reklama
 
 

Živě: Bojujme proti IS všemi prostředky, vyzvala země Rada bezpečnosti OSN

AKTUALIZOVÁNO 21. 11. 2015
reklama
Páteční dění po sérii teroristických útoků v Paříži sledujeme v online reportáži.

Evropa po teroristických útocích v Paříži:

reklama
00:15

Týden po tragických událostech v Paříži se ve Francii i Německu rozběhly nejvyšší ligové soutěže. Na stadionech v Nice a Hamburku byly velké manévry, ale fotbalisté i fanoušci si našli čas na vzpomínku na pařížské oběti.

23:00

"Islámský stát představuje globální a bezprecedentní hrozbu mezinárodního míru a bezpečnosti," praví se také v rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Vyjadřuje se v ní  také odhodlání Rady "bojovat všemi prostředky proti této nebývalé hrozbě".

22:40

Rada bezpečnosti OSN vyzvala všechny země, které mohou, aby se připojily k boji proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku. Podle Rady je potřeba zdvojnásobit úsilí a zabránit tak dalším útokům této skupiny.
Patnáctičlenná rada přijala rezoluci navrženou Francií
v reakci na týden staré teroristické útoky.

21:58
Belgie

Belgie podle AFP jednoho z podezřelých z účasti na atentátech obvinila z terorismu.

21:55
Francie

Lídr teroristů Abdelhamid Abaaoud se zřejmě osobně podílel na útocích na pařížské bary a zahrádky. Nasvědčují tomu podle zdroje blízkého vyšetřování stopy nalezené na jednom z kalašnikovů, jež atentátníci nechali v zaparkovaném autě. Abaaoud byl zabit při středeční přestřelce v bytě v Saint-Denis.

21:45

Muslimské komunitě se za atentáty mstí i ve Velké Británii. Policie eviduje za poslední týden razantní nárůst zločinů s rasovým nebo náboženským podtextem. Těch bylo jen ve Skotsku 64, přičemž tři z nich měly přímou souvislost s děním ve Francii.

21:39
Twitter

A oběti si připomínají i u klubu Bataclan, kde při útocích zemřelo nejvíce lidí.

21:26
Francie

Na pařížském náměstí Republiky vznikl večer na památku obětí lidský řetěz.
Dobrovolníci rozdávají svíčky.

 

21:22
Česko

Mise v Mali se změní. Bude teď nebezpečnější, říkají čeští výsadkáři. Rozhovor si PŘEČTĚTE ZDE.

Mali česká armáda Čeští vojáci v Mali. | Foto: Martin Šromovský
21:15

Nechvalně proslulý alžírský terorista Mochtár Belmochtár nejspíš stojí za útokem v Mali. Oznámil to francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian s tím, že to však není zcela jisté.

21:01

"Když jsme dorazili na místo činu, chtěli jsme pomocí výbušniny odpálit vstupní dveře. Po odjištění pojistek se však dveře nepodařilo zcela otevřít, proto jsme to chtěli zkusit znovu. Ale než jsme to stihli provést, začali na nás střílet ze samopalů," popsal šéf zásahové jednotky stanici BBC zásah v Saint-Denis. Podle něj se také sestřenice hledaného teroristy pokoušela vlákal policisty do bytu předstíráním, že se vzdává. Celé video najdete zde.

20:37
Francie

Psalo se o ní jako o první evropské sebevražedné atentátnici. Dřívější domněnku vyšetřovatelů při zásahu v Saint-Denis, že pás s výbušninami měla na sobě právě Hasna Aitboulahcenová, však prakticky vyloučili forenzní specialisté. "Původní poznatky speciálního komanda naznačovaly, že to byla ona," řekl zdroj blízký vyšetřování agentuře Reuters. "Avšak lebka, kterou jsme našli na chodníku, nebyla její," dodal. Situace v bytě byla po přestřelce natolik nepřehledná, že policie až po více než 24 hodinách od akce zjistila, že na místě byly tři oběti, nikoli dvě.

Francie - Paříž - policie - RAID - pes Zásah zvláštní protiteroristické jednotky RAID na pařížském předměstí Saint-Denis. | Foto: Reuters
20:28

Dva atentátníci, kteří se odpálili u Stade de France, cestovali společně. Nejenže najednou vstoupili na evropskou půdu na řeckém ostrově Leros, makedonské tajné služby navíc podle Reuters francouzským kolegům potvrdily, že i na jejich území muž dříve identifikovaný jako Ahmad Muhammad přicestoval se společníkem. Naráz se oba muži zaregistrovali také v uprchlickém táboře v jihosrbském Preševu.

20:18

Francouzská policie od útoků v Paříži provedla podle údajů ministerstva vnitra 793 domovních prohlídek.

20:12
Francie

Teroristické útoky mimo jiné zvýšily zájem Francouzů o službu v armádě, od atentátů podalo žádost o vstup do vojska přes 7000 lidí.

20:10
Sýrie

Na některých bombách, které dopadají na Sýrii, je azbukou napsáno "Za Paříž". "Piloti a technici poslali svou zprávu pro teroristy expresní leteckou poštou," stojí v popisku videa zveřejněném ruským ministerstvem obrany. Rusko v posledních dnech zintenzivnilo nálety na Islámský stát, a to zejména poté, co se teroristé přihlásili k odpovědnosti za sestřelení ruského dopravního letadla nad Sinajským poloostrovem.

Za Paříž! píšou Rusové na bomby pro Islámský stát
19:41

I druhý z atentátníků u Stade de France se vylodil v Řecku, píší francouzská média. Podle vyšetřovatele jeho otisky prstů odpovídají těm, které nabrala řecká pohraniční kontrola na ostrově Leros 3. října. U jednoho ze dvou atentátníků se už dřív našel syrský pas, který však může být falešný.

Police stand outside the Stade de France soccer stadium where explosions were reported during the France vs German friendly match Foto: Reuters
19:28
Francie

Francouzský Senát prakticky jednomyslně schválil prodloužení výjimečného stavu na tři měsíce. K domovním prohlídkám tak policie nebude potřebovat soudní povolení.

19:22

Příběh policejní fenky Diesel, která zahynula při útoku na byt teroristů, má zajímavé pokračování. Aby Francouzi netruchlili, nabídlo jim ruské ministerstvo jiné štěně. Pes nese bohatýrské jméno Dobryňa Nikitič.

19:04
 

Nizozemský premiér Mark Rutte odpoledne oznámil, že jeho vláda navýší kapitolu státního rozpočtu určenou na zajištění bezpečnosti země v nadcházejícím roce o 250 milionů eur (6,8 miliardy korun). Původně chtěl v roce 2016 Rutteův kabinet na bezpečnost vydat 9,9 miliard eur (268 miliard korun). Peníze by měly posloužit především na zlepšení práce policistů a soudních vyšetřovatelů.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 20. 11. 2015

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama