reklama
 
 

Živě: Nacionalisté napadli průvod gayů v Kyjevě

Aktualizováno 7. 6. 2015 0:16
reklama
Sobotní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

reklama
23:57

Boje na východě Ukrajiny neustávají, podle Kyjeva dnes povstalci znovu ostřelovali armádní pozice z těžkých zbraní, které měly být podle únorových mírových dohod z fronty staženy. Separatisté naopak ohlásili dělostřelecký útok na Doněck, kde byl zraněn jeden civilista.

 

Mluvčí ukrajinské protipovstalecké operace oznámil, že vzbouřenci pálili z velkorážných děl na obec Starohnativka v Doněcké oblasti a na nedaleké město Hranitne. Nepřátelská palba ze zakázaných zbraní byla údajně zaznamenána i v sousední Luhanské oblasti.

 

 

Debalceve po boji
15:49

Švýcarská diplomatka Heidi Tagliaviniová se rozhodla rezignovat na funkci zmocněnkyně Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) pro Ukrajinu, údajně kvůli stagnaci rozhovorů o mírovém urovnání krize. Oznámilo to dnes v Ženevě švýcarské ministerstvo zahraničí. Tagliaviniová byla z titulu své funkce klíčovou postavou při jednání takzvané kontaktní skupiny, která sdružovala zástupce Kyjeva, Moskvy a východoukrajinských povstalců. Ve funkci byla od loňského června.

14:55

Nedaleko města Popasna v Luhanské oblasti najel při pracích na poli traktorista na minu. Devětatřicetiletý muž byl těžce zraněn a je v nemocnici. Popasna se nachází nedaleko frontové linie mezi ukrajinskou armádou a separatisty.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
14:37

Nejméně šest lidí utrpělo zranění při potyčkách, jež provázely dnešní pochod homosexuálů v Kyjevě. Podle policie bylo 25 lidí zadrženo kvůli výtržnostem. Pochod, kterého se podle agentur zúčastnilo sto až tři sta lidí, se za silné policejní ochrany uskutečnil na nábřeží Dněpru daleko od centra hlavního města. Ještě před zahájením Gay Pride se nedaleko shromaždiště sešla asi dvacítka ultranacionalistů s cílem pochod zmařit. Většina měla na hlavách kukly zakrývající obličej. Odpůrci homosexuálů házeli na policisty kamení a odpadkové koše.

10:44

Ruský prezident Vladimir Putin důrazně odmítl úvahy, že by Rusko zamýšlelo napadnout Severoatlantickou alianci. V dnes zveřejněném rozhovoru, který poskytl italskému listu Corriere della Sera, mimo jiné řekl, že něco takového si může myslet jen "nemocný člověk". "Pokud jde o obavy některých zemí z možných agresivních akcí Ruska, myslím, že jen člověk, který není zdravý... si může představit, že by Rusko najednou napadlo NATO," prohlásil šéf Kremlu v interview.

V této souvislosti obvinil Spojené státy, že na takovéto obavy sázejí, aby vytvořily obraz nepřítele a mohly tím podpořit své ambice na zachování vedoucího postavení ve světě. "Chci vám říci, že od Ruska se není čeho bát," prohlásil Putin.

8:05
 

Carter svolal tři desítky vysokých amerických činitelů do německého města Stuttgart k diskusím o efektivitě západních sankcí vůči Rusku a také proto, aby uklidnil znepokojené spojence. Podle Cartera nebyla na strategické schůzce přijata žádná rozhodnutí, debatovalo se však o řadě akcí, které by americká armáda mohla podniknout, aby posílila uplatňování stávající politiky. Jedním ze zvažovaných opatření prý je zvýšení počtu vojenských cvičení USA a NATO. Dalším opatřením by měly být investice do vojenských zařízení v Evropě.

7:19
 

"Je zřejmé, že sankce na ruskou ekonomiku působí. Není ale zřejmé, že by tyto ekonomické dopady odrazovaly Putina od směřování, které bylo zaznamenáno loni na Krymu," řekl Ashton Carter s poukazem na anexi tohoto ukrajinského území Moskvou.

 "Musíme podniknout další věci v reakci na skutečnost... že Vladimir Putin podle všeho nemění postoj," dodal Carter, podle něhož tato reakce musí být politická i vojenská.

Ashton Carter Ashton Carter. | Foto: Reuters
Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 6. 6. 2015 7:20

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama