Živě: U Slavjansku se bojuje, zemřelo přes dvacet lidí

Přenos skončil
Pondělní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Slavjansk.
Slavjansk. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Východoukrajinský Slavjansk je obklíčen armádou. A místní se obávají, že se bezpečnostní složky chystají na útok.

Na kraji města se odehrávají těžké střety mezi armádou a separatisty. Podle dostupných informací zemřelo nejméně 24 lidí, a to na obou stranách.

Napětí panuje i v Oděse, kde v pátek při násilnostech zemřely více než čtyři desítky lidí.

To vše ve chvíli, kdy úřadující prezident Oleksandr Turčynov prohlásil, že Ukrajina je ve válce s Ruskem.

Rusko a Německo vyzývají k většímu zapojení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Nedělní online z Ukrajiny najdete ZDE.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:44

Nejvyšší moldavští představitelé, prezident Nicolae Timofti, premiér Iurie Leanca a předseda parlamentu Igor Coreman kvůli nepokojům v sousední Ukrajině nařídili bezpečnostním složkám "s největší pečlivostí sledovat situaci na státní hranici a náležitým způsobem zajistit veřejný pořádek uvnitř země". Oznámila to dnes moldavská média.

21:42

Únos skupiny vojenských pozorovatelů na východě Ukrajiny byl dílem "vysoce kvalifikovaných profesionálů", kteří až později předali evropské důstojníky povstalcům ve městě Slavjansku. V Berlíně to dnes prohlásil mluvčí německého ministerstva obrany Jens Flosdorff. Ohradil se proti obviněním od některých německých politiků, že vyslání mise do bojové zóny bylo příliš riskantní.

21:10

Itálie by mohla zvýšit dovoz zemního plynu z Alžírska, Libye a Nizozemska, pokud by ukrajinská krize narušila dodávky této suroviny z Ruska. Agentuře Reuters to dnes řekl náměstek italského ministra průmyslu Claudio De Vincenti. "Jsme schopni rychle zvýšit import z těchto dodavatelských zemí," uvedl náměstek. Upozornil nicméně, že italská státní ropná a plynárenská společnost Eni zatím nepociťuje žádné důsledky ukrajinské krize.

17:17

Český prezident Miloš Zeman se obává toho, že po násilnostech v Oděse, při nichž zemřely desítky lidí, roste riziko občanské války na Ukrajině. Zeman při hodnocení situace na Ukrajině zopakoval svůj názor, že této zemi hrozí buď občanská válka, nebo vojenská intervence ze zahraničí. " V současné době po událostech v Oděse bohužel musím považovat variantu občanské války za o něco pravděpodobnější," uvedl prezident. I občanská válka se podle něho může stát záminkou pro zahraniční intervenci.

Zeman vyjádřil pochybnosti o tom, zda má nynější ukrajinská vláda pod kontrolou svou armádu. Takové úvahy podle něj vyvolávají zkušenosti propuštěných inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které proruští separatisté týden zadržovali ve Slavjansku. Byli mezi nimi čtyři Němci a jeden Čech.

"Podle sdělení účastníků této mise vážně hrozilo, že po jejich uvolnění je postřílí ukrajinská armáda...Mise (OBSE po propuštění jejích členů ze zajetí) musela objíždět po polních cestách stanoviště ukrajinské armády, aby se nedostala do palby," uvedl Zeman. "To vyvolává jisté pochybnosti o kontrole současné ukrajinské vlády nad ukrajinskou armádou," dodal.

Foto: Vojtěch Marek
17:07

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes navrhl své služby při zprostředkování ukrajinské krize. Uvedl, že v zájmu vyřešení vyhroceného konfliktu na Ukrajině je v kontaktu jak s Ruskem a Ukrajinou, tak s USA a Evropskou unií. "Jsem připraven sehrát roli při urovnání krize, bude-li to potřebné," řekl novinářům. "Vyzývám znepřátelené strany k mírové dohodě, násilnostmi na Ukrajině jsem hluboce znepokojen," dodal.

Foto: Vojtěch Marek
16:20

Oděsa se těžko vzpamatovává z šoku, který zažila na sklonku minulého týdne. V centru města tam při střetech a následném požáru zemřelo skoro pět desítek lidí.

Aktuálně.cz mluvilo s novinářem Jakovem Goppem z televizního kanálu Novaja Oděssa. V rozhovoru popsal, jak přesně k tragédii došlo.

"Existuje podezření, že do města - za přímé účasti vysoce postavených policistů z Oděsy - přijely jakési organizované a ozbrojené skupiny. Měly i palné zbraně – pistole a samopaly," říká. Celý rozhovor čtěte ZDE.

Požár stanového městečka proruských aktivistů v Oděse.
Požár stanového městečka proruských aktivistů v Oděse. | Foto: Reuters
15:56

Proruští vzbouřenci u Slavjansku v pondělí odpoledne sestřelili ukrajinský vrtulník MI-24.

Stroj spadl do řeky a piloti vyvázli bez zranění, uvedl s odkazem na facebookové stránky ukrajinského ministerstva obrany server Kyiv Post.

15:45

Ukrajinské ministerstvo zahraničí na tiskové konferenci uvedlo, že prezidentské volby se uskuteční v plánovaném termínu 25. května. Žádné podněty k jejich přesunu neuspěly, informoval zpravodaj agentury Unian.

15:00

"Vpádu protivníků do města jsme mohli zabránit s velkým úsilím. Na naší straně je mnoho mrtvých, možná více než 20 lidí," oznámili podle ruských webů separatisté.

Foto: Reuters
14:37

Ruský prezident Vladimir Putin ocenil "objektivní zpravodajství z Krymu". Ocenění získaly na tři stovky novinářů, a to převážně z prokremelských médií - státní televize, rozhlasu či z Kremlem financované televize Russia Today (RT).

Současný šéf Kremlu tak mnohonásobně překonal svého předchůdce Dmitrije Medveděva. Ten v roce 2009 rozdal ocenění "Za službu vlasti" pouhým 11 žurnalistům, kteří pokrývali zpravodajství z války s Gruzií, napsal server The Moscow Times.

14:13

Během těžkých střetů u Slavjansku zemřelo nejméně 20 proruských separatistů. Oznámil to mluvčí "sebeobranných jednotek". Oběti jsou i v řadách armády - ministerstvo vnitra už dříve avizovalo, že zemřeli nejméně čtyři vojáci. Na tři desítky dalších jsou zraněny.

13:35

Referendum, které na neděli plánují separatisté na východě Ukrajiny, může ještě více zhoršit situaci v oblasti, varovala spolková kancléřka Angela Merkelová.

Představitelé samozvaných lidových republik v Doněcku či Luhansku chtějí hlasování o vyhlášení nezávislosti.

"Referendum proti ukrajinské ústavě nepomůže zklidnit napětí, ale naopak ho vyhrotí," řekl mluvčí Merkelové Steffen Seibert.

13:31

Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že členové elitních komand Alpha zlikvidovali v sobotu v Kramatorsku "hnízdo odstřelovačů".

Podle mluvčí SBU Mariny Ostapenkové byl jinde na Ukrajině zadržen kilogram a půl "potenciálně radioaktivní látky". Zatčeno bylo deset lidí, a to včetně jednoho Rusa.

13:18

Ministr vnitra Avakov upřesnil, že ukrajinské jednotky se u Slavjansku střetly se zhruba 800 těžce vyzbrojenými separatisty. Podle něj ozbrojenci pálili ze zbraní velkého kalibru a použili "minomety a další vybavení".

Nejméně čtyři vojáci přišli o život, osm dalších bylo doposud zraněno.

13:04

Zatímco v Rusku prezident Vladimir Putin trhá rekordy v průzkumech veřejného mínění (pozitivně ho podle průzkumů vnímá až 82 % lidí), na Ukrajině si tak dobře zdaleka nevede.

Negativní postoj vůči němu podle agentury UNIAN zastává 76 % dotázaných. Nedávno to přitom bylo jen 40 %. Relativně kladně hodnotí šéfa Kremlu pouze Donbas.

Foto: Reuters
12:51

Ruské ministerstvo zahraničí vydalo "Bílou knihu" o stavu na Ukrajině. Kyjevu v ní vyčítá závažné porušování lidských práv. Podle dokumentu čelí odpůrci prozápadní vlády "represím, fyzickému násilí a otevřenému banditismu".

12:38

Turčynov dodal, že vojenská operace bude pokračovat. "Řekněme si to otevřeně. Obyvatelé těchto oblastí podporují separatisty, podporují teroristy, což provádění protiteroristické operace významně ztěžuje," prohlásil.

12:35

Úřadující prezident Oleksandr Turčynov oznámil, že na příjezdových cestách do Kyjeva vyrostly zátarasy. "Očekáváme, že 9. května by mohlo dojít k provokacím," řekl v rozhovoru pro 5 Kanal.

Oleksandr Turčynov
Oleksandr Turčynov | Foto: Reuters
12:30

Východně od Slavjansku zemřelo při přestřelce mezi vládními silami a proruskými separatisty několik lidí. "Jsou tam mrtví," prohlásil podle serveru Die Welt ministr vnitra Arsen Avakov.

12:14

"Ve Slavjansku se rozezněly sirény, zvoní zvony. Zatím ale nejsou žádné známky nové armádní ofenzivy, hlásí na Twitteru z obklíčeného města reportér německého Bildu Paul Ronzheimer.

12:08

Separatisté a ukrajinské speciální jednotky bojují u vesnice Semenovka na spojnici mezi Slavjanskem a Doněckem.

"Čtyři ukrajinské obrněné transportéry zahájily palbu na kontrolní stanoviště," citovala agentura ITAR-TASS Alexandra Malceva, mluvčího samozvané Doněcké lidové republiky.

12:02

Ukrajina se nachází ve složité situaci, hrozí jí rozpad a válka, ale vše ještě není ztraceno. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to prohlásil jeden z nejvyšších představitelů bývalé opozice proti prezidentu Viktoru Janukovyčovi, místopředseda strany Svoboda Bohdan Benjuk.

11:51

Více než 40 zadržených z Oděsy bylo převezeno do centrální části země. Důvodem jsou obavy úřadů o bezpečnost.

11:42

Čína zvažuje, že investuje do stavby mostu přes Kerčský průliv, který má spojit anektovaný Krym s Ruskem. Jak napsala ruská agentura ITAR-TASS, Čína by se stala prvním zahraničním investorem na Krymu. Samotný projekt má přijít až na tři miliardy dolarů.

Rusko v poslední době pracuje na dohodě, která by mu zajistila odběr zemního plynu v Číně.

Dovolená na Krymu - Jevpatorija
Dovolená na Krymu - Jevpatorija | Foto: Vimeo.com
11:11

Ukrajinské ministerstvo vnitra vyslalo do Oděsy na jihozápadě země zvláštní prapor národní gardy, který má pomoci se zajištěním bezpečnosti ve městě.

Oznámil to ministr vnitra Arsen Avakov. Páteční nepokoje v Oděse přerostly v tragédii, zahynulo 46 lidí a dalších 200 utrpělo zranění.

10:32

Rusko předloží v OSN a Radě Evropy návrh na odložení květnových prezidentských voleb, napsala agentura RIA Novosti.

Podle náměstka ruského ministra občanské komory Vladislava Griba je nezbytné, aby byl na Ukrajině nejprve nastolen pořádek. "Ve chvíli, kdy pokračují krvavé střety, není možno odevzdat bezpečně a svobodně svůj hlas," tvrdí.

09:53

Jako hrdinové. Takto vítali v Oděse muže, které policie propustila po pátečních násilnostech v ulicích.

Jako hrdinové. Dav vítá propuštěné muže, kteří skončili v policejní cele kvůli pátečním výtržnostem v ulicích Oděsy.
Jako hrdinové. Dav vítá propuštěné muže, kteří skončili v policejní cele kvůli pátečním výtržnostem v ulicích Oděsy. | Foto: Reuters
09:16

V pražském divadle Broadway se večer od 19:00 uskuteční benefiční koncert Podejme ruku Ukrajině. Jeho výtěžek poputuje rodinám "nebeské setniny", jak se přezdívá mrtvým z Majdanu.

"Celý svět nyní pomáhá Ukrajině. My jsme se rozhodli tímto způsobem přispět rodinám lidí, kteří padli v boji o budoucnost," řekl Aktuálně.cz za pořadatele Rostislav Prokopjuk.

Na kyjevském náměstí Nezávislosti zemřelo během únorového násilí přes 100 lidí. Nová ukrajinská vláda chce kvůli tomu hnát před mezinárodní tribunál někdejšího prezidenta Viktora Janukovyče.

08:07

Obyvatelé Slavjansku, který je obklíčen ukrajinskou armádou, se obávají, že vojáci zaútočí, píše BBC.

07:54

Americký politolog Ian Bremmer na Twitteru shrnul oficiální postoje Evropské unie a Spojených států k událostem na Ukrajině. Tím vůbec nejčastějším je "hluboké znepokojení.

07:41

Norsko a Spojené státy ve čtvrtek podniknou další pozorovatelské lety nad Ruskem. Informoval o tom šéf ruského Národního střediska pro zmenšení jaderného nebezpečí Sergej Ryžkov.

07:37

Ve středu má do Moskvy přicestovat předseda OBSE Didier Burkhalter. S Putinem bude podle Merkelové jednat o vzniku jakýchsi kulatých stolů, které se mají konat pod záštitou OBSE v předvečer květnových ukrajinských prezidentských voleb.

07:34

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier navrhuje, aby se v Ženevě uskutečnila druhá mírová konference o Ukrajině.

"Konečně by měla být přijata jasná dohoda, která usnadní urovnání konfliktu," prohlásil Steinmeier ve vysílání ARD. "Cokoliv jiného by bylo nezodpovědné."

07:12

Podle Putina je nezbytné, aby ukrajinská vláda začala přímá vyjednávání s proruskými vzbouřenci. Proti nim vede nyní Kyjev "protiteroristickou akci", která ale o víkendu nepřinesla zatím příliš přesvědčivé výsledky.

07:03

Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli telefonicky hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Shodli se, že ke snížení napětí na Ukrajině je zapotřebí účinný mezinárodní zásah.

Angela Merkelová pózuje fotografům po natočené svého novoročního projevu v Belríně.
Angela Merkelová pózuje fotografům po natočené svého novoročního projevu v Belríně. | Foto: Reuters
07:00

Dobré ráno z pražské redakce. I dnes pro vás budeme detailně sledovat dění kolem rusko-ukrajinské krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí , ČTK , Reuters
Aktualizováno 6. 5. 2014 0:00
 

Právě se děje

před 29 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy