Viceprezident Pence odmítl Sněmovně vydat dokumenty pro vyšetřování Trumpa

Aktualizováno 16. 10. 2019 6:41
Viceprezident Mike Pence odmítl vyhovět žádosti výborů americké Sněmovny reprezentantů a vydat dokumenty, o které požádaly v rámci vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa kvůli ukrajinské aféře. S odvoláním na Penceova poradce Matthewa E. Morgana o tom informovala agentura AP. Požadované dokumenty se zdráhá zaslat také Pentagon. Už na počátku října odmítl spolupracovat s výbory také Bílý dům.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

V dopise zaslaném demokratickým kongresmanům Morgan označil vyšetřování za "samozvané". Podle agentury AP tak opakuje námitku Bílého domu, že zahájení procesu vedoucího k podání ústavní žaloby je nelegitimní, neboť o něm nehlasovala celá Sněmovna reprezentantů.

Vyšetřování podle Morgana vyvolává pochyby o tom, zda jsou lidé, kteří za ním stojí, oddáni "základní spravedlnosti".

Interní vyšetřování zahájily tři výbory Sněmovny poté, co 24. září demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová oznámila, že Sněmovna zahájí proces přípravy ústavní žaloby na šéfa Bílého domu.

Nyní Pelosiová uvedla, že Sněmovna reprezentantů zatím nemá v plánu o takzvaném impeachmentu formálně hlasovat. "Neexistuje požadavek, že bychom museli hlasovat, a tak v tomto okamžiku hlasovat nebudeme," řekla.

Penceův poradce Morgan rovněž uvedl, že je úřad amerického viceprezidenta připraven s výbory Sněmovny reprezentantů spolupracovat, pokud budou jejich žádosti "přiměřené" a budou se týkat informací, které jsou "výhradně v péči úřadu viceprezidenta".

Nepomůže ani Pentagon

Také ministerstvo obrany výborům Sněmovny reprezentantů v úterý v dopise napsalo, že jim nemůže "v současnosti" poskytnout požadované dokumenty. Pentagon rovněž uvedl, že hodlá se Sněmovnou reprezentantů spolupracovat, až bude k dispozici "příslušná rezoluce".

V úterý oznámil také Trumpův osobní právník Rudy Giuliani, že nevyhoví obsílce demokratů ve Sněmovně reprezentantů. Vyšetřování prezidenta označil za "nelegitimní". Sám Trump už dříve označil vyšetřování za politicky motivované a podezření za vykonstruovaná.

"Důkazů o pohrdání Kongresem přibývá," reagoval na oznámení Pence, Giulianiho a Pentagonu předseda výboru pro kontrolu zpravodajských služeb, demokrat Adam Schiff.

Ukrajinská kauza

O podání ústavní žaloby na Trumpa se začalo hovořit v souvislosti s kauzou, která vypukla kvůli stížnosti whistleblowera. Ten upozornil na červencový telefonát Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Pracovník amerických zpravodajských služeb ve své stížnosti uvedl, že Trump vyvíjel na Zelenského nátlak, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Trumpova politického rivala Joea Bidena kvůli dřívějšímu působení jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě.

Krátce před telefonátem Trump zablokoval peníze na vojenskou pomoc Ukrajině, čímž chtěl podle některých na Zelenského vyvíjet nátlak.

Podle průzkumu agentury Ipsos, který dnes zveřejnila agentura Reuters, si podání ústavní žaloby na prezidenta Trumpa přeje 43 procent dospělých Američanů, opačného názoru jich je 42 procent. Zbytek si není jistý.

Video: Trump je mediální výtvor, jeho zvolení nám ale pomohlo, říká šéf The New York Times.

Nejlepší odpovědí na útoky proti médiím je zaměstnat víc investigativních novinářů, tvrdí Mark Thompson. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 53 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy