Popírač Trump versus "zelený" Biden. Extrémní požáry a povodně zasáhly do voleb v USA

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
24. 9. 2020 7:04
Na západě USA už několik týdnů zuří lesní požáry, jihovýchod země zase zasáhl hurikán a povodně. Klimatická změna se tím dostala do vrcholící americké předvolební kampaně a ukázala, že rozdíly mezi oběma kandidáty v tomto tématu snad nemohou být větší.
Americký prezident Donald Trump v polovině září na schůzce k lesním požárům v Kalifornii.
Americký prezident Donald Trump v polovině září na schůzce k lesním požárům v Kalifornii. | Foto: Reuters

Donald Trump před týdnem navštívil Kalifornii, kde hoří nejničivější požáry v historii tohoto státu. "Začne se ochlazovat, uvidíte," reagoval současný prezident na vysoké teploty a sucho, které jsou hlavní příčinou rozšiřování ohně. 

Jeho demokratický protivník Joe Biden ho nazval "klimatickým žhářem" a varoval, že za další čtyři roky pod Trumpovým vedením se Amerika požene do záhuby. "Když dáte popírači klimatické změny další čtyři roky v Bílém domě, bude někdo překvapen, když skončí další kus Ameriky pod vodou?" zaznělo na jeho předvolebním mítinku.

Bývalý prezident Barack Obama, kterému Biden dělal viceprezidenta, pak na Twitteru napsal, že ochrana planety je na volebních lístcích. "Volte tak, jako by na tom závisel váš život - protože on závisí," vyjádřil se ke kalifornským požárům.

Spojené státy prožily apokalyptický konec léta. Sucho a extrémně vysoké teploty způsobily historické požáry, které zahalily západní města do oranžové tmy a jejichž kouř se dostal až na východní pobřeží. Pobřeží pak postihly povodně způsobené hurikánem Sally, jedním z mnoha, které vznikají nad Atlantikem. Letošní hurikánová sezona je výjimečně aktivní, teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklony a museli začít pojmenovávat bouře podle řecké abecedy.

V polovině srpna naměřili američtí meteorologové v Údolí smrti v Kalifornii nejvyšší teplotu v historii planety, vyšplhala se tam na 54 stupňů Celsia.

A vědci varují, že bude hůř. Zároveň se shodují, že nynější stav Země ovlivnila lidská činnost během posledních několika desetiletí. "Letošní srpen nepovažujte za nejteplejší měsíc v Kalifornii za poslední století. Chápejte ho jako nejchladnější srpen v Kalifornii v příštím století," cituje deník New York Times klimatologa z Illinoiské univerzity Cristiana Proistosescua.

Klima je hrozba, ukazují průzkumy

Do poslední chvíle ale téma ochrany klimatu dostávalo v předvolební kampani jen málo prostoru. Demokratičtí kandidáti, kteří v primárkách udělali z boje proti klimatické změně prioritu, skončili mezi prvními. Pro voliče je přitom podle průzkumů toto téma důležité. 

Globální oteplování se pro mnoho Američanů stalo každodenním problémem, už to není jen nejasná hrozba z budoucnosti. Průzkum společnosti Pew Research Center provedený v dubnu letošního roku ukázal, že klimatickou změnu považuje za hlavní národní hrozbu 60 procent Američanů, zatímco před 11 lety to bylo jen 44 procent. Takový nárůst je ale patrný zejména mezi voliči Demokratické strany - až devět z deseti demokratů hodnotí změnu klimatu jako vážnou hrozbu. Mezi voliči republikánů ji takto vnímá jen 31 procent, celá čtvrtina si myslí, že klima zásadní problém nepředstavuje.

Mezi Joem Bidenem a Donaldem Trumpem je právě v přístupu ke klimatické změně možná vůbec největší rozdíl.

Boj o regulace a Pařížskou dohodu

Trump v minulosti klimatickou změnu označil za hoax, pod jeho vedením odstoupily Spojené státy od Pařížské dohody. Prezident také podporuje domácí výrobu, která má zajišťovat pracovní místa, zrušil desítky regulačních opatření, která jeho předchůdce Barack Obama zavedl kvůli ochraně klimatu. Mezi nimi například regulace emisí z elektráren nebo množství metanu, které může unikat z ropných vrtů. 

Joe Biden by naproti tomu chtěl znovu podepsat Pařížskou dohodu a zavést některé Obamovy regulace, které Trump zrušil. Britský zpravodajský server BBC píše, že klima je pro Bidena velká šance. Může jím oslovit mladé demokratické voliče.

Tím, že se ale vymezil vůči Trumpovi a jeho popírání klimatické změny, si možná trochu naběhl. Někteří demokraté z levého spektra strany by rádi viděli, aby zašel ještě dál. Skupina asi 60 dárců, kteří podpořili jeho kampaň, na Bidena tlačí, aby ze svého týmu vyloučil poradce napojené na energetický průmysl a obklopil se lidmi, kteří pracují s obnovitelnými zdroji energie.

Jenže Biden je opatrný. Minulý týden na televizní stanici CNN například prohlásil, že přesun k obnovitelným zdrojům energie musí být postupný, aby se udržela pracovní místa.

Prezidentské volby se ve Spojených státech uskuteční 3. listopadu, favoritem je podle průzkumů Joe Biden, v celonárodních preferencích si udržuje zhruba osmiprocentní náskok. Odborníci však v době pandemie koronaviru a rasových protestů poukazují na velkou nepředvídatelnost klání.

Video: Podívejte se na předvolební spot Joea Bidena

Joe Biden v předvolebním videu o Donaldu Trumpovi a Číně. | Video: Youtube.com / Joe Biden
 

Právě se děje

před 19 minutami

Ozbrojenci v Turecku zavraždili sedm členů kurdské rodiny

Neznámí ozbrojenci v pátek zavraždili sedm členů kurdské rodiny ve městě Konya v centrální části Turecka. Podle místních médií vtrhli do jejich domu se zbraněmi a stavení následně zapálili. Činitelé organizací na ochranu lidských práv hovoří o útoku z nenávisti, turecké úřady tvrdí, že šlo o vyřizování dlouhodobých sporů mezi dvěma místními rodinami bez rasistického podtextu, napsala agentura AFP.

Někteří členové napadené rodiny utrpěli těžká zranění již při podobném incidentu v květnu. Podle jednoho z napadených členů rodiny byli tehdejší útočníci turečtí nacionalisté, kteří křičeli, že nechtějí, aby v jejich sousedství žili Kurdové.

Guvernér provincie Konya v médiích prohlásil, že úřady pachatele co nejrychleji chytí a předvedou je před soud.

Předchozí výpady vůči kurdské rodině přehlíželi policisté i místní soudy, což dalo pachatelům pocit beztrestnosti, řekl médiím právník obětí, podle nějž se všichni členové rodiny báli v poslední době o život. "Je to bezpochyby rasistický útok. Soudy a úřady nesou část zodpovědnosti za to, co se stalo," řekl v místní televizi Arti TV.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 2 hodinami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy