Pašeráci mají z policejních zátahů strach. Na Lesbos posílají méně člunů s uprchlíky

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2015 19:40
Čtvrteční zatýkání na řeckém ostrově Lesbos, při němž se policie zaměřila na členy mafie, by podle záchranáře Christose Ramose mohlo zmírnit počet uprchlíků, kteří ke břehům ostrova připlouvají, a také zpřísnit kontrolu jejich dokladů. Řecký novinář Giannis Sinanis řekl, že policejní zátah pravděpodobně souvisí se zpřísněnými opatřeními po teroristických útocích v Paříži. Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek odmítla, aby Berlín stanovil horní hranici počtu uprchlíků, které je ochoten přijmout v příštím roce.
Uprchlíci připlouvají na ostrov Lesbos. Každý den ten samý obrázek...
Uprchlíci připlouvají na ostrov Lesbos. Každý den ten samý obrázek... | Foto: Reuters

Skala Sykamineas (Řecko) - Podle záchranáře Christose Ramose by čtvrteční zatýkání na řeckém ostrově Lesbos mohlo zmírnit počet uprchlíků, kteří ke břehům ostrova připlouvají, a také zpřísnit kontrolu jejich dokladů.

Řecká policie zatkla ve čtvrtek cizince, kteří dodávali padělané pasy uprchlíkům a dalším migrantům přicházejícím do země. Policie podle agentury Reuters v zátahu proti padělatelské síti pokračuje. Místní server Lesvosnews uvedl, že bylo zadrženo celkem 12 lidí, mezi pachateli jsou Pákistánci, Afghánci, Íránci a tři lidé z Mytilény, kteří na ostrově prodávají lístky na loď.

Díky získaným dokumentům mohli uprchlíci letecky odcestovat z Řecka do jiné destinace v Evropě v rámci schengenského prostoru. Mezi nimi se ale mohli vyskytovat i nebezpečné osoby. Denně údajně padělatelé odbavili 400 až 500 lidí, falešný pas a vízum vyšel běžence na 300 až 400 eur (8100 až 10800 Kč).

"Všichni tady netrpělivě čekáme, až se začne příliv uprchlíků řešit. Lesbos a okolní ostrovy jsou uprchlickou vlnou zasaženy nejvíce a právě mafie je zodpovědná za to, co se tady na moři děje," reagoval záchranář Ramos z organizace Fire Protection Volunteers ve vesnici Skala Sykamineas. Ta přitom na Lesbu patří k nejvíce frekventovaným místům severovýchodního pobřeží, kam čluny připlouvají.

Nervozita po Paříži

"Nervozita pašeráků byla znát už po útocích v Paříži. Od té doby připlouvá méně lodí. Policie jde po síti, která si zde založila firmu, aby padělala falešné doklady. Jak dlouho to mohlo takto fungovat?" uvedl řecký novinář Giannis Sinanis, podle kterého policejní zátah pravděpodobně souvisí se zpřísněnými opatřeními právě po teroristických útocích.

Majitelka jedné místní restaurace řekla, že zatímco v uplynulých týdnech z nedalekého Turecka připlouvalo do Skaly kolem 45 člunů denně, tento týden to byla jen asi polovina. Ve čtvrtek jich připlulo devět, na posledním z nich večer, kdy byla již tma, se plavily malé děti jen s několika dospělými. Na nafukovací člun se vejde až 50 běženců.

O víkendu se zhorší počasí

Záchranář Christos Ramos upozorňuje, že o víkendu se má zhoršit počasí. "Věříme, že snad nebudou z Turecka čluny posílat. Pašeráci na špatné počasí ohledy neberou a lidi pošlou na jistou smrt," dodal. Připomněl v této souvislosti tragickou událost z konce října, kdy se právě za větru u břehů ostrova Lesbos utopily asi čtyři desítky lidí. Řecká pobřežní stráž tehdy z potopené lodi zachránila 242 lidí.

Řecko je letos vůbec nejvyhledávanější tranzitní zemí pro mimoevropské uprchlíky směřující na starý kontinent. Asi 650 tisíc běženců prchajících před násilím a chudobou se letos dostalo do EU právě přes Řecko. Riskují přitom život v přeplněných a chatrných člunech. Stovky se jich utopily.

Merkelová nechce horní hranici kvót

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) v pátek na stranickém sjezdu bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) odmítla požadavek sesterské strany, aby Berlín stanovil horní hranici počtu uprchlíků, které je ochoten přijmout v příštím roce.

"Pokud to chceme, musíme vložit veškerou sílu do evropského, mezinárodního řešení," prohlásila Merkelová před zhruba tisícovkou delegátů CSU. Kancléřka v té souvislosti zmínila mimo jiné ochranu vnějších hranic EU a dohodu o legální migraci s Tureckem.

"Iniciativou snížit počet uprchlíků tímto způsobem dokážeme, na rozdíl od jednostranně stanoveného národního stropu, konat v zájmu všech," prohlásila Merkelová. Sjezd před jejím vystoupením schválil velkou většinou usnesení s požadavkem na stanovení horní hranice počtu uprchlíků v Německu. Německo tak má dát najevo, že už narazilo na hranice svých kapacit.

Vládní CSU v posledních měsících naléhá na kancléřku aby přitvrdila svou politiku vůči uprchlíkům. Merkelová patří mezi hlavní zastánce celoevropského řešení, které zahrnuje i Bruselem stanovené uprchlické kvóty pro jednotlivé členské státy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová. Cenu uděluje Rada Evropy a Knihovna Václava Havla.

před 7 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy