Dopis carovi. Ruské umělce rozdělilo Putinovo krymské tažení

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
13. 3. 2014 16:45
Režiséři, herci, zpěváci. Zhruba stovka jich podepsala prohlášení, v němž schvalují ruskou anexi Krymu.
Obraz Putina jako Hitlera i Stalina vyvěsilo na pražském DOXu sdružení Dekomunizace.
Obraz Putina jako Hitlera i Stalina vyvěsilo na pražském DOXu sdružení Dekomunizace. | Foto: DOX

Moskva - Folklorní kolektiv Buranovské bábušky, legendární herec Oleg Tabakov nebo propuštěný z Velkého divadla v Moskvě, baletní mistr Nikolaj Ciskaridze, podpořili krymské tažení ruského prezidenta Vladimira Putina.

Jejich podpisy stojí pod prohlášením, které na svých internetových stránkách zveřejnilo ruské ministerstvo kultury.

Zhruba stovka umělců zdůvodňuje svou solidaritu se státníkem "obavami o společné hodnoty". Další stovka je však proti němu.

S kým mám být: s tatínkem, nebo s maminkou? Musím si vybrat? Ale já si nechci vybírat. Jsem pacifista!

Herec Sergej Bezrukov

Za Putina!

"Ve dnech, kdy se rozhoduje o osudu Krymu a našich krajanů, představitelé ruské kultury nemohou být lhostejnými pozorovateli s chladným srdcem," stojí v prohlášení, které podepsali proslulí režiséři, hudebníci, populární herci či zpěváci.

"Naše společná historie, kořeny, kultura a její prameny, naše základní hodnoty a jazyk nás sjednotily navždy. Přejeme si, aby jednota našich národů a kultur měla jistou budoucnost. Proto podporujeme pozici prezidenta Ruské federace ve vztahu k Ukrajině a Krymu," konstatují.

Mezi signatáři dopisu na Putinovu podporu jsou známí režiséři jako Karen Šachnazarov, Pavel Lungin, Fjodor Bondarčuk nebo Vladimir Chotiněnko, dirigenti Valerij Gergijev, Jurij Bašmet či Vladimir Spivakov.

Nový žánr?

Podle ruských médií se podepsalo také osm sólistek populárního sboru penzistek z Udmurtska, které bodovaly předloni na mezinárodní soutěži Eurovize. Putina podpořil také Svaz ruských spisovatelů či jeden z filmových svazů.

"Co je to za nový žánr - podpůrné dopisy? K čemu to potřebují? Když ho podporujete, tak si ho podporujte, ale proč to musíte hlásit veřejně?" pozastavila se na Twitteru nad podpisovou akcí populární moderátorka Ksenija Sobčaková.

Její otec, bývalý petrohradský starosta, byl blízkým Putinovým spolupracovníkem.

Později se však údajná kmotřenka ruského prezidenta dostala do nemilosti Kremlu, když obhajovala ruskou opozici. Podle ní "dopis carovi" připomíná stalinské časy.

Oblíbený ruský herec Sergej Bezrukov, který se k podpoře ruského prezidenta hlásí, tvrdí, že se cítí "jako při rozvodu".

"S kým mám být: s tatínkem, nebo s maminkou? Musím si vybrat? Ale já si nechci vybírat. Jsem pacifista!" reagoval na výtky, že obhajuje kremelský postoj. Podle něj není nic špatného na tom, že se lidé v referendu vyjádří, zda chtějí žít v Rusku, nebo na Ukrajině.

"Poprvé za posledních 60 let obyvatelům Krymu dávají možnost vyjádřit svůj názor a nevnucují jim cizí vůli. Nechte je odpovědět," vzkázal kritikům. Podle něj "žádná válka není a nemůže být" a Rusko jen pomáhá "našim bratrům".

Nejsme jeden národ

Režisér Alexandr Sokurov odmítá proklamovanou jednotu Rusů a Ukrajinců. "Nejsme jeden národ. Máme různé kultury. Ukrajinci vždy chtěli žít jako zvláštní stát," uvedl.

Mnozí kritici Vladimira Putina mají jasno. Okupaci Krymu srovnávají s počínáním Adolfa Hitlera. Snímek je z kyjevského Majdanu.
Mnozí kritici Vladimira Putina mají jasno. Okupaci Krymu srovnávají s počínáním Adolfa Hitlera. Snímek je z kyjevského Majdanu. | Foto: Reuters

"Mám dojem, že se všichni zhlédli ve vojenském řešení. Považují to za vlasteneckou událost. Jako by ani nešlo o ruský lid a o život, ale o nějakou hru."

Připojil se ke stovce filmařů, kteří odsoudili vojenskou intervenci na Krymu a kritizovali také masivní antiukrajinskou kampaň na ruských státních televizních kanálech.

Proti ozbrojené operaci vůči Ukrajině se vyslovili také ruští rockeři. Malíři pak kvůli "ruské agresi" vyzvali k pozastavení přípravy evropského bienále moderního umění Manifesta-10, které se má konat v létě v Petrohradě.

Putin na vrcholu popularity

Ruský prezident považuje současné ukrajinské vedení za nelegitimní a tvrdí, že se k moci dostalo na základě státního převratu. Získal si proto povolení horní komory parlamentu k potenciálnímu nasazení vojsk pro ochranu etnických Rusů.

Zároveň podporuje referendum, při němž by se obyvatelé poloostrova měli v neděli vyjádřit, zda si přejí připojení Krymu k Rusku, nebo návrat k ústavě z roku 1992, podle níž by poloostrov měl mít větší samostatnost v rámci Ukrajiny.

Díky počínání na Krymu a také olympiádě v Soči je popularita ruského prezidenta na rekordní úrovni. Podle dnešních údajů sociologického střediska VCIOM schvaluje jeho činnost 71,6 procenta respondentů.

 

Právě se děje

Další zprávy