Živě: Utrpení civilistů už musí skončit, naléhá Amnesty

Živě
Pondělní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Rozstřílený trolejbus v Doněcku.
Rozstřílený trolejbus v Doněcku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Zatímco doněčtí separatisté v brzké době vyhlásí všeobecnou mobilizaci, aby jejich armáda vzrostla na 100 000 lidí, ukrajinská armáda tvrdí, že drží pozice a nepříteli uštědřila velké ztráty.

Kyjev se navíc možná už zanedlouho dočká pomoci ze Západu. Washington totiž zvažuje, že vyslyší prosby a na východ Evropy pošle zbraně.

Vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove je - kvůli pokračujícím útokům separatistů - pro to, aby se obléhaným ukrajinským vládním silám dodaly útočné zbraně.

Přiklánět se k tomu začíná i řada amerických vládních představitelů, napsal deník The New York Times.

Pondělní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:50

Ukrajincům vládnou "ubozí Židé", prohlásil dnes na adresu prozápadního režimu v Kyjevě vůdce povstalecké Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko. Na antisemitské vystoupení předáka separatistů upozornila agentura AFP.

Vedoucí ukrajinští představitelé jsou "ubozí reprezentanti velikého židovského národa", prohlásil Zacharčenko na tiskové konferenci v Doněcku. "Nevzpomínám si, že by existovala doba, kdy kozáky řídili lidi, kteří nikdy nedrželi šavli v rukou," dodal.

22:00

V boji s proruskými separatisty na východu Ukrajiny zahynul Isa Munajev, označovaný ukrajinskými médii za čečenského generála a "osobního nepřítele" ruského prezidenta Vladimira Putina. Smrt čečenského velitele oznámil dnes ukrajinský poslanec a současně velitel dobrovolnického praporu Donbas Semen Semenčenko.

Munajev podle něj obětoval vlastní život, aby separatistům a Rusům znemožnil uzavřít obklíčení ukrajinských jednotek, bránících se ve městě Debalceve, důležité železniční křižovatce mezi hlavními povstaleckými baštami Doněckem a Luhanskem.

"Střílely raketomety, tanky vedly přímou palbu, pálily minomety, útoky na opěrné body se staly nepřetržitými," vylíčil Semenčenko situaci, ve které Munajev a jeho jednotka, pojmenovaná na počest čečenského vůdce zabitého Rusy "prapor Džochara Dudajeva", dorazili jako posily obklíčeným ukrajinským jednotkám. V praporu prý bojovali i Rusové a Gruzíni. "Měli málo zbraní, ale silného ducha," dodal poslanec.

19:35

Mezinárodní nevládní orgnanizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) v dnešní zprávě o situaci na východu Ukrajiny upozornila na hrůzy krveprolití, jaké prožívají místní civilisté, vystavení nevybíravému ostřelování z obou znepřátelených stran. Separatisté i ukrajinské vládní síly odpalují neřízené rakety, dělostřelecké granáty a minometné miny do obytných čtvrtí, což "představuje porušení mezinárodního humanitárního práva a možná i válečné zločiny", uvedl ředitel evropských programů AI John Dalhuisen.

"Výzkum AI v terénu přinesl hrůzné důkazy o civilistech zabitých v posledních dnech oběma stranami krvavého konfliktu v Doněcku a Debalceve," praví se ve zprávě. Důkazy aktivisté shromáždili bezprostředně po ostřelování, opírají se také o rozhovory s očitými svědky a zraněnými oběťmi v nemocnicích. "Je šokující, nakolik chybí základní snaha ochránit civilisty. Obě strany musí ihned přestat s ostřelováním obydlených míst. Mezinárodní společenství by mělo zvýšit tlak, aby tak učinily," apeloval představitel Amnesty International Dalhuisen.

18:20

Skupina nizozemských vojáků, působících beze zbraní na východu Ukrajiny, našla "malé množství lidských pozůstatků", patřících obětem ze sestřeleného malajsijského letounu z letu MH 17. Oznámilo to dnes nizozemské ministerstvo obrany. Dodalo, že nově nalezené pozůstatky mají být v sobotu letecky dopraveny do nizozemského Eindhovenu.

Nizozemské úřady doufají, že expertům se podaří dát dohromady pozůstatky tří obětí, které se z celkového počtu 298 dosud nepodařilo identifikovat.

Boeing 777, letící z Amsterodamu do Kualy Lumpuru, pravděpodobně sestřelila raketa země-vzduch. Stroj se zřítil na území ovládané proruskými separatisty. Pád nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě. Skoro dvě třetiny obětí byli Nizozemci, a tak bylo vyšetřování případu svěřeno Nizozemsku. Ukrajina a Spojené státy tvrdí, že civilní letoun sestřelili separatisté raketou dodanou Ruskem. Moskva a separatisté to popírají a obviňují z tragédie ukrajinské síly.

17:03

Město Popasna v posledních dnech opustilo šestnáct tisíc z jeho dvaceti tisíc obyvatel. Separatisté Popasnu ostřelují z raketometů Grad. V pondělí údajně málem zasáhli místo, kde se lidé scházejí a čekají na evakuační autobusy. Město Popasna na podzim navštívil reportér Aktuálně.cz. Více zde.

16:50

Vladimir Putin si nepřeje mír na východní Ukrajině. Svědčí o tom krach rozhovorů v Minsku. Pro server obozrevatěl.ua to řekl ruský opoziční politik Boris Němcov. Situaci na Donbase by prý ale nenazval přímo válkou. Uvedl, že Ukrajina nyní nasadila do bojů 40 tisíc vojáků, což znamená při populaci 40 milionů jen každého tisícího Ukrajince. "Pokud má být řeč o obraně země, měl by to být každý stý," uvedl Němcov.

Němcov 23. května 2011 na tiskové konferenci v Moskvě.
Němcov 23. května 2011 na tiskové konferenci v Moskvě. | Foto: ČTK
16:31

Jaroslav a Josef Gorbaněvští upřímně litují, že se prezident Miloš Zeman tvrdohlavě odmítá postavit na obranu politických vězňů v Rusku. Napsali to dnes ČTK v reakci na Zemanovo odmítnutí reagovat na jejich dopis s odkazy na seznamy vězňů ruského režimu, který mu před více než dvěma měsíci poslali. Synové disidentky Natalji Gorbaněvské se v této záležitosti na prezidenta už nehodlají obracet. O tom, že by kvůli Zemanově postoji vrátili vyznamenání, které dal prezident loni in memoriam jejich matce, prý neuvažují.

 

"Miloš Zeman je starý člověk. Upřímně litujeme, že se tvrdohlavě odmítá postavit za trpící lidi," napsali dnes bratři na dotazy ČTK. "Když pan Miloš Zeman odmítá říci pár slov na obranu politických vězňů v Rusku, svědčí to o osobní nedůslednosti," doplnili Gorbaněvští.

 

Zopakovali přitom názor, který vyjádřil už loni Jaroslav Gorbaněvskij, že ocenění Gorbaněvské prezident nemyslel upřímně, když se zároveň odmítá postavit za perzekvované v Rusku.

Foto: Ludvík Hradilek
16:22

Separatisté schovávají zbraně do hraček, dětských knih a krabic se sladkostmi, tvrdí ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

16:10

Ruský premiér Dmitrij Medveděv podle serveru Sputnik News podepsal zákaz dovozu strojírenského zboží z ciziny, které je určeno pro subjekty státní správy a místní samosprávy. Jde o součást ruského plánu na dosažení soběstačnosti.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | Foto: Reuters
16:04

"Podle mě platí věta, že ten konflikt na východě Ukrajiny nemá vojenské řešení. Prostě vojenskými prostředky tam dle mého nelze dosáhnout výsledku a my od začátku zdůrazňujeme diplomatické postupy a diplomatické jednání. To je také to, o co se má snažit Evropská unie," uvedl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Zaorálek
Zaorálek | Foto: DVTV
15:57

Český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý si nedovede představit, že by se ministři mohli bavit o možnosti aliančních dodávek zbraní vládě v Kyjevě. "V Alianci to absolutně není téma. NATO nevyváží zbraně, nepřeprodává zbraně, nedaruje zbraně," zdůraznil diplomat.

Foto: ČTK
15:27

"Naši činnost boje samozřejmě ovlivnily, vždyť do Debalceva a okolních vesnic jsme vozili potravinové balíčky i léky," popisuje současnou situaci v Donbasu Kateřina Kodysová, šéfka mise Člověka v tísni ve Slavjansku, který je od debalcevského kotle vzdálen sotva 50 kilometrů.

"Nyní to děláme tak, že to dovezeme do nejbližšího bezpečného města a odtud už si to místní dobrovolníci rozeberou. Ale situace je velmi vážná a počet lidí a jejich potřeby rychle narůstají. Je to horší než dříve, lidé přicházejí doslova s holýma rukama, nemají vůbec nic. A co je rozdíl od minulého roku, tehdy lidé zůstávali tady nedaleko v kolektivních střediscích, teď mnohem častěji odjíždí pryč z Donbasu. Jako by už nevěřili, že to tady má perspektivu."

14:55

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek přivítal v Solenicích u Příbrami první turnus tří desítek dětí z Ukrajiny.

"Dvoutýdenní pobyt dětí v ČR je zajištěn ve vzájemné součinnosti ministerstev zahraničních věcí a vnitra a hrazen z mimořádných prostředků pro Ukrajinu schválených usnesením vlády," informovalo ministerstvo v prohlášení. "Celkem do ČR zavítá na 90 dětí s téměř 20 pedagogy, které jsou ubytovány v zařízení služeb ministerstva vnitra, hotelu Solenice u Příbrami."

14:46

Poslankyně Victoria Sjumarová z Lidové fronty premiéra Arsenije Jaceňuka chce zákonem Rusům zakázat, aby na Ukrajině vlastnili média. Tvrdí, že nejde o snahu omezit svobodu projevu, ale o "sankci vůči agresorskému státu".

14:12

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se pustil do amerického prezidenta Baracka Obamy. Rétorika šéfa Bílého domu podle něj ukazuje, že Washington podporuje vojenské řešení ukrajinské krize.

Bílý dům - podle listu The New York Times - naznačil, že přehodnotí případné dodávky zbraní na Ukrajinu.

14:03

Konflikt v Donbasu nemůže být podle kancléřky vyřešen vojensky. Berlín proto Kyjev nepodpoří dodávkami zbraní, k čemuž Západ dlouhodobě vyzývá ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Německá kancléřka Angela Merkelová s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem při návštěvě Kyjeva.
Německá kancléřka Angela Merkelová s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem při návštěvě Kyjeva. | Foto: Reuters
14:01

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala k okamžitému klidu zbraní na východě Ukrajiny, a to v souladu s usneseními z Minsku.

13:31

O nynějším početním stavu povstaleckých bojových oddílů nejsou žádné hodnověrné zprávy. Kyjev tvrdí, že v řadách separatistů bojuje několik tisíc ruských dobrovolníků, ale i vojáků v aktivní službě.

Také ruské vedení připouští, že Rusové do Donbasu odcházejí bojovat, mezi dobrovolníky mohou prý být i vojáci na dovolené. Dodávky zbraní, o nichž hovoří Kyjev i členové evropských monitorovací misí, Moskva popírá.

Proruští separatisté z Doněcké lidové republiky na tanku.
Proruští separatisté z Doněcké lidové republiky na tanku. | Foto: Reuters
13:28

"Od mobilizace si slibujeme přinejmenším pět nových armádních brigád, tři motostřelecké, jednu dělostřeleckou a jednu tankovou," řekl Zacharčenko k plánovanému posílení jednotek.

"Je to rezerva, která nám umožní zastavit jakýkoli úder. Na jaře už je (ukrajinskou armádu) přivítáme v jiné síle."

13:16

Půtky kolem dalšího kola mírových jednání v Minsku nekončí. Vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko odmítl požadavek Kyjeva, aby se osobně zúčastnil rozhovorů. Učiní tak pouze v případě, že Ukrajinu nebude reprezentovat exprezident Leonid Kučma, ale současná hlava státu Petro Porošenko.

Zástupci Ukrajiny odmítli jednat se zástupci samozvaných povstaleckých republik, a to právě s odkazem na to, že by do Minsku měli dorazit lídři.

13:00

Takzvaným tituškám, kteří loni v lednu a únoru napadali protivládní demonstranty na kyjevském Majdanu a v okolí, velel tehdejší ministr vnitra Vitalij Zacharčenko. S odkazem na výsledky vyšetřování to uvedli generální prokurátor Vitalij Jarema a současný ministr vnitra Arsen Avakov.

Ve dnech 18. a 20. února údajně rozkazům Zacharčenka podléhaly tři stovky mužů. Většina z nich byla do Kyjeva přivezena z jiných částí Ukrajiny. Jejich úkolem bylo zastrašovat a fyzicky napadat odpůrce prezidenta Viktora Janukovyče.

Vitalij Zacharčenko po svržení Janukovyče uprchl do Ruska, nyní žije podle některých zpráv na Krymu v Sevastopolu. Není příbuzným šéfa doněckých separatistů Alexandra Zacharčenka.

Foto: Reuters
12:23

Starosta Záporoží narukoval, informovala Ukrajinska pravda. Jak Oleksandr Sin, šéf radnice šestého největšího města na Ukrajině, napsal na Facebooku, k rozhodnutí ho vedla debata s vojáky.

"Uvědomil jsem si, že jako člověk, jako ukrajinský vlastenec, musím přispět k ochraně naší země, a rozhodl jsem se jít do ´protiteroristické operace´," vysvětlil.

12:07

Za ruskými letouny, které se minulou středu přiblížily k britskému vzdušnému prostoru, ale nenarušily ho, musely vzlétnout britské bitevníky Typhoon. Ty ruské stroje doprovázely během průletu "britským zájmovým prostorem".

Britské úřady kvůli údajně nebezpečnému incidentu odkláněly lety civilních strojů. Ministerstvo zahraničí si ve čtvrtek předvolalo ruského velvyslance, aby přelety vysvětlil.

12:05

Na palubě ruských strategických bombardérů Tu-95, jejichž přelet přes Lamanšský průliv minulý týden vyvolal napětí mezi Londýnem a Moskvou, nebyly žádné zbraně.

"Jaderné zbraně na našich strojích Tu-95MS95 nebyly. Lety nad neutrálními vodami Barentsova a Norského moře a Atlantského oceánu provádějí tyto letouny zásadně bez jakékoli výzbroje," citovala agentura Interfax mluvčího ruského ministerstva obrany.

11:48

Hranice s Ukrajinou přejelo z Ruska 15 autobusů a pět nákladních aut. Podle armádního mluvčího Andrije Lysenka byli ve dvou vozidlech lidé s kozáckými čepicemi a ve vojenských uniformách.

11:02

Mobilizaci začátkem roku vyhlásil i Kyjev. Během roku by měl podle plánu počet lidí v armádě vzrůst na čtvrt milionu.

Doposud dostalo povolávací rozkaz 75 000 lidí, přičemž několik stovek z nich už je ve výcvikových střediscích.

10:58

Samozvaná "Doněcká lidová republika" vyhlásí během deseti dnů všeobecnou mobilizaci.

Vůdce povstalců Alexandr Zacharčenko chce, aby poté počet lidí ve zbrani vzrostl na 100 000. Podle serveru dan-news.info řekl, že mobilizace bude dobrovolná.

Foto: Reuters
10:20

Ukrajinská armáda oznámila, že během posledních 24 hodin zabila nejméně 180 proruských ozbrojenců. Dalších 248 bylo zraněno, oznámilo velení "protiteroristické operace".

Podle zprávy jednotky "přesvědčivě" drží své pozice a nepřítel při každém útoku utrpěl výrazné ztráty.

10:06

Kyjev byl v neděli svědkem protiruského protestu. Demonstranti před ambasádou Ruské federace připomněli diplomatům desítky mrtvých, kteří přišli o život při ostřelování přístavu Mariupol.

Obě strany konfliktu se z krveprolití obviňují navzájem.

09:32

Ukrajinský prezident Petro Porošenko žádá Moskvu, aby mu vysvětlila krach mírových rozhovorů, které se podle původního plánu měly uskutečnit o víkendu v běloruském Minsku.

08:54

Ruské brance údajně nutí podepisovat profesionální kontrakty s armádou a odesílají je na "vojenské cvičení" v Rostovské oblasti, která sousedí s povstaleckým ukrajinským Donbasem, uvádí Kommersant.

Pamfilovová se podle ruského listu už sama začala tímto problémem zabývat a zjišťuje fakta. Reakce ruského ministerstva obrany je ale strohá: Změna dislokace jednotek se prý provádí v souladu s plánem bojové přípravy.

08:52

Matky ruských branců požádaly ruskou ombudsmanku, aby prověřila informace o nuceném verbování mladých Rusů do povstaleckých oddílů na Ukrajině, napsal list Kommersant s odvoláním na úřad ombudsmanky Elly Pamfilovové.

Podle organizace Matky petrohradských vojáků v poslední době počet takových případů prudce stoupl.

08:37

Během neděle přišlo o život pět vojáků, dalších 29 bylo zraněno, informovalo velení "protiteroristické operace". Podle něj je momentálně hospitalizováno celkem 465 ukrajinských vojáků.

Příslušníci ozbrojených složek Ukrajiny.
Příslušníci ozbrojených složek Ukrajiny. | Foto: Reuters
07:42

Ukrajinské ministerstvo obrany podle agentury Interfax-Ukrajina nedávno uvedlo, že povstaleckým jednotkám pomáhají nejen ruští poradci a instruktoři, ale i jednotky pravidelné ruské armády.

Moskva jakékoli přímé zapojení ruských sil do bojů na Ukrajině rezolutně popírá.

07:35

Prezident Barack Obama o podobné zbrojní pomoci dosud nerozhodl. Avšak po sérii vojenských neúspěchů, které utrpěly ukrajinské síly po útocích separatistů v posledních týdnech, Obamova vláda začíná mít na otázku vojenské pomoci nový pohled, tvrdí list.

Ministr zahraničí USA John Kerry je podle deníku připraven o této pomoci jednat při své nadcházející čtvrteční návštěvě Kyjeva.

07:32

Kvůli pokračujícím útokům separatistů na východě Ukrajiny, a to za údajné ruské podpory, je vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove pro to, aby se obléhaným ukrajinským vládním silám dodaly útočné zbraně.

Řada amerických vládních představitelů se k tomuto kroku, zdá se, začíná také přiklánět, napsal deník The New York Times.

Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál Breedlove.
Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál Breedlove. | Foto: Reuters
07:29

Do Kyjevem kontrolovaného Slavjansku přijíždějí v autobusech desítky lidí z Debalceve a dalších oblastí ležících na frontové linii.

Důchodce Vjačeslav Gurov agentuře Reuters řekl, že polovina jeho rodného města Avdijivka byla zničena. "Ani nevíme, kdo střílí. Jsou tam rebelové i národní garda ... není tam voda, elektřina, topení, prostě nic," dodal.

07:23

Francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a ukrajinský prezident vyzvali k "okamžitému příměří" na východě Ukrajiny, oznámil Elysejský palác.

Všichni tři vůdci spolu hovořili více než 45 minut po telefonu a kromě debat o situaci v zemi vyjádřili rovněž lítost nad selháním rozhovorů v Minsku.

Foto: Reuters
07:11

Počet civilních obětí násilností na Ukrajině v posledních čtyřiadvaceti hodinách vzrostl na sedmnáct. S odvoláním na obě strany konfliktu, tedy kyjevskou vládu i proruské separatisty, to uvedly zpravodajské agentury.

07:05

V potyčkách a ostřelování mezi proruskými separatisty a vládními silami na východě Ukrajiny během uplynulých 24 hodin zahynulo nejméně 13 ukrajinských vojáků a stejný počet civilistů.

Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na vyjádření obou stran konfliktu.

07:02

Představitelé samozvaných lidových republik na východě Ukrajiny Denis Pušilin a Vladislav Dějněga se v neděli ohradili proti tvrzení OBSE, že selhání posledních rozhovorů v Minsku zavinila právě nepřipravenost zástupců Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. Tvrzení OBSE označili za "neadekvátní", informovala agentura Tass.

"Po jednání v Minsku ze dne 21. ledna OBSE uvedla, že naše strana nebyla na rozhovory připravená. Myslíme si, že takové vyhodnocení je přinejmenším neadekvátní. Dvakrát jsme do Minsku přijeli, abychom čekali na zástupce Ukrajiny, kteří se neukázali a jako důvody udávali nějaké strojené úvahy,“ reagovali společně.

Foto: Reuters
07:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 3. 2. 2015 0:08
 

Právě se děje

Další zprávy