Živě: Bojujme proti IS všemi prostředky, vyzvala země Rada bezpečnosti OSN

Živě
Páteční dění po sérii teroristických útoků v Paříži sledujeme v online reportáži.
Rada bezpečnosti OSN
Rada bezpečnosti OSN | Foto: Reuters

Paříž - Rada bezpečnosti OSN vyzvala ve své rezoluci všechny státy, které jsou schopné se zapojit do boje proti Islámskému státu (IS), aby zdvojnásobily a zkoordinovaly své úsilí ve snaze zabránit dalším útokům jeho ozbrojenců a i dalších extremistických skupin. Patnáctičlenná rada tak přijala jednomyslně návrh rezoluce předložený Francií,

Kontroly na vnějších hranicích Schengenu se zpřísní. Na mimořádném jednání v Bruselu se na tom shodli ministři vnitra zemí EU.

Marocké úřady oznámily, že od října drží ve vazbě Yassina Abaaouda, mladšího bratra strůjce pařížského teroru. Podezírají ho z terorismu.

Vyšetřovatelé oznámili, že i druhý z atentátníků u Stade de France přišel do Evropy přes Řecko.

Páteční dění po sérii teroristických útoků v Paříži sledujeme v online reportáži.

Evropa po teroristických útocích v Paříži:

Živě
Aktualizovat reportáž
00:15

Týden po tragických událostech v Paříži se ve Francii i Německu rozběhly nejvyšší ligové soutěže. Na stadionech v Nice a Hamburku byly velké manévry, ale fotbalisté i fanoušci si našli čas na vzpomínku na pařížské oběti.

23:00

"Islámský stát představuje globální a bezprecedentní hrozbu mezinárodního míru a bezpečnosti," praví se také v rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Vyjadřuje se v ní  také odhodlání Rady "bojovat všemi prostředky proti této nebývalé hrozbě".

22:40

Rada bezpečnosti OSN vyzvala všechny země, které mohou, aby se připojily k boji proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku. Podle Rady je potřeba zdvojnásobit úsilí a zabránit tak dalším útokům této skupiny.
Patnáctičlenná rada přijala rezoluci navrženou Francií
v reakci na týden staré teroristické útoky.

21:58

Belgie podle AFP jednoho z podezřelých z účasti na atentátech obvinila z terorismu.

21:55

Lídr teroristů Abdelhamid Abaaoud se zřejmě osobně podílel na útocích na pařížské bary a zahrádky. Nasvědčují tomu podle zdroje blízkého vyšetřování stopy nalezené na jednom z kalašnikovů, jež atentátníci nechali v zaparkovaném autě. Abaaoud byl zabit při středeční přestřelce v bytě v Saint-Denis.

21:45

Muslimské komunitě se za atentáty mstí i ve Velké Británii. Policie eviduje za poslední týden razantní nárůst zločinů s rasovým nebo náboženským podtextem. Těch bylo jen ve Skotsku 64, přičemž tři z nich měly přímou souvislost s děním ve Francii.

21:39

A oběti si připomínají i u klubu Bataclan, kde při útocích zemřelo nejvíce lidí.

21:26

Na pařížském náměstí Republiky vznikl večer na památku obětí lidský řetěz.
Dobrovolníci rozdávají svíčky.

 

21:22

Mise v Mali se změní. Bude teď nebezpečnější, říkají čeští výsadkáři. Rozhovor si PŘEČTĚTE ZDE.

Čeští vojáci v Mali.
Čeští vojáci v Mali. | Foto: Martin Šromovský
21:15

Nechvalně proslulý alžírský terorista Mochtár Belmochtár nejspíš stojí za útokem v Mali. Oznámil to francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian s tím, že to však není zcela jisté.

21:01

"Když jsme dorazili na místo činu, chtěli jsme pomocí výbušniny odpálit vstupní dveře. Po odjištění pojistek se však dveře nepodařilo zcela otevřít, proto jsme to chtěli zkusit znovu. Ale než jsme to stihli provést, začali na nás střílet ze samopalů," popsal šéf zásahové jednotky stanici BBC zásah v Saint-Denis. Podle něj se také sestřenice hledaného teroristy pokoušela vlákal policisty do bytu předstíráním, že se vzdává. Celé video najdete zde.

20:37

Psalo se o ní jako o první evropské sebevražedné atentátnici. Dřívější domněnku vyšetřovatelů při zásahu v Saint-Denis, že pás s výbušninami měla na sobě právě Hasna Aitboulahcenová, však prakticky vyloučili forenzní specialisté. "Původní poznatky speciálního komanda naznačovaly, že to byla ona," řekl zdroj blízký vyšetřování agentuře Reuters. "Avšak lebka, kterou jsme našli na chodníku, nebyla její," dodal. Situace v bytě byla po přestřelce natolik nepřehledná, že policie až po více než 24 hodinách od akce zjistila, že na místě byly tři oběti, nikoli dvě.

Zásah zvláštní protiteroristické jednotky RAID na pařížském předměstí Saint-Denis.
Zásah zvláštní protiteroristické jednotky RAID na pařížském předměstí Saint-Denis. | Foto: Reuters
20:28

Dva atentátníci, kteří se odpálili u Stade de France, cestovali společně. Nejenže najednou vstoupili na evropskou půdu na řeckém ostrově Leros, makedonské tajné služby navíc podle Reuters francouzským kolegům potvrdily, že i na jejich území muž dříve identifikovaný jako Ahmad Muhammad přicestoval se společníkem. Naráz se oba muži zaregistrovali také v uprchlickém táboře v jihosrbském Preševu.

20:18

Francouzská policie od útoků v Paříži provedla podle údajů ministerstva vnitra 793 domovních prohlídek.

20:12

Teroristické útoky mimo jiné zvýšily zájem Francouzů o službu v armádě, od atentátů podalo žádost o vstup do vojska přes 7000 lidí.

20:10

Na některých bombách, které dopadají na Sýrii, je azbukou napsáno "Za Paříž". "Piloti a technici poslali svou zprávu pro teroristy expresní leteckou poštou," stojí v popisku videa zveřejněném ruským ministerstvem obrany. Rusko v posledních dnech zintenzivnilo nálety na Islámský stát, a to zejména poté, co se teroristé přihlásili k odpovědnosti za sestřelení ruského dopravního letadla nad Sinajským poloostrovem.

Za Paříž! píšou Rusové na bomby pro Islámský stát

Video:
19:41

I druhý z atentátníků u Stade de France se vylodil v Řecku, píší francouzská média. Podle vyšetřovatele jeho otisky prstů odpovídají těm, které nabrala řecká pohraniční kontrola na ostrově Leros 3. října. U jednoho ze dvou atentátníků se už dřív našel syrský pas, který však může být falešný.

Foto: Reuters
19:28

Francouzský Senát prakticky jednomyslně schválil prodloužení výjimečného stavu na tři měsíce. K domovním prohlídkám tak policie nebude potřebovat soudní povolení.

19:22

Příběh policejní fenky Diesel, která zahynula při útoku na byt teroristů, má zajímavé pokračování. Aby Francouzi netruchlili, nabídlo jim ruské ministerstvo jiné štěně. Pes nese bohatýrské jméno Dobryňa Nikitič.

19:04

Nizozemský premiér Mark Rutte odpoledne oznámil, že jeho vláda navýší kapitolu státního rozpočtu určenou na zajištění bezpečnosti země v nadcházejícím roce o 250 milionů eur (6,8 miliardy korun). Původně chtěl v roce 2016 Rutteův kabinet na bezpečnost vydat 9,9 miliard eur (268 miliard korun). Peníze by měly posloužit především na zlepšení práce policistů a soudních vyšetřovatelů.

18:54 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zatýkání na řeckém ostrově Lesbos, při němž se policie zaměřila na členy mafie, by podle záchranáře Christose Ramose mohlo zmírnit počet uprchlíků, kteří ke břehům ostrova připlouvají. Zátah pravděpodobně souvisí se zpřísněnými opatřeními po teroristických útocích v Paříži. Více si přečtěte ZDE.

18:46

Francouzská policie týden po atentátu na speciálně zřízené telefonní lince registruje 10 000 telefonátů.

18:31

Policie upřesnila dřívější informace týkající se zásahu v bytě teroristů v Saint-Denis. Zemřeli tři z nich, Abdelhamid Abaaoud, jeho sestřenice Hasna Aitboulahcenová a dosud neidentifikovaný muž. Podle policistů se odpálil právě on, nikoli sestřenice, jak se doposud předpokládalo.

Francouzský policista a forenzní expert vcházejí do domu v Saint-Denis, kde se ukrýval pravděpodobný strůjce teroristických útoků v Paříži z 13. listopadu 2015.
Francouzský policista a forenzní expert vcházejí do domu v Saint-Denis, kde se ukrýval pravděpodobný strůjce teroristických útoků v Paříži z 13. listopadu 2015. | Foto: Reuters
18:19

Útok na hotel v Mali má podle vojenských a bezpečnostních zdrojů, které citovaly zahraniční agentury, zatím nejméně 27 obětí. Zabiti byli dva z útočníků.

18:16

Sestřenice strůjce pařížského teroru Hasna Aitboulahcenová se při policejním zásahu neodpálila, uvedla policie podle AFP. 

Hasna Aitboulahcenová, sestřenice strůjce útoků v Paříži
Hasna Aitboulahcenová, sestřenice strůjce útoků v Paříži | Foto: Repro Twitter
18:07

Prodeje vstupenek na kulturní akce a koncerty v Paříži po útocích z minulého pátku klesly o 80 procent. Uvedla to francouzská asociace producentů Prodiss. "Útoky tvrdě dopadly na naši návštěvnost. Propad v prodejích vstupenek ukazuje, že okamžitě musíme uklidnit veřejnost a zvýšit bezpečnost v místech, kde se akce konají," prohlásil mluvčí asociace. V klubu Bataclan postříleli teroristé 89 lidí při koncertě.

Jedna z raněných při koncertu v sále Bataclan.
Jedna z raněných při koncertu v sále Bataclan. | Foto: Reuters
17:49

Továrnu firmy Airbus vyděsil nález tří plechovek od sodovky, které byly spojeny drátem. Zhruba 200 zaměstnanců policie podle AFP evakuovala kvůli hrozbě teroristického útoku. Šlo ale o planý poplach. Přivolaní pyrotechnici zjistili, že v plechovkách výbušnina není. Vyšetřování má ukázat, zda plechovky do budovy někdo neumístil záměrně.

V továrně nedaleko Toulouse se do airbusů typu A330 montuje vnitřní vybavení, například sedadla. Islámský stát ve středu zveřejnil fotografii, na které je plechovka od nápoje a něco, co vypadá jako rozbuška a spínač. Údajně jde o improvizovanou bombu, která zničila nad Sinajským poloostrovem ruský Airbus A321.

17:41

Americký list The Washington Post dementoval svoji dřívější zprávu, že Salah Abdeslam byl ve středu spatřel v Belgii. Podle něj ji nelze věrohodně ověřit.

17:23

Imám velké mešity v Paříži, největšího francouzského muslimského svatostánku, vyzval k pozemní operaci proti Islámskému státu.

Dalil Boubaker řekl v rozhovoru pro televizi CNN, že vyslání pozemních sil je nezbytné k rozdrcení Islámského státu. "Vím, že Američané to nechtějí udělat, ale jiné řešení není možné."

Jinak se podle něj IS bude dále šířit, bude radikalizovat další lidi a naopak mnoho dalších lidí bude před ním utíkat.

17:12

Do ulic Paříže se pomalu vrací život. Lidé opět sedí na terasách.

16:55

Podrobnosti k teroristickému útoku v Mali:

Podle agentury AFP bylo v hotelu Radisson Blu v metropoli Bamako objeveno 18 mrtvých těl. Mezi oběťmi by měli být Malijci, ale i Francouz a Belgičan.

Do Mali kvůli útoku zamířila i elitní francouzská jednotka. Pentagon oznámil, že elitnímu komandu v osvobozování rukojmích pomáhají i americké speciální jednotky.

Zásah v hotelu Radisson Blu v malijské metropoli Bamako, který obsadili teroristé. Snímek je pořízen ze záznamu místní televize.
Zásah v hotelu Radisson Blu v malijské metropoli Bamako, který obsadili teroristé. Snímek je pořízen ze záznamu místní televize. | Foto: ČTK
16:52 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Kolínská střední průmyslová škola musela zrušit týdenní zájezd do Paříže a Londýna. Z dvaceti studentů zbyli jen dva.

Kvůli neuskutečněnému výletu škole hrozí, že bude muset nejen vrátit dotaci, ale navrch ještě ze svého platit desítky, možná stovky tisíc korun na stornopoplatcích za zrušenou dopravu či ubytování. Z grantu totiž takové výdaje podle současných pravidel platit nesmí.

Ministerstvo školství už mění pravidla dotací: snížilo povinné počty účastníků a zvažuje i další možnosti.

Pařížská Eiffelova věž se rozsvítila v barvách francouzské trikolóry
Pařížská Eiffelova věž se rozsvítila v barvách francouzské trikolóry | Foto: Reuters
16:35

Salah Abdeslam byl spatřen v Belgii, oznámila francouzská policie.

Podle informací se tak stalo ve středu, když se hledaný terorista z Paříže odhlašoval z hotelu v desetitisícovém městě Chimay, které leží na hranicích s Francií.

Salaha Abdeslama, jednoho z útočníků z Paříže, hledá francouzská policie.
Salaha Abdeslama, jednoho z útočníků z Paříže, hledá francouzská policie. | Foto: Reuters
16:33

Památku obětí teroru z Paříže uctila minutou ticha více než stovka migrantů, kteří pobývají v takzvané Džungli u Calais, píše francouzský server Libération.

"S Francií nás pojí bratrství a chápeme tragédii, která se stala jejím obyvatelům," řekl 47letý irácký Kurd Ako. "I nás pronásledoval Daeš (arabské označení pro Islámský stát), proto jsme utekli ze země."

16:31

Zákaz vycházení pro nezletilé platí už od pondělí 16. listopadu v Yerres (department Essonne). Týká se osob mladších 13 let mezi 23. hodinou večer a šestou hodinou ráno. Platit má až do 3. ledna.

16:30

Podrobnosti k zákazu vycházení v části města Sens:

Prefektura v Yonne upřesnila, že opatření znamená zákaz pro chodce a silniční provoz s výjimkou vozidel zdravotní služby, policie, hasičů a záchranářů, a to počínaje pátkem 20. listopadu 22:00 až do pondělí 23. listopadu 6:00.

16:24

Třináctiletý chlapec ve stanici metra v Bonnu schválně odložil kufr. Byl zvědavý, jaké policejní manévry vyprovokuje. Kvůli incidentu byl na dvě hodiny zastaven provoz v metru pod hlavním nádražím západoněmeckého města, informovala dnes agentura DPA.

Incident se stal už ve středu. Podle informací, které v pátek zveřejnila policie, se hoch sám přihlásil policii a přiznal se. Nečekaný bezpečnostní "test" by ale mohl vyjít rodiče chlapce draho. Policie totiž zkoumá, zda po nich může požadovat náhradu škody.

16:05

Tísňové linky francouzské policie zaznamenaly od minulého pátku na 10 000 hovorů.

15:43

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák po debatě s nizozemskými kolegy vysvětlil, jak jejich původní návrh na to, čemu se začalo říkat "mini-Schengen", měl vypadat.

"Měli na mysli určitá opatření pro země, které jsou cílovou destinací pro migranty, jež přicházejí do Evropy, tedy Nizozemsko, Belgie, Německo, Švédsko a Rakousko. Tyto země by zavedly hraniční kontroly pouze na přechodech, aby dokázali lépe registrovat ty migranty, kteří nebyli registrovaní. Nejednalo by se o žádnou ochranu celých hranic a měl to být určitý signál pro země, které ochranu vnějších hranic nerespektují. Všichni víme, o kterou zemi jde a že je to Řecko," řekl.

Podle něj ale návrh všichni jednotně odmítli a rezonoval pouze v médiích.

Foto: Aktuálně.cz
15:32 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Mladí lidé z Francie, Rumunska, USA či Velké Británie. Agentura Reuters vydala snímky některých obětí útoku islamistů v Paříži. Podívejte se na tváře těch, kteří před týdnem zemřeli v Paříži.

Foto: Aktuálně.cz
15:30

Počet obětí pátečních útoků v Paříži vzrostl na 130. V nemocnici zemřel jeden z pacientů, kteří po krveprolití byli v kritickém stavu, napsala agentura AFP s odvoláním na zdroj z úřadu premiéra Manuela Vallse.

V nemocnici stále zůstává bezmála stovka zraněných.

15:21

Zákaz prodeje poloautomatických zbraní fyzickým osobám chce Evropská komise navrhnout v řádech týdnů. "Musíme dělat více, abychom naše občany před pašovanými kalašnikovy ochránili," uvedl ve středu eurokomisař pro migraci a vnitro Dimitris Avramopulos, který slíbil dát na stůl konkrétní korky, které mají zamezit pašování palných zbraní a výbušnin.

15:18

Česko se podle ministra vnitra Milana Chovance apriori nebrání omezení prodeje poloautomatických zbraní fyzickým osobám. Chce ale ještě o možném návrhu Evropské komise diskutovat.

"My jsme po událostech v Uherském Brodě udělali vše pro to, aby se zpřísnily podmínky pro držení těchto zbraní, a teď bychom se vystavili situaci, kdy bychom ty držitele, kteří si plní své zákonné povinnosti i po zpřísnění pravidel, trestali," vysvětlil. Hlavní důraz by se měl podle něj klást na nelegální zbraně a jejich pašování z Balkánu.

14:53

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

"Musíme si vybrat: Chránit za každou cenu soukromí, nebo chránit život, bezpečnost a svobodu pohybu? Podle mě chceme to druhé a lepší sdílení dat je cena, kterou za to musíme zaplatit," uvedl po schůzce ministrů vnitra a spravedlnosti Robert Pelikán.

Do konce roku by se podle závěrů dnešní schůzky měly členské země, Evropský parlament a Evropská komise dohodnout na zavedení takzvaného PNR neboli jmenného seznamu osob.

Jedná se o možnost tajných služeb nahlížet do databází leteckých společností a získávat informace, které musí cestující zadat ve chvíli, kdy kupují letenku. Evropské vlády se snažily PNR vytvořit už před několika lety, narazily ale na odpor zastánců ochrany osobních údajů především v Evropském parlamentu. Ti nejdříve návrh odmítli a po atentátu na redakci Charlie Hebdo se jej snaží alespoň "osekat", tedy například zkrátit dobu, po kterou musí aerolinky data skladovat.

Foto: Aktuálně.cz
14:52

I přes to, že oficiální změna pravidel kontrol hranic bude možná až poté, co Evropská komise představí návrh, přísnější opatření na hranicích lze očekávat už teď.

"Už nyní je možné postupovat daleko důkladněji v kontrolách na hranicích a myslím, že se tím budeme všichni řídit, než Evropská komise v prosinci navrhne oficiálně změnu pravidel Schengenu," řekl francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

14:49 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Sestřenice strůjce pařížského teroru Hasna Aitboulahcenová, která se odpálila při zásahu policie, nepatřila mezi typické džihádisty. Pila alkohol, užívala si na večírcích a experimentovala s drogami.

Ačkoliv byla součástí islamistické buňky, korán nečetla a zahalovat se začala teprve před měsícem. Klíčem k její radikalizaci může být složité dětství - rodiče se rozvedli, vyrůstala u pěstounů. Ještě letos se pokusila dostat do Sýrie. Když se jí to nepodařilo, přidala se k teroristické buňce přímo v Paříži.

14:40

Od naší zpravodajky z Bruselu Silvie Houskové:

Z bezpečnostních důvodů bylo v Bruselu zrušeno shromáždění studentů na hlavním náměstí Grand Place. Studenti na něm dnes večer chtěli oslavovat den univerzitních prázdnin Saint V.

"Shromáždění jsme zrušili," řekl mluvčí univerzity ULB Nicolas Dassonville. "Rozhodli jsme o tom poté, co nás krizové centrum dnes ráno upozornilo na možnou hrozbu."

Studenti se ale se zrušením akce nechtějí smířit a někteří ji chtějí i přesto uspořádat.

14:37

Evropská unie zatím nedokáže dát odpověď na otázku, kdy začnou systematické kontroly na hranicích platit.

"Co nejdříve," řekl místopředseda lucemburské vlády, která nyní EU předsedá, Étienne Schneider. Nedokázal ale upřesnit, co to znamená.

14:33

Od naší zpravodajky z Bruselu Silvie Houskové:

Eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos tvrdí, že společná evropská tajná služba, kterou navrhuje, by byla ideálním řešením, ne že je řešením, které je na stole.

Poukázal v tomto smyslu na to, že jen 5 z 29 států k dnešnímu dni souhlasí s automatickou výměnou informací s Europolem o foreign fighterech. Mezi nimi je Česko a Slovensko.

Foto: Aktuálně.cz
14:30

Francie ponechá kontroly na hranicích, dokud neskončí teroristická hrozba.

14:29

"Musíme přejít od projevů k činům. Musíme se sjednotit a zmobilizovat,“ vyzval nyní premiér Charles Michel parlament. Narážel tak mimo jiné na fakt, že je země rozdělena na vlámskou a valonskou část, jejichž politici se často neshodnou, což fungování vlády paralyzuje.

14:28

Mezi 18 body už je možné najít jak prodloužení zadržení podezřelého z jednoho na tři dny, tak možnost provádění domovních prohlídek 24 hodin denně, ale stále pouze v případě, když se bude jednat o podezření z terorismu.

Z rozpočtu pro rok 2016 by měla Belgie pro boj s terorismem a posílení bezpečnosti vyčlenit dalších 400 milionů eur.

14:27

Belgický premiér chce ze země odstranit nálepku "líhně teroristů". Navrhl proto 18 opatření pro boj s terorismem. Některé dosavadní postupy belgických úřadů totiž vzbudily údiv nejen ve Francii.

Policie například může podle zákona provádět domovní prohlídky pouze od pěti hodin ráno do devíti hodin do večera a podezřelé z terorismu zadržovat pouze 24 hodin. Tajné služby a speciální jednotky jsou v zemi navíc velmi omezené, a to jak kapacitně, tak finančně.

Foto: Reuters
14:24

Zákaz vycházení vyhlášený na základě platného výjimečného stavu se týká čtvrti Champs-Plaisants, kterou média označují jako citlivou oblast. Úřady se k tomuto mimořádnému opatření odhodlaly poté, co policie v burgundském městě Sens a okolí nalezla zbraně a padělané doklady. Při zátahu byli zadrženi čtyři lidé, dva z nich žijí v Sens.

14:23

Francouzské úřady vyhlásily v jedné ze čtvrtí města Sens vzdáleného asi 80 kilometrů od Paříže zákaz vycházení, který bude platit od dnešních 22:00 do pondělích 06:00 SEČ.

Stalo se tak poté, co zde policisté nalezli zbraně. Podle médií je to první zákaz vycházení od nepokojů v roce 2005.

14:21

Francie nepolevuje v raziích proti radikálům. Během noci na pátek jich policie provedla dalších 182, přičemž zatkla dvacet lidí a zabavila desítky zbraní.

Od víkendu proběhlo už přes 800 razií.

13:40

Yassine Abaaoud byl zatčen pro "podezření z teroristické činnosti" a zůstává ve vazbě. Informaci potvrdil právní zástupce obou bratrů Alexandre Chateau.

13:37

Marocké úřady minulý měsíc zadržely Yassina Abaaouda, mladšího bratra strůjce pařížského teroru. S odvoláním na marocké bezpečnostní zdroje to napsala agentura Reuters.

13:09

Omar Abaaoud, otec mozku pařížského teroru Abdelhamida, prohlásil, že si přál, aby byl jeho syn dopaden živý. Podle vlastních slov vůči němu cítí jen "hněv a odpor".

Osmadvacetiletý belgický džihádista marockého původu byl zabit během středeční razie v Saint-Denis.

Abdelhamid Abaaoud, strůjce útoků v Paříži
Abdelhamid Abaaoud, strůjce útoků v Paříži | Foto: ČTK
13:05

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Debata kolem mini-Schengenu se uzavírá. Nizozemci nic takového oficiálně nepředstavili. Podle europoslance Pavla Svobody, který je zároveň předseda právního výboru Evropského parlamentu, by návrh nemohl ani projít. "Z právního pohledu je dnes schengenský systém založen na nařízení, k jehož přijetí, změně či zrušení je třeba kvalifikované většiny v Radě. Předpokládáme-li odpor států, které nizozemský návrh ze současného Schengenu vylučuje, pak státy, které mají být členy onoho minischengenu, nemají dost hlasů na potřebnou kvalifikovanou většinu," řekl.

Nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders uvažoval o vzniku mini-Schengenu pouze pro pět států: Německo, Rakousko, Belgii, Nizozemsko a Lucembursko.

Foto: Aktuálně.cz
12:59

Ministři vnitra členských států EU se na mimořádném jednání v Bruselu shodli na zpřísnění kontrol na vnějších hranicích Schengenu.

12:51

Potvrzeno: Jednou z obětí razie v Saint-Denis je 26letá Hasna Aitboulahcenová, informovala pařížská prokuratura.

Stále zbývá identifikovat ženu, jejíž ostatky byly nalezeny v pátek.

12:34

Libanonské bezpečnostní složky zadržely během noci několik osob v souvislosti s operací proti radikálům, která byla zahájena po dvou sebevražedných útocích v Bejrútu z minulého týdne. Při atentátech, ke kterým se přiznalo hnutí Islámský stát, zahynulo 44 osob.

12:26

Zatímco francouzští policisté mohou nově nosit zbraň i mimo službu, jejich britští kolegové nemají něco podobného v plánu. "Jsme neozbrojená síla," cituje z prohlášení britské policie agentura AFP.

12:10

Belgická policie propustila šest ze sedmi lidí, které zadržela během čtvrtečních razií. Během nich pátrala po komplicích Bilala Hadfiho, atentátníka, který se chtěl odpálit na stadionu Stade de France.

11:42

Řecký eurokomisař Dimitris Avramopoulos chce, aby v reakci na útoky v Paříži vznikla evropská tajná služba.

11:29

Vyšetřovatelé našli v domě v Saint-Denis kabelku, v níž byl pas na jméno Hasna Aitboulahcenová. Právě ona byla policií uvedena jako žena, která se během středeční razie odpálila.

11:15

České bezpečnostní složky podle ministra Milana Chovance zachytily člověka, o němž mluvil pařížský atentátník.

11:04

Ozbrojenci napadli luxusní hotel Radisson Blu v centru Bamaka, hlavního města Mali. Útočníci, kteří podle svědků volali "Allahu Akbar", drží na 170 rukojmích.

"Podle našich informací dvě osoby uvnitř uvěznily 140 hostů a 30 zaměstnanců," uvedl v prohlášení vlastník hotelu, společnost Rezidor Hotel Group.

11:02 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vysoce výbušnou třaskavinu peroxid acetonu, s níž se islamisté pravděpodobně odpálili v Paříži, lze vyrobit z běžně dostupných chemikálií. "Peroxid acetonu je mimořádně citlivý na náraz, tření či statickou elektřinu," varuje bývalý policejní pyrotechnik a soudní znalec na munici a výbušniny Ivo Peterek.

Podle expertů se poměrně snadno umístí do sebevražedných vest či batohů a odpálí běžným elektrickým palníkem.

Foto: ČTK
10:58

Podle pařížské prokuratury není identita mrtvé známa.

10:52

Na místě středeční policejní razie v pařížské čtvrti Saint-Denis bylo nalezeno další tělo. Třetí obětí je žena, informovala bez podrobností agentura AFP.

10:42

Česko podporuje všechna opatření, která dnes rada navrhuje. Problém má pouze s většími postihy za držení legálních zbraní a zákaz prodeje některých šarží zbraní.

"Myslíme si, že je spíše potřeba bojovat s tím nelegálním typem zbraní, než postihovat ty, kteří si plní zákonné povinnosti," uvedl před bruselskou schůzkou, která před čtvrt hodinou začala, český ministr vnitra Milan Chovanec.

Foto: Jakub Plíhal
10:35

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Ministr vnitra Milan Chovanec razantně odmítl návrhy o vytvoření takzvaného mini-Schengenu. O možném vytvoření zóny bez hranic pouze mezi pěti státy EU - Německem, Rakouskem, Belgií, Nizozemskem a Lucemburskem - hovořil podle nizozemského deníku De Volkskrant nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders.

"Pevně věřím, že to jen mediální sci-fi, protože v této době tuto otázku řešit je hloupé, nesmyslné a zbytečné. Teď je potřeba, abychom po tom, co opláčeme mrtvé ve Francii, přijali razantní opatření a udrželi Evropu jednotnou," uvedl Chovanec. "Vytvářet jakési mini-Schengeny je neúčinné, hloupé a přesně tím děláme radost teroristům."

10:32

Týden po útocích zůstává ve francouzských nemocnicích 95 lidí. Tři jsou stále v kritickém stavu, dalších 41 na jednotkách intenzivní péče.

Celkem bylo zraněno přes 350 lidí. Krveprolití stálo život 129 lidí.

10:27

Francie za týden uspořádá státní pietu k uctění 129 obětí teroru v Paříži. Elysejský palác oznámil, že akce se zúčastní asi tisíc hostů, a to včetně prezidenta Francoise Hollanda.

10:21

Česko dnes na mimořádné schůzce v Bruselu podpoří systematické kontroly na hranicích.

"Musíme oddělit zločince a budeme muset pravděpodobně strpět to, že se někdy ty fronty vyskytnou. Ostraha bude ale posílena. Podívejte se, co se stalo ve Francii. Je potřeba vědět, kdo do Schengenu vstupuje,“ uvedl před jednáním ministr vnitra Milan Chovanec.

10:07

Šéf francouzské policie Jean-Marc Falcone v rozhovoru pro rádio France-Info přiznal, že úřady stále nemají "žádnou jasnou informaci" o tom, kde se Salah Abdeslam nachází.

9:55

Pařížský atentátník Salah Abdeslam, který už týden prchá před policií několika evropských států, je údajně v bruselské čtvrti Molenbeek.

Belgickému serveru Sud.info to tvrdí muž, jenž se označuje za teroristova přítele. "Salah je v Molenbeeku. Potkal jsem se s ním v úterý v noci," vypověděl. "Řekl mi, že zašel příliš daleko. Že se to dostalo dál, než mělo. Ale nehodlá se (policii) vydat."

9:46

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Do Bruselu přijíždějí ministři vnitra a spravedlnosti k mimořádné schůzce o zpřísnění bezpečnostních opatření. Poté, co se zjistilo, že se předpokládaný strůjce atentátů v Paříži Abdelhamid Abaaoud vrátil ze Sýrie do Francie, aniž by o tom tajné služby věděly, chtějí politici zavést systematické kontroly na hranicích.

Každý, kdo bude chtít vstoupit do schengenského prostoru, bude muset vyčkat, až ho celník zkontroluje v Schengenském informačním systému. I když v případě biometrických pasů a občanek zabere celý proces několik vteřin, na velkých letištích nebo pozemních hranicích se dají očekávat dlouhé řady. Především v zemích, které jsou součástí Evropské unie, ale ne Schengenu, jako Velká Británie, Irsko nebo Chorvatsko.

Foto: Aktuálně.cz
9:28

"Evropa ztratila příliš času přijímáním rozhodnutí, která jsou nezbytná," prohlásil při příjezdu na ministerskou schůzku do Bruselu francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

9:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Francouzská Riviéra projde v pátek první velkou zatěžkávací zkouškou bezpečí po útocích v Paříži. Koná se tu zápas Nice vs. Lyon. Normálně bývá vyprodáno, tentokrát zůstávají tisíce lístků na pokladnách.

Policisté zatím pátrají v bytech, autech či modlitebnách po radikálních islamistech. Jen během noci na čtvrtek provedli 118 domovních prohlídek, které vedly k zatčení 29 osob, z nichž na 25 byla uvalena vazba.

Francouzská policie hlídkuje před obchodním centrem v Nice.
Francouzská policie hlídkuje před obchodním centrem v Nice. | Foto: Reuters
9:21

Po pátečních útocích se zvýšil počet lidí, kteří chtějí vstoupit do francouzské armády. Uvedl to deník Le Monde.

9:20

Na YouTube se objevilo video z ruských úderů v Sýrii.

YouTube: Video z ruských úderů v Sýrii

Ruský letoun shazuje bombu v syrské provincii Idlíb.
Video:
9:17

Ve Francii se rozvinul obchod s amatérskými videozáznamy událostí kolem teroristických útoků. Jak napsal deník Le Monde, jev to není zcela nový, ale intenzita, s jakou se tento malý trh vyvinul v souvislosti s nedávnými atentáty, přece jen reportérům vyrazil dech.

"Páté video je osudné, vypadá jako film," říká obyvatel pařížského předměstí Saint-Denis, který se snaží prodat novinářům amatérské záběry z útoku policie ze středy dopoledne 18. listopadu. "400 eur," požaduje.

"Pokud jsou vidět záběry střelby a policista v temné dálce, je to za 500 eur, jinak jen zvuk je za 100 eur," rozhorluje se Pascal Jalabert, editor zpravodajství skupiny východofrancouzských médií Ebra, kterého cituje FTVinfo.

8:59

Francouzská média popisují Hasnu Aitboulahcenovou, která odpálila ve středu ráno bombu na svém těle při policejní razii, jako ženu, jejíž život rozhodně neodpovídal představám islamistů. Pila alkohol, chodila na večírky, nebyly jí cizí ani drogy, střídala milence. Britský bulvár ji dokonce označuje za "partygirl". Co ji přimělo k radikální změně, není jasné. Jisté je to, že terorista Abdelhamid Abaaoud, který zosnoval útoky v Paříži, byl její bratranec.

08:51

Do ulic malajsijské metropole Kuala Lumpur bylo před summitem ASEAN nasazeno na 2000 vojáků. Dalších 2500 vojáků je v pohotovosti, uvedla agentura Reuters.

08:20

Abdelhamid Abaaoud byl podle francouzských médií v pátek 13. listopadu - v den útoků - spatřen u metra nedaleko místa, kde se jedna z teroristických akcí odehrála. Poblíž se našel černý seat, který útočníci zřejmě použili.

Pravděpodobný strůjce teroristických útoků ve středu zemřel při policejním zásahu ve čtvrti Saint-Denis.

Abdelhamid Abaaoud, údajný strůjce atentátů v Paříži.
Abdelhamid Abaaoud, údajný strůjce atentátů v Paříži. | Foto: Reuters
08:12

Malajsijský policejní šéf Khalid Abu Bakar připustil, že zpráva o teroristické hrozbě v Kuala Lumpur je pravdivá. Podezření je ale podle něj ještě nutné potvrdit.

"Existují zprávy o bezprostřední teroristické hrozbě v Malajsii. V tuto chvíli bych ale rád zdůraznil, že ještě nebyly potvrzeny," uvedl v prohlášení podle serveru The Guardian.

08:06

Kooperace na evropské úrovni podle Falconeho není dostatečná.

08:04

Francouzský policejní ředitel Jean-Marc Falcone uvedl, že elitní policejní jednotka RAID je na novou formu terorismu připravena.

07:58

Agentura AFP sestavila přehlednou mapu pařížských událostí  od 13. až do 18. listopadu.

07:44

Nejméně čtyři lidé zapletení do útoků v Paříži byli evidováni v centrální databázi amerických zpravodajských služeb. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na několik představitelů USA.

07:25

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který má zpomalit příliv syrských uprchlíků do USA.

Legislativa se postavila proti návrhu prezidenta Baracka Obamy, který by chtěl v roce 2016 na americké půdě přijmout na 10 000 uprchlíků ze Sýrie.

Republikánský předseda sněmovny Paul Ryan uvedl, že odhlasovaný návrh pozastaví program navržený Obamou.

Foto: Reuters
07:15

Malajsie vyslala do ulic hlavního města Kuala Lumpur vojáky. Důvodem je "bezprostřední teroristická hrozba". V malajsijské metropoli se o víkendu koná summit Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), na který míří i americký prezident Barack Obama.

Podle policejní zprávy, která se dostala do rukou médiím, je ve městě asi deset sebevražedných atentátníků. Ti jsou zřejmě napojeni na teroristickou organizaci Abú Sajjáf, uvedl server The Guardian. Skupina přísahala věrnost IS.

07:07

Louis přežil útok v koncertní síni Bataclan, kde zemřelo skoro 90 lidí. "Za nic na světě nepřestanu chodit na koncerty," říká dnes.

06:52

Americká farmaceutická společnost Isis Pharmaceuticals zvažuje změnu svého názvu. Jeho součástí je totiž anglický akronym ISIS pro blízkovýchodní organizaci Islámský stát, která se přihlásila k pátečním krvavým teroristickým útokům v Paříži.

"Po tragédii v Paříži se náš název stal velkým problémem. Mnoho lidí si nás negativně spojuje s teroristickou organizací," řekl agentuře AFP mluvčí firmy Wade Walke. "Dospělo to tak daleko, že lidé se zaměřují na náš název a zapomínají už na léčbu, kterou vyvíjíme," dodal.

Foto: Thinkstock
06:42 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Český prezident Miloš Zeman se podle premiéra Bohuslava Sobotky zařadil mezi evropské politiky, kteří podlehli jednoduché cestě, jak v době migrační krize a teroristických atentátů v Paříži získat laciné politické body na šíření strachu a nenávisti.

Celý text čtěte zde: Sobotka: Prezident Zeman šíří strach a nenávist. Naštval všechny v ČSSD

Foto: Jakub Plíhal
06:26

Ministři vnitra a spravedlnosti Evropské unie dnes budou v Bruselu diskutovat o rychlé sérii opatření, kterými může EU reagovat na změněné bezpečnostní prostředí po teroristických útocích v Paříži. O mimořádnou schůzku požádala Francie.

Hlavními body jednání má být diskuse o rychlém přijetí pravidel pro systém jmenné evidence cestujících či posílení kontrol na vnějších hranicích schengenského prostoru tak, aby se více týkaly i občanů zemí EU. Mezi tématy nebude chybět ani problematika obchodování se zbraněmi či snahy, jak zamezit financování teroristických sítí.

Foto: Thinkstock
06:20

Pravděpodobný strůjce pařížských útoků je mrtvý, policie ale v ulicích zůstává...

06:15

Stále na útěku je šestadvacetiletý Francouz Salah Abdeslam, který podle vyšetřovatelů dopravil část atentátníků do Paříže a jehož bratr Brahim se v pátek odpálil nedaleko koncertní síně Bataclan.

"Hon na něj pokračuje," řekl v rozhovoru s televizní stanicí France 2 premiér Manuel Valls.

Na útěku mohou být podle něj navíc i další skupiny či jednotlivci napojení na pachatele teroristických útoků.

Salaha Abdeslama, jednoho z útočníků z Paříže, hledá francouzská policie.
Salaha Abdeslama, jednoho z útočníků z Paříže, hledá francouzská policie. | Foto: Reuters
06:12 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Čtvrteční online zpravodajství si můžete přečíst zde.

06:10

Nejprve shrnutí toho, co se událo ve čtvrtek:

Francouzská prokuratura potvrdila, že pravděpodobný strůjce útoků v Paříži - Belgičan Abdelhamid Abaaoud - byl zabit během středečního zákroku v Saint-Denis.

Prezident François Hollande oznámil, že nařídil zintenzivnit letecké údery proti pozicím radikálů z IS nejen na území Sýrie, ale i sousedního Iráku.

Francie také předložila Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, která vyzývá k přijetí "všech opatření" nutných ke zničení radikální organizace Islámský stát.

Premiér Manuel Valls varoval, že zemi mohou ohrozit chemické či biologické útoky.

06:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj po útocích v Paříži.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 21. 11. 2015 0:30
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Web Ředitelství silnic a dálnic obnovil po úterním kybernetickém útoku částečně provoz

Web státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je opět částečně funkční. V úterý ho ochromil kybernetický útok a server byl od té doby nedostupný, nebo na něm nebyl žádný obsah. Nadále však mimo provoz zůstává server, na kterém organizace zveřejňuje dopravní informace. Počítačové systémy ŘSD počátkem tohoto týdne napadl software, který zašifroval data. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) byl kybernetický útok na profesionální úrovni.

Ještě v sobotu kolem poledne bylo na webu ŘSD pouze logo organizace a nápis "Omlouváme se, probíhá nahrávání obsahu." V neděli odpoledne už má úvodní stránka původní podobu z doby před útokem. Nefungují ale sekce webu týkající se veřejných zakázek a technických předpisů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zvýšit potravinové zásoby státu na 15 dní by stálo až 12 miliard, řekl šéf Správy státních hmotných rezerv

Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly spotřebu na zhruba 1,3 dne. Navýšení zásob potravin na 15 dní by stálo až 12 miliard korun. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Ministerstvo zemědělství v současnosti navrhuje navýšit rozpočet organizaci spravující státní zásoby o půl miliardy korun.

O navýšení zásob potravin ze tří na 15 dní rozhodla předchozí vláda koncem loňského roku, uvedl Švagr. "Těch 15 dnů ale není záležitost příštího roku. Vloni byla dohoda, že bychom měli jít na těch 15 dnů v příštích 15 letech," upozornil. Vláda to ale může změnit, dodal. Naplnění skladů na více než dva týdny by vyšlo stát při současných cenách na 11 až 12 miliard korun, odhadl Švagr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy