Zatýkání strůjců atentátů pokračuje. V Austrálii

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
3. 7. 2007 11:10
ABC tvrdí, že teroristé mířili i na Česko
Uzavřené metro i ulice Londýna.
Uzavřené metro i ulice Londýna. | Foto: Reuters

Londýn - Už osm zadržených a další podezřelí na útěku. Taková je zatím bilance rozsáhlého honu na teroristy, který spustil páteční objev "bomby na kolech" v rušném centru Londýna. Zatýkat už se začalo i mimo Británii.

Zatím poslední zadrženou osobou je lékař původem z Indie. Policisté ho dostihli na letišti v australském Brisbane, když se snažil odletět ze země. Obviněn ale ještě nebyl.

Na základě informací, které od indického lékaře získaly, mají australské úřady v souvislosti se zmařenými útoky v Británii v hledáčku ještě jednoho člověka. I v tomto případě se má podle médií jednat o lékaře.

Oba muži měli dříve pobývat v Liverpoolu. Zadržený doktor pak pracoval v nemocnici v australském Queenslandu.

Dnes ráno navíc britští pyrotechnici odpálili podezřelý automobil, který byl zaparkován poblíž mešity ve skotském Glasgow. V Londýně uzavřeli kvůli podezřelým balíčkům dvě stanice metra, další nález je hlášen i z centra britské metropole.

V Británii platí i nadále nejvyšší stupeň ohrožení.

Podle zprávy, kterou na svých stránkách zveřejnila americká televize ABC, ale útoky hrozily či hrozí i letišti v Praze-Ruzyni a letadlům, která míří do Česka. České úřady informaci dementovaly; experti se však shodují, že do Česka nemusela oficiálně doputovat.

"Obecně řečeno, máme co dělat s lidmi spojenými s Al-Káidou," řekl už v neděli v televizním projevu nový britský premiér Gordon Brown.

První výslechy

Čtyři z domnělých strůjců atentátů na Spojené království už v neděli vyslechla speciální protiteroristická jednotka.

Pátý leží s těžkými popáleninami v nemocnici. Zranil se, když se spolu se svým sedmadvacetiletým komplicem pokoušel najet do odbavovací haly na letišti v Glasgow. Džíp, v němž seděl, byl plný benzínu a propan-butanových lahví.

Skotská policie byla těsně před útokem atentátníkům na stopě. Podle agentury AP kontaktovala majitele realitní kanceléře, která oběma mužům pronajala dům poblíž glasgowského letiště.

Odkud jsou? Z ciziny

Britská média tvrdí, že se ani jeden ze zadržených nenarodil ve Spojeném království. Rozhlasová a televizní stanice BBC uvedla, že pravděpodobní útočníci pocházejí nejspíš ze zemí Blízkého východu, přesněji z Jordánska a Iráku.

Policisté se k národnosti podezřelých zatím nechtějí vyjadřovat. "Bude to ještě předmětem detailního pátrání," citovala v pondělí jednoho z policejních mluvčích agentura Reuters.

Jméno jednoho z osmičky zadržených, muže jménem Muhammed Aša, už ale oficiálně potvrdily úřady v Jordánsku, odkud zatčený pochází. V Anglii, konkrétně ve středoanglickém Telfordu, pracoval sedmadvacetiletý Aša jako začínající lékař.

"Odjel z Jordánska v roce 2005, spolu se ženou a synem, aby v Británii pokračoval ve své specializaci na neurologii. Neumím si představit, že by měl v úmyslu něco jiného než pokračovat ve studiu," řekl agentuře AFP Džámal Aša, otec zadrženého. Jordánského krále už prý požádal, aby zasáhl u britských úřadů.

Za mřížemi skončila i Ašova žena. Oba zatkli na dálnici M6 nedaleko Cheshiru. Seděli v autě, které v sobotu v noci zastavilo speciální komando.

Povoláním lékař, tentokrát z Iráku, je podle policejních zdrojů i další z dosud osmi zadržených - Bilál Abdulla. Ten pracoval v nemocnici ve Skotsku. Abdulla dokončil studium medicíny v roce 2004 v Bagdádu a v Británii měl registrovanou zdravotní praxi.

Brown: Je to "ďábelské jednání"

Kvůli zmařeným atentátům platí mimořádná opatření v celé Británii. Auta mají například zakázáno zajíždět přímo k britským letištím.

Premiér Gordon Brown na záběru pořízeném z televize oslovil Brity.
Premiér Gordon Brown na záběru pořízeném z televize oslovil Brity. | Foto: Reuters

V neděli vzkázal premiér Brown veřejnosti, že se "nesmí vzdát, nechat se zastrašit a nikomu nedovolit, aby podkopával jejich způsob života".

Terorismus označil za "ďábelské jednání, které nemůže být nikdy ospravedlněno vírou".

"Musíme zůstat trvale bdělí, být v každém okamžiku v pohotovosti," zdůraznil šéf nové britské vlády. "Máme co do činění s dlouhodobým ohrožením, které nezmizí během nejbližších týdnů nebo měsíců," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy