Navalnyj může být na přístrojích měsíce. Látka, kterou požil, vyvolá křeč a záhy kóma

Martin Novák Martin Novák
25. 8. 2020 19:47
Otravy Rusů, kteří nejsou zadobře s vládou a prezidentem Vladimirem Putinem, se staly pro svět učebnicí jedů a nebezpečných chemických látek.
Lékaři převážejí Alexeje Navalného do berlínské kliniky Charité.
Lékaři převážejí Alexeje Navalného do berlínské kliniky Charité. | Foto: Reuters

V roce 2006 lidé ve vyhledávači Google pátrali po slovu polonium poté, co ho požil v čaji v Londýně bývalý agent ruské tajné služby FSB Alexandr Litviněnko. Předloni se vyhledávaným slovem stal novičok - armádní jed, kterým se útočníci pokusili znovu v Británii otrávit bývalého příslušníka ruské vojenské rozvědky Sergeje Skripala.

Po pondělním oznámení lékařů berlínské nemocnice Charité, kde se v kómatu nachází po převozu z Ruska opoziční předák Alexej Navalnyj, je aktuální vyhledávaný výraz inhibitor cholinesterázy.

Navalného manželka Julija v berlínské nemocnici Charité.
Navalného manželka Julija v berlínské nemocnici Charité. | Foto: Reuters

Ten byl dosud známý jen expertům a lidem, kteří se profesionálně toxickými látkami zabývají. Lékaři ošetřující Navalného uvedli, že právě látku ze skupiny inhibitorů cholinesterázy našli v těle čtyřiačtyřicetiletého blogera, známého kritikou prezidenta Vladimira Putina a poukazováním na případy korupce v Rusku.

"Když se látka tohoto typu dostane do těla, naruší činnost svalů, dýchání a srdeční rytmus. Člověk ztratí vědomí, má křeče a kóma nastává velmi záhy," popsal ruskému vysílání britské rozhlasové stanice BBC anesteziolog Michal Fremderman z nemocnice v izraelské Haifě, který dříve pracoval v Petrohradu.

Opozičník může být na přístrojích měsíce

Navalnyj zkolaboval při letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy, letadlo muselo nouzově přistát v Omsku, kde se ho ujali lékaři. Ti otravu Navalného před jeho transportem do Berlína vyloučili a za důvod zdravotního kolapsu označili poruchu metabolismu.

"I kdyby neměli v Omsku k dispozici příslušnou techniku, kterou by mohli změřit přítomnost různých látek v krvi… Přijeli tam lékaři z Moskvy, diskutovali o tom s odbornými toxikology. Je divné, že na to nepřišli," uvedl pro ruskou BBC Konstantin Balonov, který pracuje v bostonské nemocnici a zároveň výzkumném centru Tufts Medical Center.

Trvalé následky na zdraví Navalného si netroufl odhadovat, ale je spíše skeptický. "Záleží na tom, jak velkou dávku dostal. Ale podle toho, jak dlouho je v kómatu, se zdá, že velkou. Může být na přístrojích několik měsíců," řekl lékař.

Navalného mluvčí Kira Jarmyšová na Twitteru uvedla, že lékař, který opozičníka odvážel sanitkou z omského letiště, byl jednoznačně přesvědčen o otravě. "Nebyl to můj odhad. První lékař, který Alexeje viděl, učinil takový závěr. Hlavní lékař nemocnice v Omsku pak následující dny všem lhal," tvrdí mluvčí.

Ruský nezávislý deník Novaja Gazeta s odvoláním na biologa Jurije Pančina napsal, že typickými symptomy takto otráveného člověka je zvýšená tvorba hlenu v nosu a slz v očích a také močová inkontinence.

Putin je podezřelý, tvrdí novinář

Ruský novinář Jaroslav Šimov z Rádia Svoboda řekl deníku Aktuálně.cz, že ruská vláda neměla jinou možnost než Navalného na léčení do Německa pustit. 

"Když to přání veřejně vyslovila Navalného manželka a rodina, tak tomu nešlo bránit. Kdyby ho nepustili, ještě víc by utvrdili názor, že s tím mají něco společného. Politicky bylo neprůchodné nepustit ho do Německa, když se na cestu našly peníze a Německo bylo Navalného ochotné přijmout a léčit," říká Šimov.

Do Omsku pro ruského opozičníka přiletělo speciálně vybavené letadlo, které zaplatil fond ruského filantropa, někdejšího telekomunikačního magnáta Dmitrije Zimina a jeho rodiny. 

Pro ruského prezidenta Putina je oznámení německých lékařů o potvrzené otravě špatnou zprávou. "Nejsem zastáncem názoru, že za činem je automaticky Putin - že dal někomu rozkaz a ten ho splnil. Ruský režim je vícepatrová budova a do těch nižších pater někdy z vyšších není vidět. Nicméně fakt, že Kreml už v minulosti byl zapleten do otrav Litviněnka nebo Skripala, ho samozřejmě dopředu činí automaticky podezřelým a zodpovědným," podotýká novinář Šimov.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v úterý řekl, že zatím není důvod zahájit policejní vyšetřování v souvislosti se zdravotním stavem Navalného. Počáteční diagnóza německých lékařů, že byl otráven, není zatím podle Moskvy průkazná. "Jistě zatím víme jen to, že je v kómatu," zdůraznil Peskov.

Video: Zájemců, kteří by chtěli Navalného otrávit, je mnoho, říká novinář Novák

Alexej Navalnyj má spoustu nepřátel nejen v Kremlu. Je teď víc investigativní novinář než opoziční politik, říká redaktor Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 57 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy