Za otravou Navalného je stát. Svědčí o tom použitý jed, tvrdí dcera Borise Němcova

Martin Novák Martin Novák
26. 8. 2020 14:02
Zatímco specialisté z berlínské nemocnice Charité tvrdí, že ruského opozičního předáka Alexeje Navalného někdo otrávil prudkým jedem, Kreml to nepovažuje za prokázané. Nemocnice v Omsku, kde Navalnyj strávil první tři dny v kómatu, nepotvrdila otravu.
Převoz Alexeje Navalného do Německa.
Převoz Alexeje Navalného do Německa. | Foto: ČTK

Ruská zpravodajka německé veřejnoprávní televize ARD Ina Rucková ale naznačuje, že oficiální stanovisko nemocnice v Omsku neodpovídá tomu, co si tamní lékaři skutečně myslí. Ve své reportáži uvedla, že mluvila se dvěma lékaři z Omsku pod podmínkou, že je bude citovat anonymně a nezveřejní jejich jména.

Ti prohlásili, že Navalnyj vykazoval všechny příznaky otravy toxickou látkou. "Oba mi potvrdili, že od počátku považovali otravu za vysoce pravděpodobnou a že jejich závěry se prakticky shodovaly s těmi, ke kterým dospěla berlínská klinika," říká německá novinářka s tím, že ruští lékaři Navalnému podávali atropin jako protilátku.

Ruští lékaři také poslali vzorky krve a moči do Moskvy, odkud jim odpověděli, že analýza přítomnost jedovatých chemikálií v těle opozičního politika neprokázala. "Oba mnou oslovení lékaři vyjádřili pochybnosti o těchto výsledcích a byli zprávou z Moskvy dost překvapeni," dodala Rucková.

Podobně se vyjádřila na Twitteru Navalného tajemnice a mluvčí Kira Jarmyšová. Lékař, který ho převážel z letiště do nemocnice sanitkou, jí podle jejích slov řekl, že to vypadá jednoznačně na otravu jedem.

Dcera zavražděného opozičníka nemá pochybnosti

Ruský opoziční předák, kritik prezidenta Vladimira Putina a zakladatel Nadace pro boj s korupcí se ve čtvrtek vracel do Moskvy ze sibiřského Tomsku, kde koordinoval postup opozice před regionálními volbami. Ty se konají v Rusku 13. září.

Během letu se mu udělalo nevolno a ztratil vědomí, letoun nouzově přistál v Omsku. V sobotu čtyřiačtyřicetiletého Navalného německý speciál přepravil do Berlína, kde je stále v kómatu, ale dýchá bez použití přístrojů.

Deník Aktuálně.cz kontaktoval v Německu žijící Žannu Němcovovou, dceru opozičního politika Borise Němcova, zastřeleného v Moskvě před pěti lety. O tom, kdo má odpovědnost za zdravotní problémy Navalného, nemá pochybnosti.

Žanna Němcovová, dcera zavražděného Borise Němcova.
Žanna Němcovová, dcera zavražděného Borise Němcova. | Foto: ČTK

"Nevím, kdo postupoval podle čího rozkazu, ale ta látka, o které se v souvislosti s otravou mluví, je bojová a není běžně dostupná v Rusku. Nedostane se k ní obyčejný člověk. Proto si myslím, že za činem je ruský stát," uvedla Němcovová na dotaz redakce.

Němečtí lékaři uvedli, že v těle Navalného objevili "intoxikaci látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy". Do této skupiny patří i vojenské jedy včetně novičoku, použitého při útoku na bývalého příslušníka ruské vojenské rozvědky Sergeje Skripala v roce 2018 v Británii.

Poděkování lékařům

Navalného blízký spolupracovník a ředitel Nadace pro boj s korupcí Ivan Ždanov obvinil ze zodpovědnosti přímo ruského prezidenta Vladimira Putina. "Je jasné, že pouze Putin osobně mohl schválit otravu Navalného. Nenávidí nadaci, protože odhaluje jeho nepravosti i nepravosti lidí kolem něj," řekl Ždanov agentuře Reuters.

Nadace pro boj s korupcí je organizace, kterou Navalnyj před devíti lety založil. Finance získává také z veřejných sbírek.

Žanna Němcovová tvrdí, že informace lékařů o nemožnosti přepravit Navalného v prvních dnech po jeho kolapsu letecky do Německa byly jen zdržovací taktikou.

"Byly to výmluvy, protože hlavně nechtěli, aby se otrava potvrdila. K tomu, že Navalného nakonec do Německa na léčení převezli, napomohla velká informační kampaň, tlak na ruský režim a telefonát mezi Angelou Merkelovou a Vladimirem Putinem," říká Němcovová.

Osobní lékařka Navalného Anastasja Fedovová v otevřeném dopise poděkovala lékařům omské nemocnice, že pacientovi zachránili život. Kdyby mu nepodali atropin, tak by nežil. "Z ničeho je neobviňuji a nic jim nevyčítám. Naopak, jejich práce zaslouží uznání," prohlásila lékařka.

Video: Kdo nařídil otravu Alexeje Navalného?

Alexej Navalnyj má spoustu nepřátel nejen v Kremlu. Je teď víc investigativní novinář než opoziční politik, říká redaktor Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy