Viceprezident Pence odmítl Sněmovně vydat dokumenty pro vyšetřování Trumpa

Aktualizováno 16. 10. 2019 6:41
Viceprezident Mike Pence odmítl vyhovět žádosti výborů americké Sněmovny reprezentantů a vydat dokumenty, o které požádaly v rámci vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa kvůli ukrajinské aféře. S odvoláním na Penceova poradce Matthewa E. Morgana o tom informovala agentura AP. Požadované dokumenty se zdráhá zaslat také Pentagon. Už na počátku října odmítl spolupracovat s výbory také Bílý dům.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

V dopise zaslaném demokratickým kongresmanům Morgan označil vyšetřování za "samozvané". Podle agentury AP tak opakuje námitku Bílého domu, že zahájení procesu vedoucího k podání ústavní žaloby je nelegitimní, neboť o něm nehlasovala celá Sněmovna reprezentantů.

Vyšetřování podle Morgana vyvolává pochyby o tom, zda jsou lidé, kteří za ním stojí, oddáni "základní spravedlnosti".

Interní vyšetřování zahájily tři výbory Sněmovny poté, co 24. září demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová oznámila, že Sněmovna zahájí proces přípravy ústavní žaloby na šéfa Bílého domu.

Nyní Pelosiová uvedla, že Sněmovna reprezentantů zatím nemá v plánu o takzvaném impeachmentu formálně hlasovat. "Neexistuje požadavek, že bychom museli hlasovat, a tak v tomto okamžiku hlasovat nebudeme," řekla.

Penceův poradce Morgan rovněž uvedl, že je úřad amerického viceprezidenta připraven s výbory Sněmovny reprezentantů spolupracovat, pokud budou jejich žádosti "přiměřené" a budou se týkat informací, které jsou "výhradně v péči úřadu viceprezidenta".

Nepomůže ani Pentagon

Také ministerstvo obrany výborům Sněmovny reprezentantů v úterý v dopise napsalo, že jim nemůže "v současnosti" poskytnout požadované dokumenty. Pentagon rovněž uvedl, že hodlá se Sněmovnou reprezentantů spolupracovat, až bude k dispozici "příslušná rezoluce".

V úterý oznámil také Trumpův osobní právník Rudy Giuliani, že nevyhoví obsílce demokratů ve Sněmovně reprezentantů. Vyšetřování prezidenta označil za "nelegitimní". Sám Trump už dříve označil vyšetřování za politicky motivované a podezření za vykonstruovaná.

"Důkazů o pohrdání Kongresem přibývá," reagoval na oznámení Pence, Giulianiho a Pentagonu předseda výboru pro kontrolu zpravodajských služeb, demokrat Adam Schiff.

Ukrajinská kauza

O podání ústavní žaloby na Trumpa se začalo hovořit v souvislosti s kauzou, která vypukla kvůli stížnosti whistleblowera. Ten upozornil na červencový telefonát Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Pracovník amerických zpravodajských služeb ve své stížnosti uvedl, že Trump vyvíjel na Zelenského nátlak, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Trumpova politického rivala Joea Bidena kvůli dřívějšímu působení jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě.

Krátce před telefonátem Trump zablokoval peníze na vojenskou pomoc Ukrajině, čímž chtěl podle některých na Zelenského vyvíjet nátlak.

Podle průzkumu agentury Ipsos, který dnes zveřejnila agentura Reuters, si podání ústavní žaloby na prezidenta Trumpa přeje 43 procent dospělých Američanů, opačného názoru jich je 42 procent. Zbytek si není jistý.

Video: Trump je mediální výtvor, jeho zvolení nám ale pomohlo, říká šéf The New York Times.

Nejlepší odpovědí na útoky proti médiím je zaměstnat víc investigativních novinářů, tvrdí Mark Thompson. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy