reklama
 
 

Rusko zuří. Chce Ukrajince za výrok o Čečencích soudit

Aktualizováno 5. 12. 2014 22:06
reklama
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Souhrn událostí

reklama
22:05

Ještě dál se rozhodl jít čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, jehož blízký příbuzný byl údajně mezi 25 oběťmi čtvrtečního útoku na Groznyj. Kadyrov oznámil, že vyslal na Ukrajinu komando, které má osoby schvalující terorismus dopadnout a přivést před čečenský soud.

Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti. | Foto: Jiří Just
22:04

Ruská justice ale odmítla vzít ironii na vědomí a zahájila proti "nejmenovaným ukrajinským činitelům" trestní stíhání za podporu a schvalování terorismu. Kavkazský emirát je v Rusku i na Západě na seznamu teroristických organizací. Mluvčí ruského Vyšetřovacího výboru Vladimir Markin oznámil, že pokud se podezření potvrdí, hrozí ukrajinským politikům v Rusku sedmileté vězení. 

22:00

"Trestná operace Kremlu proti hnutí za lidská práva Kavkazský emirát vyvolává hluboké znepokojení," prohlásil poslanec Levus. "Čečenští bojovníci bojují za dodržování svých ústavních práv, za skutečnou federalizaci Ruska až do odtržení garantovaného ústavou," řekl zastupitel podle agentury Unian. V prohlášení formulovaném po vzoru ruských memorand Levus Moskvě doporučil, aby s čečenskými bojovníky zahájila dialog, a to "nejlépe v Minsku". Ukrajina prý může jednání zprostředkovat a vyšle do "Lidové republiky Ičkeria" humanitární konvoj. Ičkeria je název Čečenska převzatý z islamistického slovníku, "lidovou republiku" si Levus přimyslel.

21:50

Čtvrteční útok islámských radikálů na čečenskou metropoli Groznyj dnes vyvolal hlasitý spor mezi Moskvou a Kyjevem, do něhož se zapojila řada vysoce postavených politiků na Ukrajině i v Rusku. Ostrý slovní konflikt odstartovalo prohlášení ukrajinského zastupitele Andrije Levuse, který útočící džihádisty ironicky označil za ochránce lidských práv a vyzval Rusko, aby s nimi zahájilo dialog. Chtěl tak poukázat na analogii mezi čečenskými teroristy a vzbouřenci na Donbasu.

Hořící mrakodrap v Grozném Hořící mrakodrap v Grozném, 3. dubna 2013 | Foto: Reuters
20:45

Rusko ani v Basileji své názory na příčiny ukrajinské krize nezměnilo, Lavrov odsouzení označil za projev "blokového myšlení" Západu a ruská delegace jako jediná zablokovala text politické deklarace k Ukrajině připravený švýcarským předsednictvím. Mnoho zemí OBSE podle Burkhaltera míní, že ukrajinská krize je výsledkem tlaku jedné členské země organizace na jinou, že změna postavení Krymu, který se stal součástí Ruska, porušuje základní principy OBSE a že je potřeba respektovat územní celistvost Ukrajiny.

Ukrajina - Donbas - OBSE - dron OBSE používá k monitorování situace i drony. Ty ovšem separatisté sestřelují. | Foto: Reuters
20:15

Ukrajina byla výrazným tématem páteční a čtvrteční schůzky OBSE, které se účastnili zástupci všech 57 členských zemí organizace, dalších zemí a některých partnerských mezinárodních organizací. V Basileji byl přítomen i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, který od naprosté většiny dalších účastníků vyslechl odsouzení ruského chování v krizi.

19:45

Jasný plán odpoutání sil obou stran příští týden, který by ukrajinské jednotky i jejich protivníci skutečně dodržovali, by podle šéfa OBSE Burkhaltera umožnil například odsun dělostřelectva z oblasti bojů. "Byl by to důležitý pokrok v jedné části dohod z Minsku. Ale nestačí to. Řešení může fungovat jen, pokud existuje politický proces," zdůraznil švýcarský politik. OBSE podle něj už řadu měsíců upozorňuje na potřebu národního dialogu. "Jsme si jisti, že tento bod je pro dlouhodobě udržitelné řešení klíčový," řekl Burkhalter.

Šéf OBSE Didier Burkhalter Foto: Reuters
19:30

Příměří, které by na východě Ukrajiny mohlo začít platit příští týden, bude dobrým začátkem pro další plnění mírových dohod z Minsku. Novinářům to dnes v Basileji řekl švýcarský ministr zahraničí Didier Burkhalter poté, co ukončil široké jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které letos jeho země předsedala. Ve střednědobém horizontu ale podle něj může k řešení složité situace na Ukrajině přispět jen politický dialog.

19:15

Premiér Rutte v pátek prohlásil, že nizozemští vyšetřovatelé se z Ukrajiny vracejí zpět do vlasti. "Udělali jsme vše, co jsme mohli. Z pohledu bezpečnostní situace a počasí nemůžeme v tuto chvíli učinit nic dalšího," řekl. Oblast, kam trosky stroje dopadly, je pod kontrolou povstalců a v místě se bojovalo.

Nizozemsko Rutte Zachmuřený premiér Mark Rutte při debatě v parlamentu. | Foto: Reuters
19:00

"Nikdo neví, co kdo dělá," uvedla právní kancelář Van der Goen, která v této věci zastupuje 20 pozůstalých z Belgie, Nizozemska, USA a Německa. "Neexistuje žádná koordinace, není tady naprosto žádné vedení Holandskem." Podle kanceláře Nizozemsko "kompletně zpackalo" hledání důkazů i vytvoření právního rámce případu. V dopise, ve kterém pozůstalí žádají nizozemského premiéra Marka Rutteho, aby požádal OSN o jmenování zvláštního zmocněnce pro mezinárodní vyšetřování, kritizují práci nizozemských prokurátorů. Ti se prý nedokázali dostat na místo havárie a nesplnili mezinárodní požadavky na zajištění důkazů.

18:45

Příbuzní obětí malajsijského boeingu, který byl v červenci nad východní Ukrajinou podle všeho sestřelen, ostře kritizují práci nizozemských vyšetřovatelů a žádají, aby se tragédií zabýval zvláštní zmocněnec OSN, informovala agentura Reuters. Nizozemsko, odkud pocházelo nejvíce z 298 obětí letu MH17, vyšetřování vede, prozatím ale okolnosti tragédie neobjasnilo.

Ukrajina - separatisté - MH17 Separatista pozoruje u obce Hrabove nakládání trosek malajsijského boeingu, který byl nad Donbasem sestřelen 17. července. | Foto: Reuters
16:22

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes v Basileji před novináři připustil, že předchozí dohoda o příměří k ukončení násilí na východě Ukrajiny nevedla, i když míru násilí značně snížila

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov | Foto: Reuters
16:18

Úterní "den klidu" vyhlášený pro území Donbasu ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem bude zkouškou, která má ukázat, zda boje ukrajinské armády s oddíly separatistů je vůbec možné zastavit.

Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes prohlásil mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko. Za největší hrozbu pro klid zbraní označil rozpory mezi vzbouřenci.

Ukrajina - separatisté - Doněck Proruští separatisté v Doněcku. | Foto: Reuters
16:04

Ukrajinské ministerstvo spravedlnosti podle informací agentury Ukrinform připravuje řadu nových stížností na Ruskou federaci, které chce směřovat k mezinárodním soudům.

"Připravujeme se nyní na to, že předložíme řadu stížností k Mezinárodnímu soudnímu dvoru," uvedl ukrajinský ministr spravedlnosti Pavlo Petrenko.

Podle něj stížností pokrývají porušování úmluv, například zákaz financování terorismu apod.

Justice, soud, soudce, rozsudek, zákon, ilustrační foto
15:13

Francouzský prezident François Hollande dnes vyzval Vladimira Putina, aby se místo ohlížení za minulostí soustředil na budoucnost a pomohl ukončit napětí na Ukrajině.

"Prezident Putin se ve svém projevu vracel do minulosti, ale my bychom se měli soustředit na budoucnost, i když současně nesmíme zapomínat na poučení z historie," prohlásil Hollande.

Setkání Hollande-Putin, Paříž, 5. 6. 2014 Setkání Hollande-Putin, Paříž, 5. 6. 2014. | Foto: Reuters
15:05

Podle budapešťského memoranda se před dvěma desetiletími Ukrajina zřekla statusu jaderného státu.

Signatáři se mimo jiné zavázali respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic, zdržet se hrozby silou nebo použití síly proti této zemi nebo se zdržet použití ekonomického nátlaku na Ukrajinu ve snaze ovlivnit její politické směřování.

15:00

Ruská federace se podpisem takzvaného budapešťského memoranda o poskytnutí bezpečnostních záruk Ukrajině před dvaceti lety nezavázala, že bude uznávat výsledek ozbrojeného státního převratu, prohlásil dnes v Basileji ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ostře tak reagoval na otázku ukrajinského novináře, který připomněl, že od podpisu memoranda garantujícího mimo jiné ukrajinskou územní celistvost v tehdejších hranicích právě dnes uplynulo dvacet let.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
14:21

Ukrajina si předplatí ještě dnes částkou 378 milionů dolarů (8,5 miliardy Kč) dodávku jedné miliardy krychlových metrů plynu z Ruska.

Sdělil to dnes podle agentury Reuters ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. Bude to první platba předem za ruský plyn od červnového přerušení dodávek.

Plynový zásobník Plynový zásobník. Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek
14:15

Pro připomenutí: Francouzský prezident François Hollande koncem listopadu oznámil, že Francie odkládá na neurčito plánované předání první ze dvou válečných lodí třídy Mistral Rusku kvůli ruské intervenci na Ukrajině. Byl to již druhý odklad dodávky.

Zmoknutý Francois Hollande. Foto: Reuters
14:10

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian dnes naznačil, že dvě válečné lodě třídy Mistral, které si ve Francii objednalo Rusko, nemusejí být Moskvě nikdy dodány.

Ministr v dnešním televizním rozhovoru prohlásil, že dodávka se nemusí uskutečnit, pokud se nezmění situace na Ukrajině.

Francie - Rusko - Mistral Loď třídy Mistral, kterou Francie vyrobila pro Rusko, kotví v docích v Saint-Nazaire. Paříž je kvůli krizi na Ukrajině odmítá Moskvě předat. | Foto: Reuters

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 5. 12. 2014 9:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama