Ozbrojenci zatkli na Ukrajině lidi z OBSE. Také Čecha

Živě
Páteční dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Pozorovatelé OBSE na Ukrajině.
Pozorovatelé OBSE na Ukrajině. | Foto: ČTK

Kyjev/Moskva/Washington - Ozbrojení proruští separatisté v pátek ve městě Slavjansk na východě Ukrajiny zadrželi autobus s pozorovateli Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Mluvčí českého generálního štábu Jana Růžičková potvrdila, že mezi zadrženými je i český člen smíšeného mezinárodního týmu pro kontrolu odzbrojení. Podle zahraničních tiskových agentur je zadržováno sedm pozorovatelů mise OBSE.

Sedm zástupců OBSE, pět ukrajinských vojáků a řidič byli odvlečeni do místní budovy tajné služby, kterou ovládají separatisté, informovala agentura DPA.

Mezi zadrženými jsou tři němečtí vojáci a jeden německý tlumočník a dále Čech, Polák, Dán a Švéd, odvolává se DPA na ukrajinské ministerstvo vnitra. "Vyjednává se o jejich propuštění," ujistilo ministerstvo.

"Jsme ve spojení s ministerstvem zahraničí Ukrajiny, které se zabývá řešením této situace společně s vídeňskou centrálou OBSE," informoval ČTK český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Do ukrajinského vzdušného prostoru za posledních 24 hodin několikrát vstoupila ruská letadla. Sdělil to dnes podle agentury Reuters mluvčí amerického ministerstva obrany Steve Warren, podrobnosti ale neuvedl. Warren vyzval Moskvu, aby přijala "okamžité kroky k deeskalaci situace".

Páteční dění na Ukrajině jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:50

Vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Serhij Pašinskyj během dne prohlásil, že v noci na pátek se objevily pokusy dostat na ukrajinské území ruskou bojovou techniku a vojáky maskované jako mírové síly OSN. "Pod prapory komunistické strany proběhla akce s cílem dostat na ukrajinské území ruskou obrněnou techniku a vojáky pod barvami OSN," dodal Pašinskyj podle serveru Ukrinfrom.

22:50

"Jsou s námi ve Slavjansku," potvrdil vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Vjačeslav Ponomarjov agentuře Reuters před budovou bezpečnostní služby. Ponomarjovova mluvčí Stella Choroševová uvedla, že skupina u sebe měla "podezřelý materiál", ale její členové jsou v pořádku a budou propuštěni po dalším vyšetřování. "Momentálně probíhá vyjednávání se zástupci proruských sil. Odmítli rukojmí propustit s tím, že chtějí hovořit s 'kompetentními orgány' Ruské federace," řekl mluvčí ukrajinského ministerstva vnitra.

Ozbrojený separatista u budovy tajné služby ve Slavjansku.
Ozbrojený separatista u budovy tajné služby ve Slavjansku. | Foto: Reuters
22:00

OBSE na Twitteru upřesnila, že zatčenými lidmi jsou vojenští pozorovatelé ze zvláštního týmu pro kontrolu odzbrojení podle Vídeňského dokumentu z roku 2011. Členy jsou vojenští experti z členských států OBSE, kteří ale nepůsobí přímo jako zástupci OBSE.

21:40

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ale trvá na tom, že Rusko je pro zastavení veškerého násilí na Ukrajině. Jenže podle něj je především nutné zastavit všechny akce ukrajinské armády a "ozbrojených radikálních nacionalistů" na východě země. Lavrov také obvinil USA, že ženevskou dohodu překrucují a kladou Moskvě požadavky nad její rámec.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
21:30

Tvrdá slova na ruskou adresu vyslovil šéf americké diplomacie. Moskva "mlží, klame a destabilizuje" situaci, řekl John Kerry a varoval, že pokud Rusové přístup nezmění, bude to pro ně "vážná a nákladná chyba

Foto: Reuters
20:21

O možnosti rozšířených sankcí namířených cíleně na různé sektory ruské ekonomiky hovořil v Soulu americký prezident Barack Obama. Později s ním jeho mínění sdíleli v telefonické konferenci britský premiér David Cameron, francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a předseda italské vlády Matteo Renzi. Všichni zastávají názor, že Rusko musí přestat s provokativními prohlášeními a zastrašovacími manévry. Možnost mírového východiska krize ovšem podle nich Moskva stále ještě má.

19:45

Vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Vjačeslav Ponomarjov prohlásil, že ve skupině pozorovatelů byl vojenský špion najatý ukrajinskou vládou. "Bylo mi řečeno, že mezi nimi byl zaměstnanec kyjevské tajné vojenské služby," řekl Ponomarjov, který je zároveň samozvaným starostou Slavjanska.

19:40

"Jsme ve spojení s ministerstvem zahraničí Ukrajiny, které se zabývá řešením této situace společně s vídeňskou centrálou OBSE," informoval ČTK český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Mluvčí Zaorálkova rezortu Johana Grohová uvedla, že ministerstvo situaci ve Slavjansku sleduje a koordinuje s ostatními státy včetně Německa. Nemá informace o tom, že by se podařilo se zadrženými spojit.

Foto: Ludvík Hradilek
19:35

Sedm zástupců OBSE, pět ukrajinských vojáků a řidič byli odvlečeni do místní budovy tajné služby, kterou ovládají separatisté, informovala agentura DPA. Mezi zadrženými jsou tři němečtí vojáci a jeden německý tlumočník a dále Čech, Polák, Dán a Švéd, odvolává se DPA na ukrajinské ministerstvo vnitra. "Vyjednává se o jejich propuštění," ujistilo ministerstvo

19:30

Mluvčí českého generálního štábu Jana Růžičková ČTK potvrdila, že mezi zadrženými je i český člen smíšeného mezinárodního týmu pro kontrolu odzbrojení.

19:04

Mezi členy mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které zadrželi ozbrojenci v ukrajinském Slavjansku, je prý i český voják. Agentury DPA a Reuters s odvoláním na ukrajinské ministerstvo vnitra informovaly, že zadržení jsou z Ukrajiny, Česka, Německa, Polska, Dánska a Švédska.

OBSE na Ukrajině.
OBSE na Ukrajině. | Foto: Reuters
18:37

Mluvčí českého generálního štábu Jana Růžičková na dotaz ČTK sdělila, že na východě Ukrajiny je jeden český voják. Není však členem pozorovatelské mise OBSE, ale smíšeného mezinárodního týmu pro kontrolu odzbrojení pod velením Německa.

18:15

Ozbrojení separatisté ve městě Slavjansk na východě Ukrajiny zadrželi autobus s pozorovateli Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). V moci vzbouřenců je podle agentury AFP sedm pozorovatelů mise, které se účastní i Česko.

17:11

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nařknul Západ z toho, že se snaží "obsadit" Ukrajinu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters

"Německo souhlasí s polským návrhem, aby členské země evropské osmadvacítky vytvořily energetickou unii tak, aby přestaly být závislé na Rusku," dodala německá kancléřka Angela Merkelová po jednání s polským ministerským předsedou.

16:13

Německá kancléřka Angela Merkelová v telefonickém rozhovoru řekla ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že se Moskva dostatečně nezasadila o dodržování kompromisní dohody z Ženevy. "Ráno jsem mluvila s ruským prezidentem a jasně mu řekla, že Ukrajina na jedné straně učinila celou sérií opatření tak, aby naplnila dohodu z Ženevy, zatímco na ruské straně, která má samozřejmě vliv na separatisty, podporu dohody nevidím," prohlásila spolková kancléřka po setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem a dodala, že Německo musí zvážit uvalení dalších sankcí.

Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters
15:46

Drtivá většina místních lidí na východě Ukrajiny absolutně nesouhlasí s připojením k Rusku, řekl předseda Strany zelených Ondřej Liška, který v uplynulých dnech navštívil Kyjev a nyní je v Doněcku na východě země. I když jde podle Lišky o rusky mluvící občany, chtějí, aby Ukrajina zůstala jednotná.

Foto: Ludvík Hradilek
15:15

Fotoreportér agentury Reuters pořídil u hranic s Ukrajinou snímky ruské vojenské techniky. Nechybí ani helikoptéry.

Ruské vojenské helikoptéry poblíž Belgorodu nedaleko ukrajinských hranic.
Ruské vojenské helikoptéry poblíž Belgorodu nedaleko ukrajinských hranic. | Foto: Reuters
14:36

Předběžné vyšetřování umožní podle žalobkyně Fatou Bensoudaové rozhodnout, zda jsou obvinění proti Janukovyčovi dostatečně podložená a vážná k tomu, aby začalo řádné vyšetřování s cílem připravit soudní proces.

14:32

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu začal předběžně vyšetřovat údajné zločiny proti lidskosti na Ukrajině.

Podle obvinění prozatímní vlády se jich měl dopustit režim svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, a to krvavým zásahem na kyjevském náměstí Nezávislosti. Ten si doposud vyžádal přes 100 mrtvých.

14:08

"Putin není hlupák," prohlásil během návštěvy Jižní Koreje americký prezident Barack Obama. Podle něj si ale ruský prezident musí vybrat mezi sankcemi a Ukrajinou. Sankce jsou připraveny a jde podle něj o otázku "dní, nikoliv týdnů".

Foto: Aktuálně.cz
14:07

Pokud USA a EU schválí ekonomické sankce vůči Rusku, Rusové se po zboží poohlédnou jinde. Co se zásobování potravinami týče, problém to nebude určitě. V Moskvě to řekl ruský ministr zemědělství Nikolaj Fjodorov.

"Dovezeme produkty z jiných zemí," uvedl. Rusko importuje každoročně potraviny za zhruba 40 miliard dolarů, připomíná německý zpravodajský server Spiegel Online.

14:02

Martin Novák, zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz na Ukrajině:

"Zatímco na východě Ukrajiny panují velké obavy z případného konfliktu s Ruskem, v Kyjevě mají lidé mnohem menší strach.

Když jdete po Majdanu, kde povstání proti někdejšímu režimu odstartovalo a lidé tu stále zůstávají ve stanech, je tu takový klid, že lze slyšet i ptačí zpěv."

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
14:00

Proruští separatisté se přihlásili k explozi armádní helikoptéry v Kramatorsku.

"Naši muži se přiblížili k letišti a hodili na vrtulník granát," řekl jejich mluvčí agentuře RIA Novosti. "Pak na nás Ukrajinci stříleli a my jsme se stáhli."

Ukrajinský voják střeží letiště v Kramatorsku. (25. dubna 2014)
Ukrajinský voják střeží letiště v Kramatorsku. (25. dubna 2014) | Foto: Reuters
13:52

Ekonomická politika prozatímní ukrajinské vlády je "druhým Černobylem", tvrdí Oleksandr Vilkul ze Strany regionů sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče.

Narážel tak na úsporná opatření, která v uplynulých týdnech přijal kabinet premiéra Arsenije Jaceňuka. Ta mimo jiné snižují dávky. A ty se podle Vilkula dotknou i lidí, kteří likvidovali následky neštěstí v jaderné elektrárně Černobyl. Od katastrofy v sobotu uplyne 28 let.

13:33

Polský prezident Bronislaw Komorowski podle Zemana na pražském summitu navrhl doporučit Ukrajině uspořádání demokratických prezidentských voleb.

"A já s tímto návrhem naprosto souhlasím a osvojuji si ho," dodal český prezident.

13:21

Východní partnerství doporučilo Ruské federaci, aby stáhla vojska od hranic s Ukrajinou. Kyjevu pak diplomaté doporučují decentralizaci země.

13:10

Martin Novák, zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz na Ukrajině:

"Letiště v Kramatorsku, kde vybuchl vrtulník, je malé a připomíná spíše autobusové nádraží. Vojáci jsou proto přímo u přistávací plochy.

Pokud tam separatisté zničili vrtulník, znamená to, že podle všeho rozšiřují území, kde operují. Tamní jednotky ale tvrdí, že nechtějí bojovat, pokud nebudou napadeny."

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
12:54

Rozhovory o dodávkách plynu mezi Ruskem, Evropskou unií a Ukrajinou by se mohly uskutečnit v nejbližších dnech. Na potřebě konání schůzky se podle Kremlu shodli německá kancléřka Merkelová a ruský prezident Putin.

Šéfka německé vlády se má během pátku sejít se svým polským protějškem Donaldem Tuskem. Ten před pár dny navrhl vznik energetické unie, která by zajistila dodávky zemního plynu pro všechny bez rozdílu.

Foto: Reuters
12:41

Speciální jednotky zcela odřízly od přísunu posil město Slavjansk, jež ovládají vzbouřenci. Přímý útok se však prý nechystá.

Podle šéfa operace Vasyla Krutova s ohledem na civilisty.

12:24

Šéf ruské diplomacie Lavrov požaduje, aby Kyjev odzbrojil radikální hnutí Pravý sektor. Pak podle něj budou ke stejnému kroku "připraveni i lídři jihovýchodu".

Pravý sektor v minulých dnech oznámil vybudování domobrany v Doněcké oblasti.

Členové ultrapravicového Pravého sektoru před ukrajinským parlamentem. (28. března 2014)
Členové ultrapravicového Pravého sektoru před ukrajinským parlamentem. (28. března 2014) | Foto: Reuters
12:22

Kremlem placená televize Russia Today žádá omluvu od amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. Ten její vysílání nazval propagandou. Vedení stanice chce, aby uvedl konkrétní případy.

Po ruské anexi Krymu televizi opustilo několik novinářů.

12:14

Na letišti v Kramatorsku, které od minulého týdne kontrolují ukrajinské jednotky, vybuchl vrtulník.

Podle vyjádření velitele "protiteroristické operace" Vasyla Krutova zasáhl jeho nádrž proruský odstřelovač. Separatisté se pokusili letiště zmocnit, ale jejich útok byl podle agentury Interfax-Ukrajina odražen.

Foto: Reuters
12:08

Ruské ministerstvo obrany je podle agentury Interfax připraveno vést se Spojenými státy "objektivní a konstruktivní" rozhovor o stabilizaci situace na Ukrajině.

11:57

Německá kancléřka Angela Merkelová je zklamána ruskými akcemi, které následovaly po uzavření dohody v Ženevě. "Spolková kancléřka vyjádřila své znepokojení v telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem," prohlásil její mluvčí Steffen Seibert.

Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters
11:44

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja stále doufá v diplomatické řešení krize na východě země, ale Kyjev je připraven s Moskvou i bojovat. "Bohužel Rusko nedělá nic, aby situaci na východní Ukrajině zklidnilo, a pokračuje v podpoře extremistických skupin, které tam působí," řekl v Praze ČTK.

Do české metropole přicestoval u příležitosti summitu k pátému výročí fungování projektu Východního partnerství Evropské unie.

11:35

Snížení ratingu agenturou Standard & Poor's bylo podle ruského ministra ekonomického rozvoje Alexeje Uljukajeva "očekávatelné a politicky motivované".

"Nevěřím, že to ovlivní investory. Připadá mi, že toto rozhodnutí bylo v investičních vyhlídkách zahrnuto. Žádnou změnu nečekám,“ citovala ho agentura ITAR-TASS.

11:23

"Mám za sebou týden na východě Ukrajiny. Ve městech, o kterých za jejími hranicemi donedávna nikdo neslyšel, ale teď jsou epicentrem něčeho, co zavání rusko-ukrajinskou nebo ukrajinskou občanskou válkou. Každý vám tu řekne, že válku nechce, ale že se jí bojí. V Luhansku, Kramatorsku, Doněcku, nemluvě o Slavjansku, kde se už střílí..."

Projděte si fotoblog reportéra Aktuálně.cz Martina Nováka.

Zakuklenci na doněckých barikádách
Zakuklenci na doněckých barikádách | Foto: Martin Novák
11:09

Ruské jednotky se během manévrů dostaly až na kilometr od hranic s Ukrajinou, ale nepřekročily je, citovala agentura Interfax-Ukrajina ministra obrany Mychajla Kovala.

10:58

"Rusko chce odstartovat třetí světovou válku," prohlásil v Kyjevě prozatímní premiér Arsenij Jaceňuk. Podle něj chce Moskva Ukrajinu okupovat "vojensky i politicky".

"Ruské pokusy začít konflikt na Ukrajině povedou k vojenskému konfliktu v Evropě."

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014)
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014) | Foto: Reuters
10:51

Nedávné připojení Krymu k Ruské federaci přijde státní rozpočet v prvním roce na 130 miliard rublů. Vyplývá to z prohlášení ministra ekonomického rozvoje Alexeje Uljukajeva. "V příštích dvou letech mohou náklady lehce narůst," dodal.

10:43

Proruští ozbrojenci ve Slavjansku podle serveru newsru.com tvrdí, že během noci bez ztrát dobyli všechna kontrolní stanoviště, která ve čtvrtek ovládli ukrajinští vojáci.

Stotisícové město sice zůstává obklíčeno vojáky s obrněnými vozidly, rebelové však tvrdí, že zásob mají dost, a tak hlavní svízel prý představují nefungující banky a bankomaty. Podle ruské televize Rossija 24 je Slavjansk obklíčen jen ze tří stran, cesta na východ zůstává volná.

10:24

Kdo je Sergej Lavrov, o němž svět v posledních měsících slyší minimálně stejně často jako o šéfovi Kremlu?

Nejde o nováčka, nýbrž stálici ruské scény. Ve vysoké politice a diplomacii působil už v časech, kdy jména Vladimir Putin či Dmitrij Medveděv nikomu nic neříkala ani v Rusku. Přečtěte si jeho profil, který vyšel loni v sesterském deníku Insider.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov | Foto: Reuters
10:19

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov odmítl spekulace, že by Kyjev z obav před zásahem ruské armády zastavil operace proti separatistům na jihovýchodě Ukrajiny. "Teroristé si musejí dávat pozor po 24 hodin denně," ujistil ve svém blogu.

Akce prý brzdí jedině to, že ukrajinské síly se snaží co nejvíce minimalizovat možné ohrožení civilistů. "Nebojujeme s jinak smýšlejícími. Síla a tvrdost je určena jen teroristům se zbraněmi v rukou."

Kontrolní stanoviště ukrajinské armády
Kontrolní stanoviště ukrajinské armády | Foto: Reuters
10:07

"Prozatímní ukrajinská vláda bude nakonec čelit spravedlnosti za krvavý zločin na východě Ukrajiny," pokračoval Lavrov.

Už ve středu Kyjevu pohrozil, že "útok na ruské občany je jako útok proti Ruské federaci". O den později Rusko oznámilo start manévrů u hranic s Ukrajinou.

09:58

Ministr zahraničí Sergej Lavrov trvá na tom, že Rusko dodržuje dohodu ze Ženevy. Z jejího porušování naopak viní Spojené státy, píše agentura Reuters.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
09:50

Rusko pod záminkou manévrů soustřeďuje u hranic s Ukrajinou značnou vojenskou sílu, řekl v rozhovoru pro Hlas Ameriky ukrajinský velvyslanec při OSN Jurij Sergejev.

"Na jihovýchodní straně jsme zaznamenali velkou koncentraci dělostřelectva a tanků," prohlásil. Podle něj jsou v blízkosti Ukrajiny rozmístěny nejen zhruba dvě stovky tanků, ale i 122mm raketomety BM-21 Grad, které Moskva použila během války v Čečensku.

09:38

Mezi separatisty v Luhansku dochází k roztržkám, píše server Ostro.org. Podle něj vůdce "jihovýchodní armády" prohlásil, že je proti připojení "Luhanské lidové republiky" k Rusku, a opustil okupovanou budovu.

09:30

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vládě, aby společně s ministerstvem obrany do 1. června vypracovala plán rozvoje Černomořské flotily, píše agentura ITAR-TASS.

09:08

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan oznámil, že se v Kyjevě sejde se zástupci Slovenska a Evropské unie. Tématem rozhovorů mají být zpětné dodávky plynu.

08:50

Agentura Standard & Poor's snížila rating Ruska, a to z BBB na BBB-. Je to o jeden stupeň nad neinvestičním pásmem, navíc s negativním výhledem.

Stalo se tak především kvůli masivnímu odlivu kapitálu z Ruska v prvním čtvrtletí. Podle odhadů ruského ministerstva financí kvůli anexi Krymu Moskva přišla odhadem až o 70 miliard dolarů.

Sídlo ratingové agentury Standard and Poor's v New Yorku.
Sídlo ratingové agentury Standard and Poor's v New Yorku. | Foto: Reuters
08:32

Situace je napjatá nejen ve Slavjansku, ale i v okolí černomořského přístavu Oděsa. Výbuch nálože, kterou na proukrajinské kontrolní stanoviště hodil někdo z projíždějícího auta, zranil sedm lidí.

Místní obyvatelé stanoviště vybudovali ve snaze zabránit proruským separatistům, aby přešli z moldavského Podněstří na Ukrajinu.

08:12

Americký prezident Barack Obama se pokusí přesvědčit evropské kolegy, aby přijali přísnější sankce proti Rusku. S odvoláním na dobře informované zdroje to uvedla agentura Reuters.

Obama se podle nich prostřednictvím telekonference spojí s německou kancléřkou Merkelovou, britským premiérem Cameronem, francouzským prezidentem Hollandem a italským premiérem Renzim.

Foto: Reuters
07:58

"Dobré ráno ze Slavjansku," hlásí z místa, kde včera zemřelo nejméně pět lidí, německý zpravodaj Dirk Emmerich. "V noci byl klid. Bude dnes Ukrajina pokračovat v protiteroristické operaci?" ptá se na Twitteru. "Situace je dál napjatá."

07:46

O Ukrajině budou dnes v Berlíně jednat německá kancléřka Angela Merkelová a polský premiér Donald Tusk. Mluvit mají nejen o vyslání 150 amerických vojáků do Polska, ale i o Tuskově návrhu vytvořit evropskou energetickou unii - jako obranu před Ruskem a jeho plynovou politikou.

Více o polském návrhu evropské energetické "odvety" čtěte ZDE.

Polský prezident Komorowski s premiérem Tuskem.
Polský prezident Komorowski s premiérem Tuskem. | Foto: Reuters
07:41

Aktuálně.cz má na Ukrajině svého zpravodaje. Reportér Martin Novák přejel vlakem z východu na západ země. Rázem se ocitl v úplně odlišném světě. Kyjev vidí všechno jinak. Přečtěte si jeho novou reportáž Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo.

Foto: Aktuálně.cz
07:33

"Svět ví, že mírumilovní demonstranti nechodí na shromáždění s granátomety," pokračoval Kerry s odkazem na to, že Moskva označuje separatistické akce na Ukrajině za poklidné demonstrace a že účastníci protestů proti nové prozápadní vládě se jen brání krajním pravicovým radikálům.

Podle Kerryho zbývá Moskvě jen málo času, protože okno pro změnu v přístupu k ukrajinské krizi se uzavírá. Kyjev se podle něj od počátku snaží dostát svým závazkům ze Ženevy. Na rozdíl od Moskvy.

07:32

Americký ministr zahraničí John Kerry se ostře opřel do Ruska. Za celý týden, který uplynul od podepsání dohody v Ženevě, podle něj neučinilo jediný konkrétní krok, který by pomohl uklidnit situaci na Ukrajině. Kerry to řekl na mimořádné tiskové konferenci.

Šéf americké diplomacie uvedl, že není pochyb o tom, že Rusko separatisty na východě Ukrajiny financuje a koordinuje. Pokud prý přístup nezmění, bude to pro Moskvu "vážná a nákladná chyba".

Foto: Reuters
07:30

Dobrý den z pražské redakce. I v pátek pro vás budeme v online reportáži sledovat dění (nejen) na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 25. 4. 2014 23:57
 

Právě se děje

Další zprávy