Rozhovor: Putin tady zasáhne, až začnou umírat civilisté

Jan Gazdík Jan Gazdík
24. 4. 2014 16:40
"Ve Slavjansku začala velká vojenská protiteroristická operace. A separatisté jsou podle všeho pod velkým tlakem," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Oleg z východní Ukrajiny.
Ukrajinský voják během operace na okraji Slavjansku. (24. dubna 2014)
Ukrajinský voják během operace na okraji Slavjansku. (24. dubna 2014) | Foto: Reuters

Doněck/Praha - Směrem k ukrajinskému Slavjansku proudí kolony vojenské techniky, střílí se. Takhle popisuje protiteroristickou operaci manažer tamní bezpečnostní agentury Oleg.

"Do telefonu vám ale nemohu sdělit své plné jméno. Na dohled se tu válčí, takže nebudu riskovat. Vše se odposlouchává, lidé ve Slavjansku hynou a časy jsou tu velmi nestabilní. Už takhle dost riskuji, že s vámi mluvím," omlouvá se z nedalekého Doněcka.

Aktuálně.cz: Můžete situaci kolem Slavjansku alespoň rámcově popsat?

Oleg: Začala tu zkrátka velká vojenská protiteroristická operace. A separatisté jsou podle všeho pod velkým tlakem. A jestli to mám vyjádřit v jedné větě, tak ve Slavjansku už nejde o hubu, ale o život.

Situace je velmi napjatá. Separatisté dokonce v noci zaútočili na základnu ukrajinské armády v nedalekém Arťomovsku. Byli ovšem odraženi. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by si to chtěli zopakovat. Řečeno vojenským jazykem - situace je pod kontrolou. Ale jak říkám: ke Slavjansku směřuje velké množství obrněné techniky a střílí se.

A.cz: Může konflikt ve Slavjansku přerůst v něco většího?

Reportér Aktuálně.cz živě z Ukrajiny

Zvláštní zpravodaj živě z Ukrajiny

Reportér Martin Novák vyrazil na východ Ukrajiny. Po spuštění protiteroristické operace ve Slavjansku odpovídal čtenářům Aktuálně.cz přímo z místa v online rozhovoru.

Pokud se do toho ukrajinská armáda opře, separatisté budou ustupovat... ozbrojenci, ale i armáda začnou manévrovat... propukne regulérní boj o město.

A.cz: A Rusko se podle vás zachová jak? Bude se na to jen dívat?

Ale jen do té doby, než se povedou boje jen mezi ozbrojenými silami. Jakmile začnou hynout i normální neozbrojení lidé, tak může Rusko zareagovat velmi tvrdě. Zatím se zabíjejí "jen" lidé se zbraněmi. Mám-li to říct takto cynicky. Pokud je mi ostatně známo, tak prvořadým úkolem ukrajinské armády je, že civilisté nesmí být zabíjeni.

A.cz: Mluvíte o boji ve městě. Jaká je ale hranice mezi domem obsazeným separatisty a sousedním činžákem, kde žijí lidé?

No právě - ta hranice je velmi tenká. Pokud vůbec nějaká je.

Ve Slavjansku se normální lidé běžně míjejí s těmi, kteří jsou ozbrojeni pěchotními zbraněmi a granáty. Pokud se boje spustí naplno, mohou civilisté utéci... a pro ukrajinskou armádu to bude mnohem jednodušší. Jestliže se ale při protiteroristické operaci promíchají ozbrojenci s normálními lidmi, tak může nastat problém jako hrom. Zkrátka průšvih.

Jak jsem řekl: civilní oběti na životech nenechá Moskva bez povšimnutí. Teď vám ale odtud nikdo neřekne, jak to všechno dopadne.

A.cz: Jak to zatím vypadá u vás v Doněcku?

Separatisté jsou soustředění pouze v centru města, kde obsadili administrativní budovu. Dalo by se dokonce říci, že brání pouze jeden městský "bod". Všechen odpor je zkoncentrován jen tam... pouze kolem jedné velké administrativní budovy jsou také barikády.

Ani po městě se nepohybují žádní ozbrojenci. Takže je v Doněcku jinak klid. Těžko ale říct, co se děje v noci - to lze jen těžko předvídat či odhadnout. V noci jsou ulice prázdné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy