Třikrát jsem měl obavy o život

Přerovský už po přistání v Berlíně prohlásil, že ve třech situacích měli inspektoři obavy o život.

Poprvé to bylo po zadržení, kdy separatisté odvedli inspektory do sklepa a prohledali je. "Pak nám zavázali oči, abychom neviděli, svázali ruce a posadili nás na zem nebo na balík papíru a my jsme nevěděli, co s námi bude. Tak to bylo asi osm hodin. Slyšeli jsme pouze zvuky, jak si hrají strážní se zbraněmi," řekl Přerovský.

První dny podle něj strávili ve sklepní místnosti o rozměru 30 na 15 metrů. Byli přitom neustále střeženi a když šli na toaletu, museli mít zavázané oči a mít doprovod.

"Další kritická situace byla v sobotu, kdy jsme z toho sklepa byli přesunuti do čtvrtého podlaží do lepších prostorů, ale oni to využili k tomu, že s námi hráli nějakou psychologickou hru a řekli nám, že se blíží útok na Slavjansk a že nás rozmístí po budově a použijí jako živé štíty," uvedl dále český podplukovník.

"Ta třetí situace byla v pátek v noci, kdy se v okolí Slavjansku rozhořely poměrně ostré boje a my jsme slyšeli dvě hodiny trvající střelbu a nevěděli jsme, co se s námi bude dít," doplnil.

Ani cesta za svobodou nebyla podle ruské agentury ITAR-TASS jednoduchá. Evropské důstojníky totiž zdržela přestřelka mezi vzbouřenci a ukrajinskou Národní gardou a museli vyčkat klidu zbraní.

Zásluha západní diplomacie

Západní diplomaté hlavní zásluhu přičítají úsilí civilní mise OBSE, která na Ukrajině působí souběžně s vojenským týmem OBSE. "Chtěl bych ocenit jeho roli a to, že dovedl do úspěšného výsledku vyjednávání," řekl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Mimořádný podíl na propuštění rukojmích má podle něj Německo, zejména ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a kancléřka Angela Merkelová. "Bez nich by to bylo velmi obtížné," dodal Zaorálek.

Podle ruských médií se o jejich osvobození zasloužil kremelský emisar Vladimir Lukin, který na Ukrajinu dorazil v pátek.

Vůdce slavjanských separatistů Vjačeslav Ponomarjov se nechal slyšet, že důvodem osvobození byla obava bezpečnost pozorovatelů v situaci, kdy se ve městě bojuje.

"Jsou to mí hosté, nechci aby přišli k úhoně," řekl Ponomarjov ruské agentuře Interfax krátce před propuštěním evropských důstojníků.

Propuštění evropští důstojníci jsou v pořádku s přihlédnutím k okolnostem, jakým byli během své internace vystaveni, řekl německému listu Bild v telefonickém rozhovoru jeden z německých členů vojenské mise Axel Schneider. "Jsme rádi, že jsme nakonec na svobodě. Teď vyjíždíme z města (Slavjanska), odkud nás přepraví do Doněcka. A pak už do Německa," řekl Schneider.

Ve Slavjansku se dále bojuje

Vojenská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byla nedaleko Slavjanska zadržena v pátek 25. dubna. V internaci bylo původně osm jejích členů, švédský důstojník byl propuštěn s ohledem na jeho zdravotní stav. Misi na východ Ukrajiny vyslalo Německo, které v ní má čtyři zástupce. Vojenské experty z Česka, Dánska a Polska Berlín k účasti v misi přizval.

Ve Slavjansku od pátku pokračují boje mezi jednotkami ukrajinské armády a ozbrojenými separatisty, kteří město drží už několik týdnů. Armáda už údajně vyřadila několik povstaleckých kontrolních postů na přístupech ke Slavjansku, do bojů nasadila vrtulníky. Tři z nich povstalci v pátek sestřelili.

 

Právě se děje

Další zprávy