Popírač Trump versus "zelený" Biden. Extrémní požáry a povodně zasáhly do voleb v USA

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
24. 9. 2020 7:04
Na západě USA už několik týdnů zuří lesní požáry, jihovýchod země zase zasáhl hurikán a povodně. Klimatická změna se tím dostala do vrcholící americké předvolební kampaně a ukázala, že rozdíly mezi oběma kandidáty v tomto tématu snad nemohou být větší.
Americký prezident Donald Trump v polovině září na schůzce k lesním požárům v Kalifornii.
Americký prezident Donald Trump v polovině září na schůzce k lesním požárům v Kalifornii. | Foto: Reuters

Donald Trump před týdnem navštívil Kalifornii, kde hoří nejničivější požáry v historii tohoto státu. "Začne se ochlazovat, uvidíte," reagoval současný prezident na vysoké teploty a sucho, které jsou hlavní příčinou rozšiřování ohně. 

Jeho demokratický protivník Joe Biden ho nazval "klimatickým žhářem" a varoval, že za další čtyři roky pod Trumpovým vedením se Amerika požene do záhuby. "Když dáte popírači klimatické změny další čtyři roky v Bílém domě, bude někdo překvapen, když skončí další kus Ameriky pod vodou?" zaznělo na jeho předvolebním mítinku.

Bývalý prezident Barack Obama, kterému Biden dělal viceprezidenta, pak na Twitteru napsal, že ochrana planety je na volebních lístcích. "Volte tak, jako by na tom závisel váš život - protože on závisí," vyjádřil se ke kalifornským požárům.

Spojené státy prožily apokalyptický konec léta. Sucho a extrémně vysoké teploty způsobily historické požáry, které zahalily západní města do oranžové tmy a jejichž kouř se dostal až na východní pobřeží. Pobřeží pak postihly povodně způsobené hurikánem Sally, jedním z mnoha, které vznikají nad Atlantikem. Letošní hurikánová sezona je výjimečně aktivní, teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklony a museli začít pojmenovávat bouře podle řecké abecedy.

V polovině srpna naměřili američtí meteorologové v Údolí smrti v Kalifornii nejvyšší teplotu v historii planety, vyšplhala se tam na 54 stupňů Celsia.

A vědci varují, že bude hůř. Zároveň se shodují, že nynější stav Země ovlivnila lidská činnost během posledních několika desetiletí. "Letošní srpen nepovažujte za nejteplejší měsíc v Kalifornii za poslední století. Chápejte ho jako nejchladnější srpen v Kalifornii v příštím století," cituje deník New York Times klimatologa z Illinoiské univerzity Cristiana Proistosescua.

Klima je hrozba, ukazují průzkumy

Do poslední chvíle ale téma ochrany klimatu dostávalo v předvolební kampani jen málo prostoru. Demokratičtí kandidáti, kteří v primárkách udělali z boje proti klimatické změně prioritu, skončili mezi prvními. Pro voliče je přitom podle průzkumů toto téma důležité. 

Globální oteplování se pro mnoho Američanů stalo každodenním problémem, už to není jen nejasná hrozba z budoucnosti. Průzkum společnosti Pew Research Center provedený v dubnu letošního roku ukázal, že klimatickou změnu považuje za hlavní národní hrozbu 60 procent Američanů, zatímco před 11 lety to bylo jen 44 procent. Takový nárůst je ale patrný zejména mezi voliči Demokratické strany - až devět z deseti demokratů hodnotí změnu klimatu jako vážnou hrozbu. Mezi voliči republikánů ji takto vnímá jen 31 procent, celá čtvrtina si myslí, že klima zásadní problém nepředstavuje.

Mezi Joem Bidenem a Donaldem Trumpem je právě v přístupu ke klimatické změně možná vůbec největší rozdíl.

Boj o regulace a Pařížskou dohodu

Trump v minulosti klimatickou změnu označil za hoax, pod jeho vedením odstoupily Spojené státy od Pařížské dohody. Prezident také podporuje domácí výrobu, která má zajišťovat pracovní místa, zrušil desítky regulačních opatření, která jeho předchůdce Barack Obama zavedl kvůli ochraně klimatu. Mezi nimi například regulace emisí z elektráren nebo množství metanu, které může unikat z ropných vrtů. 

Joe Biden by naproti tomu chtěl znovu podepsat Pařížskou dohodu a zavést některé Obamovy regulace, které Trump zrušil. Britský zpravodajský server BBC píše, že klima je pro Bidena velká šance. Může jím oslovit mladé demokratické voliče.

Tím, že se ale vymezil vůči Trumpovi a jeho popírání klimatické změny, si možná trochu naběhl. Někteří demokraté z levého spektra strany by rádi viděli, aby zašel ještě dál. Skupina asi 60 dárců, kteří podpořili jeho kampaň, na Bidena tlačí, aby ze svého týmu vyloučil poradce napojené na energetický průmysl a obklopil se lidmi, kteří pracují s obnovitelnými zdroji energie.

Jenže Biden je opatrný. Minulý týden na televizní stanici CNN například prohlásil, že přesun k obnovitelným zdrojům energie musí být postupný, aby se udržela pracovní místa.

Prezidentské volby se ve Spojených státech uskuteční 3. listopadu, favoritem je podle průzkumů Joe Biden, v celonárodních preferencích si udržuje zhruba osmiprocentní náskok. Odborníci však v době pandemie koronaviru a rasových protestů poukazují na velkou nepředvídatelnost klání.

Video: Podívejte se na předvolební spot Joea Bidena

Joe Biden v předvolebním videu o Donaldu Trumpovi a Číně. | Video: Youtube.com / Joe Biden
 

Právě se děje

před 15 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Eltodo původně tendr vyhrálo s nejnižší cenou, po jeho vyloučení se vítězem stala druhá společnost v pořadí, Security Paper Mill (SPM) s polským partnerem Utal. Přišla s cenou 55,15 milionu ročně.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy