Separatisté ustupují, cestou berou rukojmí

Přenos skončil
Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Proruští separatisté na silnici u Doněcka.
Proruští separatisté na silnici u Doněcka. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinské vládní síly dobyly centrum separatistů - východoukrajinský Slavjansk. Prezident Petro Porošenko dal rozkaz vztyčit nad městem ukrajinskou vlajku.

Podle ministra vnitra Avakova "velká část" povstaleckých bojovníků a jejich šéf z města uprchli.

"Před úsvitem zpravodajské služby hlásily, že Girkin a velká část bojovníků uprchla ze Slavjanska, čímž zaseli zmatek mezi nepočetnou skupinu těch, kteří zůstali," oznámil Avakov.

Sobotní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:59

Z Prahy se pro dnešek loučíme, v online přenosu z Ukrajiny budeme pokračovat zase zítra.

22:10

A ještě jedna zpráva Euromajdanu: separatisté podle něj vyhodili do povětří most u Luhanska.

22:00

Vůdce krymských Tatarů Refat Čubarov má zákaz vstupu na Krym na pět let. Na Twitteru to píší aktivisté z Kyjeva, známí pod jménem Euromajdan.

19:10

Tymčuk také potvrdil zprávu, která se na ukrajinských serverech objevila už odpoledne: že prchající separatisté vzali cestou rukojmí.

Proruský ozbrojenec s nožem na náměstí v Kramatorsku.
Proruský ozbrojenec s nožem na náměstí v Kramatorsku. | Foto: Reuters
19:00

Ukrajinská armáda zničila dva tanky separatistů. Tvrdí to zpravidla dobře informovaný Dmytro Tymčuk, šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia.

18:55

Rusko znemožnilo vůdci krymských Tatarů Refatu Čubarovovi návrat domů na Krym. Píše to ukrajinská agentura Unian.

Foto: Reuters
17:01
17:00

Agentura Reuters zveřejnila sérii fotografií, jak proruští separatisté vyklízejí pozice v Kramatorsku a autobusy je odvážejí pryč. Podívejte se.

 

Proruští separatisté opouštějí pozice v Kramatorsku. Autobusy je odváží pryč.
Proruští separatisté opouštějí pozice v Kramatorsku. Autobusy je odváží pryč. | Foto: Reuters
16:30

"Lidé žijící v Doněcku opouštějí město v obavách před velkou bitvou mezi vládou a ozbrojenci," píše Kyiv Post.

Ukrajina - Slavjansk - útěk
Ukrajina - Slavjansk - útěk | Foto: Reuters
15:57

Podle proruského gubernátora Donbasu Pavla Gubareva jde jen o taktický ústup povstalců. "Obecně, Rusové ustupují pouze před rozhodující vítěznou bitvou," prohlásil Gubarev.

15:55

Potvrzeno. Na slavjanské radnici byla vztyčena ukrajinská národní vlajka, oznámili ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej a šéf ukrajinského generálního štábu Vyktor Muženko.

Vlajka na budově zavlála zhruba po třech měsících.

15:43

Ukrajinský list Kyiv Post, který vychází v angličtině, tweetuje, že separatisté chytají provokace ve východoukrajinském Luhansku. Luhansk leží nedaleko hranic s Ruskem.

15:35

Vedení radnice v Doněcku oznámilo, že do města dorazili separatisté ze Slavjanska.

15:10

Podle ukrajinského prezidenta Porošenka začala ve Slavjansku humanitární operace, která má k obyvatelům města rychle dostat potřebnou pomoc. Chybí jim potraviny, neteče voda, nejde elektřina. Zpráva se objevila na Twitteru.

Podzemní bunkr ve Slavjansku.
Podzemní bunkr ve Slavjansku. | Foto: Reuters
14:45

"Pro prezidenta Petra Porošenka je to zatím největší úspěch v jeho krátkém funkčním období," komentuje dobytí Slavjanska německý Spiegel.

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko
Prezident Ukrajiny Petro Porošenko | Foto: Reuters
14:25

Zpráva z Twitteru od Taťjany Lokšinové z organizace Human Rights Watch: Separatisté Slavjansk podle ní opustili už ráno.

"Říkali: 'Město padlo, všichni se stahují'," tweetuje Lokšinová.

14:21

"Ukrajinské trestné síly se pustily do rozsáhlé ofenzivy," řekl Borodaj. "Vzhledem k nepřiměřené početní převaze nepřátelských oddílů byly jednotky ozbrojených sil Doněcké lidové republiky nuceny opustit své předchozí pozice v severním sektoru fronty a stáhnout se do předem připravených pozic."

14:20

"Premiér" doněckých vzbouřenců Alexandr Borodaj připustil, že separatisté z povstalecké Doněcké lidové republiky kvůli rozsáhlé ofenzivě ukrajinské armády opouštějí pozice v severní části své fronty. Cituje ho ruská agentura Interfax.

Proruský separatista na check-pointu v Luhansku.
Proruský separatista na check-pointu v Luhansku. | Foto: Reuters
14:05

Německý zpravodajský server Spiegel Online cituje očitého svědka, který viděl kolonu separatistů prchajících ze Slavjanska. Míří k východoukrajinskému Doněcku.

Tvoří ji minimálně 500 mužů, ozbrojených granátomety a samopaly. Jedou v 50 autobusech a osobních autech.

14:04

V Černém moři, nedaleko ukrajinských přístavních měst Oděsa a Mariupol, začalo vojenské cvičení zemí NATO. Účastní se ho lodě z Itálie, Turecka, USA, Řecka, Bulharska a Rumunska. Velké manévry odstartovalo též Rusko.

14:00

Malé skupinky separatistů se ve Slavjansku před armádou stále ještě schovávají v domech, kde žijí civilisté.

13:35

V dalším centru proruských separatistů, v Luhansku, je zatím klid. Včera tam ale podle ruských médií jeden člověk zemřel a 13 dalších utrpělo zranění.

"Všichni byli převezeni do nemocnice. V Bolšoj Věrgunce byl zničen dům, v němž žila rodina s mnoha malými dětmi. Ostřelování usmrtilo 22letého muže a zraněno bylo 11leté dítě," uvedli povstalci v prohlášení.

Proruští ozbrojenci útočí na základnu pohraničníků v Luhansku. Snímek z videa, který zveřejnila pohraniční stráž.
Proruští ozbrojenci útočí na základnu pohraničníků v Luhansku. Snímek z videa, který zveřejnila pohraniční stráž. | Foto: Repro YouTube
13:15

"Bojovníci odešli," řekl Pavlenko agentuře AFP. Tvrdí však, že ukrajinská armáda ještě ve Slavjansku není a že ve městě panuje bezvládí.

13:10

Slavjansk se stal baštou proruských separatistů krátce po vypuknutí nepokojů na východě Ukrajiny. Podívejte se, jak moc boje město zasáhly.

13:00

Odchod povstalců ze Slavjanska potvrdil další významný zdroj: starosta stotisícového města dosazený separatisty Vladimir Pavlenko.

12:00

Část separatistů se ze Slavjanska nevydala do Kramatorska, ale míří v koloně k Doněcku. Z východní Ukrajiny to hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Pokud by se boje měly přenést do milionového města, může dojít k velkému krveprolití.

Foto: Reuters
11:50

Separatisté zatím porážku nepřiznali. Ruský server LifeNews ale v pátek odvysílal rozhovor s "ministrem obrany" povstalecké Doněcké lidové republiky Strelkovem.

Ten v něm apeloval na Moskvu, že Slavjansk "do jednoho, nejvýše dvou týdnů" padne, pokud Rusko nezařídí příměří s ukrajinskou armádou nebo vojensky nezasáhne "ve prospěch nás, ruského lidu, který zde žije".

Více čtěte v pátečním online přenosu z Ukrajiny.

velitel militantních separatistů ve východoukrajinském Slavjansku
velitel militantních separatistů ve východoukrajinském Slavjansku | Foto: Aktuálně.cz
11:40

Ruská agentura Interfax k situaci na východě Ukrajiny uvedla: Ukrajinské síly zničily také velitelství separatistů ve městě Artěmivsk jižně od Doněcku.

Také dobytí Artěmivsku se zhruba 77 000 obyvateli potvrdil na Facebooku ministr vnitra Avakov.

Oddíl ministerstva vnitra podle něj provedl útok na město v pátek večer. "Velitelství Doněcké lidové republiky bylo zničeno," napsal.

11:30

Ukrajinský server Censor.net popisuje, jak se ukrajinské síly střetly s konvojem separatistů. Armáda prý proti nim použila dělostřelectvo.

Server Ostrov cituje rukojmí, které separatisté údajně drželi na hlavní policejní stanici ve Slavjansku. Také tito svědci tvrdí, že separatisté odjeli do Kramatorsku.

11:20

Objevují se další detaily k operaci ve Slavjansku: Porošenko prý nařídil vztyčit vlajku poté, co se dověděl o úspěšné vojenské operaci ve městě. Uvedl to prezidentský úřad.

Podle nově jmenovaného šéfa ukrajinského generálního štábu Vyktora Muženka se separatisté ve Slavjansku ocitli pod minometnou palbou, když se pokoušeli prolomit linie vládních sil.

Separatisté prý přišli o tank a další ozbrojená vozidla.

Foto: Reuters
11:05

Ministr vnitra Avakov na Facebooku napsal, že "velká část" povstaleckých bojovníků a jejich šéf ze Slavjanska uprchli.

"Před úsvitem zpravodajské služby hlásily, že Girkin a velká část bojovníků uprchla ze Slavjanska, čímž zaseli zmatek mezi nepočetnou skupinu těch, kteří zůstali," tvrdí Avakov.

11:03

Ukrajinská média uvedla, že konvoj se separatisty a municí opustil Slavjansk a vydal se směrem na Kramatorsk.

11:02

Právě Slavjansk je jednou z hlavních bašt povstalců. Tamní úřady okupovali několik měsíců.

11:01

Hned na úvod velmi důležitá zpráva: ukrajinské vládní síly zřejmě dobyly Slavjansk. Ukrajinský prezident Petro Porošenko dal rozkaz vztyčit nad městem ukrajinskou vlajku, informovala prezidentská kancelář na internetu.

Ukrajinský voják.
Ukrajinský voják. | Foto: Reuters
11:00

Dobrý den, hlásíme se z pražské redakce Aktuálně.cz, abychom vám zprostředkovali nejnovější dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 6. 7. 2014 0:15
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy