Do tábora v Srbsku přijeli čeští doktoři. Nemají ale povolení léčit

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Čeští dobrovolníci na Balkáně
Čeští dobrovolníci na Balkáně | Foto: Ondřej Mazura

Lublaň/Brusel/Berlín - U řeckého ostrova Lesbos se v sobotu potopily dvě lodě s migranty.

Podle některých informací na jednom z plavidel mohlo být až 150 uprchlíků.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
19:55

V Olomouci se sešli odpůrci imigrace. Mezi zhruba pět stovek příznivců Dělnické mládeže někdo vhodil dýmovnici.

Stovka lidí proti demonstraci protestovala. Do akce bylo nasazeno více než 200 policistů a strážníci městské policie.

Foto: AZprávy
19:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dramatické titulky o uprchlické krizi přiměly ekonomy spočítat, jak se příval běženců odrazí v ekonomických ukazatelích. Evropě už totiž mnoho let po sobě ustavičně klesá porodnost, což se v některých zemích projevuje nedostatkem pracovní síly - a tím pádem i pomalejším ekonomickým růstem. Právě tohle mohou podle analytiků tolik obávaní běženci změnit. Více v článku Uprchlíci zachrání chřadnoucí ekonomiku, eurozóně vydělají miliardy. Banky spočítaly jak

Uprchlíci za doprovodu policie procházejí Slovinskem.
Uprchlíci za doprovodu policie procházejí Slovinskem. | Foto: Reuters
18:35

Německý vicekancléř a předseda vládní sociální demokracie Sigmar Gabriel  odmítl zřízení tranzitních zón pro uprchlíky, které prosazují koaliční strany CDU a CSU. Navrhl místo nich vytvoření decentralizovaných registračních středisek. Špičky německé vládní koalice budou o uprchlické krizi jednat v neděli.

18:25

Na uprchlickou vlnu reaguje česká vláda represí. Čeští dobrovolníci v běžencích vidí lidi v nouzi a nabízejí pomoc. Třeba na Hlavním nádraží v Praze. Podívejte se na fotogalerii Ludvíka Hradilka.

18:11

"Svět postavený tváří v tvář do očí bijící nelidskosti zareagoval znepokojivým ochromením," uvedl Pan Ki-mun v prohlášení. "To představuje ignorování samotného smyslu existence OSN," dodal. 

Zároveň vyzval státy, aby dostaly pod kontrolu ozbrojené skupiny a pohnaly je k odpovědnosti za jejich činy. Apeloval také na zastavení používání těžkých zbraní v zalidněných oblastech.

Pan Ki-mun vyzval Rusko, aby nevyhrocovalo situaci. "Apeluji na Ruskou federaci, aby se vyhnula jakýmkoliv činům nebo rétorice, která by mohla vést k dalšímu napětí".
Pan Ki-mun vyzval Rusko, aby nevyhrocovalo situaci. "Apeluji na Ruskou federaci, aby se vyhnula jakýmkoliv činům nebo rétorice, která by mohla vést k dalšímu napětí". | Foto: Aktuálně.cz
18:10

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun a šéf Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Peter Maurer zveřejnili "bezprecedentní" společnou výzvu vládám, aby zastavily války, respektovaly mezinárodní právo a pomáhaly uprchlíkům a lidem nuceným opustit své domovy.

V táboře pro běžence na rakousko-slovinské hranici.
V táboře pro běžence na rakousko-slovinské hranici. | Foto: Reuters
16:46

 "Uvědomme si, že jsme v cizí zemi a musíme respektovat pravidla hry. Každá země má pro doktory zvláštní akreditace a zvláštní vzdělání. Doktor si nemůže jen tak rozbalit nádobíčko a začít pracovat," řekl ČTK koordinátor humanitární pomoci Diecézní charity Brno Filip Habrman.

16:45

Čeští lékaři, kteří dorazili na srbsko-chorvatský hraniční přechod Berkasovo-Bapska, nesmí poskytovat uprchlíkům zdravotní péči.

K českému týmu dobrovolníků přibyli tři lékaři a čtyři studenti medicíny, všichni v rámci svého volna. Dobrovolníci se v těchto dnech snaží úředně registraci svých doktorů zařídit.

Jen z pátku na sobotu přešlo hranici v oblasti na sedm tisíc běženců. Jsou nachlazeni, mají zranění na chodidlech a objevily se i srdeční příhody.

Stany jsou na sbrsko-chorvatském přechodu v tuto dobu nutností.
Stany jsou na sbrsko-chorvatském přechodu v tuto dobu nutností. | Foto: Reuters
14:40

Čeští dobrovolníci, kteří na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska pomáhají tisícům migrantů mířících do Evropské unie, by mohli rozšířit svou základnu o velké armádní stany. Přímo z místa to hlásí zpravodajka ČTK.

Po dlouhých jednáních se dohodli s místním farmářem na pronájmu půdy. Několik stanů, které mají běžence chránit před špatným počasím, zapůjčí ministerstvo obrany ČR. V tuto chvíli se čeká, až srbská vláda jejich stavbu odsouhlasí, řekl jeden z koordinátorů týmu Zdeněk Ralík.

Uprchlíci v Berkasovo na srbsko-chorvatské hranici.
Uprchlíci v Berkasovo na srbsko-chorvatské hranici. | Foto: Reuters
14:25

Proud přicházejících uprchlíků neochabuje ani na přechodech z Rakouska do Bavorska, zejména v oblasti Pasova. Dnes časně ráno čekala další asi tisícovka lidí na rakouské straně hranice u přechodů Wegscheid a Simbach am Inn.

V pátek přišlo do Dolního Bavorska více než 5500 běženců.

14:05

Ve slovinských přijímacích centrech se v sobotu dopoledne nacházelo 6375 migrantů. Uvedla to agentura STA. Je mezi nimi 1071 osob, které do země přijely ráno z Chorvatska vlakem.

14:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Evropa hledí hlavně na Balkán. U řeckých břehů se denně vylodí až 10 000 běženců. Většinou pak pokračují po souši.

Země, které na takzvané balkánské trase leží, se teď ale chystají uzavřít své hranice. Uprchlíkům by pak zbyla ještě jedna možnost, jak se na Západ dostat: po moři z Albánie do Itálie.

Tahle cesta je ale mnohem riskantnější, než putování po pevnině. Projděte si naší grafiku: Středozemní moře je masový hrob. Kolik běženců, kdy a ve kterých místech v něm našlo smrt.

Foto: Aktuálně.cz
13:40  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecká pobřežní stráž v sobotu oznámila, že časně ráno do přístavu v Pireu připluly dva trajekty se 2682 lidmi na palubě. Jde o běžence, kteří se předtím dostali na ostrovy Lesbos a Chios.

Během pátku bylo na řeckou pevninu přepraveno zhruba 6000 migrantů.

13:20

Podle statistik Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se při ilegálních plavbách na nevyhovujících plavidlech v Egejském moři od začátku roku utopilo už 3329 migrantů. To je více než za celý loňský rok, kdy takto zemřelo 3279 lidí.

Jen ve čtvrtek a v pátek přišlo v této oblasti o život 48 běženců, z toho 31 dětí.

Uprchlíci na ostrově Lesbos po plavbě z Turecka.
Uprchlíci na ostrově Lesbos po plavbě z Turecka. | Foto: Reuters
13:15  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Starosta Lesbosu Spyros Galinos v rozhovoru pro list Kathimerini vyzval, aby uprchlíky snažící se dostat do Evropy začaly z Turecka do Řecka přepravovat trajekty. Předešlo by se tak úmrtím dalších lidí.

13:00

U řeckého ostrova Lesbos se v sobotu potopily dvě lodě s migranty. Záchranná akce stále pokračuje, z rozbouřených vln se zatím podařilo dostat 35 lidí. Na jednom z plavidel mohlo být až 150 uprchlíků.

Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj uprchlické krize v Evropě.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 31. 10. 2015 23:38
 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 9 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy