Živě: Po dobrém, či po zlém. Kyjev dal separatistům 48 hodin

Přenos skončil
Středeční události kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Vyhrocená situace panuje na východě Ukrajiny od neděle.
Vyhrocená situace panuje na východě Ukrajiny od neděle. | Foto: Reuters

Moskva - Situace na východě Ukrajiny zůstává nadále napjatá.

Proruští aktivisté nadále kontrolují některé vládní budovy v Luhansku či Doněcku.

Ministr vnitra Arsen Avakov prohlásil, že se krizi podaří vyřešit během následujících 48 hodin - buď dohodou, nebo silou.

Ruský prezident Vladimir Putin na spěšně svolané poradě projednal se členy kabinetu hospodářské vztahy s Ukrajinou po změně vlády v Kyjevě.

Tématem byla zejména energetika včetně dodávek ruského zemního plynu. Ukrajina prý nyní dluží Rusku 16,6 miliardy dolarů.

Kyjev ale mezitím oznámil, že ruský plyn přestal čerpat. S Moskvou se nedokáže dohodnout na ceně, která se počátkem týdne takřka zdvojnásobila.

Dění jsme sledovali v online reportáži.

Dění na Ukrajině sledujeme online:

Přenos skončil
20:45

Důrazné odsouzení ruské anexe Krymu obsahuje rezoluce Parlamentního shromáždění Rady Evropy, kterou jeho členové po dramatické diskusi přijali na středeční schůzi ve Štrasburku. V dokumentu, který vyvolal ostré protesty ruské parlamentní delegace, se praví, že "ani jediný argument, k němuž se Rusko uchyluje ve snaze ospravedlnit své akce, neodpovídá skutečnosti".

Rezoluci v hlasování podpořilo 154 poslanců, 26 jich bylo proti. Rusko v Parlamentním shromáždění zastupuje 18 poslanců. Podle francouzských médií obsahuje text rezoluce možná nejostřejší formulace, které orgán Rady Evropy kdy schválil.

15:44

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekne šéfovi NATO Andersi Foghovi Rasmussenovi, že pokud Rusko zahájí širší vojenské operace mimo Krym, měla by Aliance vstoupit na území Ukrajiny.

Svůj názor prezentoval už v nedělních Hovorech z Lán. A nyní ho v rozhovoru pro ČTK zopakoval. "Myslím si, že něco jiného je obsazení Krymu, který nikdy k Ukrajině nepatřil, (...) a něco úplně jiného je vpád na území suverénního státu."

Foto: Vojtěch Marek
15:38

Ukrajina dluží Rusku 16,6 miliardy dolarů, tvrdí premiér Dmitrij Medveděv. "Tři miliardy jsou ukrajinský dluh, další 2,2 miliardy nahromaděný dluh za plyn. A to, co považujeme za ušlý zisk, činí 11,4 miliardy. Dohromady 16,6 miliardy dolarů," vypočítal.

Podle šéfa Kremlu Vladimira Putina je nynější energetická spolupráce s Kyjevem "komplikovaná, pokud ne rovnou kritická".

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan už dříve avizoval, že za plyn zaplatí, až se s Gazpromem dohodne na ceně.

Paralympiáda Soči 2014: slavnostní zahájení (Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin)
Paralympiáda Soči 2014: slavnostní zahájení (Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin) | Foto: Reuters
14:56

"Všechny tyto události, kterým nyní čelíme, nejsou jen následkem nějakých mocenských choutek Putina, ale i toho, co EU zanedbala," řekl v rozhovoru pro agenturu APA někdejší rakouský kancléř Franz Vranitzky.

Politikům v současné krizi kolem Ukrajiny radí, ať nerozzlobí ani jednu stranu. Poukázal mimo jiné na paralely spojující ukrajinskou krizi s rozpadem východního bloku v roce 1989. Před pádem železné opony se prý vždy snažil komunikovat jak s oficiálními komunistickými politiky, tak s disidenty.

14:01

Julija Tymošenková by měla stáhnout svoji kandidaturu do prezidentských voleb. Vyzval ji k tomu Petro Porošenko, miliardář a favorit květnového hlasování, podle něhož by přispěla k "jednotě ukrajinského národa".

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014)
Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014) | Foto: Reuters
13:32

Evropská komise rozhodla o zřízení podpůrné skupiny pro Ukrajinu, jejíž práci bude koordinovat český eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.

Podle Bruselu by mělo jít o místo, kde se bude soustředit, posuzovat a určovat podoba práce EU při pomoci Ukrajině.

12:35

Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že zadržela dalšího ruského agenta. Tentokrát jde o 23letou ženu, která údajně v pondělí postřelila ve městě Mykolajiv tři lidi.

11:58

Angela Merkelová označila anexi Krymu za "nelegální" a kritizovala Rusko. Moskva podle německé kancléřky nevyvíjí dostatečné úsilí, aby pomohla uklidnit situaci na Ukrajině.

"Budeme pokračovat v tom, co děláme: tlačit k dialogu na jedné straně, ale zároveň trvat na našem názoru, že Ukrajina má právo na svou vlastní cestu rozvoje. Na tom si stojíme. Ukrajina si musí o své budoucnosti sama rozhodnout," řekla během debaty s poslanci Spolkového sněmu.

Foto: Reuters
11:45

Ruský list Kommersant píše, že seznam lidí, na něž by mohly dopadnout sankce Evropské unie, by se mohl rozšířit až na 130, tedy takřka  kompletní vedení Ruské federace.

Prozatím mají vstup do zemí osmadvacítky zapovězen jen někteří přední byznysmeni, potažmo představitelé ruského parlamentu. Prezidenta Vladimira Putina či šéfa diplomacie Sergeje Lavrova se ale netýkají

11:02

Informace amerických zpravodajských služeb naznačují, že Rusko má u hranic s Ukrajinou 80 000 mužů, tedy dostatečný počet na plnohodnotnou invazi, napsal server The Daily Beast.

Jedním ze znaků chystajícího se vpádu je podle experta na Rusko Stephena Blanka přítomnost polních nemocnic. "Mobilní vojenské nemocnice znamenají přípravu na válku, znamená to, že se chystají na možné zraněné," řekl.

Rusové obsadili Krym.
Rusové obsadili Krym. | Foto: Reuters
10:01

Ukrajina přestala čerpat zemní plyn z Ruska, řekl novinářům ministr energetiky Jurij Prodan. Důvodem podle něj je skutečnost, že se s Moskvou nedokážou dohodnout na ceně.

Gazprom před pár dny takřka zdvojnásobil cenu, za niž dodává, a to na 458 dolarů za tisíc kubických metrů.

09:47

Ministr vnitra Arsen Avakov prohlásil, že separatistická krize na východě Ukrajiny skončí během 48 hodin. Buď silou, nebo díky vyjednávání, varoval.

"Ti, kteří jsou otevřeni dialogu, dostanou dialog. Ti, kteří dávají přednost konfliktu, se (jako odpovědi) dočkají síly ukrajinského státu."

Prozatímní ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.
Prozatímní ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. | Foto: Reuters
09:46

Spojené státy ani Ukrajina nemají žádné důvody starat se o vojenské aktivity na ruském území, citovala státní agentura RIA z prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Nařčení, že Moskva hromadí vojáky u hranic s Ukrajinou, jsou údajně neopodstatněná.

09:38

K roli Slovenska je nutno podotknout, že tamní plynový operátor Eustream oznámil, že obrácení dodávek v kterémkoliv ze čtyř plynovodů dodávajících ruský plyn přes Ukrajinu na Slovensko by porušovalo podmínky smlouvy s ruským Gazpromem.

S ukrajinskou společností Ukrtransgas nicméně Slováci pracují na tom, aby bylo možné spustit zásobování Ukrajiny do zimy.

Foto: Reuters
09:34

Americký viceprezident Joe Biden hovořil telefonicky se slovenským premiérem Robertem Ficem. Tématem rozhovoru byla napjatá situace na Ukrajině.

Slovensko totiž hraje klíčovou roli v případných zpětných dodávkách plynu na Ukrajinu, aby se snížila závislost Kyjeva na Rusku.

09:16

Krymským benzinkám může v brzké době dojít palivo. Podle serveru AllCrimea.net mají obchodníci zásoby jen na šest až deset dnů.

Jde přitom o zbytek dovezený z pevninské Ukrajiny před jednostranným vyhlášením nezávislosti a připojením k Rusku.

08:42

Proruští povstalci už drží ve východoukrajinském Luhansku jen čtyři ze šedesáti rukojmí, oznámila podle agentury AP ukrajinská tajná služba.

Separatisté stále zůstávají v centrále tajné služby SBU.

08:34

"To, co se děje na Ukrajině, není přijatelné," řekl v rozhovoru pro CNN polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

"Silnější země zabere část outsidera a pak - pod rouškou etnických problémů, které neexistují - financuje podvratné aktivity," nařkl Moskvu.

"Na Krymu a východní Ukrajině mluví rusky každý. Ruská jsou i média a až doposud tam nebyl žádný etnický problém," dodal k současnému vývoji v Charkově, Doněcku či Luhansku.

Radek Sikorski
Radek Sikorski | Foto: Reuters
07:56

Více než 50 lidí ve středu ráno opustilo budovu místní centrály tajné služby SBU ve východoukrajinském Luhansku, kterou obsadili proruští povstalci.

Podle úterních informací bylo v zaminované budově drženo 60 rukojmích, samotní proruští aktivisté to však popřeli. Agentura Reuters ve středu ráno citovala SBU, podle níž budovu opustilo 51 neozbrojených lidí. Zatím nebylo potvrzeno, zda se jednalo o rukojmí, nebo zda mezi těmito lidmi byli i samotní aktivisté.

Agentura Interfax následně upřesnila, že se jednalo o 56 lidí a že jednání mezi místními úřady a aktivisty o ukončení obsazení centrály dál pokračují.

07:40

Evropská unie má ve středu oznámit vznik podpůrné skupiny, která má napomoci Ukrajině v odvrácení hospodářského kolapsu a překonání politické krize.

Skupina složená z několika desítek evropských expertů má Kyjevu pomoci se stanovením priorit pro příští období. Tým by měl vést český eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.

Foto: Ludvík Hradilek
07:22

Připravená rezoluce o Ukrajině podle evropských diplomatů vyzývá Kyjev k uspořádání mimořádných parlamentních voleb, jejichž řádný termín připadá na podzim 2017. Obnovené složení ukrajinského parlamentu by podle evropských poslanců posílilo stabilitu v zemi a upevnilo legitimitu státní správy.

Sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku
Sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku | Foto: Reuters
07:18

Dobré ráno z pražské redakce, kde budeme i dnes sledovat vše důležité kolem ukrajinské krize v online reportáži.

 

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2014 20:45
 

Právě se děje

Další zprávy