Toxikolog: Lékaři mohou jen doufat. Jed, který otrávil Navalného, je extrémně účinný

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 26. 8. 2020 11:00
Ruský opozičník Alexej Navalnyj před kolapsem velmi trpěl. Jed, který jej při letu do Moskvy otrávil, způsobuje teplotu a silné křeče, popisuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jiří Patočka, profesor toxikologie na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zároveň dodává, že berlínští specialisté, kteří ho léčí, mohou jen doufat, že se z kómatu probere a bude v pořádku.
Převoz Alexeje Navalného do nemocnice v Německu.
Převoz Alexeje Navalného do nemocnice v Německu. | Foto: Reuters

Berlínská nemocnice, kam byl převezen Alexej Navalnyj, uvedla, že ruský opozičník byl otráven látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy. O jakých látkách mluvíme a co dokáží člověku udělat?

Jde o velkou skupinu látek, ale jejich účinky na organismus jsou dosti podobné. Patří sem například látky, které se používají v zemědělství na hubení hmyzu nebo třeba hlodavců. Pro člověka jsou velmi toxické, proto je v zemědělství postupně odstraňujeme a nahrazujeme. Rok od roku jich ubývá.

Ruský opozičník Alexej Navalnyj.
Ruský opozičník Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

Dále sem patří látky, které se používají, používaly nebo byly nachystány k použití při vedení chemické války. Jsou to nejnebezpečnější jedy, jako je sarin, soman nebo novičok. Některé látky ve skupině inhibitorů cholinesterázy se také používají jako léčiva.

Celá tato skupina obsahuje několik set až tisíc látek. Pochopitelně ne všechny se využívají nebo mohou být použity k otravě. Látka, kterou je někdo otráven, musí být také dostupná.

Říkal jste, že účinky látek z této skupiny jsou podobné. Dá se tedy říct, ať už otravu způsobila jakákoliv konkrétní látka, co se v těle Navalného děje?

Ano. To, že se tyto látky souhrnně nazývají inhibitory cholinesterázy, znamená, že inhibují - tedy znemožňují, aby byl fyziologicky účinný jeden enzym, který se nazývá acetylchorinesteráza. Tento enzym je životně důležitý, nachází se v mozku, ale i na periferii na nervových zakončeních a zprostředkovává nervo-svalové spojení. Když je inhibován a nemůže vykonávat svoji fyziologickou funkci, tak se acetylcholin hromadí na nervových zakončeních a způsobuje jejich trvalé dráždění.

To vede k tomu, že se objeví nejdříve sucho v ústech, stáhnou se zorničky, zrychlí se srdeční činnost, zvýší tělesná teplota, ustane sekrece potu nebo postupně povolují svěrače. Ale hlavně dochází k ochrnutí mozku a dýchacího centra. A co je nejdůležitější, dojde k přerušení toho nervo-svalového spojení, čímž vznikají křeče. Otrávený člověk trpí opravdu velmi silnými křečemi a nakonec na křeče i umírá.

Podle lékařů je Navalnyj mimo ohrožení života, ale je udržován v umělém spánku. Dá se říct, v jakém je stavu? 

Všechny informace jsou přísně tajné. Toho, co se dostane ven, je jen minimum, a je otázka, jestli je to pravda.

Otrava se pozná rychle

Berlínští lékaři Navalnému měli podat atropin. Je to klasický postup?

Atropin se používá jako protijed. Nemoc nevyléčí, ale dokáže překonat stadium, kdy je použitý jed nejúčinnější. Pochopitelně čím dříve se atropin nasadí, tím lépe. Nevím, za jak dlouho Navalnému podali atropin, jestli už při převozu letadlem - těžko říct. Ale otrava organofosfátem se pozná velmi rychle a byli tam, předpokládám, lékaři zkušení, tak mu atropin dali okamžitě.

Lékaři v Rusku ale tvrdí, že Navalnému v nemocnici v Omsku, kam byl po nouzovém přistání převezen, provedli testy a přítomnost inhibitorů cholinesterázy nezjistili. Až Němci potvrdili opak, takže ten atropin mu podali zřejmě až berlínští lékaři několik dní od otravy… (Podle zdrojů agentury Interfax Navalnému i přes negativní výsledky jimi provedených testů atropin podali okamžitě už lékaři v Omsku, pozn. red.)

Ty látky jsou velmi jedovaté, velmi účinné. Stačí pár miligramů, aby otrávily člověka. Takže je možné, že se je nepodaří najít. Záleží, jestli ruští lékaři použili dostatečně citlivou techniku na to, aby odhalila těch pár mikro- nebo nanogramů látky, která je přítomna v odebraném vzorku krve, moči a podobně.

Takže se skutečně mohlo stát, že při prvním testování v Rusku jed v těle nenašli?

Ano, to se mohlo stát. Ale jestliže je tam zkušený lékař, tak už podle toho, jak člověk vypadá, může usoudit, že došlo k otravě organofosfátem. Pacientovi se stáhnou zorničky, ztrácí schopnost akomodace - když mu posvítím do oka žárovkou, nereaguje, nezavírá se ani neotevírá. Jsou přítomné křeče a řada dalších příznaků.

Čekat a hlídat životní funkce

Řekl jste, že atropin je protijed, ale sám o sobě neléčí. Jak tedy probíhá léčba kromě podávání atropinu? Co teď mohou lékaři dělat?

Existuje i specifická léčba - zvláštní látky, reaktivátory, dokážou obnovit aktivitu enzymu, vrátit mu původní fyziologickou funkci, kdy enzym znovu začne rozkládat acetylcholin. Ale jejich použití je časově omezené. V tuto chvíli je už jejich použití (v případě Navalného, pozn.red.) zbytečné. Jen by zatížilo organismus.

Reaktivátory se používají okamžitě při útoku bojovými látkami, nebo dokonce ve chvíli, kdy se útok teprve očekává. Proto je mají vojáci přímo u sebe, aby si je okamžitě aplikovali. Aby nečekali na nějakého zdravotníka, protože rozhodují minuty, ne-li sekundy.

Proto v této době lékaři podávají atropin a udržují funkce. Lékaři hlídají, jestli Navalnyj dýchá, jeho srdeční činnost a všechny ostatní funkce, udržují ho na přístrojích a drží v umělém spánku, aby fyziologická funkce organismu nebyla narušena. A to je všechno, co mohou udělat. Doufat, že se z toho kómatu nebo umělého spánku probere a že bude v pořádku.

Pokud se Navalnyj probere, bude mít nějaké zdravotní následky?

Po otravě organofosfáty jsou následky teoreticky možné. Ale je známé, že třeba lidé, kteří byli otráveni v tokijském metru - bylo jich několik tisíc -, žádnými velkými problémy v pozdější době netrpěli. (20. března 1995 zaútočila jedovatým plynem sarin v tokijském metru náboženská sekta Óm šinrikjó, zasaženy byly tisíce lidí, 13 jich zemřelo, pozn. red.)

Kdyby přece jen nějaké následky Navalnyj měl, jaké by to byly?

Nervově svalové. Může mít zhoršenou koordinaci pohybů. Pokud byl použit centrální inhibitor - to znamená, že proniká do mozku, tak může jít o ztrátu některých kognitivních funkcí. Člověk špatně rozpoznává některé věci, hlasy, barvy, ale může také třeba špatně mluvit. Může také zapomínat. Spektrum neurologických poruch je velmi různé.

Setkáváte se s podobnými, i když třeba náhodnými, otravami i v Česku?

Ano, v minulosti byly velmi časté zejména zemědělské otravy. Později, když se zakázaly některé látky, jako byl třeba parathion (vysoce toxický organofosfátový insekticid, pozn.red.), a začaly se nahrazovat méně nebezpečnými, tak těchto otrav ubylo. Ale pořád tu ještě jsou. Kromě náhodných otrav, kdy jsou porušeny určité bezpečnostní předpisy, dochází i k otravám úmyslným. Dokonce i sebevraždám.

Tyto látky je možné použít dokonce i k teroristickému útoku. V minulosti se objevilo několik případů, kdy jsme mohli říct, že člověk byl otráven jedem tohoto typu. Nedávno například Sergej Skripal a jeho dcera - to byl novičok, organofosfát vojenského typu (bývalý ruský agent Sergej Skripal byl ve Velké Británii otráven v březnu 2018, pozn. red.).

Dalším příkladem je Kim Čong-nam, bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una, kterého otrávili látkou tohoto typu, která se nazývá VX, na letišti v Kuala Lumpur.

Video: Nejen Putin. Zájemců, kteří by chtěli Navalného otrávit, je hodně, upozorňuje Novák.

Alexej Navalnyj má spoustu nepřátel nejen v Kremlu. Je teď víc investigativní novinář než opoziční politik, říká redaktor Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy