reklama
 
 

Živě: Složte zbraně! zní z Ženevy k separatistům i radikálům

Aktualizováno 18. 4. 2014 0:18
reklama
Čtvrteční události kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinský konflikt živě:

reklama

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy je otázkou, zda Rusko svého vlivu, uplatňovaného doposud podle jeho slov "rozvratným způsobem" na Ukrajině, využije k obnově pořádku v této zemi. Obama vyjádřil naději, že Rusko nynější dohodu o Ukrajině ze své strany splní. Dosavadní praxe v něm nicméně vzbuzuje pochybnosti. Podle amerického prezidenta ženevské jednání nabízí vyhlídku, že mezinárodní diplomacie může stále přispět ke snížení napětí na Ukrajině. Pokud k žádnému pokroku nedojde, budou proti Rusku použity nové sankce.

Americký prezident Barack Obama řešil po telefonu situaci na Ukrajině s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Během telefonátu se shodli, že Rusko by mělo využít svého vlivu na ozbrojené skupiny na východní Ukrajině, a přispět tak k uklidnění situace v této oblasti. K dění na Ukrajině se vyjádřil i český prezident Miloš Zeman, který varoval Rusko před invazí na východ sousední země.

Klíčové body řešení ukrajinské krize, na kterých se v Ženevě ve společném prohlášení shodli ministři zahraničí Ruska, USA a EU Sergej Lavrov, John Kerry a Catherine Ashtonová:

- žádné další násilí: všechny strany konfliktu se musí zdržet veškerých násilností, nelegálně vyzbrojené skupiny musí odevzdat své zbraně, radikálové musí vyklidit okupované budovy, úřady i veřejná prostranství

 - klíčová role Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE): USA, Rusko i EU se shodly na tom, že OBSE ve zprostředkování smíru na Ukrajině podporují a že její misi poskytnou pozorovatele

- změna ústavy: proces musí být transparentní a musí do něj být zapojena široká veřejnost; Rusko požaduje federalizaci Ukrajiny, což Kyjev odmítá, regionům chce ale udělit větší pravomoci

- amnestie: protestující, kteří složí zbraně a opustí okupované budovy nebudou stíháni, pokud se nedopustili vážných zločinů

- ekonomická stabilita Ukrajiny je důležitá: účastníci konference se shodli na významu ekonomické a finanční rovnováhy této východoevropské země, o možnostech podpory chtějí jednat

Ukraine's Foreign Minister Deshchytsia speaks to media after talks on situation in Ukraine in Geneva Foto: Reuters

Pět desítek lidí přišlo před budovu ruského velvyslanectví v Praze, aby protestovali proti ruskému vpádu na Krym aktivitám Ruska ve východních oblastech Ukrajiny. Organizátoři demonstrace požadavky formulovali v dopise ruskému velvyslanci. Dožadovali se například zrušení ruské okupace Krymu, zastavení akcí ruských vojáků na východní Ukrajině nebo ukončení "falešné propagandy vůči Ukrajině".

A protester holds a placard depicting Putin during a demonstration against Russia's intervention in Ukraine, in front of the Russian embassy in Prague Foto: Reuters

Ministr zahraničí USA John Kerry označil výsledek jednání v Ženevě za "dobrou práci", upozornil ale, že slova na papírech se musí stát skutečností. Dodal, že svému ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi jasně řekl, že v případě nedodržení ruských závazků nebudou mít Spojené státy jinou možnost než na Moskvu uvalit další sankce.

John Kerry attends media after talks on situation in Ukraine in Geneva Foto: Reuters
 

Účastníci schůzky v Ženevě vyzvali, aby všechny nelegálně ozbrojené skupiny na Ukrajině složily zbraně, aby se budovy obsazené ozbrojenci vrátily svým původním vlastníkům a aby skončila okupace nejrůznějších prostranství. Vyzvali rovněž k vyhlášení amnestie pro všechny účastníky protestních akcí s výjimkou těch, kteří mají na svědomí závažné trestné činy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil, že výzva k odevzdání zbraní a ukončení okupačních akcí se týká obou stran konfliktu, tedy proruských separatistů i pravicových radikálů podporujících vládu v Kyjevě. "Zbraněmi mohou disponovat jen vojáci a policisté," dodal Lavrov.

Russian Foreign Minister Lavrov speaks to media after talks on situation in Ukraine in Geneva Foto: Reuters

Účastníci ženevské schůzky o Ukrajině se shodli na nezbytnosti mírového řešení ukrajinské krize. Po skončení jednání to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Shoda podle něj panovala i v tom, že klíčovou roli musí sehrát sami Ukrajinci a že v zemi musí začít široký národní dialog. USA i EU chtějí podle Lavrova s Ruskem o Ukrajině dále jednat. V Ženevě se sešli šéfové diplomacií Ukrajiny, Ruska, USA a Evropské unie.

Proruští separatisté pronikli do budovy mezinárodního letiště v Doněcku na východě Ukrajiny, ale zatím nic dalšího nepodnikají, uvedli zástupci letiště. Stoupenci Ruska se již dříve nechali několikrát slyšet, že je potřeba činnost letiště zablokovat, aby se do města nemohli dostat pravicoví radikálové z hnutí Pravý sektor. "Ano, máme hosty. Jsou uvnitř terminálu. Zatím nic nepodnikají, letiště pracuje normálně," potvrdili představitelé doněckého letiště. V okolí budovy se údajně pohybují i automobily s dalšími desítkami proruských separatistů a někteří směřují k letišti pěšky a v rukou nesou vlajky jimi nedávno vyhlášené Doněcké republiky. Podle reportérů přímo na místě to nevypadá, že by tito lidé měli zbraně.

17:15

Rusko žádá urychlené vysvětlení omezení vstupu svých občanů na ukrajinské území. Podle agentury Reuters to oznámilo ruské ministerstvo zahraničí a dodalo, že může přijmout odvetná opatření.

 

17:03

Ukrajinské úřady upřesnily, že do země nevpustí ruské muže ve věku od 16 do 60 let. Přicestovat budou moci jen v určitých případech: pokud mají na Ukrajině příbuzné, cestují se svými rodinami nebo jedou na Ukrajinu na pozvání určité firmy či konkrétní osoby. "Omezení se týká ruských občanů, protože máme k dispozici informace o možných provokacích na hranicích a dokonce i o teroristických útocích," uvedl mluvčí ukrajinské pohraniční stráže Oleh Slobodjan. "Speciální pozornost bude věnována mužům v produktivním věku, kteří cestují sami nebo ve skupině," dodal.

Ukrajinec z Doněcku, který chce do Ruska. Ukrajinec z Doněcku, který chce do Ruska. | Foto: Reuters
16:14

Ukrajinská pobřežní stráž zadržela tři ruské občany, kteří se snažili přejít hranice s 5 miliony hřiven (8,9 milionu korun) v hotovosti, informuje o tom server Kyiv Post.

16:08

Moskva by měla okamžitě stáhnout své jednotky od východní hranice Ukrajiny a přestat řídit separatistické síly, které se snaží o připojení částí země k Rusku. Vyplývá to z usnesení, na němž se shodli ve Štrasburku europoslanci během posledního zasedání končícího volebního období.

Hlasování v Evropském parlamentu Evropský parlament. | Foto: Reuters
15:52

Separatisté ve Slovjansku unesli novináře Sergeje Leftera a obvinili jej ze spolupráce s Pravým sektorem, píše list Ukrajinská pravda.  

15:40

Další informace k zákazu ruských mužů na ukrajinském území: Rusové, kteří mají na Ukrajině příbuzné, dostanou výjimku.

Rusko Ukrajina pasy Žena drží v rukou pasy Ukrajiny a Ruska. | Foto: Reuters
15:26

Ukrajinské úřady sdělily Aeroflotu, že nebudou pouštět na ukrajinské území ruské muže ve věku od 16 do 60 let, píše na Twitteru reportérka agentury AP Laura Millsová.

 

Fotogalerie: Jak se Moskevské letiště stalo pro Snowdena vězením An Aeroflot Airbus A330 plane heading to the Cuban capital Havana is taxied at Moscow's Sheremetyevo airport June 27, 2013. A Russian passenger plane left Moscow for Havana on Thursday without any sign of former U.S. spy agency contractor Edward Snowden on board, witnesses said. REUTERS/Alexander Demianchuk (RUSSIA - Tags: POLITICS SOCIETY TRANSPORT) Published: Čer. 27, 2013, 11:24 dop. | Foto: Reuters
15:18

Ukrajinský prezident Arsenij Jaceňuk prohlásil, že se Rusko snaží sabotovat prezidentské volby vypsané na 25. května. "Rusku jde jen o jedno. Další rozmíšky a další provokace, protože cíl, jaký si Putin dnes (při televizním projevu pozn. red.). oficiálně vytyčil, je zhatit volby," řekl ukrajinský ministerský předseda novinářům.

Ukraine Prime Minister Arseniy Yatsenyuk attends a meeting of the United Nations Security Council on the crisis in Ukraine, at U.N. Headquarters in New York Ukrajinský premiér Asenij Jaceňuk. | Foto: Reuters
14:27

Podle českého ministerského předsedy Bohuslava Sobotky nastal čas na další sankce proti Rusku. Premiér to prohlásil po setkání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Sobotka zároveň Rusko vyzval, aby stáhlo své vojáky z blízkosti ukrajinských hranic.

"Česká republika s velkým znepokojením sleduje vysokou koncentraci ruských vojsk na hranicích Ukrajiny. Domníváme se, že by Rusko mělo skutečně přistoupit k deeskalaci situace, že by se měla snížit vojenská přítomnost Ruska podél ukrajinských hranic," řekl český premiér.

Bohuslav Sobotka - hlavička
14:17

Bankou, kterou Ukrajina viní z financování ozbrojenců na východě země, je ruský Sberbank.

Podle tajné služby SBU finanční ústav od března převedl na podporu militantních skupin 45 milionů hřiven. Každý z ozbrojenců podle tajné služby dostával mezi 200 a 500 dolary denně.

Kyjevská pobočka Sberbank - zřejmě jako známku loajality - vyvěsila ve čtvrtek ukrajinskou vlajku.

Sberbank logo Logo Sberbank | Foto: Reuters
14:08

V čem se Rusové liší od příslušníků západních národů? "Rusové jsou v duši vřelejší a méně pragmatičtí," řekl ruský prezident Vladimir Putin na závěr svého diskusního maratonu s televizními diváky. Celkem šéf Kremlu odpovídal 3 hodiny, 56 minut a 29 vteřin.  

13:34

Ruský prezident Vladimir Putin v televizní diskusi odpovídá i na otázky whistleblowera Edwarda Snowdena. Na dotaz, zda ruské tajné služby využívají podobné špiclovací praktiky jako Američané, šéf Kremlu odpověděl, že ne, mimo jiné proto, že Rusko nemá takové technologické a finanční prostředky jako Spojené státy.

 

Snowden se ptá Putina

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 17. 4. 2014 8:02

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama