Živě: Spiknutí Západu, říká o poklesu rublu šéf tajné služby

Živě
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Kyjev/Moskva - Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že v úterý 9. prosince začne v Donbasu platit nové příměří.

Po poradě s vojenskými veliteli prohlásil, že opatření bude v souladu ze zářijovými dohodami z běloruského Minsku. Po úterním "dni klidu" začne Kyjev stahovat těžké zbraně z linie fronty.

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž v Moskvě vystoupil se zprávou o stavu země, události na Ukrajině ukázaly, že politika Ruska je správná.

Šéf Kremlu v podstatě obvinil západní země, že se v případě zvládání této krize chovají cynicky, napsala Reuters.

Ředitel ruské rozvědky Michail Fradkov dnes řekl, že prudký pád kurzu ruského rublu a pokles cen ropy na mezinárodních trzích je výsledkem protiruského spiknutí západních států. Cílem je prý přinutit Rusko, aby se věnovalo řešení vnitřních problémů.

Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:20

Prudký pád kurzu ruského rublu a pokles cen ropy na mezinárodních trzích je podle šéfa ruské rozvědky výsledkem protiruského spiknutí západních států. Ředitel tajné služby SVR Michail Fradkov to dnes v Moskvě řekl zpravodaji agentury Bloomberg. Cílem Spojených států a jejich spojenců je podle Fradkova přinutit Rusko, aby se věnovalo řešení vnitřních problémů.

Podle Fradkova jsou za propad kurzu rublu odpovědné zahraniční investiční fondy, které se dohodly na spekulativním útoku na ruskou měnu. "Jakékoli spekulace se opírají o konkrétní schémata a za těmito schématy stojí konkrétní lidé," řekl šéf ruských špionů. Západní finanční instituce mají v Rusku agenty a prostředníky, jejichž prostřednictvím podnikají své koordinované útoky, řekl Fradkov.

Součástí těchto "her" je podle ředitele SVR nejen poklesu kurzu rublu, ale i snížení ceny ropy. Za propad cen této suroviny jsou podle Fradkova zodpovědné Spojené státy. Washington chce Kreml přinutit, aby se zabýval vnitropolitickými problémy, místo aby posiloval roli Ruska v zahraniční politice, soudí Fradkov.

20:00

Bulharské ekonomice velmi škodí hospodářské sankce Evropské unie proti Rusku. Řekl to dnes bulharský premiér Bojko Borisov. Členské státy EU jako je Bulharsko, Maďarsko a Slovensko, které jsou silně závislé na ruské energii, se západním sankcím uvaleným po ruské anexi ukrajinského Krymu podvolily jen velmi neochotně. Opatření cílí na ruské finance, obranu a energetiku. Rusko se brání zákazem dovozu většiny potravin z EU.

Borisov, který vede menšinovou koaliční vládu, podle agentury Reuters doufá, že sankce splnily svůj účel a že se "vztahy brzy normalizují. "Nevím, jak je Rusko zasaženo sankcemi, ale Bulharsko velmi," poznamenal premiér na tiskové konferenci v Bruselu.

19:40

Jen dva dny po složení poslaneckého klubu dnes zastupitelé v kyjevské sněmovně absolvovali první potyčku, která se naštěstí obešla bez zranění. Ústřední postavou byl poslanec Volodymyr Parasjuk, donedávna velitel dobrovolnické roty bojující proti separatistům na Donbasu. Předseda parlamentu Volodymyr Hrojsman situaci zvládl a poslance po opakovaných výzvách přivedl zpátky do lavic.

Parasjuk dal průchod svému rozhořčení nad postupem poslanců Bloku Petra Porošenka, kteří podle něj neusilují o odvolání údajných stoupenců svrženého proruského režimu z vyšších parlamentních funkcí. Do vedení některých parlamentních výborů se prý dostali stoupenci proruské Strany regionů, kteří byli dřív oporou hlavy státu Viktora Janukovyče.

Parasjuk poslancům prezidentského bloku hlasitě připomínal, že je "do sněmovny přivedl Majdan". Dal jim tak najevo, že bez únorových protivládních demonstrací na kyjevském náměstí Nezávislosti by tehdejší režim nepadl a mimořádné parlamentní volby by se nekonaly. "Otevřete ještě jednou své špinavé huby a vyženeme vás," křičel pak Parasjuk na údajné stoupence Strany regionů. Po jeho slovech následovala strkanice, krev ale podle svědectví novinářů prolita nebyla.

17:36

První šarvátka v novém ukrajinském parlamentu přišla už po třech dnech.

17:12

"Přijali opatření, která mají zajistit naplnění minských dohod o Dni klidu, který by měl začít 9. prosince. Na poradě byly také vytyčeny další akce pro případ, že povstalci nebudou minské dohody plnit," uvádí se v prohlášení prezidentské kanceláře o poradě Porošenka s veliteli.

17:08

Americký senátor John McCain necítí povinnost svazovat se diplomatickými ohledy při hodnocení zahraničních politiků.

V případě maďarského premiéra Viktora Orbána přitvrdil. V senátní debatě o výběru nové americké velvyslankyně v Maďarsku ho nazval neofašistickým diktátorem, který "leze do postele s Vladimirem Putinem".

John McCain, senátor Republikánské strany z Arizony.
John McCain, senátor Republikánské strany z Arizony. | Foto: Reuters
17:00

Oficiálně platí příměří už tři měsíce, a to od 5. září večer.

Klid zbraní ovšem fakticky fungoval jen na papíře, jelikož jinak se na východě Ukrajiny vedly boje, které si vyžádaly přes 1000 mrtvých.

16:54

Ukrajinský prezident Petro Porošenko po poradě s vojenskými veliteli oznámil, že příští úterý začne v Donbasu v souladu ze zářijovými dohodami z Minsku "den klidu".

Následující den bude zahájeno stahování těžkých zbraní z linie fronty.

16:27

Podívejte, jak povstalci obnovili těžbu v jednom z dolů, jichž se zmocnili.

16:22

Právě v separatisty ovládaném Donbasu leží většina černouhelných dolů.

Nový ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn ve středu prohlásil, že Kyjev je připraven dovézt z východu země dva miliony tun uhlí, ale nechce ho kupovat, nýbrž vzít ze skladů státem vlastněné společnosti Ugol.

"To uhlí patří Ukrajině a je v ukrajinských dolech. Doufám, že budeme schopni problém vyřešit, jakmile budeme mít příležitost odvézt před Debalcevo," řekl. O město, které je jedním z klíčových železničních uzlů, se v posledních týdnech svádějí boje

16:19

Samozvaná "Luhanská lidová republika" je připravena dodávat své uhlí Ukrajině, oznámil vicepremiér Vasilyj Nikitin.

"Máme velké zásoby uhlí, naše skladiště jsou plná. Jsme připraveni jsme ji hned prodat," citovala ho ruská agentura TASS. "Máme dost uhlí nejen pro naši republiku, ale pro celou Ukrajinu."

16:01

Závada v Záporožské jaderné elektrárně byla opravena a nyní prochází zátěžovými testy, oznámila televize 5. kanal.

Ukrajinská státní jaderná inspekce podle ní nezjistila žádný únik radioaktivního materiálu, a tak bude blok číslo 3 do sítě zapojen podle plánu, tedy v pátek.

15:27

Nová ukrajinská vláda zvažuje, že by umožnila tranzit ruské elektřiny na Moskvou anektovaný poloostrov Krym.

Přípravu předpisů, které by to umožnily, dostal na starost ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn.

Pokud by záměr prošel, šlo by o bezprecedentní změnu v postoji Kyjeva. Ten totiž odmítá uznat připojení poloostrova k Ruské federaci.

14:50

Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin navrhl na jednání OBSE ve Švýcarsku novou dohodu o mírovém řešení krize v Donbasu. Založena by měla být na "mezinárodnímu respektování státních hranic".

14:46

Projekt plynovodu South Stream z Ruska na Balkán a do střední Evropy by se nakonec mohl uskutečnit, přestože Rusko počátkem týdne prohlásilo, že jej ruší.

Po jednání s bulharským premiérem Bojkem Borisovem to řekl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Moskva oznámila zrušení projektu v hodnotě 40 miliard dolarů (897 miliard Kč) právě kvůli nesouhlasu Bulharska, jemuž spolupráci na plynovodu s Ruskem zakázal Brusel.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
14:41

Rusko v otázce krize na Ukrajině podporuje dohody z Minsku a hodlá je podporovat i nadále. "Upínají se k nim všechny naděje," prohlásil Basileji ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Dohody z Minska podle něj nesmí přijít vniveč tak, jako se to stalo únorové dohodě z Kyjeva či dubnovým dohodám ze Ženevy o řešení ukrajinské krize.

Foto: Reuters
14:15

Bez kontroly nad letištěm by prý prokyjevské jednotky neměly šanci "vyčistit Doněck" od povstalců. "V každé generaci jsou postavy, které budou v budoucnu příkladem pro naše děti a vnoučata," prohlásil Rozmaznin.

Zatímco Rusové prý měli Leningrad či Stalingrad, pro Ukrajince je prý oním symbolem právě letiště v Doněcku.

14:12

Armáda se nehodlá vzdát letiště v Doněcku, ačkoliv se o něj už od května svádějí těžké boje.

"Letiště má strategicky výhodnou polohu, protože je téměř v Doněcku," vysvětlil generálmajor Alexander Rozmaznin.

Kontrolní věž letiště v Doněcku.
Kontrolní věž letiště v Doněcku. | Foto: Reuters
13:56

Ukrajinská armáda opět tvrdí, že proruské jednotky utrpěly v bojích o letiště v Doněcku těžké ztráty.

Alexander Rozmaznin z generálního štábu oznámil, že celkové ztráty se blíží ke 300 ozbrojencům, povětšinou příslušníků ruské armády.

13:35

Kyjev už koncem srpna v Donbasu zadržel skupinu ruských výsadkářů. Moskva tehdy tvrdila, že se na území Ukrajiny dostali omylem, že nešlo o záměr.

Samotní vojáci ovšem na nahrávkách, které pořídila ukrajinská tajná služba SBU, vypověděli, že nevěděli, kam je velení posílá ani proč se ocitli na Ukrajině. Zároveň ale uvedli, že svou misi považují za škodlivou.

13:33

Na Ukrajinu prý opět zabloudila skupina ruských vojáků, která se střetla s jednotkou ukrajinské armády.

Podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Andrije Lysenka došlo k incidentu ve středu odpoledne v Luhanské oblasti. "Nepřítel utrpěl ztráty a musel ustoupit," prohlásil Lysenko.

13:15

"Ruský prezident Vladimir Putin mluvil k Rusům i ke světu. Realitu stavěl na hlavu. Sugeroval, že Rusko je ohroženo Západem a musí se tedy bránit. Absurdní. Prolhané," píše ve svém komentáři Putin zůstal Putinem: NATO je agresor, on pak svatý Vladimir Martin Fendrych.

12:52

Rusko může znovuvybudovat vztahy se Západem, když pomůže zastavit násilnosti na východě Ukrajiny. Na začátek ministerské schůzky OBSE to v Basileji prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry.

Podle něj se Moskva svými vlastními kroky, které podnikla na Ukrajině, dostala do izolace. Svou mezinárodní důvěryhodnost ale může prý opět získat zpět, když přestane podporovat proruské separatisty bojující proti centrální ukrajinské vládě.

12:05

Mezi proruskými ozbrojenci jsou i Češi.

Separatisté v půli listopadu zveřejnili video, na kterém je maskovaný muž s kalašnikovem na klíně. Říká si Ben - a pochází z České republiky. "Ja z Čech," říká lámanou ruštinou, během níž občas přechází do češtiny.

Na východní Ukrajinu údajně přijel poté, co v televizi viděl záběry z kyjevského Majdanu a tragický požár v Oděse. Kdy se přidal k ozbrojencům, ale není jasné.

Čech bojuje na straně proruských separatistů

Video:
12:02

Do bojů na východě Ukrajiny se na straně separatistů zapojili mimo jiné dobrovolníci z Francie, Itálie, Španělska, Izraele či Brazílie, uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany.

Podle zástupce generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny Alexandra Rozmaznina bojují za peníze.

11:45

Polský Senát ratifikoval asociační dohodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií, píše Ukrajinska pravda.

11:38

Prezident Vladimir Putin mimo jiné ve svém projevu prohlásil, že se Rusko "nechce nechat zatáhnout do nových závodů ve zbrojení". Zároveň dodal, že modernizace armády, která je schopná Rusko ochránit, bude pokračovat.

Také varoval, že Moskva má ke své obraně i "nestandardní metody". Jejich povahu však neupřesnil.

Foto: Reuters
11:14

"Tohle je stará škola, materiál (z dob) studené války, téměř jako v Chávezově stylu," zhodnotil údajně Putinovu řeč britský historik Timothy Ash.

11:00

Rusko se podle Putina během tří či čtyř let musí vrátit k nadprůměrně rostoucí ekonomice.

10:51

Na projev prezidenta reagují i trhy. Ruský rubl začal podle informací Reuters mírně posilovat. Stalo se tak bezprostředně poté, co Putin slíbil amnestii kapitálu a reformy.

Ruské rubly
Ruské rubly | Foto: Reuters
10:49

Prezident narážel především na potraviny. Zákaz dovozu evropských a amerických specialit nicméně těžce dopadá na živobytí restauratérů.

"Zkuste si upéct pizzu s ruským sýrem. Nikdy nebude chutnat jako ta italská," postěžoval si agentuře Bloomberg Nikolaj Borisov, majitel jedné z moskevských pizzerií.

Pro majitele specializovaných prodejen je embargo na potraviny z USA a zemí Evropské unie vyloženě likvidační.

10:47

"Všechno nakupujeme v zahraničí a výsledek doma je nulový," říká Putin s tím, že je potřeba podpořit domácí výrobní základnu.

"V zahraničí se musí pořizovat skutečně unikátní technologie."

10:44

Oslabení rublu podle prezidenta zvyšuje riziko inflace. "Je nutno ochránit zájmy občanů, zejména těch, kteří mají nízké příjmy," prohlásil Putin a sklidil potlesk.

10:42

Jak podle něj ukázal případ Kypru, "v zahraničí není podnikání (ruských firem) chráněno".

Bezpečnost jim podle Putina zajistí jen ruská jurisdikce a podnikání v Rusku.

10:42

"Velikost naší ekonomiky musí odpovídat naší geopolitické roli."

Moskevský supermarket.
Moskevský supermarket. | Foto: Reuters
10:41

"Vyhlašuji úplnou amnestii kapitálu, který se vrací do Ruska."

Podle odhadů z Ruska jen během letošního roku odteče zahraniční kapitál ve výši až 140 miliard dolarů.

Ruský rubl. Ilustrační foto
Ruský rubl. Ilustrační foto | Foto: Reuters
10:41

Rusko si podle šéfa Kremlu nikdy nevybere cestu sebeizolace, která by byla známkou slabosti.

10:38

"Na Krymu vznikne speciální zóna pro rozvoj zemědělství, námořní dopravy." Program podle něj bude obsahovat zvláštní úlevy.

Foto: Reuters
10:37

"Sankce představují stimuly pro ruskou ekonomiku," je přesvědčen prezident. Tvrdí tak navzdory mínění ekonomických ministrů i centrálních bankéřů.

10:34

Podle Putina ukázaly události na Ukrajině, že politika Ruska je správná. Prezident v podstatě obvinil západní země, že se v případě zvládání této krize chovají cynicky, napsala Reuters.

10:31

"Rusko bude otevřené světu. Bude otevřené a bude využívat zahraniční investice, ale musíme si uvědomovat, že náš rozvoj záleží především na nás samotných. Nejdůležitější je spoléhat sami na sebe a nespoléhat se na vnější konjunkturu. Musíme se věnovat přípravě moderních kádrů, máme pro to všechny předpoklady. Kapitál, zdroje i vědeckou základnu."

10:27

"V žádném případě nechceme omezovat naše vztahy s Evropou a Amerikou, ale zároveň budeme podporovat naše vztahy s Asií, Jižní Amerikou, Afrikou...," pokračuje ruský prezident.

"Naším cílem je získat co možná nejvíce rovnoprávných partnerů na Východě i na Západě."

Foto: Reuters
10:26

"Otázka vojenského porobení Ruska je nereálná, nemožná... Budeme bránit různorodost světa. Budeme celému světu ukazovat, jaký je skutečný obraz Ruska. A budeme to dělat i v těch podmínkách, kdy se vlády některých zemí snaží vytvořit pomalu novou železnou oponu."

10:25

Putin hovořil i o protiraketovém štítu v Evropě. "To je hrozbou nejenom pro bezpečnost Ruska, ale celého světa. Ohrožení rovnováhy sil bude nebezpečné i pro USA, protože podporuje iluzi nezranitelnosti."

10:23

"Ve významných kuloárech byli teroristé považováni za bojovníky za nezávislost. Nepřipustili jsme, aby nás nechali rozpadnout jako Jugoslávii," prohlásil.

10:21

"Teroristé, které (západní mocnosti) považují za povstalce, se teď znovu projevili v Čečensku," zmínil Putin noční útok v Grozném.

10:20

"Politika zadržování nebyla vymyšlena včera. Uplatňuje se vůči naší zemi desítky, stovky let. Pokaždé když se někdo domnívá, že Rusko začíná být příliš silné."

10:19

"Je třeba si vážit všech účastníků mezinárodní komunikace. Jen tehdy nebudou před krvavými konflikty chránit děla a letadla, ale právní normy. Pak nebudou potřeba sankce, které škodí nejen těm, proti komu míří, ale i těm, kdo je uplatňují."

10:18

Kyjevské úřady podle Putina nejsou ochotny nyní řešit problémy svých občanů.

10:17

"Nevidím, že by naši západní kolegové hořeli touhou (na Ukrajině) pomáhat. Rusko je připraveno to udělat."

Při té příležitosti šéf Kremlu zmiňuje úvěry i slevy poskytnuté Gazpromem.

10:16

"Upozornili jsme naše americké partnery, že se zpoza kulis snaží oživovat tyto události a v souladu s dohodou o asociaci s EU nám jenom řekli 'do toho vám nic není' a takříkajíc - lidově - nás poslali někam," vrací se k loňským událostem z Kyjeva.

10:15

Současní představitelé ukrajinského režimu podle něj pokrytecky hovoří o lidských právech a suverenitě. "Jsem přesvědčen, že sám lid Ukrajiny ohodnotí tyto záležitosti."

10:14

"Začalo to technickým rozhodnutím prezidenta (Viktora) Janukovyče odložit podpis asociační dohody s EU. Nejednalo se ani o odmítnutí dokumentu, pouze o prodloužení lhůty," hodnotí události z konce loňského roku.

10:13

"Rusko nejenom podpořilo Ukrajinu a další republiku v jejich usilování o suverenitu... Každý národ má právo na volbu svého vývoje, volbu spojenců, budování ekonomiky a společnosti. To platí i pro Ukrajinu a bratrský ukrajinský lid," pokračuje prezident.

10:12

"Pro Rusko má Krym obrovský sakrální význam. Jako Chrámová hora v Jeruzalémě pro ty, kteří vyznávají judaismus."

10:10

Krym vyhlásil své přání připojit se k Rusku, míní prezident a připomíná referendum i - podle něj zcela legitimní - rozhodnutí krymského parlamentu o nezávislosti. "Došlo k historickému opětovnému spojení Sevastopolu s Ruskem."

Obyvatelé Sevastopole sledují projev ruského prezidenta Vladimira Putina.
Obyvatelé Sevastopole sledují projev ruského prezidenta Vladimira Putina. | Foto: Reuters
10:08

"Rusko dokázalo, že je schopno chránit své krajany," pokračuje šéf Kremlu.

10:06

"Dnešní poselství bude odpovídat době a podmínkám, v nichž žijeme," začal prezident Putin svoji každoroční zprávu o stavu země.

10:04

Pád kurzu rublu ohrožuje finanční stabilitu Ruska, oznámila ve středu Centrální banka Ruska.

Prohlášení přichází pouhý den poté, co vyšlo najevo, že banka v pondělí znovu zasáhla proti oslabování měny a prodala podle agentury TASS přibližně 700 milionů dolarů (zhruba 37 miliard rublů).

09:52

Nejmenovaná "guerillová skupina" podle velení "protiteroristické operace" v uplynulých dnech zabila v Donbasu 110 proruských ozbrojenců.

09:45

Příměří v Doněcku nevydrželo. Milionovou metropolí Donbasu podle dostupných zpráv v noci opět otřásaly exploze.

09:31

Zřejmě až šest policistů v čečenské metropoli Grozném na neklidném ruském severním Kavkazu zastřelili v noci ozbrojenci. Oznámil to šéf této ruské autonomní republiky Ramzan Kadyrov, uvedl portál RT.com.

V centru Grozného úřady vyhlásily zvláštní režim a vyzvaly obyvatele, aby zůstali doma. Střety mezi ozbrojenci a bezpečnostními jednotkami pokračují, útočníci se zabarikádovali v jedné z městských škol a v budově nakladatelství. Při útoku zahynulo třináct lidí.

09:23

V Moskvě se čeká tradiční zpráva prezidenta Vladimira Putina o stavu země, to vše v době, kdy Rusko trápí padající rubl i nízké ceny ropy.

Rusko také poprvé veřejně připustilo, že jeho ekonomika míří do recese.

Ruský prezident Vladimir Putin během zasedání vlády. (30. července 2014)
Ruský prezident Vladimir Putin během zasedání vlády. (30. července 2014) | Foto: Reuters
09:15

Americký prezident Barack Obama nevěří, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin brzy změní způsob svého uvažování.

Šéf Kremlu podle něj svým improvizováním zavádí do ruské politiky nacionalistický a zpátečnický přístup. Jeho počínání "děsí sousedy k smrti" a zároveň poškozuje ruskou ekonomiku.

09:11

Ve švýcarské Basileji začíná dvoudenní ministerská rada Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Hlavním tématem bude především konflikt na Ukrajině, ovšem na okraj jednání jsou dohodnuty také některé dvoustranné rozhovory. Například americký ministr zahraničí John Kerry by se měl sejít se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

09:05

Rusko od nadcházejícího pondělí zastaví dovoz ovoce a zeleniny z Albánie. Podle agentury RIA Novosti to oznámila veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor.

Krok zdůvodnila podezřením, že přes Albánii putují do Ruska potraviny z Evropské unie, které Moskva zakázala v rámci odvety za unijní sankce přijaté proti Rusku kvůli ukrajinské krizi.

Albánská strana podle Rosselchoznadzoru předložila 21 fytosanitárních certifikátů, z nichž 20 bylo, jak se ukázalo, falešných.

09:02

Nejprve krátké shrnutí středečního dění:

Velení ukrajinské "protiteroristické operace" oznámilo, že od jara bylo v bojích zabito na 8000 "žoldáků, kteří terorizují obyvatelstvo Donbasu".

Premiér Jaceňuk mezitím oznámil, že v Záporožské jaderné elektrárně došlo před pár dny k havárii. Žádné nebezpečí ale prý nehrozí. Problém se netýkal reaktorů a do sítě bude blok číslo 3 zapojen v pátek.

Organizace Human Rights Watch tvrdí, že má důkazy o tom, že ukrajinská armáda použila v Donbasu zakázanou kazetovou munici. Kyjev to popírá.

Záporožská jaderná elektrárna na jihovýchodě Ukrajiny je největší v zemi.
Záporožská jaderná elektrárna na jihovýchodě Ukrajiny je největší v zemi. | Foto: Ralf1969/Wikimedia Commons
09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 5. 12. 2014 0:04
 

Právě se děje

před 27 minutami

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy