Kormidlem britských dějin podle vědců otočí vyšší moc

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 5. 2015 20:05
Do britských voleb zbývá necelý den. Žolíkem bude počasí, dcery i hmotnost politiků.
Předseda labouristů Ed Miliband by měl doufat v příznivé počasí.
Předseda labouristů Ed Miliband by měl doufat v příznivé počasí. | Foto: Reuters

Londýn - Už 7. května rozdají Britové karty v dost možná nejtěsnější politické partii historie Spojeného království.

Poslední průzkumy veřejného mínění před parlamentními volbami ukazují, že ani labouristé, ani dosud vládnoucí konzervativci - tedy dvě dosud dominující strany - nezískají výraznější většinu, a tak se budou muset opřít o podporu některé z pěti menších partají.

V konečném důsledku tak kormidlem Velkém Británie otočí dosud nerozhodnutí voliči, upozorňuje list The Telegraph.

A leckoho možná udiví, že o tom, na jakou stranu se nakonec přikloní, rozhoduje vše možné, jen ne politika.  

Hlavně ať je hezky, přeje si opozice

Předvolební rozložení je tak těsné, že o příští britské vládě může rozhodnout vyšší moc. Tedy přesněji podvědomí občanů, které vyšší moc ovlivní. 

Americká studie z roku 2013 totiž prokázala, že jsou v případě škaredého počasí voliči méně ochotni "riskovat", tedy volit alternativní a opoziční strany.

Zasazeno do britského kontextu to znamená, že by měli předseda opozičních labouristů Ed Miliband i jeho protějšci z menších stran doufat, že v pátek 7. května nad britskými ostrovy zavládne pěkné počasí.

Vyhraje ten hezčí

Krom rozmaru počasí ale mohou jazýček vah naklonit na tu či onu stranu i další zdánlivé maličkosti. Třeba to, jak předsedové kandidujících stran vypadají.

Švýcarská studie z roku 2009 prokázala, že na vzhledu záleží.

Studenti měli v rámci pokusu vybírat z jim neznámých francouzských komunálních politiků tváře, kterým by dali svůj hlas. A ukázalo se, že vybírali ty, kteří ve volbách skutečně uspěli. 

Další vědecké práce prokázaly, že mají větší šanci na úspěch kandidáti a kandidátky s hlubším hlasem, a také to, že zatímco mužům může nadváha politické body přidat, ženy naopak obezita diskredituje.

Když se ale například před čtyřmi lety hovořilo o možné kandidatuře guvernéra New Jersey Chrise Christieho na prezidenta USA, byla jeho obezita naopak zmiňována jako fakt, proč by nemohl u voličů uspět.

Jen ať se něco nestane

Zatímco lídr opozičních labouristů Ed Miliband by měl doufat, že při volbách nezavládne nečas, jak bylo řečeno výše, premiér a předseda konzervativců David Cameron musí spoléhat na to, že se až do volebního klání nic špatného nesemele. 

Analýza amerických vědců prokázala, že neštěstí, s nimiž politici nemají co do činění, jako jsou povodně, tornáda, ale i útoky žraloků, prokazatelně odvracejí přízeň voličů od vládních stran.

Dcery přejí levici

Na volební výsledky má z dlouhodobého hlediska vliv dokonce i to, zda se v zemi rodí více děvčat, či chlapců.

Statistiky prokázaly, že páry, kterým se narodí dcery, mají větší tendenci volit levici, což podle analytiků souvisí s tím, že mají rodiče o dívky větší strach a vnímají i riziko genderové diskriminace.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy