Armáda vyhnala separatisty, čeká se boj o Doněck

Přenos skončil
Nedělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ozbrojený separatista na stráži u Doněcka.
Ozbrojený separatista na stráži u Doněcka. | Foto: Reuters

Kyjev - V sobotu nastal na Ukrajině zlom: tamní armáda dobyla Slavjansk, baštu proruských separatistů. Po třech měsících.

Ozbrojenci se následně přesunuli do Kramatorska a Doněcka. Z Doněcka před nimi utíkali civilisté.

Čeká se, že další bitva mezi silami loajálními Kyjevu a vzbouřenci, kteří se chtějí odtrhnout, vzplane právě tam.

Nedělní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
21:08

Podle "ministra" Viktora Babasinjana zasáhla palba civilisty na místním autobusovém nádraží. Povstalci jsou přesvědčeni, že útok má na svědomí průzkumná jednotka ukrajinské armády, která pronikla do města z luhanského letiště ovládaného vládními silami.

19:53

Proruští separatisté na východě Ukrajiny tvrdí, že ukrajinská armáda ostřelovala obytné budovy v Luhansku. Během útoku podle "ministra zdravotnictví" povstalecké Luhanské lidové republiky zemřel jeden civilista a čtyři další byli zraněni, uvedla agentura ITAR-TASS.

18:28

Zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov očekává, že "horká fáze" bojů na východě Ukrajiny během několika týdnů skončí. "Překonání této krize ale potrvá léta," upozornil diplomat, podle něhož je Ukrajina "hluboce rozpolcená".

An anti-government protester cheers during a rally in Kiev February 21, 2014.
An anti-government protester cheers during a rally in Kiev February 21, 2014. | Foto: Reuters
17:53

Podle Porošenka může nyní Kyjev přistoupit na příměří jen tehdy, když separatisté na východě Ukrajiny složí zbraně a propustí zajatce. Ukrajinské úřady kromě toho musí obnovit kontrolu nad východní hranicí pod dohledem pozorovatelů OBSE.

16:17

Ačkoli místně jsou ukrajinské ozbrojené síly nadále terčem útoků, nejsou zatím hlášeny oběti na životech. Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko ujistil, že ukrajinská armáda se neuchýlí k "masivnímu bombardování" obydlených oblastí. "Údery letectva a těžkého dělostřelectva jsou zacíleny pouze na ozbrojené formace, které se pohybují mimo obydlené oblasti," řekl Lysenko.

Porošenko na návštěvě vojenské základny ve Svjatogorsku.
Porošenko na návštěvě vojenské základny ve Svjatogorsku. | Foto: Reuters
15:01

Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko oznámil, že ukrajinská armáda má plně pod kontrolou Slavjansk a Kramatorsk a také doněcké obce Družkovka a Konstantinovka.

14:38

"Jsem velmi vzdálen euforii. Situace zůstává velmi složitá. Teroristé se teď zabarikádují ve velkých městech," varoval v sobotu Porošenko. Úspěchy vládních sil mu prý ale daly za pravdu, když neprodloužil příměří, které vypršelo v pondělí. Separatisté klid zbraní nepodpořili, a teď za to podle ukrajinského prezidenta "sklízejí zasloužený trest".

Petro Porošenko na tiskové konferenci v Kyjevě.
Petro Porošenko na tiskové konferenci v Kyjevě. | Foto: Reuters
13:16

Po sobotním stažení proruských povstalců ze Slavjanska v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny se proruští separatisté soustředili do největšího města oblasti, jejího správního střediska Doněcka. Domobrana posiluje obranu tohoto města, uvedla tisková služba povstalecké Doněcké lidové republiky. Přímo v Doněcku údajně nejsou vojáci ukrajinské armády.

12:40

Krym objevuje další důsledek ruské anexe - na místě totiž stagnuje turistický ruch. Dvě třetiny turistů, kteří na Krym v létě dorazí, totiž tvoří tradičně Ukrajinci, kteří nyní volí jiné destinace. Politická situace navíc odrazuje od návštěvy poloostrova i další evropské turisty. "Letošní sezona je prostě propadák," řekla rádiu Svobodná Evropa Ludmila Zaitseva, který provozuje malou turistickou kancelář v přímořském letovisku Yevpatoria.

Pobřežní měst Jevpatorija.
Pobřežní měst Jevpatorija. | Foto: Vimeo.com
11:22

Neznámí aktivisté zaútočili na redakci ruských novin v Kyjevě, zničili všechna okna.

10:05

Nejprve shrnutí toho, co přinesla sobota: Ukrajinské armádě se po třech měsících podařilo dobýt Slavjansk, kde si proruští separatisté zřídili své centrum. Jde o první velký úspěch nedávno zvoleného prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka.

O tom, co se na Ukrajině dělo v sobotu, se dozvíte ZDE.

Ukrajinští vojáci u Slavjansku.
Ukrajinští vojáci u Slavjansku. | Foto: Reuters
7:00

Dobrý den, hlásíme se z pražské redakce Aktuálně.cz, abychom vám zprostředkovali nejnovější dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 6. 7. 2014 22:32
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy