Ukrajinská armáda svírá rebely, Rusko posílá vojáky na Krym

Přenos skončil
Nedělní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Proruský ozbrojenec ve Slavjansku.
Proruský ozbrojenec ve Slavjansku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Ozbrojené střety mezi ukrajinskými silami a proruskými separatisty na východě Ukrajiny se stupňují.

Obrněné jednotky ukrajinské armády a Národní gardy obklíčily města Slavjansk a Kramatorsk na severu Doněcké oblasti. Slavjansk je neprodyšně obklíčen ukrajinskými vojáky, povstalci jsou v centru města odříznuti.

(Reportér Aktuálně.cz Martin Novák navštívil kritická místa, o která se bojuje. Reportáže si zde můžete přečíst. Ze Slavjansku, Kramatorsku, Luhansku i Doněcku.)

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk se v neděli vydal do Oděsy, aby zmírnil napětí vyvolané pátečními střety s tragickými následky. Při požáru zde zemřelo 46 lidí.

Proruští radikálové v sobotu propustili zadržované pozorovatel OBSE. Český člen výpravy dorazil v neděli krátce po půlnoci zpátky do Česka.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Sobotní online z Ukrajiny najdete ZDE.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:00

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes telefonicky hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Shodli se, že ke snížení napětí na Ukrajině je zapotřebí účinný mezinárodní zásah. Oznámila to dnes tisková služba Kremlu. Podle agentury Reuters se hovořilo také o tranzitu ruského plynu do Evropy.

Agentura DPA rovněž s odkazem na Putinův úřad uvedla, že ruský prezident kladl důraz na potřebu zahájení vyjednávání mezi kyjevskou vládou a proruskými vzbouřenci. Merkelová se zasazovala o to, aby se zprostředkovatelské mise mezi znesvářenými stranami chopila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Podívejte se v naší grafice (vpravo nahoře), jak je kdo v Evropě závislý na ruském plynu.

 

21:30

Švýcarsko zmrazilo bankovní účty s celkovou částkou 170 milionů švýcarských franků (asi 3,8 miliardy Kč), které patří svrženému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi a jeho rodině. Švýcaři tak učinili kvůli podezření z praní špinavých peněz. Informoval o tom dnes tamní list Zentralschweiz am Sonntag.

Sama švýcarská vláda už na konci února nařídila zmrazit aktiva dvaceti Ukrajinců, včetně Janukovyče a jeho syna Oleksandra. V březnu pak doplnila na seznam dotčených jména dalších devíti Ukrajinců.

Podle Zentralschweiz am Sonntag švýcarský federální prokurátor zahájil vyšetřování v pěti případech kvůli podezření z praní špinavých peněz. Zmrazil přitom majetek, kterého se vesměs dotýká již opatření švýcarské vlády.

Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v ruském Rostově na Donu. (11. března 2014)
Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v ruském Rostově na Donu. (11. března 2014) | Foto: Reuters
19:36

Jak to na Ukrajině dopadne? Je ještě cesta zpět lze zabránit jejímu rozpadu? Nedávno jsme v unikátní anketě oslovili české novináře a reportéry, kteří poměry na Ukrajině a v Rusku znají z vlastních zkušeností. Projděte si ji, je to zajímavé, i když ne příliš optimistické čtení.

18:41

Ukrajinská armáda dnes odřízla východoukrajinské město Slavjansk od spojení s Doněckem. Proruští separatisté, kteří město ovládají, agentuře AFP potvrdili, že jsou zcela obklíčeni.

Foto: Aktuálně.cz
18:13

Ukrajinská vláda potřebuje podle Ruska pomoc, aby mohla navázat dialog s proruskými aktivisty na jihovýchodě Ukrajiny. Brzy budou přijata opatření, která to mají umožnit, řekl dnes televizi Rossija 24 náměstek šéfa ruské diplomacie Grigorij Karasin.

"Zdá se, že bez vnější pomoci nejsou kyjevské úřady s to takový dialog navázat," prohlásil.

Ukrajinská vojenská operace zaměřená na dobytí území ovládaném povstalci je podle něho v rozporu s mezinárodní dohodou, která byla v dubnu podepsána v Ženevě. Dohoda si dala za cíl zmírnit současnou ukrajinskou krizi.

"V nejbližších dnech bude vyvinuto nové úsilí, aby si kyjevské orgány sedly se zástupci jihovýchodu k jednacímu stolu," řekl Karasín bez dalších podrobností.

16:40

Skupina proruských radikálů blokovala místní policejní stanici, kde jsou zadržováni údajní viníci pátečních nepokojů. K davu se během dne připojilo asi tisíc dalších lidí, kteří se předtím zúčastnili protestní demonstrace před vypáleným sídlem oděských odborů.

Před policejní stanicí došlo k několika šarvátkám s policií, podle agentury Interfax byli zraněni nejméně dva policisté a jeden demonstrant. Podle očitých svědků se rozhořčený dav více než 2000 lidí, který volal "Fašisti", odhodlal k útoku na budovu, rozbil několik oken a pomocí náklaďáku prorazil vstupní vrata. Zabarikádovaná policie začala pak zadržované podle agentury AFP jednoho po druhém propouštět. Dav venku je vítal jako hrdiny.

Foto: Reuters
14:11

Mnozí analytici považují vstup ruské armády na východ Ukrajiny za nepravděpodobný. Spíš se přiklánějí k tomu, že manévry u hranic jsou psychologickým zastrašováním Ukrajinců. I Putin ví, že je to velké riziko. Ale nepřeváží u něj potřeba ukázat sílu a rozhodnost, i za cenu ztrát na životech a drastického dopadu na ruskou ekonomiku? Obzvláště poté, co ukrajinská armáda po týdnech váhaní udeřila na bašty proruských separatistů a začala je vytlačovat.  „Volají a píší nám zoufalí lidé, žádají o pomoc. Většina lidí žádá ruskou pomoc. V spoledních čtyřiadvaceti hodinách jsme dostali tisíce žádostí,“ řekl dnes Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

 

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
13:58

Svědectví přímého účastníka páteční tragédie v Oděse i s fotografiemi si můžete přečíst na tomto blogu.

 

 

Požár budovy odborů a přilehlého tábořiště v Oděse.
Požár budovy odborů a přilehlého tábořiště v Oděse. | Foto: Reuters
13:34

Napětí v Oděse nepolevuje. Proruští aktivisté na sociálních sítích zveřejňují jména, adresy a mobilní telefony lidí, které obviňují z páteční smrti 41 osob v zapálené budově v centru města. Slibují jim pomstu. Ruská média označují podpálení sídla odborů za zločin a odpovědnost přisuzují vládě v Kyjevě. Podle ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuja šlo o provokaci, kterou naopak připravila Moskva. Svědci přímo z místa tvrdí, že chybu udělali policisté, kteří do střetů nezasahovali a jen se dívali, přičemž tragédii mohli zabránit.

Tragický požár v budově odborů v Oděse.
Tragický požár v budově odborů v Oděse. | Foto: Reuters
13:00

Bývalá ukrajinská premiérka Julyja Tymošenková je v rozhovoru pro Euronews i přes poslední špatné zprávy z východu země optimistická. Na Ukrajině podle ní nebude občanská válka a prezidentské volby 25. května se uskuteční, protože většina obyvatel východní Ukrajiny se nechce od země oddělit a připojit k Rusku. Tymošenková naopak soudí, že Putin dělá v zahraniční politice katastrofální chyby a blíží se konec jeho vlády. Světu je nyní podle jejího názoru jasné, že Putinova vláda je nebezpečná a ohrožuje mír v Evropě.

Expremiérka Julija Tymošenková je od soboty volná. Většina jejich příznivců si ji pamatuje takto...
Expremiérka Julija Tymošenková je od soboty volná. Většina jejich příznivců si ji pamatuje takto... | Foto: Ivo Dokoupil
12:41

Ruská armáda podle ukrajinské kontrarozvědky SBU posiluje své jednotky na Krymu a vojáci jsou v pohotovosti i na východní hranici Ukrajiny. Podívejte se na grafické srovnání sil obou armád. obrovská převaha je samozřejmě na straně Ruska.

12:38

Ruská média popírají, že by ukrajinské jednotky dosáhly ve Slavjansku a Kramatorsku nějakých úspěchů. Proruští radikálové podle televize Rossija 24 zastavili postup ukrajinské armády na severu Doněcké oblasti,  Pod kontrolu vzbouřenců se údajně znovu dostal Slavjansk a Kramatorsk, stejně jako obce Kosťantynivka a Andrijivka. Podle agentury ITAR-TASS vyklidila armáda i strategické kramatorské letiště. Kyjev ovšem nic takového nepotvrzuje.

Poznámka Aktuálně.cz: Vedle skutečných bojů je v plném proudu i propagandistická a infomrační válka.

Foto: Reuters
11:43

Postup ukrajinské armády ve Slavjansku a Kramatorsku v posledních zpravodaje Aktuálně.cz v Moskvě Jířího Justa až tolik nepřekvapil.

"Vláda v Kyjevě neměla na výběr. Separatisti oznámili, že 11. května chtějí provést referendum. Ukrajina by tedy přišla o Doněckou a Luhanskou oblast. Pak by bylo nasazení sil velmi komplikované. Máte pravdu, úspěchy jsou. Jen je otázkou, co bude dělat se Slavjanskem a Kramatorskem dál? Jak bude obnovovat policejní sbor a tajné služby? Jak si Kyjev bude chtít získat přízeň tamních obyvatel. Já rozhodně nesouhlasím s tím, že na Ukrajině probíhá občanská válka. Avšak až operace skončí, ukrajinská vláda bude muset zahájit postkonfliktní rekonstrukci - tedy to, co se dělá po válečném konfliktu.

Jiří Just
Foto:
11:20

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk zamířil do Oděsy, aby zde osobně uklidnil situaci. Stoupenci sblížení s Moskvou se chtějí za smrt svých spolubojovníků pomstít, napsala dnes ukrajinská agentura Unian. Na sociálních sítích se objevila jména útočníků, kteří prý sídlo oděských odborů podpálili. Jde údajně o příslušníky nacionalistické organizace Pravý sektor, "banderovce a fašisty". Na síti Vkontakte, místní obdobě Facebooku, se jejich jména objevila i s adresami.

Ukrajinský premiér Asenij Jaceňuk.
Ukrajinský premiér Asenij Jaceňuk. | Foto: Reuters
10:48

Za násilnostmi v Oděse, kde při pátečním masakru zahynulo více než 40 lidí, stojí podle ukrajinské tajné služby SBU převážně ozbrojenci z Podněstří. Tato moldavská ruskojazyčná enkláva, která leží asi 100 kilometrů od Oděsy a kterou má fakticky pod kontrolou Moskva, přitom není do ukrajinské krize zatažena poprvé.

Lidé v Domě odborů vylezli na římsu a čekají na záchranu, přihlížejí proukrajinští demonstranti.
Lidé v Domě odborů vylezli na římsu a čekají na záchranu, přihlížejí proukrajinští demonstranti. | Foto: Reuters
10:43

Rusko výrazně posiluje své vojenské posádky na anektovaném Krymu a přemísťuje na poloostrov letecké síly a motostřelecké útvary. "Nebe nad Krymem se celý den černalo leteckými svazky," tvrdí zdroj ukrajinské státní agentury Ukrinform. Z ruské pevniny byly na Krym převeleny desítky stíhacích strojů MiG a Su, údajně celý letecký pluk. K vidění bylo i několik těžkých bombardérů Tu-22. Na sevastopolském letišti Belbek přistálo v sobotu několik desítek dopravních letadel Il-76 s výsadkáři a nákladem těžké vojenské techniky. Sobotní vojenská aktivita na Krymu nemá podle agentury obdoby od dob bojových operací za druhé světové války.

Foto: Vojtěch Marek
10:14

Podle německého bulvárního listu Bild využívá v současnosti ukrajinská armáda služeb agentů z FBI a CIA. Jejich úkolem je pomoci vládě zvládnout separatistické tendence na východě země a zajistit fungování bezpečnostních struktur, uvedl německý list. Aktivita poradců CIA a FBI se omezuje na Kyjev, ve městě jich mají působit desítky. Mají mimo jiné pátrat po majetku svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. V bojích proti proruským radikálům na východě země se podle německého listu neangažují.

V srpnu americká FBI zatkla třiadvacetiletého Brita Marcuse Hutchinse, který v květnu zastavil šíření viru WannaCry. Ten napadl 300 000 počítačů ve 150 zemích.
V srpnu americká FBI zatkla třiadvacetiletého Brita Marcuse Hutchinse, který v květnu zastavil šíření viru WannaCry. Ten napadl 300 000 počítačů ve 150 zemích. | Foto: Aktuálně.cz
9:23

Střelba se v noci ozývala i v Luhansku v nejvýchodnější části Ukrajiny. Podle agentury ITAR-TASS tam zahynul jeden stoupenec federalizace, jak ruská média říkají odpůrcům kyjevského režimu, a další dva lidé byli zraněni.

8:42

V samotném Doněcku v sobotu večer vzali proruští demonstranti útokem budovu ukrajinské tajné služby SBU, která je ale prázdná. Zaútočili rovněž na sídlo Průmyslového svazu Donbasu, což je podnikatelská organizace, jejímž výkonným ředitelem je doněcký gubernátor Serhij Taruta. Z okna budovy vzbouřenci vyvěsili vlajku samozvané Doněcké lidové republiky.

Foto: Aktuálně.cz
8:31

"Až ukončíme operace ve Slavjansku a Kramatorsku, provedeme aktivní fázi operace i v dalších městech (kontrolovaných separatisty)," řekl v sobotu večer v ukrajinské televizi tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij.

Foto: Reuters
8:05

Slavjansk, stotisícové město na severu Doněcké oblasti, po dlouhé době prožil klidnou noc bez střelby a explozí. Město je fakticky odříznuto od světa, všech 14 kontrolních stanovišť, které v okolí Slavjanska rozmístili povstalci, už obsadili příslušníci ukrajinské armády. Zcela v obklíčení je i nedaleký Kramatorsk, kde vzbouřenci drží jen centrální náměstí s radnicí.

7:37

"(...) vede se boj s teroristy o televizní vysílač. Používají i těžkou výzbroj. Na naší straně jsou ranění, ale držíme se," napsal ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov na Facebooku. Později ohlásil, že během noci se vládním jednotkám podařilo vysílač dobýt a že další operace budou následovat po rozednění. "Nenecháme se zastavit," přislíbil.

Prozatímní ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.
Prozatímní ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. | Foto: Reuters
7:15

Během noci se v Kosťantynivce u Doněcka strhla bitva o televizní vysílač. Přestřelka následovala vzápětí poté, co poblíž přistály dva vrtulníky a vysadily vojáky, kteří zaútočili na pozice rebelů. "Jsou tu ranění, ale přesný počet neznáme," uvedl v televizi Rossija 24 jeden ze separatistů. Podle něj tanky a obrněné transportéry střílely po civilistech.

07:00

Dobré ráno z pražské redakce. I dnes pro vás budeme detailně sledovat dění kolem rusko-ukrajinské krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 4. 5. 2014 22:21
 

Právě se děje

Další zprávy