Živě: Ruská armáda rozjela u hranic s Ukrajinou manévry

Živě
Čtvrteční dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Žena ošetřuje zraněného proruského ativistu v Mariupolu na východní Ukrajině.
Žena ošetřuje zraněného proruského ativistu v Mariupolu na východní Ukrajině. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Ukrajinští vojáci zahájili další fázi "protiteroristické operace".

Podle dostupných zpráv se nyní snaží získat zpátky město Slavjansk. Během operace bylo podle Kyjeva zabito "pět teroristů".

Už dříve se bezpečnostní složky zmocnily radnice v Mariupolu i televizního vysílače v Luhansku.

Ruský prezident Vladimir Putin reagoval, že pokud Kyjev nasadil armádu proti vlastním lidem, ponese následky. Moskva vzápětí oznámila vojenské cvičení u hranic s Ukrajinou.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:30

"Žádný jakkoli mocný diktátor nemůže z našich dvou národů udělat nepřátele," prohlásil bývalý ropný magnát a miliardář Michail Chodorkovskij dnes večer v Kyjevě na adresu Vladimíra Putina. V ukrajinské metropoli se zúčastnil kongresu ruských a ukrajinských intelektuálů, kteří chtějí zabránit tragickému rozchodu blízkých národů. "Jsme tady, protože nesouhlasíme s politikou uplatňovanou Vladimirem Putinem vůči Ukrajině. Chceme vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem, jemuž kremelský režim brání v tom, aby si žil podle sebe," prohlásil Chodorkovskij před několika stovkami lidí, kteří se shromáždili v kyjevském Paláci sportu.

Michail Chodorkovskij.
Michail Chodorkovskij. | Foto: Reuters
22:20

Ruské ministerstvo zahraničí dnes večer vyzvalo USA, aby přiměly ukrajinské vedení zastavit vojenské operace na jihovýchodě země a stáhnout jednotky do kasáren. Zároveň si postěžovalo, že se neuskutečnily telefonické konzultace šéfů diplomacií USA a Ruska plánované na středu a na dnešek. Nestalo se tak prý z "důvodů, které závisely na Moskvě".

22:02

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v souladu s bezpečnostními dohodami OBSE požádalo Moskvu, aby do 48 hodin poskytla vysvětlení a podrobnosti o nejnovějších manévrech. "Ruské vojenské cvičení nemůže nevyvolat znepokojení, zvláště po nedávném prohlášení ruského ministra zahraničí, které obsahovalo jednoznačné narážky ohledně možnosti vstupu ruských jednotek na ukrajinské území," uvádí se v prohlášení ministerstva.

19:37

Reportér amerického serveru Vice News Simon Ostrovsky, kterého od pondělí zadržovali na východě Ukrajiny proruští separatisté, je opět na svobodě. Server to dnes oznámil na svých internetových stránkách. Vůdce proruských radikálů, samozvaný "lidový starosta" Doněcka Vjačeslav Ponomarjov ve středu řekl, že Ostrovsky je považován za zajatce a je vyšetřován jako informátor ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor. Američan zmizel v pondělí, o den později jeho zadržení oznámili separatisté ve východoukrajinském městě Slavjansku.

19:05

Ukrajinská vláda poskytla Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) dokumenty o požadovaných reformách a úsporných opatřeních, které jsou potřebné k posouzení, zda země splnila podmínky pro finanční pomoc. Výkonná rada fondu se bude pomocí Ukrajině zabývat příští středu. MMF se již koncem března předběžně rozhodl, že Ukrajině poskytne úvěrovou pomoc v objemu 14 až 18 miliard dolarů (278 až 357 miliard korun). Podle agentury DPA obsahují dokumenty poskytnuté MMF přísliby požadovaných reforem a úsporných opatření.

18:22

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov po oznámení dalších manévrů ruských sil u hranic Ukrajiny v televizním vystoupení vyzval Moskvu, aby přestala s neustálými hrozbami a s vydíráním a aby stáhla své vojáky z pomezí. "Necouvneme před teroristickými hrozbami a budeme pokračovat s opatřeními na ochranu životů našich občanů," zdůraznil.

18:00

Šéf separatistů ve Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov prohlásil, že je ochoten propustit amerického novináře Simona Ostrovského. Učiní tak ale ve chvíli, kdy ukrajinská tajná služba SBU propustí samozvaného "lidového guvernéra" Pavla Gubarjeva.

17:34

Vrtulníky ukrajinské armády shazují nad Slavjanskem letáky, na nichž jsou obyvatelé vyzýváni, aby se nepřibližovali k vládním budovám. Mají se prý vyhnout "ruským teroristům".

17:13

Směrem k ukrajinskému Slavjansku proudí kolony vojenské techniky, střílí se. Tak popisuje protiteroristickou operaci manažer tamní bezpečnostní agentury Oleg.

"Do telefonu vám ale nemohu sdělit své plné jméno. Na dohled se tu válčí, takže nebudu riskovat. Vše se odposlouchává, lidé ve Slavjansku hynou a časy jsou tu velmi nestabilní. Už takhle dost riskuji, že s vámi mluvím," omlouvá se v rozhovoru pro Aktuálně.cz z nedalekého Doněcku.

Ukrajinský voják během operace na okraji Slavjansku. (24. dubna 2014)
Ukrajinský voják během operace na okraji Slavjansku. (24. dubna 2014) | Foto: Reuters
16:54

Agentura Reuters napsala, že obyvatelé ruských oblastí ležících blízko ukrajinských hranic viděli ve vzduchu formace útočných vrtulníků.

Podle jednoho svědka, který byl blízko města Belgorodu na místě vzdáleném asi 25 kilometrů od hranice, letělo deset helikoptér směrem na Charkov. Druhý pro změnu viděl deset vrtulníků letících od ukrajinských hranic.

16:29

"Česká vláda zastává skeptický postoj k zavedení sankcí na ´širším základě´, protože by to také poškodilo hospodářský růst v Evropě," řekl podle agentury Reuters český premiér Bohuslav Sobotka. Obdobný názor podle něj zastává i vláda Slovenské republiky.

16:14

Ruská armáda rozmístila své jednotky u hranic s Ukrajinou už v minulých týdnech.

Podle satelitních snímků, na něž se začátkem dubna odkazovala Severoatlantická aliance, tam bylo situováno na 40 000 vojáků.

Ruská vojenská technika u vesnice Valjuki, zhruba 20 kilometrů od hranice s Ukrajinou.
Ruská vojenská technika u vesnice Valjuki, zhruba 20 kilometrů od hranice s Ukrajinou. | Foto: Reuters
15:50

"Ukrajinská armáda je ale na tom špatně technicky i finančně. Jestliže ruská armáda přijde, podle mne ji ta ukrajinská nebude s to čelit," předvídá v probíhajícím online rozhovoru se čtenáři reportér Aktuálně.cz Martin Novák.

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
15:43

Šojgu označuje zásah proti separatistům za "vojenskou operaci proti civilistům".

Účastní se jí podle něj přes 11 000 příslušníků ukrajinských bezpečnostních sil, kteří používají 160 tanků, přes 230 obrněných transportérů a rovněž letouny a helikoptéry. Ukrajinská vláda počty vojáků nijak neupřesnila.

15:39

"Síly jsou zjevně nerovné. Signál k použití zbraní proti pokojným obyvatelům už zazněl. Jestli dneska tuto vojenskou mašinérii nezastavíme, povede to k velkému počtu padlých a raněných. Ani ohlášené cvičení NATO v Polsku a Pobaltí nepovede k normalizaci situace okolo Ukrajiny," prohlásil ruský ministr obrany Šojgu.

15:35

Ukrajinská armáda vybudovala deset kilometrů před Slavjanskem kontrolní stanoviště. Vojáci mají podle reportéra listu The Guardian Luka Hardinga za úkol zabránit tomu, aby se do města dostaly zbraně.

15:18

Jak velkou převahu má ruská armáda nad tou ukrajinskou? Podívejte se do grafiky.

15:04

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil začátek vojenských manévrů u hranic s Ukrajinou. Podle Kremlem financované televize Russia Today má cvičení odradit Kyjev od "násilí proti vlastním lidem".

Zpráva přišla nedlouho poté, co prezident Vladimir Putin pohrozil následky za protiteroristickou operaci ve Slavjansku.

14:50

Začala válka? Ptejte se právě teď online Martina Nováka, reportéra Aktuálně.cz, který je momentálně na Ukrajině.

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
14:36

Gazprom naúčtoval Naftogazu 11,388 miliardy dolarů.

Jak vysvětlil viceprezident ruského státního gigantu Alexandr Medveděv, Naftogaz odebral méně zemního plynu, než kolik nasmlouval v roce 2013.

Moskva a Kyjev se přou o cenu plynu. Zatímco Rusové požadují 486 dolarů za tisíc metrů kubických, Ukrajinci jsou ochotni platit maximálně 386 dolarů.

14:21

"V oblasti, kde se provádí operace, kladou extremisté slabý odpor. Zároveň Slavjansk aktivně opouštějí příslušníci ruských ozbrojených sil," píše obvykle dobře informovaný šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrij Tymčuk. "Ukrajinský voják, který utrpěl lehké ranění krku, byl evakuován."

Šéf ukrajinského Centra vojenských a politických výzkumů Dmitrij Tymčuk
Šéf ukrajinského Centra vojenských a politických výzkumů Dmitrij Tymčuk | Foto: Dmitrij Tymčuk
14:06

Vůdci samozvané "Doněcké lidové republiky" vyhlásili mobilizaci separatistických sil na východě Ukrajiny, píše agentura Interfax-Ukrajina.

Zásah armády podle ozbrojenců "znamená jedinou věc - občanskou válku".

13:53

Sankce Západu sice Rusku určitým způsobem škodí, ale podle Vladimira Putina to není kritické.

Šéf Kremlu naopak nachází pozitiva. V zemi prý vznikají "přívětivější podmínky pro podnikání" a ubývá offshorových společností.

13:42

"Pokud vtrhnou do města, tak vtrhnou. My na ně tady čekáme," prohlásil šéf separatistů ve Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov.

Jeho ozbrojenci jsou vyzbrojeni pistolemi, automaty, kulomety, protitankovými zbraněmi a samohybným minometem. "Chci ještě říct, že to není všechno. Máme ještě takové malé tajemství, překvapení," dodal.

Povstalec se zbraní.
Povstalec se zbraní. | Foto: Martin Novák
13:36

Podívejte se, jak ukrajinští vojáci zatýkají poblíž Slavjansku proruské separatisty.

Ukrajinská armáda poblíž Slavjansku zatýká proruské separatisty.

Ukrajinská armáda poblíž Slavjansku zatýká proruské separatisty. | Video:
13:29

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že první krok ke zklidnění napětí ve východních regionech Ukrajiny musí učinit Kyjev. Zároveň vyzval USA, aby použily svůj vliv a přesvědčily Kyjev, že musí splnit závazky z nedávné ženevské dohody.

K tomu samému už dříve Washington vyzval Rusko. Kreml ale neochvějně trvá na tom, že s děním v Doněcké oblasti nemá nic společného. To samé tvrdil i v případě anexe Krymu. Svůj podíl přiznal teprve tento týden.

13:17

Za situaci na Ukrajině mohou Spojené státy, Evropská unie a současní (donedávna opoziční) představitelé Kyjeva, tvrdí podle agentury ITAR-TASS šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov.

 

13:14

"Hovořit o tom, že by armáda dobyla posty povstalců na silnicích, je asi přehnané. Hlídali je lidé vyzbrojení jen pálkami, často mladí kluci. Ozbrojenci s automaty jsou jen v centru," píše z Ukrajiny reportér Aktuálně.cz Martin Novák, který Slavjansk navštívil v úterý.

"Město se skládá z velkého náměstí, z něhož vybíhají paneláková sídliště. Podle odhadů má ve Slavjansku zbraně asi 600 lidí. Někteří jsou Ukrajinci, někteří podle informací kontrarozvědky SBU Rusové. Pokud armáda zaútočí na náměstí, neobejde se to zřejmě bez civilních obětí, i kdyby obyvatelé poslechli výzvy k tomu, aby zůstali doma."

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
13:07

Ačkoliv Moskva hrozí Kyjevu za "protiteroristickou operaci" na východě Ukrajiny, na Severním Kavkaze zasahují ruské ozbrojené složky proti separatistům.

Od 14. do 20. dubna tam bylo zabito devět lidí, další čtyři utrpěli zranění. Pět teroristů bylo zlikvidováno v Dagestánu, dva v Kabardsko-Balkarsku, píše server Kavkaz-uzel.ru.

13:03

Radnice ve Slavjansku je chráněna pytli s pískem ze všech stran a všude jsou odstřelovači. Pokud budou ozbrojenci klást odpor, dobýt ji bude možné jen s masivní početní a palebnou převahou.

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
12:57

Ve východoukrajinské Horlivce se konal pohřeb místního zastupitele za stranu Vlast Volodymyra Rybaka, který byl údajně umučen a zavražděn. Jeho tělo bylo - společně s další obětí - nalezeno před několika dny nedaleko Slavjansku.

Volodymyr Rybak - pohřeb
Volodymyr Rybak - pohřeb | Foto: Reuters
12:51

"Ukrajinská vláda se dosud vyhýbala všemu, co zavánělo krveprolitím, aby nezavdala Rusku příčinu k zásahu," píše z Ukrajiny reportér Aktuálně.cz Martin Novák.

"Na letišti v Kramatorsku, kousek od Slavjansku, jsem mluvil s vojáky vyzbrojenými kulomety a v plné polní. Tvrdili, že nechtějí zasahovat, že se snad situace vyřeší politicky. Policie v Kramatorsku měla z Doněcku od nadřízených jednoznačný rozkaz na proruské ozbrojence nestřílet, pokud to není nutné v sebeobraně."

Martin Novák
Martin Novák | Foto: Aktuálně.cz
12:44

Dění ve Slavjansku komentoval i ruský prezident Vladimir Putin. "Pokud stávající režim v Kyjevě skutečně začal používat armádu proti vlastnímu obyvatelstvu, jde bez pochybností o velmi závažný zločin," prohlásil a dodal, že to bude mít důsledky.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov už ve středu pohrozil, že "útok na ruské občany je jako útok proti Ruské federaci". A následkem může být operace podobná té v Gruzii v roce 2008.

Foto: Reuters
12:36

Zatímco Kyjev hlásí ze Slavjansku pět mrtvých separatistů, podle ruské agentury ITAR-TASS se "silám místní sebeobrany" podařilo útok kolony obrněných vozů odrazit a na pomoc jim přišly posily z okolí a dobrovolníci.

12:29

Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová žádá okamžité propuštění lidí, které na Ukrajině zadržují separatisté. Narážela tak mimo jiné na zajaté novináře - Ukrajinku Irmu Kratovou či Američana Simona Ostrovského.

Zároveň vyjádřila znepokojení nad zprávami o únosech, mučení a zabití, včetně případů místního politika Volodymyra Rybaka a Pavla Kotenka.

Foto: Repro: EK
12:16

"Před chvílí nás minula dobře vyzbrojená hlídka dobrovolnické armády Donbasu," píše z centra Slavjansku polský reportér Piotr Andrusieczko. "Bude to dlouhý den."

11:55

Ukrajinské ministerstvo vnitra oznámilo, že během operace ve Slavjansku "bylo zabito pět teroristů". Jeden ze členů zásahového komanda byl zraněn.

"Jednotky ministerstva vnitra a obrany zničily na severovýchodě Slavjansku tři kontrolní stanoviště ilegální ozbrojené skupiny," oznámilo vnitro na svém webu.

Příslušníci ukrajinských bezpečnostních sil u kontrolního stanoviště na okraji Slavjansku. (24. dubna 2014)
Příslušníci ukrajinských bezpečnostních sil u kontrolního stanoviště na okraji Slavjansku. (24. dubna 2014) | Foto: Reuters
11:48

Ukrajina podle čerstvého vyjádření náměstka ministra financí letos neočekává problémy při splácení státního dluhu.

Státní pokladna ale podle dřívějších prohlášení bude letos potřebovat pomoc ve výši 35 miliard dolarů. Část už přislíbila Evropská unie, Kyjev má rovněž na dosah půjčku od Mezinárodního měnového fondu ve výši až 16 miliard dolarů.

11:43

Mluvčí slavjanských separatistů Stella Choroševová potvrdila, že obrněná technika ukrajinské armády míří k městu. "Máme informaci, že k Slavjansku jedou BVP," uvedla podle serveru Slavgorod.com.ua.

Ukrajinské ozbrojené síly poblíž Slavjansku.
Ukrajinské ozbrojené síly poblíž Slavjansku. | Foto: Reuters
11:32

Na Twitteru se objevují doposud nepotvrzené zprávy, že na straně povstalců ve Slavjansku je nejméně pět zraněných. Podle některých ale dokonce i šest mrtvých.

11:13

Obrněné transportéry ukrajinské armády vjely do Slavjansku, hlásí z místa fotoreportér agentury AFP.

10:58

Na kraji Slavjansku hoří barikády. Takto je zachytil reportér Nowa Europa Wschodnia Piotr Andrusieczko.

Kontrolní stanoviště proruských separatistů ve Slavjansku v plamenech

Video: Kontrolní stanoviště proruských separatistů ve Slavjansku v plamenech. | Video:
10:31

Národní garda podle agentury Interfax na rozkaz ministra vnitra převzala kontrolu rovněž nad televizním a rozhlasovým vysílačem v Luhansku, kde proruští vzbouřenci okupují některé veřejné budovy.

10:29

Policie vyčistila od proruských demonstrantů radnici v Mariupolu. "Starosta je už uvnitř (radnice). A jak jsme říkali již dříve: jinak smýšlejícím nabízíme dialog a debatu, teroristům tvrdou odpověď až zničení," zdůraznil ministr vnitra Avakov.

10:15

Proruští aktivisté zapalují na barikádách ve Slavjansku pneumatiky. Podle reportérů se zřejmě obávají ofenzivy ukrajinských bezpečnostních složek.

09:59

Ač to má v popisu práce, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v posledních týdnech nepůsobí příliš diplomaticky. Podruhé během dvou dnů obvinil Washington, že stojí za děním na Ukrajině.

"Spojené státy se snaží na Ukrajině zorganizovat ´barevnou revoluci´," prohlásil podle agentury ITAR-TASS. "Snaží se ji (Ukrajinu) použít jako pěšáka v geopolitické hře."

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
09:37

Vojáci odrazili v noci v Artemivsku u Doněcku útok ozbrojenců na svou jednotku, střežící sklady zbraní, oznámila ukrajinská média.

Útok dle ministra vnitra Arsenije Avakova vedl ruský voják. "Skupina útočníků čítala okolo 70 lidí v čele s ruským vojákem (zachyceným na mnoha fotografiích ve Slavjansku - s plnovousem)," napsal na Facebooku.

09:14

Až třetina členů ukrajinské tajné služby SBU se v posledních čtyřech letech stala agenty Ruska. Televizi Espreso to řekl analytik Mykola Sunhurovskyj z kyjevského Razumkovova střediska pro hospodářský a politický výzkum.

Podle něj je zverbovala buď ruská vojenská rozvědka GRU, nebo civilní kontrarozvědka FSB. "Verbovali je, zastrašovali, vydírali. Dělali to profesionálně."

08:51

Stávku a blokádu důlních objektů vyhlásili horníci pěti šachet ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Podle agentury UNIAN jejich protesty vyvolaly nízké mzdy a špatné pracovní podmínky.

Doly postižené stávkou patří do těžební skupiny Metinvest, kterou vlastní nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov. Do stávky se údajně zapojilo 80 procent horníků.

08:36

Budeme bojkotovat květnové prezidentské volby, oznámilo vedení samozvané "Doněcké lidové republiky".

"Jak bychom se mohli účastnit voleb, které se fakticky konají u sousedů, a nikoli u nás?" ptal se novinářů představitel proruských vzbouřenců Denis Pušilin.

Místo toho chystají referendum o "státní samostatnosti", jehož se podle něj zúčastní asi 60 procent ze 3,5 milionu oprávněných voličů.

Foto: Reuters
08:19

Na východě Ukrajiny vzniká "speciální prapor Donbas". Formuje ho vůdce pravicových radikálů Dmytro Jaroš.

Podle šéfa Pravého sektoru ho má tvořit 800 mužů a má dbát na veřejný pořádek a čelit aktivitám proruských separatistů.

Nábor dobrovolníků se podle něj děje se souhlasem ukrajinského ministerstva vnitra a tajné služby SBU.

Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti.
Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
08:07

Reportér amerického serveru Vice News Simon Ostrovsky je na východě Ukrajiny považován za zajatce a je vyšetřován jako informátor nacionalistické organizace Pravý sektor.

Novinářům v Doněcku to ve středu řekl "lidový starosta" města Vjačeslav Ponomarjov.

08:02

Dobrý den z pražské redakce. I ve čtvrtek pro vás budeme v online reportáži sledovat dění na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 24. 4. 2014 22:33
 

Právě se děje

Další zprávy